Terrina z łososia
- Łosoś wędzony (500 g)
- Serek kanapkowy z czosnkiem (300 g)
- Ogórek (180 g)
- Skórka z cytryny (5 g)
Przepis na terrinę z łososia krok po kroku
Cytrynę wyszoruj, sparz i zetrzyj z niej skórkę na tarce o drobnych oczkach.
Formę keksówkę zwilż wodą i wyłóż ją folią spożywczą, tak by wystawała poza krawędzie.
Na folię wyłóż 1/3 łososia tak by również wystawał poza foremkę.
Pozostałego łososia umieść w misce razem z serkiem i skórką cytrynową. Dopraw świeżo mielonym pieprzem.
Masę dokładnie zblenduj.
Ogórka umyj i odetnij końcówki. Pozostałego ogórka pokrój obieraczką w długie, cienkie plasterki. Odrzuć plasterki z samą skórką oraz te, w których są nasiona. Pozostałe plasterki osusz ręcznikiem papierowym.
Na łososia w foremce wyłóż 1/3 masy z łososia i serka.
Wierzch wyłóż połową plasterków ogórka. Przykryj je 1/3 masą.
Wyłóż pozostałe plasterki, a na nie pozostałą masę.
Wystające poza foremkę kawałki łososia i folii zawiń na masę.
Z kartonu lub mocniejszej kartki dotnij kawałek, który dokładnie zakryje masę w formie. Owiń ją folią spożywczą i przykryj nim masę. Na wierzch ułóż ciężkie puszki lub słoiki.
Z takim obciążeniem włóż do lodówki na całą noc.
Następnego dnia ściągnij obciążenie i przełóż terrinę na talerz- przykryj formę talerzem i szybko obróć. Powoli podnieś foremkę i ściągnij folię.
Więcej informacji na temat terriny z łososia
Terrina z łososia to idealny pomysł na elegancką i smaczną przystawkę na zimno. Świetnie smakuje podawana ze świeżym pieczywem. Przekonaj się sam, że terrina z łososia to pyszne rozwiązanie, które pozytywnie zaskoczy Twoich gości.
Przepis na terrinę z łososia jest bardzo prosty w wykonaniu. Wykonasz ją tylko z łososia wędzonego, serka kanapkowego czosnkowego lub ziołowego i świeżego ogórka. Dodatkowego smaku nada skórka z cytryny oraz pieprz.
Cytrynę wyszoruj, sparz i zetrzyj z niej skórkę na tarce o drobnych oczkach. Formę keksówkę zwilż wodą i wyłóż ją folią spożywczą, tak by wystawała poza krawędzie. Na folię wyłóż 1/3 łososia tak by również wystawał poza foremkę. Pozostałego łososia umieść w misce razem z serkiem i skórką cytrynową. Dopraw świeżo mielonym pieprzem. Masę dokładnie zblenduj. Ogórka umyj i odetnij końcówki. Pozostałego ogórka pokrój obieraczką w długie, cienkie plasterki. Odrzuć plasterki z samą skórką oraz te, w których są nasiona. Pozostałe plasterki osusz ręcznikiem papierowym. Na łososia w foremce wyłóż 1/3 masy z łososia i serka. Wierzch wyłóż połową plasterków ogórka. Przykryj je 1/3 masą. Wyłóż pozostałe plasterki, a na nie pozostałą masę. Wystające poza foremkę kawałki łososia i folii zawiń na masę. Z kartonu lub mocniejszej kartki dotnij kawałek, który dokładnie zakryje masę w formie. Owiń ją folią spożywczą i przykryj nim masę. Na wierzch ułóż ciężkie puszki lub słoiki. Z takim obciążeniem włóż do lodówki na całą noc. Następnego dnia ściągnij obciążenie i przełóż terrinę na talerz- przykryj formę talerzem i szybko obróć. Powoli podnieś foremkę i ściągnij folię. W tych kilku krokach wiesz już jak zrobić terrinę z łososia. To danie możesz wykonać również z łososia surowego. W obu wydaniach będzie to równie smaczne danie.
Łosoś jest rybą, którą najchętniej kupują konsumenci w Polsce. Można kupić go w postaci filetów, dzwonków, tuszek czy steków. Na sklepowych półkach dostępny jest w formie świeżej, wędzonej, mrożonej czy w puszce. Podzielić łososia możemy również ze względu na akwen, z którego pochodzi.
Łosoś to dobre źródło pełnowartościowego białka. Zawiera w sobie aminokwasy egzogenne, które są niezbędne, ale nasz organizm sam ich nie wytwarza, czyli leucynę, izoleucynę, walinę i lizynę. Ma wysoką kaloryczność i zaliczany jest do ryb tłustych. A co za tym idzie, jest niezwykle zasobny w wielonienasycone kwasy tłuszczowe w tym omega-3. Z witamin łosoś zawiera głównie witaminę D, a także witaminy z grupy B. Według zaleceń Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej przynajmniej 2 razy w tygodniu powinna pojawić się porcja ryby. W tym miejscu określa się, że powinno to być około 150 g produktu lub taka ilość mięsa z ryby, wraz z którym dostarczy się około 250 mg kwasów EPA+DHA. Spożycie dwóch takich porcji tygodniowo zapewni zapotrzebowanie właśnie na te kwasy omega-3. Wskazuje się na ich pozytywne oddziaływanie na większość układów człowieka- krwionośny, trawienny, nerwowy czy immunologiczny.
Alergeny w terrinie z łososia
Lista alergenów dla terriny z łososia przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Łosoś wędzony
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Serek kanapkowy z czosnkiem
Wartości odżywcze terriny z łososia
Według zaleceń Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej przynajmniej 2 razy w tygodniu powinna pojawić się porcja ryby.
Energia i białka
(110g)
Węglowodany
(110g)
Tłuszcze
(110g)
Witaminy
(110g)
Składniki mineralne
(110g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.