Tartaletki świąteczne
- Mąka orkiszowa - 2,5 szklanki (500 g)
- Masło (350 g)
- Kapusta kiszona (500 g)
- Pieczarki - 10 dużych sztuk (300 g)
- Suszona żurawina (200 g)
- Olej rzepakowy - niepełne pół szklanki (100 ml)
- Cebula - 3 średniej wielkości sztuki (250 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 1 pęczek (30 g)
- Bułka tarta (100 g)
- Jajko (3 szt.)
Przepis na tartaletki świąteczne krok po kroku
Zimne masło pokrój w kostkę i umieść w malakserze.
Dodaj do niego mąkę orkiszową, sól i rozdrobnij do powstania gładkiej kruszonki.
Wysyp ją na blat i zagnieć gładkie ciasto.
Owiń folią spożywczą i schłodź w lodówce przez 60 minut.
Obierz cebulę z łupiny i pokrój w drobną kostkę.
Posiekaj drobniej kapustę kiszoną.
Pokrój pieczarki w plastry.
Umieść kapustę w garnku, dodaj liść laurowy i ziele angielskie, wlej wodę i gotuj przez 30 minut.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę, dodaj pieczarki i smaż, aż będą złote.
Dodaj kapustę odsączoną z nadmiaru wody, żurawinę i bułkę tartą.
Podsmaż przez 3-4 minuty.
Ciasto rozwałkuj cienko i wyklej formy do tartaletek.
Wierzch ciasta nakłuj widelcem.
Wyłóż farsz do każdej foremki i wyrównaj.
Piecz w nagrzanym do 180 st. C piekarniku przez 35 minut.
-
Tartaletki z warzywami
-
Tartaletki z gruszkami
-
Tartaletki z owocami
-
Tartaletki z pieczarkami
-
Tartaletki wytrawne
-
Tartaletki z mascarpone i owocami
-
Tarta truskawkowa
-
Tartaletki bez pieczenia
-
Tarta z burakami
-
Tartaletki na słono
-
Tarta z kurczakiem i pieczarkami
-
Kruche babeczki z kremem mascarpone
-
Tartaletki z kremem
-
Tartaletki z ciasta francuskiego na słodko
-
Tartaletki z budyniem
-
Tartaletki wytrawne z kurczakiem
-
Tartaletki cytrynowe z bezą
-
Kruche ciasto z żółtkami
-
Tartaletki
Więcej informacji na temat tartaletek świątecznych
Tartaletki świąteczne to wspaniały pomysł na wytrawne mini tarty, które można podać na święta oraz w dzień powszedni jako danie jarskie. Tarty z kapustą kiszoną i pieczarkami wzbogacone słodka suszoną żurawina świetnie sprawdzą się jako alternatywa tradycyjnych dań świątecznych, które zazwyczaj smakują podobnie. Przepis na tartaletki świąteczne jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia tart potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka orkiszowa, masło, jajko, kapusta kiszona, pieczarki, cebula, żurawina suszona, olej rzepakowy, koper, bułka tarta, sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie.
Jak zrobić tartaletki świąteczne? Zimne masło pokrój w kostkę i umieść w malakserze. Dodaj do niego mąkę orkiszową, sól i rozdrobnij do powstania gładkiej kruszonki. Wysyp ją na blat i zagnieć gładkie ciasto. Owiń folią spożywczą i schłodź w lodówce przez 60 minut. Obierz cebulę z łupiny i pokrój w drobną kostkę. Posiekaj drobniej kapustę kiszoną. Pokrój pieczarki w plastry. Umieść kapustę w garnku, dodaj liść laurowy i ziele angielskie, wlej wodę i gotuj przez 30 minut. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę, dodaj pieczarki i smaż, aż będą złote. Dodaj kapustę odsączoną z nadmiaru wody, koper, żurawinę i bułkę tartą. Podsmaż przez 3-4 minuty. Ciasto rozwałkuj cienko i wyklej formy do tartaletek. Wierzch ciasta nakłuj widelcem. Wyłóż farsz do każdej foremki i wyrównaj. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 35 minut.
Kapusta kiszona jest dodatkowo cennym źródłem naturalnych probiotyków. Wpływają one korzystnie na nasz układ odpornościowy. Kapusta zawiera małą ilość węglowodanów. Jest więc odpowiednia dla osób z cukrzycą.
Podsumowując pyszne tartaletki to najlepsze danie bez mięsa, jakie można sobie wyobrazić. Smaczne nadzienie łączące kwaśną kapustę i słodką żurawinę doskonale komponuje się z chrupiącym spodem. Tarty są dobre do spożycia od razu po przygotowaniu. Można je przechowywać w lodówce przez maksymalnie 2 dni.
Alergeny w tartaletkach świątecznych
Lista alergenów dla tartaletek świątecznych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- mąka orkiszowa
- Bułka tarta
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze tartaletek świątecznych
Tartaletki świąteczne to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Tarty zawierają niedużą ilość kalorii i świetnie sprawdzą się w diecie redukcyjnej. Tarta zawiera dużą ilość składników mineralnych oraz witamin.
Energia i białka
(410g)
Węglowodany
(410g)
Tłuszcze
(410g)
Witaminy
(410g)
Składniki mineralne
(410g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.