Tarta cytrynowa z bezą
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 1/2 szklanki (85 g)
- Mąka krupczatka - 1 szklanka (180 g)
- Cukier - 1/3 szklanki i 1/2 szklanki (165 g)
- Cukier wanilinowy - 1 opakowanie (16 g)
- Jajko - 3 jajka rozmiar M (3 szt.)
- Żółtko jajka - 4 sztuki rozmiar M (4 szt.)
- Sól - 1/3 łyżeczki (2 g)
- Masło - 1 kostka (200 g)
- Sok z cytryny (110 ml)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 2 łyżki (48 g)
- Białko jajka - 5 białek rozmiar M (5 szt.)
- Cukier puder - 1 szklanka (125 g)
- Skórka z cytryny - 1 łyżka (6 g)
Przepis na tartę cytrynową z bezą krok po kroku
Schłodzone masło (100 g, 1/2 kostki) pokrój w kostkę.
Wymieszaj mąką tortową i mąkę krupczatkę, a potem przesiej je przez sitko wprost na stolnicę. Następnie dodaj do nich sól, cukier wanilinowy (16 g, 1 opakowanie) i cukier (65 g, 1/3 szklanki). Na górę wrzuć schłodzone masło i posiekaj je nożem na małe kawałeczki. Dodaj 1 żółtko, 1 jajko i 3 łyżki zimnej wody. Ciasto szybko zagnieć, nieco spłaszcz i zawiń w folię, a potem schowaj do lodówki na ok. 60 min.
Gdy ciasto się schłodzi, rozwałkuj je na duży okrąg i umieść w wybranej formie do tarty. Zalep brzegi i uklep dno. Ciasto nakłuj widelcem i schowaj do lodówki na ok. 30 min.
Na cieście umieść papier do pieczenia i wysyp fasolę. Ciasto podpiecz ok. 15 min w piekarniku nagrzanym do 200 stopni (grzanie góra-dół), a potem jeszcze ok. 5-10 min (do przyrumienienia) po zdjęciu obciążenia i papieru do pieczenia. Odstaw do wystudzenia.
W misce wymieszaj sok z cytryny (ok. 100 ml), 1/2 szklanki wody (ok. 125 ml), mąkę ziemniaczaną, 4 żółtka, 2 jajka i otartą skórkę z cytryny.
W garnku roztop masło (100 g, 1/2 kostki) i dodaj cukier (100 g, 1/2 szklanki). Gdy cukier się rozpuści, wlej składniki z miski i mieszaj, aż masa zgęstnieje.
W misce umieść 5 białek i ubij je na pianę, a potem partiami dodawaj cukier puder (125 g, 1 szklanka). Po ok. 10 min dodaj 1 łyżkę soku z cytryny (ok. 10 ml) i miksuj tylko do połączenia składników.
Bezę umieść w rękawie kuchennym i wyciśnij na krem.
Tartę piecz ok. 20-25 min w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (grzanie góra-dół).
Więcej informacji na temat tarty cytrynowej z bezą
Tarta cytrynowa z bezą to dobry pomysł na podwieczorek w ciepłe dni. Cytrynowy smak (nadzienia i bezy) sprawia, że tarta jest orzeźwiająca. Tarta z kremem cytrynowym jest uwielbiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Ta tarta nie jest tak szybka ani bardzo łatwa, jak np. tarta budyniowa, ale warto pokusić się na jej wykonanie, ponieważ jest naprawdę pyszna. Do tej tarty najlepiej sprawdzi się blaszka z wyjmowanym dnem.
Jak zrobić tartę cytrynową? Należy zacząć od spodu. Kruche ciasto należy odpowiednio przygotować. Masło, jajko i żółtko muszą być schłodzone, a ciasto powinno mieć jak najkrótszy kontakt z dłońmi. Gdy posieka się masło (można je też zetrzeć na tarce), to trzeba szybko zagnieść ciasto i zawinąć je w folię spożywczą. Kruche ciasto powinno dobrze schłodzić się w lodówce. Czasami wystarczy 30 min, a niekiedy potrzebne będzie 90 min.
Schłodzone ciasto możesz rozwałkować na stolnicy oprószonej mąką lub pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia albo pomiędzy dwoma kawałkami folii spożywczej. Po umieszczeniu ciasta w wybranej blaszce trzeba je nakłuć i włożyć do piekarnika. Kruche ciasto najlepiej piec z obciążeniem. Mogą to być specjalne ceramiczne kulki, ale równie dobrze można wykorzystać fasolę lub ryż.
Następnie trzeba zająć się przygotowaniem kremu i bezy. Przepis na tartę cytrynową z bezą możesz zmodyfikować. Krem cytrynowy możesz przygotować w inny sposób. Zamiast masła należy dodać śmietankę kremówkę (ok. 250 ml). Wszystkie składniki jedynie miksujesz, a potem wylewasz na podpieczony spód. Tartę należ umieścić w piekarniku nagrzanym do 150 stopni (grzanie góra-dół) i piec ok. 25 min. Po tym czasie ciasto kruche z kremem cytrynowym musi ostygnąć. Potem możesz umieść na górze bezę (możesz ją wyłożyć łyżką, jeśli nie masz rękawa kuchennego) i podpiec ją w piekarniku nagrzanym do 140 stopni (termoobieg), aż beza się zarumieni. Beza będzie miękka w środku. Możesz zmniejszyć temperaturę w piekarniku do ok. 80 stopni i suszyć tartę ok. 10 min, aby beza była bardziej chrupiąca.
Alergeny w tarcie cytrynowej z bezą
Lista alergenów dla tarty cytrynowej z bezą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Mąka krupczatka
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
Wartości odżywcze tarty cytrynowej z bezą
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
-
mąka pszenna,
cukier,
cukier,
jajka,
jajka,
masło,
mąka ziemniaczana,
jajka,
cukier,
cytryna,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.