Tatar z suszonych pomidorów
- Suszone pomidory (100 g)
- Cukinia (150 g)
- Oliwa z oliwek (30 ml)
Przepis na tatar z suszonych pomidorów krok po kroku
Cukinię obierz i podziel na grube plastry.
Patelnię grillową rozgrzej i zgrilluj na niej cukinię. Następnie odstaw ją do ostudzenia.
Pomidory pokrój w drobną kostkę i przełóż je do miski.
Ostudzoną cukinię pokój w drobną kosteczkę, dodaj do pomidorów.
W miseczce zmieszaj oliwę z przyprawami i polej sosem tatar.
-
Pancetta
-
Bruschetta
-
Focaccia
-
Pomidory z mozzarellą
-
Sałatka z mozzarellą
-
Antipasti
-
Pizzerinki
-
Carpaccio wołowe
-
Prosciutto crudo
-
Sałatka caprese
-
Sałatka ze szparagami
-
Panzerotti
-
Mozzarella z pomidorami
-
Bruschetta z pomidorami
-
Papryczki nadziewane serem
-
Paluchy pizzowe
-
Panzanella
-
Bycze jądra
-
Włoskie przystawki
Więcej informacji na temat tatara z suszonych pomidorów
Tatar z suszonych pomidorów to potrawa, obok której ciężko jest przejść obojętnie. Do jego przygotowania wystarczy kilka chwil. Całość można zrobić w mniej niż 30 minut.
Przepis na tatara z suszonych pomidorów to doskonały pomysł na pyszne danie dla całej rodziny. To w 100% zdrowa wege przystawka. Całość zabiera tylko kilka chwil na przygotowanie. Najważniejszym jej punktem są oczywiście suszone pomidory. To produkt, który nie pojawia się na stołach zbyt często. Pomidory zwyczaj pojawiają się tylko w formie surowej, jednak ta suszona również jest bardzo smaczna. Różni się smakiem, jest on bardziej intensywny, wpadający w umami. Dzięki temu już ich niewielki dodatek sprawi, że całe danie jest niezwykle smacznie. W tym wypadku stanowią one podstawę całego dania, przez co jest ono naprawdę wyjątkowe. By całość nie była zbyt intensywna, do dania dodaje się odrobinę cukinii, to pozwala złagodzić smak. W wersji nie wege można też dodać do środka parmezanu, który wyostrza smak tatara.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić tatara z suszonych pomidorów, który będzie smaczny, to ten prosty przepis sprawdzi się idealnie. Do jego wykonania wystarczy tylko dobry robot kuchenny. Gdy się go nie posiada, można też wykorzystać ostry nóż, który pozwala na posiekanie drobno całości. Jednak jest to nieco bardziej pracochłonne. Do tego przepisu najlepiej jest używać suszonych pomidorów w oleju. Ich smak jest bardziej intensywny. W dodatku całość łatwiej się blenduje. Najlepiej kupić pomidory w oliwie, która zawiera sporo zdrowych tłuszczów. Taka przekąska jest świetną alternatywą dla mięsnego klasyka. Ma zdecydowanie mniej kalorii. Nie zawiera też nasyconych kwasów tłuszczowych, które w nadmiarze negatywnie wpływają na cały organizm. To lepsza opcja dla każdego, kto szuka ciekawego przepisu na prostą przekąskę. Jej stworzenie zajmuje tylko kilka chwil. To tak prosta potrawa, że na jej przygotowanie poświęcisz nie więcej niż 15 minut. Można podawać ją na pieczywie, ale także bez żadnych dodatków. Jest smaczny, ostry, po prostu fantastyczny.
Alergeny w tatarze z suszonych pomidorów
Lista alergenów dla tatara z suszonych pomidorów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na tatar z suszonych pomidorów
Wartości odżywcze tatara z suszonych pomidorów
To opcja pełna witamin i błonnika, więc może pojawiać się w menu często.
Energia i białka
(70g)
Węglowodany
(70g)
Tłuszcze
(70g)
Witaminy
(70g)
Składniki mineralne
(70g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.