Tarta cytrynowa
- Mąka pszenna typ 500 - 1 szklanka (250 g)
- Masło - ok. 1/2 kostki (150 g)
- Ksylitol (cukier brzozowy) - 4 łyżki (40 g)
- Jajko (1 szt.)
- Żółtko jajka (3 szt.)
- Śmietanka kremowa 30% - niecała szklanka (200 g)
- Sok z cytryny - 10 łyżek (100 ml)
Przepis na tartę cytrynową krok po kroku
Mąkę i 2 łyżki ksylitolu wsyp do miski.
Masło pokrój w kostkę i dodaj do mąki.
Miksuj mikserem lub rozcieraj palcami, aż powstaną okruchy ciasta.
Dodaj jedno jajko i miksuj lub zagniataj ciasto ręką, do połączenia wszystkich składników.
Uformuj kulę z ciasta, zawiń folią spożywczą i schowaj do lodówki na godzinę.
Formę na tartę wysmaruj lekko masłem. Ciasto wyjmij z lodówki i rozwałkuj na placek.
Placek przełóż do formy - wyłóż nim spód i boki i widelcem podziurkuj spód, równolegle.
Ciasto nakryj folią aluminiową i posyp obciążeniem (np. fasolą, grochem), aby nie urosło. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 190 stopni na ok. 15 minut.
Po 15 minutach zdejmij folię i piecz kolejne 15 minut.
Wyjmij z piekarnika i zmniejsz temperaturę do 140 stopni.
Do miski dodaj śmietankę, jajka, pozostały ksylitol i sok z cytryny.
Dokładnie wymieszaj do połączenia wszystkich składników i uzyskania jednolitej masy.
Masę wylej na ciasto i wstaw do piekarnika na 30 minut.
Odstaw do ostudzenia. Podawaj z ulubionymi owocami.
Więcej informacji na temat tarty cytrynowej
Tarta cytrynowa, bardzo łatwa, szybka, lekka i orzeźwiająca to jedno z najpopularniejszych letnich ciast. Można przygotować ją na wiele sposobów - z owocami, na przykład jagodowymi lub mango, z masą z mascarpone, śmietanki, lub bitej śmietany, na zimno oraz na ciepło. W każdej wersji będzie pyszna i zadowoli nie jedno podniebienie. Ze względu na spód, który stanowi kruche ciasto, nie jest to ciasto, które można przygotować bez pieczenia, ale mimo to jest szybka i nieskomplikowana w przygotowaniu. Zdecydowanie trudno się jej oprzeć, uwielbiają ją zarówno dorośli, jak i dzieci. Pyszna, krucha tarta, krem cytrynowy z owocami to idealne ciasto na letnie dni. To też idealny słodki dodatek do dań z grilla. Pięknie wygląda na stole, dlatego sprawdzi się również jako ciasto na wyjątkowe okazje. Koniecznie poznaj nasz przepis na tartę cytrynową - to ciasto, które po prostu trzeba znać. Ciasto na tartę z masą cytrynową jest bardzo proste i szybkie w wykonaniu. Niezbędne składniki to mąka, jajka oraz masło - z tych składników powstaje pyszne kruche ciasto. Wystarczy utrzeć pokrojone w kostkę masło z mąką, zagnieć z jajkiem i odstawić do lodówki na około godzinę. Proste, prawda? Kiedy ciasto leżakuje w lodówce, można zająć się kolejnymi elementami tarty, aby nie tracić czasu - są to masa cytrynowa do tarty, oraz ulubione owoce. Ich przygotowanie nie powinno zająć więcej niż 15 minut. Do masy najlepiej wykorzystać śmietankę kremówkę, mascarpone lub ich połączenie. Tartę cytrynową można przygotować również z bezą. Jako dodatki do tarty najlepiej sprawdzają się świeże, sezonowe owoce jagodowe - maliny, borówki, jagody, czy porzeczki lub poziomki. Można przygotować tartę z ich mieszanką, a także wykorzystać inne owoce, na przykład jabłka, mango lub śliwki. Tartę z masą cytrynową warto udekorować świeżymi liskami mięty, które sprawią, że będzie jeszcze lepiej wyglądać i nadadzą jej wyjątkowego, orzeźwiającego posmaku. Koniecznie czytaj dalej, aby krok po kroku dowiedzieć się jak zrobić tartę cytrynową, która jest szybka i prosta w przygotowaniu, a jednocześnie efektowna i przepyszna.
Alergeny w tarcie cytrynowej
Lista alergenów dla tarty cytrynowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze tarty cytrynowej
Tarta cytrynowa jest ciastem dość kalorycznym, dlatego najlepiej przygotowywać ją okazjonalnie.
Energia i białka
(153g)
Węglowodany
(153g)
Tłuszcze
(153g)
Witaminy
(153g)
Składniki mineralne
(153g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.