Tarta z cukinią i fetą
- Ciasto francuskie - 1 sztuka (150 g)
- Por - biała część (50 g)
- Cukinia (250 g)
- Piersi kurczaka bez skóry - 1 sztuka (200 g)
- Papryka czerwona - 1 sztuka (250 g)
- Jajko (4 szt.)
- Śmietanka kremowa 30% - 1/2 szklanki (120 g)
- Ser Feta (100 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na tartę z cukinią i fetą krok po kroku
Warzywa umyj. Pora pokrój w kostkę. Z papryki usuń gniazdo nasienne i pokrój w kostkę. Cukinię pokrój w półplasterki.
Kurczaka pokrój w kostkę i umieść w misce. Następnie dodaj przyprawy i dokładnie wymieszaj.
Na patelni beztłuszczowej usmaż kurczaka, ewentualnie dodając kilka łyżek wody, jeśli zacznie przywierać.
Na łyżce oliwy podsmaż pora, następnie dodaj paprykę, a po kilku minutach cukinię. Wszystko razem duś około 5 minut.
Formę do tarty wyłóż ciastem francuskim.
W miseczce wymieszaj jajka z pokruszoną fetą i śmietaną.
Na cieście francuskim rozłóż równomiernie kurczaka i warzywa, po czym zalej przygotowanym sosem.
Tak przygotowaną tartę włóż do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz około 30-40 minut.
Po upieczeniu odczekaj chwilę zanim zaczniesz ją kroić, aż zrobi się bardziej zwarta- to ułatwi jej podawanie.
-
Leczo z cukinii
-
Zapiekanka z cukinią
-
Zupa krem z cukinii
-
Zupa z cukinii
-
Krem z cukinii
-
Zapiekanka z cukinii
-
Makaron z cukinią
-
Cukinia faszerowana mięsem mielonym
-
Bigos z cukinii
-
Kotlety z cukinii
-
Leczo z kiełbasą
-
Placki z cukinii i marchewki
-
Tarta z warzywami
-
Spaghetti z cukinii
-
Leczo z kurczakiem
-
Placki ziemniaczane z cukinią
-
Cukinia z piekarnika
-
Placuszki z cukinii i ziemniaków
-
Obiad z cukinii
Więcej informacji na temat tarty z cukinią i fetą
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić tartę z cukinią i fetą to jesteś w odpowiednim miejscu. To danie z kurczakiem i porem wzbogaca również papryka czerwona. Ten szybki i prosty przepis świetnie sprawdzi się jako danie na obiad.
Nasza tarta z cukinią i fetą wykorzystuje również ciasto francuskie, dzięki czemu jest jeszcze szybsza w przygotowaniu. Samo przygotowanie ciasta francuskiego to proces wymagający kilku godzin pracy. Kupując ciasto francuskie warto zwracać uwagę na jego skład. Prawdziwe ciasto francuskie składa się tylko z masła, mąki pszennej, wody i odrobiny soli, dzięki czemu jest tanie. W gotowych produktach masło często zastępuje olej roślinny (palmowy) lub margaryna, występuje dodatek cukru (np. w formie glukozy), emulgatorów i substancji zagęszczających.
Papryk to świetne źródło witaminy C. Już połowa średniej, czerwonej papryki zapewnia 100% dziennego zapotrzebowania na beta-karoten. Jest to związek stanowiący prowitaminę witaminy A, czyli substancję wytwarzającą tę witaminę. Sam w sobie beta-karoten ma właściwości antyoksydacyjne, czyli zmniejsza działania oksydacyjne wolnych rodników. Tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
Por jest jednym z bardziej niedocenionych warzyw w polskiej kuchni. Najczęściej kojarzy się z zupami, ale świetnie smakuje również w sałatkach. Ma ostry i wyrazisty smak i udowodnione działanie bakteriobójcze.
Przepis na tartę z cukinią i fetą zawiera w sobie również cukinię, która jest źródłem witaminy C, E oraz witamin z grupy B. Jest neutralna w smaku, niskokaloryczna i łatwostrawna. Dlatego jest odpowiednia do spożycia już od 6. miesiąca życia dziecka.
Użyte w przepisie warzywa dodają daniu witamin i błonnika. Codziennie powinno spożywać się przynajmniej 400 g warzyw. Jedna porcja naszej tarty zapewnia już 200 g warzyw, dlatego tym bardziej polecamy wypróbować nasz przepis. Dieta zbilansowana, bogata w warzywa jest najlepsza dla naszego zdrowia.
Jeśli chcesz by danie to było wegetariańskie, możesz wymienić kurczaka na tofu wcześniej zamarynowane w przyprawach.
Alergeny w tarcie z cukinią i fetą
Lista alergenów dla tarty z cukinią i fetą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Ciasto francuskie
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Ser Feta
Wartości odżywcze tarty z cukinią i fetą
Choć smak cukinii jest neutralny to jest to bardzo dobre źródło witamin takich jak: witamina C, witamina E i witaminy z grupy B. 100g cukinii dostarcza około 20kcal, dlatego jest to warzywo szczególnie polecane dla osób chcących zadbać o swoją masę ciała.
Energia i białka
(350g)
Węglowodany
(350g)
Tłuszcze
(350g)
Witaminy
(350g)
Składniki mineralne
(350g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.