Tofu po koreańsku
- Tofu wzbogacane wapniem (500 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 5 łyżek (50 g)
- Olej sezamowy - 4 łyżki (45 ml)
- Cebula - 1 sztuka (150 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Sos sojowy - 3 łyżki (30 ml)
- Cukier trzcinowy - 1 łyżeczka (5 g)
- Szczypiorek - 1 łyżka (1 g)
- Sezam nasiona - 1 łyżka (10 g)
- Pasta paprykowa gochujang - 2 łyżeczki (10 g)
Przepis na tofu po koreańsku krok po kroku
Tofu wyciągnij z opakowania, odsącz z zalewy, owiń ręcznikiem papierowym, przygnieć czymś ciężkim i zostaw na 10 minut.
Tofu pokrój w kostkę i oprósz skrobią.
Na patelni rozgrzej olej i wrzuć tofu. Smaż po około 2 minuty z każdej strony.
Następnie przełóż na ręcznik papierowy, by odsączyć z nadmiaru oleju.
Cebulę pokrój w piórka. Czosnek drobno posiekaj, a imbir (kawałek 5 cm) zetrzyj na tarcę.
Na tę samą patelnie co wcześniej dodaj cebulę i chwilę podsmaż. Gdy zrobi się złota dodaj czosnek i imbir. Smaż razem przez około 1 minutę.
Wlej na patelnie 100ml wody i sos sojowy. Dodaj cukier i pastę gochujang. Gotuj całość przez 3-5 minut.
Następnie dodaj tofu i dokładnie wymieszaj.
Podawaj tofu po koreańsku posypane szczypiorkiem oraz sezamem.
Więcej informacji na temat tofu po koreańsku
Dziś prezentujemy przepis na tofu po koreańsku. To pyszne danie wegetariańskie można zjeść samodzielnie lub jako dodatek do zup. Koreańskie tofu wyróżnia dodatek pasty paprykowej gochujang. Poprzez dodanie cukru trzcinowego oraz sosu sojowego otrzymujemy słodko-pikantne danie. Jest to naprawdę prosty przepis i świetny pomysł na obiad.
Tofu jest to produkt wywodzący się z krajów azjatyckich. Według legendy zostało wynalezione w Chinach już prawie 200 lat p.n.e. Jest to produkt powstający poprzez koagulację (krzepnięcie) mleka sojowego. Jest to też jedno z częściej wybieranych produktów kuchni wegetariańskiej i wegańskiej, ze względu na swoje bogactwo w białko. Jest produktem bogatym w wapń, fosfor i żelazo. Dlatego to świetny zamiennik mięsa. Też za to upodobały go sobie kraje azjatyckie, które używają mniej mleka krowiego w swojej kuchni.
Dzięki swojej strukturze tofu świetnie zastępuje twaróg oraz jajka. Nie ma również swoistego smaku i bardzo łatwo przyjmuje smak innych produktów, dlatego użyte przyprawy nadają mu taki wyjątkowy smak.
Pomimo swojego bogactwa w składniki odżywcze wzbudza też wiele kontrowersji. Jest to spowodowane produktem, z którego jest wytwarzane- soi. W soi występują izoflawony, które dzięki swojej wysokiej aktywności antyoksydacyjnej są niczym „miotełki do wolnych rodników tlenowych”. Tym samym mają właściwości ochronne przed działaniem stresu oksydacyjnego na tkanki organizmu. To powoduje, że mogą zmniejszać ryzyko występowania niektórych chorób. Swoją budową przypominają budowę żeńskich hormonów płciowych, stąd strach, szczególnie panów, przed spożywaniem tej rośliny. Według badań naukowych mogą nastąpić pewne zmiany w układzie hormonalnym, w tym płodności mężczyzn, jeśli będą spożywać oni ponad kilogram tofu lub kilkadziesiąt szklanek mleka sojowego dziennie! Mniejsze ilości nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, dlatego nie należy bać się soi.
Tofu to bardzo dobre i zdrowe rozwiązanie, gdy chcesz przygotować danie bez mięsa na obiad. Jeśli jeszcze zastanawiasz się jak zrobić tofu po koreańsku to zdradzę, że wystarczy 30 minut i to danie będzie już gościć na Twoim talerzu.
Alergeny w tofu po koreańsku
Lista alergenów dla tofu po koreańsku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Tofu wzbogacane wapniem
- Sos sojowy
- pasta paprykowa gochujang
- sos sojowy
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Olej sezamowy
- Sezam nasiona
- olej sezamowy
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
- pasta paprykowa gochujang
- sos sojowy
Wartości odżywcze tofu po koreańsku
Tofu to produkt powstający poprzez koagulację mleka sojowego. W soi występują izoflawony, które dzięki swojej wysokiej aktywności antyoksydacyjnej są niczym „miotełki do wolnych rodników tlenowych”. Tym samym mają właściwości ochronne przed działaniem stresu oksydacyjnego na tkanki organizmu.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.