Tarta z kremem cytrynowym
- Mąka pszenna typ 500 (200 g)
- Masło (250 g)
- Jajko (4 szt.)
- Cukier puder (100 g)
- Cytryna (300 g)
- Cukier (100 g)
- Cukier wanilinowy (8 g)
Przepis na tartę z kremem cytrynowym krok po kroku
Mąkę połącz w dużej misce z 1 jajkiem, cukrem i pokrojonym na kawałki masłem (100 g). Wyrabiaj tak długo, aż będzie jednolite i miękkie. Gotowe ciasto zawiń w folię spożywczą i schowaj do lodówki na 20 minut.
Formę wyłóż papierem do pieczenia i rozłóż na niej ciasto. Pamiętaj, by wyłożyć ciasto również na krawędzie tarty. Na środek wyłóż obciążniki.
Tartę podpiecz przez 10 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. C.
Cytryny porządnie wyszoruj. Przekrój je na pół, z każdej połówki wyciśnij sok do małej miseczki.
Z dwóch cytryn zetrzyj skórkę do osobnej miseczki.
Do rondelka dodaj sok z cytryny wraz ze skórką. Dodaj 3 łyżki wody i duś przez chwilę. Wbij jajka i dokładnie rozmieszaj zawartość trzepaczką. Dodaj cukier puder i cukier waniliowy.
Masło pokrój na mniejsze kawałki i dodawaj do cytryn, cały czas intensywnie mieszając.
Gotuj przez 20 minut, aż całość uzyska konsystencję budyniu.
Krem wyłóż na podpieczony spód.
Włóż do piekarnika i piecz przez 30 minut w 180 st. C.
Więcej informacji na temat tarty z kremem cytrynowym
Tarta z kremem cytrynowym to doskonała opcja dla wszystkich kochających proste, ale smaczne wypieki. To ciasto jest niezwykle orzeźwiające ze względu na krem.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić tartę z kremem cytrynowym, by była łatwa i smaczna, to ten prosty przepis sprawdzi się idealnie. Jego przygotowanie nie wymaga specjalnych umiejętności. Przyda się za to dużo cierpliwości, gdyż przygotowanie tarty składa się z kilku różnych etapów. Pierwszym jest przygotowanie ciasta kruchego, które zawsze się udaje. Ciasto następie leżakuje w lodówce, podczas gdy reszta składników jest przygotowywana. Do ciasta można dodać dodatkowe żółtka, jednak nie jest to konieczne, w takiej formie, jak podana w przepisie jest ono naprawdę elastyczne i pyszne. Krem, który jest częścią ciasta, jest niezwykle smaczny. Robi się go na bazie lemon curd, w nieco odmienionej formie. Ta nowoczesna opcja na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom słodkości.
Przepis na tartę z kremem cytrynowym stanowi doskonały pomysł na prosty deser na kruchym spodzie. Dowiesz się z niego, w jaki sposób przygotować delikatną cytrynową piankę, a także maślane ciasto na spód. Wszystko to połączone razem daje naprawdę fantastyczne doznania smakowe. Choć może się wydawać inaczej, to ciasto jest łatwe, nawet jeśli nie jest aż tak szybkie. To doskonały pomysł na lekki, letni placek, pełen smaku. Jest tak piękny, że wspaniale dekoruje stół, gdyż przykuwa wzrok. Nie jest to wypiek, który sprawdzi się w awaryjnych sytuacjach, jednak zdecydowanie będzie wspaniałą opcją do wyboru na wszelkie imprezy. Ze względu na swój wspaniały smak sprawdzi się na wszelkie wesela, chrzciny, czy komunie. Czas pieczenia jest krótki, jednak należy pamiętać, by dopasować go indywidualnie do posiadanego sprzętu, każdy piekarnik charakteryzuje się innym poziomem grzania. Gotowość ciasta można zbadać drewnianym patyczkiem, jeśli jest suchy, ciasto jest już gotowe. Ma orzeźwiający smak kwaśnych cytryn i świetnie komponuje się z wszelkiego rodzaju wypiekami. Jej wykonanie nie jest skomplikowane, choć może na początku przysparzać pewnych trudności. Dobrze jest ją robić bardzo powoli i krok po kroku. Należy też uważać, by nie wlać zbyt ciepłego masła do środka, bo wtedy może powstać jajecznica.
Alergeny w tarcie z kremem cytrynowym
Lista alergenów dla tarty z kremem cytrynowym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze tarty z kremem cytrynowym
Ten deser zawiera dość sporo cukru, więc nie powinien gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(115g)
Węglowodany
(115g)
Tłuszcze
(115g)
Witaminy
(115g)
Składniki mineralne
(115g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.