Tarta z czereśniami
- Mąka pszenna typ 500 (260 g)
- Cukier (110 g)
- Masło (150 g)
- Jajko (1 szt.)
- Czereśnie (600 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (10 g)
Przepis na tartę z czereśniami krok po kroku
160 g mąki, 100 g zimnego, pokrojonego w kostkę masła, jajko, 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia, 0,5 opakowania cukru z prawdziwą wanilią i 60 g cukru zagnieć, by powstało gładkie ciasto.
Ciasto zabezpiecz folią i schowaj w lodówce.
Czereśnie umyj, wypestkuj i pokrój na pół.
Owoce wymieszaj ze skrobią.
Nagrzej piekarnik do 180 st C.
Formę posmaruj cienko olejem.
Schłodzone ciasto rozwałkuj tak, by włożyć je do formy - ma zakryć także brzegi.
Nakłuj widelcem w kilku miejscach i piecz przez 15 minut.
100 g mąki, 50 g zimnego masła, 50 g cukru oraz 0,5 opakowania cukru z prawdziwą wanilią zagnieć - zrób kruszonkę i odstaw do lodówki.
Na podpieczony spód wyłóż owoce.
Wierzch ciasta posyp kruszonką.
Piecz ciasto przez 35 minut.
-
Ciastka maślane
-
Kruche ciasto
-
Tarta
-
Mazurek wielkanocny
-
Tarta z jabłkiem
-
Ciastka kruche
-
Pleśniak
-
Szarlotka z kruszonką
-
Tarta z jabłkami
-
Tarta ze szpinakiem
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Szarlotka z bezą
-
Tarta z owocami
-
Tarta z malinami
-
Jabłecznik na kruchym cieście
-
Jabłecznik z budyniem
-
Tarta cytrynowa
-
Tarta z truskawkami
-
Kruche ciasto
Więcej informacji na temat tarty z czereśniami
To jest najlepsza tarta z czereśniami, którą możesz zrobić na deser. Pyszne ciasto z waniliową kruszonką to doskonały pomysł na letni wypiek na słodko. Przepis na tartę z czereśniami jest prosty i dobry na każdą okazję. Jeżeli tylko masz dostępne świeże, słodkie czereśnie, zrób tę smaczną tartę z tymi owocami. Ciasto szybko znika, ponieważ tarta jest dobra dla każdego. Jeśli nie wiesz, jak zrobić tartę z czereśniami i kruszonką, zobacz, jakie jest to proste. Placek z ciasta kruchego będzie pysznym pomysłem na drugie śniadanie na słodko.
Tarta z czereśniami to okrągłe ciasto pieczone w specjalnej formie na tartę. Jest smaczna i bardzo łatwo się ją przygotowuje. Przepis na tartę z czereśniami składa się z ciasta kruchego z waniliowym posmakiem, z nadzieniem z czereśni. Wszystko przykrywa smaczna, waniliowa kruszonka. Tarta jest dobra na ciepło i na zimno.
Jak zrobisz tartę z czereśniami, warto ją podać na gorąco w towarzystwie lodów, a także bitej śmietany. To najlepszy pomysł na deser niczym z restauracji. Pyszna jest też, gdy po prostu posypiesz ją cukrem pudrem. Na słodki akcent w ciągu dnia nadaje się znakomicie w każdej odsłonie. Można ją podawać na każdą okazję. Nie ważne czy to zwykł dzień, czy może impreza urodzinowa. Tarta z czereśniami jest zawsze dobrym wyjściem.
Jak zrobić tartę z czereśniami? Konieczne jest, by masło i jajko było zimne (zarówno do ciasta kruchego, jak i do kruszonki). Z mąki, cukru, jajka, masła, proszku do pieczenia oraz cukru waniliowego zagnieć ciasto. Schowaj je do lodówki, by się schłodziło. W tym czasie przygotuj owoce. W przepisie na tartę z czereśniami ważne jest to, by wypestkowane i pokrojone na pół owoce wymieszać ze skrobią. To sprawi, że sok, który wydzieli się podczas pieczenia, zamieni się w kisiel. Dzięki temu ciasto będzie dobrze upieczone. Schłodzone ciasto należy rozwałkować i wyłożyć do formy (przykryj dno, a także brzegi). Widelcem zrób parę wkłuć, posyp kaszą manną i podpiecz kwadrans. Gdy spód się piecze, przygotuj kruszonkę z masła, mąki, cukru i cukru waniliowego. Od razu wstaw kruszonkę do lodówki, by jeszcze dodatkowo ją schłodzić. Na podpieczony spód wyłóż owoce i wszystko posyp kruszonką. Piecz przez 35 minut. Pyszna tarta z czereśniami to najlepsza opcja na deserową propozycję.
Tartę z czereśniami przed krojeniem należy schłodzić. Jak ciasto jest gorące lub ciepłe, bardzo łatwo się rozpada i ciężko jest je kroić. Zdecydowanie lepiej jest odczekać, aż ciasto będzie zimne. Tak samo należy odczekać przed posypaniem cukrem pudrem.
Alergeny w tarcie z czereśniami
Lista alergenów dla tarty z czereśniami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze tarty z czereśniami
Przepis na tę tartę jest wysokokaloryczny. Spożywanie czereśni ma korzystny wpływ na poziom cholesterolu (obniża jego poziom). Czereśnie zawierają potas, a także jod.
Energia i białka
(118g)
Węglowodany
(118g)
Tłuszcze
(118g)
Witaminy
(118g)
Składniki mineralne
(118g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.