Talarki ziemniaczane
- Ziemniaki późne - 12 średnich sztuk (1200 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 1 pęczek (20 g)
- Olej rzepakowy - 5 łyżek stołowych (50 ml)
Przepis na talarki ziemniaczane krok po kroku
Ziemniaki obierz ze skórki i pokrój w plastry.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy.
Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i podsmaż.
Dodaj pokrojone ziemniaki, dopraw solą, pieprzem, papryką słodką i ostrą.
Smaż przez 5-6 minut.
Ziemniaki umieść na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Piecz w nagrzanym do 220 st. C piekarniku przez 15-20 minut.
Posiekaj koper i posyp talarki.
Podawaj na dużym talerzu.
Więcej informacji na temat talarków ziemniaczanych
Talarki ziemniaczane to bardzo dobry pomysł na pyszny dodatek do obiadu dla całej rodziny. Talarki z ziemniaków przygotować można na patelni lub upiec je w piekarniku. Talarki doskonale sprawdzają się do dań z grilla oraz pieczonego mięsa. Przepis na talarki ziemniaczane jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: ziemniaki, czosnek, koper, sól, pieprz, papryka słodka, papryka ostra, olej rzepakowy.
Jak zrobić talarki ziemniaczane? Ziemniaki obierz ze skórki i pokrój w plastry. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i podsmaż. Dodaj pokrojone ziemniaki, dopraw solą, pieprzem, papryką słodką i ostrą. Smaż przez 5-6 minut. Ziemniaki umieść na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w nagrzanym do 220 stopni piekarniku przez 15-20 minut. Posiekaj koper i posyp talarki. Podawaj na dużym talerzu. Talarki świetnie sprawdzą się z sosem czosnkowym lub jogurtowym.
Koper ogrodowy jest rośliną jednoroczną bardzo prostą w uprawie. W zależności od stadium wzrostu ma różne właściwości. Koper młody idealnie nadaje się jako aromatyczna przyprawa do wielu dań. Nasiona kopru natomiast spożywa się w celu poprawy trawienia, ma także działanie wspomagające laktację i lekko uspokajające. Ziemniaki to bulwa, która jest warzywem lekkostrawnym o małej ilości kalorii. Ziemniaki są cennym źródłem błonnika. Mają wysoki indeks sytości, dzięki czemu dłużej czujemy się najedzeni. Ziemniaki zawierają dużo witaminy C, są też skarbnicą potasu, fosforu i wapnia.
Podsumowując pieczone w piekarniku ziemniaki to najlepsze chrupiące warzywo do obiadu. Talarki można podać jako dodatek na kolację. Talarki sprawdzą się doskonale podane z różnymi sosami. Jako dodatek do talarków można podać także chłodnik lub tradycyjną zupę buraczkową. Talarki są bardzo aromatyczne i chrupiące. Pieczone ziemniaczki są dobre do spożycia od razu po upieczeniu. Powinno się je spożyć od razu po przygotowaniu.
Alergeny w talarkach ziemniaczanych
Lista alergenów dla talarków ziemniaczanych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na talarki ziemniaczane
Wartości odżywcze talarków ziemniaczanych
Talarki ziemniaczane to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Ziemniaki mają wysoki indeks sytości i idealnie sprawdzą się dla osób na diecie redukcyjnej. Ziemniaki są doskonałym źródłem potasu oraz witaminy C.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.