Tarta z jabłkami
- Mąka pszenna typ 500 (200 g)
- Masło - pół kostki (100 g)
- Jajko (1 szt.)
- Cukier puder - 1/4 szklanki (50 g)
- Jabłko (500 g)
- Sok z cytryny - 1 łyżka (15 ml)
- Mąka ziemniaczana - 1 duża łyżka (20 g)
- Groch (nasiona) - 1 szklanka (150 g)
Przepis na tartę z jabłkami krok po kroku
Mąkę połącz w dużej misce z jajkiem, cukrem i pokrojonym na kawałki masłem. Wyrabiaj tak długo, aż będzie jednolite i miękkie. Gotowe ciasto zawiń w folię spożywczą i schowaj do lodówki na 20 minut.
Formę wyłóż papierem do pieczenia i rozłóż na niej ciasto. Pamiętaj, by wyłożyć ciasto również na krawędzie tarty. Środek tarty pokryj kawałkiem papieru do pieczenia i suchym gruchem ( możesz również użyć ciecierzycy lub ryżu), by tarta nie wyrosła.
Jabłka umyj i obierz. Pokój je na cienkie plasterki. Włóż je do miski, skrop sokiem z cytryny i dodaj mąkę oraz cynamon, wszystko dokładnie wymieszaj.
Tartę podpiecz przez 10 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
Z podpieczonej tarty usuń groch. Na tartę wyłóż pokrojone w plastry jabłka.
Włóż do piekarnika i piecz przez 30 minut.
Więcej informacji na temat tarty z jabłkami
Tarta z jabłkami to pyszne i naprawdę łatwe ciasto, które przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom domowych słodkości. Jabłka otulone cynamonowym sosem idealnie współgrają z kruchym ciastem, które rozpływa się w ustach. To ciasto idealnie sprawdzi się na wszelkiego rodzaju uroczystości, gdyż jego smak zachwyci wszystkich gości. Świetnie pasuje do kawy, więc będzie idealnym dodatkiem do niej. Dzięki dużej zawartości jabłek nie jest zbyt słodka.
Przepis na tartę z jabłkami jest niezwykle łatwy dlatego poradzą sobie z nim nawet początkujący amatorzy wypieków. To ciasto można z łatwością wykonać w kilka chwil, jednak należy pamiętać, że kruche ciasto wychodzi najlepsze, gdy jest dobrze schłodzone. Dobrze więc przygotować je trochę wcześniej, by mogło odpowiednio dużo czasu spędzić w lodówce.
Ciasto na tartę z jabłkami powinno być odpowiednio kruche i nie za słodkie, dzięki temu będzie idealnie komponować się z owocami. To z przepisu jest kruche i idealnie maślane, dzięki temu całość smakuje naprawdę dobrze. Należy pamiętać o odpowiednich proporcjach mąki i cukru, tak by ciasto było idealne. Najkorzystniejsze i najbardziej pożądane to 2:1. W niektórych przepisach pojawia się również dodatek śmietany do ciasta, jednak ten zabieg sprawia, że całość jest zbyt krucha, rozwarstwia się i nie jest trwała. Najlepiej skorzystać z podstawowego przepisu i użyć kilku składników. Całość wychodzi niezwykle pyszna, a przy tym jest naprawdę tania.
To zapewne najlepsza tarta z jabłkami, a wszystko to ze względu na idealne proporcje jabłek i ciasta. Jabłka pod wpływem dodatku mąki puszczają więcej soku i tworzą pyszny sos. Dlatego ważne jest podpieczenie samej tarty trochę wcześniej, by soki nie spłynęły do surowego ciasta i nie utrudniały jego podpieczenia.
Tarta na kruchym spodzie smakuje wybornie i jest znacznie bardziej delikatna i lekka niż ta na spodzie z ciasta francuskiego. W tej wersji została zrobiona z plasterkami owoców, jednak można ją wykonać również z tartymi jabłkami. Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić tartę z jabłkami, by była pyszna i wyglądała naprawdę dekoracyjnie, to ten przepis będzie idealny.
Alergeny w tarcie z jabłkami
Lista alergenów dla tarty z jabłkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze tarty z jabłkami
To ciasto jak wszystkie słodkości powinno gościć w diecie tylko od czasu do czasu.
Energia i białka
(94g)
Węglowodany
(94g)
Tłuszcze
(94g)
Witaminy
(94g)
Składniki mineralne
(94g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.