Tort
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 4/5 szklanki (130 g)
- Cukier drobny - 4/5 szklanki (175 g)
- Kakao 16% (proszek) - 3 łyżki (30 g)
- Jajko - 6 jajek rozmiar M (6 szt.)
- Sól - 1/4 łyżeczki (1 g)
- Czekolada mleczna - 3 tabliczki (300 g)
- Czekolada gorzka - 1 tabliczka (100 g)
- Śmietanka kremowa 36% (500 ml)
- Mascarpone (550 g)
- Śmietanka kremowa 30% (90 g)
- Truskawki - 1 garść (70 g)
- Wiśnie - 1 garść (70 g)
Przepis na tort krok po kroku
Żółtka oddziel od białek. Do białek dodaj szczyptę soli i zacznij je ubijać. Gdy pojawi się piana, stopniowo dodaj 4/5 szklanki cukru (175 g). Gdy cukier całkiem się rozpuści i powstanie gęsta masa, w odstępach 5-10 sekund dodaj żółtka.
Mąkę i kakao wymieszaj, a potem przesiej.
Do miski z masą dodaj mąkę z kakao. Całość delikatnie wymieszaj szpatułką.
Na spodzie tortownicy umieść papier do pieczenia, a potem przelej tam masę i wyrównaj górę.
Piekarnik nagrzej do 165 stopni. Biszkopt piecz ok. 40 min. Po tym czasie wyciągnij go z piekarnika i odstaw do ostygnięcia. Nożem oddziel brzegi od formy i ściągnij tortownicę. Dobrze ostudzony biszkopt podziel na 3 płaty.
W garnku umieść śmietanę 36% (500 ml) i zagotuj. Dodaj 2 i ½ tabliczki czekolady mlecznej (250 g) i 1/2 tabliczkę czekolady gorzkiej (50 g). Mieszaj do momentu, aż czekolada się rozpuści. Czekoladową masę odstaw do ostygnięcia i schowaj do lodówki na kilka godzin (najlepiej ok. 6 h).
Do schłodzonej masy dodaj serek mascarpone i całość zmiksuj do uzyskania jednolitej masy.
Rant od torownicy umieść na dekoracyjnej podkładce. Na spodzie ułóż pierwszy biszkopt, a potem nałóż dużą ilość kremu. Wyrównaj i przykryj krem drugim biszkoptem. Ponownie wysmaruj biszkopt kremem i przykryj ostatnim płatem. Ciasto odstaw do lodówki na 2 h.
Śmietankę 30% (90 ml) umieść w garnku i podgrzej. Dodaj pokruszoną mleczna (50 g) i gorzką czekoladę (50 g). Mieszaj do momentu rozpuszczenia się czekolady. Następie odstaw na ok. 10 min do przestudzenia.
Wyciągnij ciasto z lodówki i ściągnij rant. Na środek ciasta wylej polewę i powoli rozsmaruj po wierzchu. Delikatnie przesuń polewę do boków, aby nieco spłynęła.
Tort udekoruj wiśniami i truskawkami.
Ciasto umieść w lodówce na ok. 35 min.
-
Tort dla dziesięciolatki
-
Tort czekoladowy
-
Tort kinder
-
Tort kinder bueno
-
Krem czekoladowy do tortu
-
Tort pavlova
-
Tort schachera
-
Tort Sachera
-
Tort czekoladowy z wiśniami
-
Tort dacquoise
-
Tort czekoladowy z malinami
-
Tort ferrero rocher
-
Tort węgierski
-
Masa czekoladowa do tortu
-
Tort bananowy
-
Tort snickers
-
Tort rocher
-
Tort czekoladowo truskawkowy
-
Tort czekoladowy
Więcej informacji na temat tortu
Tort na urodziny może być m.in. czekoladowy, truskawkowy lub waniliowy. Do wyboru są m.in. lekkie torty. Jeżeli chcesz sam przygotować ciasto na urodziny czy na imieniny, to warto wybrać sprawdzony przepis na tort. Zazwyczaj nie zdarzają się proste torty, ale jeśli przepis jest dobrze opisy krok po kroku i zawiera cenne wskazówki, to będzie odpowiedni dla początkujących osób.
Ten przepis na tort możesz zmodyfikować. Zamiast wiśni i truskawek możesz dać maliny lub borówki amerykańskie. Krem czekoladowy możesz zastąpić kremem waniliowym, a tort dalej będzie pyszny. Jeżeli nie lubisz dużej ilości masy w torcie, to możesz przygotować jej mniej. Możesz też zdecydować się na przygotowanie drugiego biszkoptu.
W Internecie można znaleźć różne pomysły na torty urodzinowe. Niektóre są bardziej udekorowane, a inne mniej. Jeżeli nie chcesz robić biszkoptu, możesz zdecydować się na tort bezowy lub lodowy. W obu nie ma potrzeby, aby dodawać blaty biszkoptowe.
Tort bezowy należy częściowo przygotować dzień wcześniej. Bezę dość długo się piecze, a później należy zostawić ją w piekarniku, aż całkiem ostygnie. Tort bezowy najczęściej składa się z dwóch większych lub trzech mniejszych płatów bezowych. Dopiero tuż przed podaniem należy umieścić na nich krem i wybrane dodatki. Ten tort trzeba zjeść tego samego dnia, w którym się go przygotuje. Tort bezowy nie powinien być przetrzymywany w lodówce. Pamiętaj o tym, że jeżeli do tego ciasta dodasz owoce, one dodatkowo będą rozpuszczać bezę. Z kolei tort lodowy nie może być rozmrożony i na nowo zamrożony.
Płat biszkoptu na dole i w środku warto czymś nasączyć. Do wyboru jest tak naprawdę wiele opcji. Możesz pokusić się na poncz z wodą, parzoną kawą i spirytusem lub wódką. Odpowiedni będzie także poncz z nalewki wiśniowej. Jest to jednak wersja dla dorosłych. Jeśli ma to być tort dla dzieci, to możesz zdecydować się na wodę i sok z cytryny, ale nie każde dziecko lubi cytrynowe aromaty w ciastach. W takim przypadku możesz wybrać wodę z kilkoma kroplami olejku.
Alergeny w torcie
Lista alergenów dla tortu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Czekolada mleczna
- Śmietanka kremowa 36%
- mascarpone
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze tortu
Energia i białka
(140g)
Węglowodany
(140g)
Tłuszcze
(140g)
Witaminy
(140g)
Składniki mineralne
(140g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.