Tort lodowy
- Śmietanka kremowa 36% (400 ml)
- Mleko skondensowane (zagęszczone) - 1 puszka (zagęszczone mleko słodzone) (400 g)
- Maliny (350 g)
- Masło - 1/2 kostki (100 g)
- Herbatniki (250 g)
- Migdały - 2 garście (70 g)
- Posypka czekoladowa (20 g)
Przepis na tort lodowy krok po kroku
Masło rozpuść.
W blenderze zmiksuj pokruszone herbatniki, migdały, 1 łyżeczkę olejku migdałowego oraz masło.
Spód tortownicy przykryj papierem do pieczenia. Brzegi tortownicy delikatnie wysmaruj masłem i przyklej wycięty papier do pieczenia. Na spodzie tortownicy umieść herbatnikowo-migdałową mieszankę i dobrze ją uklep.
Maliny zmiksuj i przesiej przez sitko (pozbądź się pestek).
W misie miksera umieść śmietanę kremówkę i ją ubij. Partiami dodawaj mleko skondensowane. Odłóż mikser, dodaj zmiksowane maliny i wszystko wymieszaj szpatułką.
Masę przelej na uklepany spód i wygładź.
Tort lodowy schowaj do zamrażalki. Gdy ten zamarznie, zdejmij rant tortownicy i pozbądź się papieru do pieczenia znajdującego się na bokach, a potem ściągnij też spód.
Ciasto umieść na wybranej podkładce. Udekoruj tort migdałami, malinami i gotową posypką czekoladową.
Gotowy tort przechowuj w zamrażalce.
-
Charlotte
-
Sernik z rosą
-
Ciasto z malinami
-
Sernikobrownie z malinami
-
Tort pavlova
-
Malinowa księżniczka
-
Ciasto balladyna
-
Ciasto bezowe
-
Tort z malinami
-
Krem malinowy do tortów
-
Ciasto bez pieczenia na biszkoptach
-
Ciasto czekoladowe z malinami
-
Kruche ciasto z malinami
-
Ciasto kruche z malinami
-
Ciasto z malinami i budyniem
-
Tarta z mascarpone i owocami
-
Ciasto jogurtowe z malinami
-
Ciasto z malinami i bezą
-
Ciasto z malinami
Więcej informacji na temat tortu lodowego
Tort lodowy jest prosty do przygotowania. Jest to idealny pomysł na ciasto dla dzieci. Jak zrobić tort lodowy? Opcji jest tak naprawdę kilka. Może to być m.in. ciasto lodowe z bezami, tort z gotowych lodów oraz tort z mleka skondensowanego (słodzonego) i śmietanki. Możesz zdecydować się na tort bez owoców, a z praktycznie samą czekoladą.
Dość często przewija się tort lodowy z bezami. Takie ciasto przygotowuje się na bezie (np. małe bezy zostają pokruszone na dnie lub piecze się płat bezowy), a potem smaruje gotowymi lodami lub inną masą. Warto jednak wiedzieć, że beza nie lubi wilgoci, więc tak naprawdę taki tort trzeba zjeść od razu po przygotowaniu.
Ten domowy tort możesz zrobić z gotowych lodów. W tym celu potrzebne będzie 1 duże opakowanie lodówy wybranego smaku. Najlepiej 1,5-2 l. Lody należy wyciągnąć z lodówki, aby delikatnie stopniały. Nie mogą się rozpuścić! Muszą być na tyle miękkie, aby można było swobodnie przełożyć je łyżką do miski. Następnie lody należy zmiksować z wybranymi dodatkami (np. owocami). Powstałą masę trzeba przełożyć do tortownicy wyłożonej folią spożywczą. Masę lodową należy wyrównać i udekorować (np. pokruszoną czekoladą).
Ten przepis na tort lodowy możesz dowolnie zmodyfikować. Masa lodowa do tortu może być zrobiona z różnych produktów. Mleko skondensowane słodzone możesz zamienić na inny składnik. Możesz zdecydować się na serek mascarpone z cukrem pudrem. Taki krem jest bazą do stworzenia innych.
W garnku możesz rozpuścić swoją ulubioną czekoladę (może być mleczna, gorzka, biała) i po wystudzeniu połączyć ją ze zmiksowanym serkiem, śmietanką i cukrem pudrem. Ilość cukru pudru w tym przypadku jest uzależniona od tego, jaką czekoladę wybierzesz. W przypadku mlecznej wystarczy dodać niewiele cukru pudru. Zamiast czekolady możesz też zdecydować się na owoce. Mogą to być m.in. truskawki lub maliny.
Możesz zrobić dwie różne masy. Pomiędzy nimi nie musisz nic umieszczać. Możesz wlać jedną masę na drugą, a potem wbić patyczek do szaszłyków i nieco je wymieszać, aby w niektórych miejscach połączyć kolory. Jednak, jeżeli zależałoby ci na oddzieleniu jednej masy od drugiej, możesz wykorzystać w tym celu biszkopt (np. tradycyjny lub czekoladowy) oraz zamarznięty płat czekolady.
Alergeny w torcie lodowym
Lista alergenów dla tortu lodowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 36%
- mleko skondensowane (zagęszczone)
- Masło
- Herbatniki
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Herbatniki
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Migdały
- olejek migdałowy
Wartości odżywcze tortu lodowego
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.