Tarta z szynką parmeńską
- Mąka pszenna typ 550 (250 g)
- Masło (150 g)
- Żółtko jajka (1 szt.)
- Szynka parmeńska (160 g)
- Ser Mozzarella (125 g)
- Suszone pomidory (70 g)
- Śmietanka kremowa 30% (240 g)
- Jajko (3 szt.)
Przepis na tartę z szynką parmeńską krok po kroku
Mąkę przesiej do miski i dodaj szczyptę soli.
Masło pokrój w kostkę, dodaj do mąki i całość posiekaj.
Dodaj żółtka i 3 łyżki zimnej wody. Szybko zagnieć na gładkie ciasto. Uformuj kulę i owiń folią, po czym schowaj do lodówki na godzinę.
Po tym czasie ciasto rozwałkuj na koło większe niż średnica formy. Przełóż je do formy i wyłóż nim dno oraz boki formy.
Nakłuj ciasto widelcem i włóż do lodówki na 15 minut.
W tym czasie mozzarellę zetrzyj na tarce. Następnie wymieszaj z jajkami i śmietaną. Dopraw do smaku solą i pieprzem, dodaj również posiekaną świeżą bazylię.
Szynkę parmeńską porwij na małe kawałeczki. Suszone pomidory pokrój w cienkie paseczki.
Schłodzony spód wyłóż szynką i pomidorami. Na to wylej przygotowaną masę ze śmietany i jaj.
Piecz przez 30 minut w 180 st. C.
-
Ciastka maślane
-
Kruche ciasto
-
Tarta
-
Mazurek wielkanocny
-
Tarta z jabłkiem
-
Ciastka kruche
-
Pleśniak
-
Szarlotka z kruszonką
-
Tarta z jabłkami
-
Tarta ze szpinakiem
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Szarlotka z bezą
-
Tarta z owocami
-
Tarta z malinami
-
Jabłecznik na kruchym cieście
-
Jabłecznik z budyniem
-
Tarta cytrynowa
-
Tarta z truskawkami
-
Kruche ciasto
Więcej informacji na temat tarty z szynką parmeńską
Tarta z szynką parmeńską to smaczna, szybka tarta, która nadaje się na ciepły obiad oraz jako zimna przystawka. Koniecznie sam sprawdź, jaka jest pyszna.
Aby wykonać ten prosty przepis na tartę z szynką parmeńską potrzebne będą składniki na ciasto kruche oraz masę serową. Najpierw mąkę przesiej do miski i dodaj szczyptę soli. Masło pokrój w kostkę, dodaj do mąki i całość posiekaj. Dodaj żółtka i 3 łyżki zimnej wody. Szybko zagnieć na gładkie ciasto. Uformuj kulę i owiń folią, po czym schowaj do lodówki na godzinę. Po tym czasie ciasto rozwałkuj na koło większe niż średnica formy. Przełóż je do formy i wyłóż nim dno oraz boki formy. Nakłuj ciasto widelcem i włóż do lodówki na 15 minut. W tym czasie mozzarellę zetrzyj na tarce. Następnie wymieszaj z jajkami i śmietaną. Dopraw do smaku solą i pieprzem, dodaj również posiekaną świeżą bazylię. Szynkę parmeńską porwij na małe kawałeczki. Suszone pomidory pokrój w cienkie paseczki. Schłodzony spód wyłóż szynką i pomidorami. Na to wylej przygotowaną masę ze śmietany i jaj. Piecz w piekarniku przez 30 minut w 180 st. C.
Jeśli wiesz już jak zrobić, jak upiec oraz ile czasu potrzeba by powstała ta najlepsza tarta, to zapraszam Cię teraz do poznania bliżej szynki parmeńskiej.
Szynka parmeńska to rodzaj włoskiej, podsuszonej, jednak wciąż surowej szynki, którą wytwarza się z całego udźca wieprzowego. Odróżnia ją przede wszystkim znacznie mniejsza zawartość soli niż w innych tego typu wyrobach. To sprawia, że szynka parmeńska ma słodki, wyrafinowany i wciąż intensywny smak. Choć często mylone są te określenia, to szynka parmeńska oznacza coś zupełnie innego niż prosciutto. To ostatnie słowo z języka włoskiego oznacza szynkę, więc pod tą nazwą kryją się jej różne rodzaje.
Prosciutto di Parma zaliczana jest do szynek długo dojrzewających. Jej historia sięga już starożytności, gdy do konserwowania produktów używano głównie solanki. Szynka parmeńska pochodzi z Parmy, czyli prowincji w północnych Włoszech. Jednak obecnie produkowana jest już przez ok. 200 producentów. Mimo to jej produkcja wygląda wszędzie podobnie.
Pierwszym krokiem jest odpowiednie odkarmienie i zadbanie o świnie, które zostaną wykorzystane do produkcji szynki parmeńskiej. Odpowiednia pasza do karmienia, jak również wiek i masa ostatecznego tucznika ma znaczący wpływ na ostateczny smak szynki parmeńskiej. Następnie udziec się zasypuje solą i odstawia na 3 tygodnie, by mięso skruszało. Kolejnym krokiem jest zmycie całej soli i ponownie pozostawienie mięsa, tym razem, na 2-3 miesiące w chłodnym miejscu. Ostatni element przygotowania szynki parmeńskiej to obtoczenie mięsa w tłuszczu i powieszenie na 10-12 miesięcy w pomieszczeniach, gdzie stały dostęp ma świeże, wiejskie powietrze.
Szynka parmeńska, choć powstaje z wieprzowiny, jest bardzo polecana i doceniania przez fanów zdrowego żywienia. 100 g szynki zawiera tylko 135 kcal, z czego tylko 3 g stanowi tłuszcz, a aż 26 g stanowi białko, w tym leucynę i izoleucynę- aminokwasy przyspieszające budowę mięśni.
Kto by się spodziewał, że tarta z szynką parmeńską będzie nie tylko smaczna, ale również dobra dla naszego zdrowia.
Alergeny w tarcie z szynką parmeńską
Lista alergenów dla tarty z szynką parmeńską przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Ser Mozzarella
- Śmietanka kremowa 30%
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
W przepisie na tartę z szynką parmeńską nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- bazylia świeża
Wartości odżywcze tarty z szynką parmeńską
Szynka parmeńska, choć powstaje z wieprzowiny, jest bardzo polecana i doceniania przez fanów zdrowego żywienia. 100 g szynki zawiera tylko 135 kcal, z czego tylko 3 g stanowi tłuszcz, a aż 26 g stanowi białko, w tym leucynę i izoleucynę- aminokwasy przyspieszające budowę mięśni.
Energia i białka
(170g)
Węglowodany
(170g)
Tłuszcze
(170g)
Składniki mineralne
(170g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.