Tartaletki z pieczarkami
- Mąka pszenna typ 500 - 1 szklanka (250 g)
- Masło - 1 kostka (200 g)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (20 ml)
- Pieczarki (500 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Czosnek - 2 ząbki (20 g)
- Jajko (2 szt.)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 łyżka (10 g)
Przepis na tartaletki z pieczarkami krok po kroku
Mąkę pszenną przesiej przez sitko, dodaj pokrojone masło i wbij żółtka.
Zagnieć ciasto w rękach, uformuj kulę i odstaw do lodówki.
Olej rzepakowy rozgrzej na patelni, zeszklij drobno pokrojoną cebulę i czosnek.
Wrzuć pokrojone pieczarki i podsmażaj.
Ciasto pokrój na mniejsze kawałki i wyłóż nim foremki do babeczek.
Jajka rozbij i roztrzep ze śmietaną i łyżką mąki.
Farsz pieczarkowy przełóż do babeczek i zalej masą jajeczną.
Upiecz całość w piekarniku przez 30 minut w 180 stopniach C.
-
Tartaletki z warzywami
-
Tartaletki z gruszkami
-
Tartaletki z owocami
-
Tartaletki wytrawne
-
Tartaletki z mascarpone i owocami
-
Tarta truskawkowa
-
Tartaletki bez pieczenia
-
Tarta z burakami
-
Tartaletki na słono
-
Tarta z kurczakiem i pieczarkami
-
Kruche babeczki z kremem mascarpone
-
Tartaletki z kremem
-
Tartaletki z ciasta francuskiego na słodko
-
Tartaletki z budyniem
-
Tartaletki wytrawne z kurczakiem
-
Tartaletki cytrynowe z bezą
-
Kruche ciasto z żółtkami
-
Tartaletki z jabłkami
-
Tartaletki
Więcej informacji na temat tartaletek z pieczarkami
Pierwsze skojarzenie, gdy słyszymy słowo tarta bądź tartaletka, jakie nam się nasuwa to mała, owocowa, słodka przekąska. Mniej popularne, ale równie pyszne są jej wersje wytrawne, do których możemy dodać niemalże wszystko, które będą idealną propozycją na kolację czy przekąski w ciągu dnia. W tym przepisie skupimy się na wariancie z pieczarkami. Zatem jak zrobić tartaletki z pieczarkami? Przygotowanie jest niezwykle łatwe i szybkie, poradzi sobie z nim zapewne każda osoba, nawet tak dopiero zaczynająca swoją przygodę w kuchni. Będziemy potrzebować kilku podstawowych składników, a mianowicie: masło, mąka, woda, sól, jajka, cebula, czosnek, olej, śmietanka i co najważniejsze – pieczarki. Jak już jesteśmy przy pieczarkach, możemy się przy nich na chwilę zatrzymać. Wbrew pozorom i twierdzeniom są one świetnym źródłem składników odżywczych, mają pozytywny wpływ na pracę organizmu oraz są świetnym źródłem białka i błonnika pokarmowego, który działa w naszych jelitach jak szczotka. Dodatkowo wpływa i usprawnia perystaltykę naszych jelit. Spożywając je dostarczamy sobie potas, selen, miedź, jod oraz witaminy A, E oraz B i D. Te małe grzyby są niskokaloryczne (zaledwie 22 kcal na 100 gram), a dzięki błonnikowi mają pozytywny wpływ na przemianę materii. Ale wracając do przygotowania naszych tartaletek. Mąkę mieszamy z wodą, żółtkami, solą i masłem pokrojonym na mniejsze kawałki, formując jedną większą masę. Nasze ciasto przykryte odkładamy na 20 minut do lodówki. W tym czasie przygotowujemy foremki i rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni, umyte pieczarki podsmażamy na odrobinie oleju wraz z czosnkiem i cebulką, a śmietankę mieszamy z jajkami. Wcześniej przygotowane foremki wykładamy ciastem, na które następnie przekładamy podsmażone pieczarki, które jeszcze zalewamy odrobiną masy jajecznej. Tak przygotowane tartaletki wkładamy do rozgrzanego piekarnika, po 25 minutach będą dobre do spożycia. Pamiętaj, aby odczekać chwilę, masa jajeczna po wyciągnięciu z piekarnika będzie bardzo gorąca. Jak widać, jest to bardzo proste do przygotowania, a satysfakcji daje co nie miara. Zatem, smacznego!
Alergeny w tartaletkach z pieczarkami
Lista alergenów dla tartaletek z pieczarkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze tartaletek z pieczarkami
Tartaletki możesz przygotować z dowolnym nadzieniem, mogą być na słodko lub w wersji wytrawnej.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.