Tarta z truskawkami
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (250 g)
- Masło - ok. 1/2 kostki (150 g)
- Ksylitol (cukier brzozowy) - 5 łyżek (50 g)
- Mleko 1,5% - 2 szklanki (500 ml)
- Budyń (proszek) - 1 opakowanie (40 g)
- Truskawki (150 g)
Przepis na tartę z truskawkami krok po kroku
Mąkę i 3 łyżki ksylitolu wsyp do miski. Masło pokrój w kostkę i dodaj do mąki. Miksuj mikserem lub rozcieraj palcami, aż powstaną okruchy ciasta.
Dodaj jajko i miksuj lub zagniataj ciasto ręką, do połączenia wszystkich składników. Uformuj kulę z ciasta, zawiń folią spożywczą i schowaj do lodówki na godzinę.
Formę na tartę wysmaruj lekko masłem. Ciasto wyjmij z lodówki i rozwałkuj na placek. Placek przełóż do formy - wyłóż nim spód i boki i widelcem podziurkuj spód, równolegle. Ciasto nakryj folią aluminiową i posyp obciążeniem (np. fasolą, grochem), aby nie urosło. Piecz w 190 stopniach.
Po 15 minutach zdejmij folię i piecz kolejne 15 minut. Po tym czasie wyjmij z piekarnika i odstaw do ostudzenia.
Przygotuj masę budyniową - według instrukcji na opakowaniu z dodatkiem ksylitolu.
Ugotowany budyń przykryj folią aluminiową i ostudź.
Ostudzony budyń wylej na ciasto.
Na wierzchu ułóż pokrojone truskawki.
-
Tarta na słodko
-
Tarta owocowa
-
Tarta truskawkowa
-
Tarta z truskawkami i mascarpone
-
Tarta bez pieczenia
-
Tarta z truskawkami i budyniem
-
Tarta z musem truskawkowym
-
Tarta z truskawkami i bezą
-
Tarta z rabarbarem i truskawkami
-
Tarta z truskawkami i kruszonką
-
Tarta z kremem patissiere
-
Kruche ciasto do tarty
-
Tarta czekoladowa z truskawkami
-
Tarta oreo z mascarpone
-
Tarta z truskawkami i galaretką
-
Tarta z mrożonymi truskawkami
-
Tarta z truskawkami
Więcej informacji na temat tarty z truskawkami
Tarta z truskawkami to jedno z najpopularniejszych letnich ciast. Kiedy tylko zaczyna się sezon na pyszne, polskie truskawki, od razu jest przygotowywana w wielu domach. Trudno się jej oprzeć, uwielbiają ją zarówno dorośli, jak i dzieci. Pyszna, krucha tarta na słodko z owocami to idealne ciasto na letnie dni, to też idealny słodki dodatek do dań z grilla. Pięknie wygląda na stole, dlatego sprawdzi się również jako ciasto na wyjątkowe okazje. Koniecznie poznaj nasz przepis na tartę z truskawkami - to placek, który po prostu trzeba znać. Ciasto na tartę z truskawkami jest bardzo proste i szybkie w wykonaniu. Niezbędne składniki to mąka, jajka oraz masło - z tych składników powstaje pyszne kruche ciasto. Wystarczy utrzeć pokrojone w kostkę masło z mąką, zagnieć z jajkiem i odstawić do lodówki na około godzinę. Proste, prawda? Kiedy ciasto leżakuje w lodówce można zająć się kolejnymi elementami tarty, aby nie tracić czasu - są to masa budyniowa, oraz truskawki. Ich przygotowanie nie powinno zająć więcej niż 15 minut. Najlepiej wykorzystać budyń o smaku waniliowym lub śmietankowym, które idealnie komponują się z kruchym ciastem i truskawkami. Zamiast masy budyniowej, można przygotować też masę z bitej śmietany lub serka mascarpone, pamiętaj jednak, że będą to bardzie tłuste, kaloryczne i ciężkostrawne dodatki. Choć klasyczna krucha tarta jest przygotowywana właśnie z truskawkami, tak naprawdę można je zastąpić dowolnymi innymi owocami. Najlepiej smakuję te świeże, sezonowe owoce jagodowe - maliny, borówki, jagody, czy porzeczki lub poziomki. Można przygotować tartę z ich mieszanką, a także wykorzystać inne owoce, na przykład jabłka lub śliwki. Tartę z truskawkami warto udekorować świeżymi liskami mięty, które sprawią że będzie jeszcze lepiej wyglądać i nadadzą jej wyjątkowego, orzeźwiającego posmaku. Koniecznie czytaj dalej, aby krok po kroku dowiedzieć się jak zrobić tartę z truskawkami, która jest szybka i prosta w przygotowaniu, a jednocześnie efektowna i przepyszna.
Alergeny w tarcie z truskawkami
Lista alergenów dla tarty z truskawkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 1,5%
Wartości odżywcze tarty z truskawkami
Do masy budyniowej najlepiej wybierać budyń bez dodatku cukru i mleko o zawartości tłuszczu nie więcej niż 2 %.
Energia i białka
(190g)
Węglowodany
(190g)
Tłuszcze
(190g)
Witaminy
(190g)
Składniki mineralne
(190g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.