Tarta jabłkowa
- Mąka pszenna typ 500 (350 g)
- Cukier (200 g)
- Masło - 1 kostka (200 g)
- Jajko (3 szt.)
- Śmietana 18% (120 g)
- Jabłko - 5 dużych sztuk (1000 g)
- Sok z cytryny (30 ml)
Przepis na tarta jabłkowa krok po kroku
Zimne masło pokrój w kostkę i umieść w malakserze.
Dodaj do masła mąkę, 100 g cukru, jaja oraz kwaśną śmietanę.
Rozdrobnij do powstania kruszonki.
Wysyp ją na blat i zagnieć gładkie ciasto.
Owiń je folią spożywczą i schłodź w lodówce przez 30 minut.
Jabłka obierz ze skórki i pokrój w plastry.
Skrop sokiem z cytryny i wymieszaj.
Dodaj cynamon oraz 100 g cukru.
Od ciasta odkrój 1/4.
Blaszkę na tarte wyklej ciastem.
Na ciasto wyłóż jabłka.
Z reszty ciasta utwórz szachownicę na wierzchu ciasta.
Piecz w nagrzanym do 180 st. C piekarniku przez 50 minut.
Więcej informacji na temat tarty jabłkowej
Tarta jabłkowa to bardzo dobry pomysł na pyszny deser dla całej rodziny. Tarta na kruchym spodzie sprawdzi się idealnie jako ciasto urodzinowe. Sprawdzony przepis doskonale pasuje jako coś słodkiego na drugie śniadanie. Przepis na tarte jabłkową jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia ciasta potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, cukier, masło, jajka, śmietana kwaśna, jabłka, cynamon, sok z cytryny.
Jak zrobić tarte jabłkową? Zimne masło pokrój w kostkę i umieść w malakserze. Dodaj do masła mąkę, cukier, jaja oraz kwaśną śmietanę. Rozdrobnij do powstania kruszonki. Wysyp ją na blat i zagnieć gładkie ciasto. Owiń je folią spożywczą i schłodź w lodówce przez 30 minut. Jabłka obierz ze skórki i pokrój w plastry. Skrop sokiem z cytryny i wymieszaj. Dodaj cynamon oraz cukier. Od ciasta odkrój 1/4. Blaszkę na tarte wyklej ciastem. Na ciasto wyłóż jabłka. Z reszty ciasta utwórz szachownicę na wierzchu ciasta. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 50 minut.
Jabłka zawierają kwasy owocowe, którym zawdzięczają smak. Są źródłem dobroczynnego błonnika i pektyn, które wpływają na pracę naszych jelit. Pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a dzięki temu zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Ciekawostką jest, że na całym świecie można spotkać ponad 9 tysięcy odmian jabłek. Jabłka są też fantastycznym źródłem witaminy C, która odpowiada za syntezę kolagenu i ma właściwości przeciwutleniające i wzmacniające odporność, jak również minerałów: magnezu, potasu, wapnia i fosforu. Przyprawy korzenne mają działanie bakteriobójcze. Warto sięgać po nie jak najczęściej.
Podsumowując sprawdzony przepis jest świetny jako deser dla całej rodziny. Smaczna tarta sprawdzi się idealnie także dla dzieci. Najlepsza tarta powinna zawierać kwaśne jabłka, które wzbogacą jej smak. Tarta jest dobra do spożycia od razu po upieczeniu. Można ją przechowywać w temperaturze pokojowej przez 2-3 dni.
Alergeny w tarcie jabłkowej
Lista alergenów dla tarty jabłkowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietana 18%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze tarty jabłkowej
Tarta jabłkowa to słodki domowy wyrób zawierający dużą ilość cukru oraz węglowodanów prostych. Podnoszą one szybko poziom glukozy we krwi. W dużych ilościach nie powinniśmy ich spożywać zbyt często.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.