Tarta z kurczakiem
- Piersi kurczaka bez skóry (250 g)
- Pieczarki - 10 sztuk (200 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Czosnek - 3 ząbki czosnku (15 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (24 ml)
- Ser gouda - W kostce (100 g)
- Jajko - 4 jajka rozmiar M (4 szt.)
- Śmietana 18% - 5 łyżek (125 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 2 szklanki (320 g)
- Żółtko jajka - 1 żółtko rozmiar M (1 szt.)
- Sól - 1/3 łyżeczki (2 g)
- Masło - 1/2 kostki (100 g)
Przepis na tartę z kurczakiem krok po kroku
Do garnka z wodą wrzuć pierś kurczaka i dodaj 1 łyżeczkę Vegety. Gotuj 20 min. Ugotowaną i przestudzoną pierś pokrój w kostkę.
Mąkę przesiej na stolnice i dodaj sól. Następnie dodaj pokrojone w kostkę schłodzone masło i posiekaj je nożem, aż będzie dobrze rozdrobnione. Dodaj 3 łyżki zimnej wody, 1 jajko i żółtko, a potem całość szybko zagnieć. Gotowe ciasto zawiń w folię spożywczą i odłóż do lodówki na 30 min.
Gdy ciasto się schłodzi, rozwałkuj je na duży okrąg i umieść w ceramicznej formie do tarty. Ciasto uklep do dna formy oraz po bokach, następnie nakłuj je widelcem. Ciasto schowaj do lodówki na 1 h.
W piekarniku nagrzanym do 200 stopni (grzanie góra-dół) podpiecz tarte (ok. 15-18 min) i wyciągnij z piekarnika.
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę.
Ser żółty zetrzyj na tarce.
Pieczarki oczyść i pokrój w kostkę.
Na patelni rozgrzej 2 łyżki oleju. Następnie dodaj cebulę i podsmażaj ją przez ok. 3-4 min. Dodaj pieczarki i przeciśnięty przez praskę czosnek. Po ok. 5 min dodaj sól i pieprz do smaku. Smaż do momentu, aż woda odparuje. Dodaj kurczaka i całość wymieszaj. Odstaw na bok.
W misce roztrzep 3 jajka, a potem dodaj śmietanę i ser. Całość dobrze wymieszaj.
Do formy z podpieczonym ciastem równomiernie nałóż farsz i całość zalej przygotowaną masą.
Tarte wstaw do piekarnika nagrzanego do 175 stopni i piecz ok. 35 min.
-
Udka z kurczaka
-
Kapuśniak
-
Pierś z kurczaka
-
Potrawka z kurczaka
-
Tortilla
-
Szu szu
-
Makaron z kurczakiem
-
Kurczak curry
-
Kurczak z rożna
-
Tortilla z kurczakiem
-
Kurczak po tajwańsku
-
Filet z kurczaka
-
Roladki z kurczaka
-
Kurczak pieczony
-
Ryż z warzywami
-
Kurczak po wietnamsku
-
Kurczak po chińsku
-
Zapiekanka z kurczakiem
-
Pomysł na obiad z kurczakiem
Więcej informacji na temat tarty z kurczakiem
Tarta z kurczakiem to dobry pomysł na obiad lub wczesną kolację. Taką tartę można przygotować dla bliskich i znajomych. Obiadowa tarta na słono z kurczakiem i pieczarkami jest pyszna, więc twoi goście na pewno będą nią zachwyceni.
Jak zrobić tartę z kurczakiem? Istotne są dwie rzeczy: ciasto oraz farsz. Ciasto powinno być kruche. Wykonanie tego ciasta nie jest trudne. W zasadzie wszystkie składniki wystarczy ze sobą połączyć i dobrze wyrobić, ale ważne jest to, aby produkty na ciasto były schłodzone. Nie można też zbyt długo wyrabiać tego ciasta, bo niepotrzebnie będzie się je ogrzewać. Masło możesz posiekać w mące lub zetrzeć na tarce, a potem wyrobić ciasto ręcznie. Możesz też dodać pokrojone masło do reszty składników znajdujących się w miski i wyrobić ciasto za pomocą miksera.
Po wyrobieniu ciasto trzeba schować do lodówki na co najmniej 30 min, a najlepiej 60 min. Następnie trzeba umieścić je w formie i ponowie umieścić w chłodnym miejscu. Zanim dodasz farsz, należy podpiec kruche ciasto. Można to zrobić z obciążaniem. Gdy już umieścisz ciasto w formie, połóż na nim papier do pieczenia i wysyp tam np. ryż lub fasolę. Po wyjęciu z piekarnika trzeba usunąć obciążenie.
Farsz do tarty z kurczakiem można doprawić według własnego uznania. Pasować będą m.in. zioła prowansalskie, koperek, szczypiorek oraz natka pietruszki. Kurczaka można nie tylko ugotować w wodzie z Vegetą. Tarta będzie też dobra z kurczakiem przysmażonym na patelni.
Tak naprawdę ten przepis na tartę z kurczakiem możesz dowolnie zmodyfikować. Jeżeli nie chcesz, nie musisz dodawać startego sera do masy z jajek i śmietany. Tartę na słono można zrobić również w wersji wegetariańskiej. Wtedy możesz pokusić się na brokuły i ser żółty lub szpinak i ser feta. Opcji jest naprawdę bardzo wiele.
Tarta z kurczakiem jest prosta to zrobienia, ale jej przygotowanie zajmuje trochę czasu. Do tego trzeba wziąć pod uwagę to, że kruche ciasto musi się schłodzić (i to podwójnie). Jest to jednak bardzo dobre danie, które warto zrobić, jeśli ma się chwilę wolnego czasu.
Alergeny w tarcie z kurczakiem
Lista alergenów dla tarty z kurczakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser gouda
- Śmietana 18%
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- vegeta
Wartości odżywcze tarty z kurczakiem
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.