Tantanmen ramen
- Bulion wołowy (2000 ml)
- Makaron ramen (100 g)
- Olej sezamowy (10 ml)
- Mięso mielone wieprzowe (400 g)
- Olej rzepakowy (20 ml)
- Cebula dymka (40 g)
- Kapusta pak choi (200 g)
- Fasola mung kiełki (200 g)
- Jajko (5 szt.)
- Sezam nasiona (50 g)
- Olej z chilli (40 ml)
Przepis na tantanmen ramen krok po kroku
Zagotuj bulion.
Do garnka wlej wodę (do blanszowania kapusty) i wsyp łyżkę soli. Zagotuj do wrzenia.
Z kapusty oberwij liście (w całości).
Liście wrzuć na pół minuty do gorącej wody.
Wyłów liście i dodaj kiełki na około 10 sekund. Liście przelej zimną wodą na sitku.
Ponownie wyłów kiełki (na osobny talerz). Także przelej zimną wodą.
W wodzie po blanszowaniu przed podaniem będziesz gotować makaron, więc nie wylewaj jej.
Rozgrzej olej rzepakowy na patelni.
Zetrzyj na tarce imbir (powinno być go około jedna łyżka), a 2 ząbki czosnku przeciśnij przez praskę.
Posiekaj 200 g cebulki i dodaj na patelnię z imbirem, czosnkiem i mięsem mielonym.
Po minucie dodaj 3 łyżki sfermentowanej pasty z fasoli i chili (tobanjan), olej sezamowy oraz 3 łyżki sosu sojowego.
Smaż do momentu, w którym mięso będzie gotowe (około 15 minut).
Do każdej miseczki włóż po 2 łyżki sezamowej pasty japońskiej, 1 łyżkę oleju z chilli oraz sól do smaku. Połącz ze sobą.
Do miseczek wlej bulion i wymieszaj.
Czas na gotowanie makaronu. Umieść makaron we wrzątku. Ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Nałóż porcję makaronu do miseczki (ilość według uznania).
Ugotuj jajka na miękko.
Do miseczki dodaj pozostałe składniki: mięso, kapustę, kiełki, posiekaną resztę cebuli, jajko przekrojone na pół oraz prażony sezam.
Więcej informacji na temat tantanmen ramen
Tantanmen ramen to chińska zupa, która jest bardzo bogata. Zawiera makaron, jajko, mięso i warzywa. Przygotowanie nie należy do najprostszych, ale warto spróbować. Ten posiłek z kuchni chińskiej z pewnością ma swoich miłośników. Pomimo tego, że przepis na tantanmen ramen jest wymagający, nie zniechęcaj się. Jego smak jest pyszny i wyjątkowy. Na pewno należy do przepisów oryginalnych. Dla fanów azjatyckich smaków będzie to prawdziwy raj dla podniebienia. Zobacz, w jaki sposób możesz zrobić tantanmen ramen.
Tantanmen ramen jest to rodzaj pikantnej zupy, która wywodzi się z kuchni chińskiej. Jest to bardzo sycące danie, ponieważ nie oszczędza na dodatkach. Tantanmen ramen jest to bowiem bulion podany w towarzystwie makaronu ramen, mięsa mielonego, kapusty pak choi, cebuli dymki, kiełków fasoli mung, jajka ugotowanego na miękko oraz sezamu. Po zjedzeniu takiej zupy z pewnością będziesz syty. Tradycyjnie, tantanmen ramen je się pałeczkami.
Faktycznie, przygotowanie tantanmen ramen jest dosyć pracochłonne. Gwarantuję jednak, że cała praca włożona w zrobienie go wynagrodzi wszystko smakiem. Poznaj najważniejsze informacje o procesie przygotowania tantanmen ramen. Na pewno będą dla Ciebie przydatne, zwłaszcza gdy robisz go pierwszy raz.
Do przygotowania tantanmen ramen potrzebujesz produktów, które są charakterystyczne w kuchni chińskiej. Konieczne będzie wykorzystanie japońskiej pasty sezamowej oraz sfermentowanej pasty z fasoli i chilli. Te dwa składniki nie są zbytnio znane w Polskiej kuchni, znajdziesz je w sklepach z kuchnią międzynarodową. By przybliżyć Ci czym są oba te ważne w przepisie składniki, poznaj ich definicje.
Japońska pasta sezamowa – pasta z prażonych ziaren sezamu. Jest bardzo podobna do tahini, więc możesz, zamiast niej użyć zwykłego tahini.
Tobanjan, czyli sfermentowana pasta z fasoli i chili – jest to pasta, która składa się z czarnej fasoli sfermentowanej z olejem i chilli.
Ponadto, przepis składa się z oleju sezamowego, oleju z chilli, kapusty pak choi i kiełków fasoli mung.
Podanie tantanmen ramen powinno być robione na bieżąco. Nakładanie składników zupy musi odbywać się bezpośrednio przed podaniem. Do przepisu na tantanmen ramen można dodać jajko ugotowane na miękko dodatkowo marynowane w sosie sojowym. Jeżeli decydujesz się na taką opcję, należy je przygotować poprzedniego dnia.
Zupa tantanmen ramen jest posiłkiem, który ma niski indeks glikemiczny. Dostarczy Ci białka, tłuszczu, a także węglowodanów. Jest to odżywcze danie, które spokojnie zaliczyć można do zdrowych.
Alergeny w tantanmen ramen
Lista alergenów dla Tantanmen ramen przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion wołowy
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Makaron ramen
- sos sojowy
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Olej sezamowy
- Sezam nasiona
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
W przepisie na Tantanmen ramen nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- japońska pasta sezamowa, tobanjan (sfermentowana pasta z fasoli i chili)
Wartości odżywcze tantanmen ramen
Posiłek jest zbilansowany. Zawiera białko, tłuszcz i węglowodany. Ostre przyprawy mogą wpływać na zwiększenie tempa metabolizmu.
Energia i białka
(720g)
Węglowodany
(720g)
Tłuszcze
(720g)
Witaminy
(720g)
Składniki mineralne
(720g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.