Tarta ze śliwkami budyniem i kruszonką
- Mąka pszenna typ 500 (530 g)
- Cukier (300 g)
- Masło (370 g)
- Jajko (2 szt.)
- Mleko 3,2% - 3 niepełne szklanki (700 ml)
- Żółtko jajka (5 szt.)
- Czekolada biała (100 g)
- Śliwki - 20 średnich sztuk (600 g)
Przepis na tarta ze śliwkami budyniem i kruszonką krok po kroku
Na stolice wysyp 350 g mąki, dodaj 250 g zimnego pokrojonego w kostkę masła, jajka i 100 g cukru.
Zagnieć szybko gładkie ciasto.
Owiń je folią spożywczą i włóż do zamrażarki na 20 minut.
W garnku umieść mleko, 100g cukru i białą czekoladę, rozpuść czekoladę w mleku.
Utrzyj żółtka z 80g mąki i odrobiną mleka i dodaj do garnka.
Gotuj na średnim ogniu, cały czas mieszając, aż masa zgęstnieje.
Ciastem wyklej foremkę do tarty, nakłuj ciasto widelcem.
Wydryluj śliwki i umieść je na spodzie tarty.
Na śliwki wyłóż budyń.
W misce wymieszaj 100 g cukru, 120 g masła i 120 g mąki.
Zagnieć kruszonkę widelcem.
Na budyń wyłóż kruszonkę.
Piecz w nagrzanym do 200 st. C piekarniku przez 40 minut.
Gotową tarte schłodź w lodówce przez minimum 4 godziny.
- Ciasto ze śliwkami
- Placek ze śliwkami
- Ciasto ze śliwkami i kruszonką
- Ciasto drożdżowe ze śliwkami
- Tarta ze śliwkami
- Kruche ciasto ze śliwkami
- Ciasto ze śliwkami i budyniem
- Ciasto ucierane ze śliwkami
- Kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką
- Ciasto ze śliwkami i bezą
- Ciasto śliwkowe
- Placek ze śliwkami i kruszonką
- Szybkie ciasto ze śliwkami na oleju
- Tarta ze śliwkami i kruszonką
- Kruchy placek ze śliwkami
- Ciasto kruche ze śliwkami i budyniem
- Szybki placek ze śliwkami
- Ciasto czekoladowe ze śliwkami
- Placek ze śliwkami
Więcej informacji na temat tarty ze śliwkami budyniem i kruszonką
Tarta ze śliwkami budyniem i kruszonką to bardzo dobry pomysł na deser dla całej rodziny. Tarta będzie także dobrym pomysłem na ciasto urodzinowe. Tarta jest bardzo prosta do zrobienia i sprawdzi się jako dodatek do kawy lub herbaty. Przepis na tarte ze śliwkami budyniem i kruszonką jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia, aby ją upiec. Do zrobienia tarty potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: masło, mąka pszenna, żółtka, cukier, mleko, śliwki, biała czekolada, jajka.
Jak zrobić tarte ze śliwkami budyniem i kruszonką? Na stolice wysyp mąkę, dodaj zimne pokrojone w kostkę masło, jajka i cukier. Zagnieć szybko gładkie ciasto. Owiń je folią spożywczą i włóż do zamrażarki na 20 minut. W międzyczasie ugotuj budyń. W garnku umieść mleko i białą czekoladę, rozpuść czekoladę w mleku. Utrzyj żółtka z mąką i odrobiną mleka i dodaj do garnka. Gotuj na średnim ogniu, cały czas mieszając, aż masa zgęstnieje. Ciastem wyklej foremkę do tarty, nakłuj ciasto widelcem. Wydryluj śliwki i umieść je na spodzie tarty. Na śliwki wyłóż budyń. W misce wymieszaj cukier, masło i mąkę. Zagnieć kruszonkę widelcem. Na budyń wyłóż kruszonkę. Piecz w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez 40 minut. Gotową tarte schłodź w lodówce przez minimum 4 godziny.
Śliwki zawierają spore ilości błonnika oraz pektyn, dzięki temu wspomagają trawienie i pracę układu pokarmowego. Dzięki zawartości pektyn śliwki idealnie nadają się na przetwory takie jak dżemy i konfitury, pektyny sprawiają, że nie potrzeba dodawać do nich cukru. Są bogatym źródłem witaminy C, witaminy A, potasu, fosforu i magnezu.
Podsumowując pyszna tarta na kruchym spodzie jest idealna na deser. Tarte przygotuj ze świeżych śliwek. W sezonie zimowym możesz przygotować tarte z dodatkiem konfitury śliwkowej. Smaczna tarta sprawdzi się jako deser na niedzielę. Tarta jest dobra do spożycia po schłodzeniu w lodówce. Można ją przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku przez 2-3 dni. Tarte można przygotować z innymi owocami takimi jak maliny, wiśnie lub truskawki.
Alergeny w tarto ze śliwkami budyniem i kruszonką
Lista alergenów dla tarty ze śliwkami budyniem i kruszonką przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 3,2%
- Czekolada biała
- Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
- Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze tarty ze śliwkami budyniem i kruszonką
Tarta ze śliwkami budyniem i kruszonką to słodki domowy wypiek zawierający dużą ilość kalorii. Ciasta nie powinny spożywać osoby chorujące na cukrzycę, gdyż podnosi ono bardzo gwałtownie poziom glukozy we krwi.
Energia i białka
(280g)
Węglowodany
(280g)
Tłuszcze
(280g)
Witaminy
(280g)
Składniki mineralne
(280g)
- mąka pszenna, cukier, masło, jajka, mleko, jajka, czekolada, czekolada biała, śliwki,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.