Tarta z porzeczkami
- Mąka pszenna typ 500 (250 g)
- Masło (150 g)
- Cukier (135 g)
- Jajko (1 szt.)
- Mascarpone (500 g)
- Śmietanka kremowa 30% (125 g)
- Porzeczki czerwone (100 g)
- Czarna porzeczka (100 g)
Przepis na tartę z porzeczkami krok po kroku
Nastaw piekarnik na 200 stopni Celsjusza. Formę do tarty wysmaruj tłuszczem.
Mąkę, masło, jajko, szczyptę soli i 60 g cukru zagnieć i zrób ciasto.
Formę wyłóż na dnie i po bokach ciastem. Za pomocą widelca zrób kilka nakłuć.
Wyłóż na ciasto folię aluminiową, a na to wyłóż obciążniki.
Piecz ciasto przez 15 minut, następnie zdejmij obciążniki i folię i piecz kolejne 10 do 15 minut - aż stanie się zarumienione. Ostudź.
Schłodzone mascarpone, śmietankę, 75 g cukru i kilka kropel aromatu waniliowego należy miksować mikserem kilka minut. Powinna powstać puszysta masa.
Gdy ciasto jest zimne posmaruj je kremem. Na wierzchu wyłóż owoce.
Odstaw na kilka godzin.
-
Ciastka maślane
-
Kruche ciasto
-
Tarta
-
Mazurek wielkanocny
-
Tarta z jabłkiem
-
Ciastka kruche
-
Pleśniak
-
Szarlotka z kruszonką
-
Tarta z jabłkami
-
Tarta ze szpinakiem
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Szarlotka z bezą
-
Tarta z owocami
-
Tarta z malinami
-
Jabłecznik na kruchym cieście
-
Jabłecznik z budyniem
-
Tarta cytrynowa
-
Tarta z truskawkami
-
Kruche ciasto
Więcej informacji na temat tarty z porzeczkami
Dobra, idealnie słodka, z ogromną ilością kremu – taka jest ta tarta z czerwonymi porzeczkami oraz z czarnymi porzeczkami. Po prostu idealny deser z owocami. Jeżeli jesteś miłośnikiem ciast, które mają bardzo dużą ilość masy, to ten przepis na tartę z porzeczkami jest dla Ciebie. Kompozycja słodkiego ciasta i kremu świetnie równoważy się z czarnymi porzeczkami i z czerwonymi porzeczkami, które mają kwaskowaty smak. Jak zrobisz tartę z porzeczkami to podawaj ją schłodzoną. To pomysł na prosty przepis i szybkie ciasto, które jest gotowe w chwilę.
Tarta z porzeczami jest znakomitym pomysłem na pyszne ciasto z owocami. Jak zrobić tartę z porzeczkami? Należy najpierw przygotować ciasto kruche. Je możesz zrobić nawet dzień wcześniej. Na ciasto idzie pyszna masa z mascarpone, a wierzch dekoruje się owocami. Kruche ciasto można zrobić ekspresowo, czyli od razu piec. Jeśli natomiast masz więcej czasu dobrze sprawdza się schłodzenie ciasta przed pieczeniem. Dzięki temu jest ono bardziej kruche i smaczniejsze. W przepisie na tartę z porzeczkami warto jest wykorzystać specjalne obciążniki do tarty. Oznacza to, że na surowe ciasto wykłada się obciążenie, które ma za zadanie zapobieganie „puchnięciu” ciasta kruchego podczas pieczenia. Można kupić w sklepie odpowiednie obciążniki, ale również dobra okazuje się fasola. Wystarczy ją wysypać na folię aluminiową wyłożoną na surowe ciasto. Jeżeli nie obciążysz ciasta nic się nie stanie, ale może po prostu być nierówne. W sytuacji kryzysowej możesz użyć gotowego spodu do tart, który można kupić w sklepie.
Jak zrobić tartę z porzeczkami, by masa była idealna? Prosty przepis na masę z mascarpone i śmietanką to tylko zmiksowanie wszystkich produktów. Krem wystarczy jedynie kilka minut ubijać. Nie należy tego robić za długo, ponieważ mogłaby się zważyć. Wystarczy jedynie połączyć składniki, oraz sprawić, że jest puchata. Od trzech do pięciu minut zdecydowanie wystarczy.
Tarta z porzeczkami jest pyszna. Przepis na tartę z porzeczkami możesz zrobić tylko z czerwoną porzeczką lub tylko z czarną porzeczką. Mix z owoców ładniej wygląda, więc warto użyć obu kolorów. Konieczne jest to, by po przygotowaniu ciasta przez kilka godzin przechowywać je w lodówce. Ciasto lekko zmięknie, a masa połączy się z resztą składników. Zimne ciasto zdecydowanie lepiej się kroi, ponieważ pod wpływem chłodnej temperatury wszystko się ładnie „ścina”. Tarta z porzeczkami to prosty przepis, który sprawdzi się świetnie na weekend, ale również na spotkanie ze znajomymi.
Alergeny w tarcie z porzeczkami
Lista alergenów dla tarty z porzeczkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- mascarpone
- Śmietanka kremowa 30%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze tarty z porzeczkami
Przepis do dietetycznych nie należy. Zawiera sporą ilość cukru i nasyconego tłuszczu.
Energia i białka
(235g)
Węglowodany
(235g)
Tłuszcze
(235g)
Witaminy
(235g)
Składniki mineralne
(235g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.