Tarta z jabłkiem
- Mąka pszenna typ 500 - 1 szklanka (250 g)
- Masło - 3/4 kostki (200 g)
- Jajko (1 szt.)
- Cukier puder - 2 łyżki (20 g)
- Jabłko (1000 g)
Przepis na tarta z jabłkiem krok po kroku
Mąkę przesiej przez sito, wsyp do miski i dodaj jajko, cukier puder, cukier waniliowy, pokrojone masło. Dokładnie wymieszaj.
Dodaj kieliszek zimnej wody i wyrób ciasto rękoma.
Uformuj z ciasta kulę i odstaw do lodówki na 20 minut.
Jabłka obierz, usuń gniazda nasiennie i pokrój w cienkie plastry.
Jabłka skropl sokiem z cytryny, dodaj miód i cynamon.
Ciasto rozwałkuj na stolicy i wyłóż nim okrągłą blachę.
Ułóż plastry jabłek dookoła zaczynając od zewnątrz blachy.
Upiecz ciasto w piekarniku przez 40 minut w 180 stopniach.
Więcej informacji na temat tarty z jabłkiem
Pyszna tarta na kruchym spodzie z jabłkami to idealny pomysł na słodki deser w rodzinnym gronie lub na imprezę ze znajomymi. Jabłka to nasze najpopularniejsze polskie owoce. Aż grzech ich nie wykorzystać szczególnie teraz w okresie jesienno - zimowym. To okres, który nie tylko powinien kojarzyć nam się z chwilą odpoczynku, zastanowienia i refleksji, ale także z pysznymi, aromatycznymi daniami i deserami.
Zatem poznaj mój przepis na tartę z jabłkami, którą wykonasz w 40 minut.
Do jej wykonania będziesz potrzebować mąkę, masło, jajka, odrobinę cukru pudru i oczywiście, nasz główny składnik, czyli jabłka.
Możesz zdecydować się na dowolną odmianę, każda będzie pasować.
Zatem jak zrobić tartę z jabłkami? Poznaj mój sprawdzony przepis.
Mąkę przesiej przez sito i wsyp do miski, dodaj proszek do pieczenia, pokrojone masło, jajko, wymieszaj wszystkie składniki. Następnie dodaj kieliszek zimnej wody i wyrób ciasto w rękach. Uformuj je w kulę i włóż do lodówki na 20 minut. W tym czasie obierz jabłka, usuń ich gniazda nasienne i pokrój w cienkie plasterki.
Skropl owoce sokiem z cytryny, w ten sposób zapobiegniesz utlenianiu, czyli jabłka nie ściemnieją. Zawsze mieszam plastry jabłek z odrobiną miodu i z cynamonem, wtedy robią się one jeszcze bardziej aromatyczne i wyraziste.
Gdy ciasto odleży 20 minut w lodówce, wystarczy, że je rozłożysz na blacie i rozwałkujesz.
Następnie, przełóż ciasto na okrągłą blachę do pieczenia. Ważne, aby wcześniej posmarować ją odrobiną masła i posypać bułką tartą lub wyłożyć papierem do pieczenia, wtedy placek się nie przypiecze.
Teraz czas na nasze jabłka. Możesz je po prostu przełożyć na ciasto lub pięknie ułożyć. Ja zawsze decyduje się na tę bardziej pracochłonną wersję, czyli układam plasterki jabłek wokół blaszki, zaczynając od zewnątrz. Tarta z jabłkiem wygląda wtedy pięknie. Jeśli jednak nie masz czasu na przygotowywanie jabłek, możesz wykorzystać jabłka prażone dostępne, w każdym większym sklepie, w szklanym słoiku. Ciasto upiecz w piekarniku przez 35-40 minut w 180 stopniach.
Jak widzisz to prosty przepis, a tarta zawsze wychodzi bardzo dobra.
Alergeny w tarcie z jabłkiem
Lista alergenów dla tarty z jabłkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
W przepisie na tarta z jabłkiem nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- miód
Wartości odżywcze tarty z jabłkiem
Jeśli nie zależy Ci na efekcie wizualnym możesz użyć gotowych, prażonych jabłek w słoiku.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
-
mąka pszenna,
masło,
jajka,
cukier,
jabłko,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.