Zupa koperkowa

zupa koperkowa

Zupa koperkowa - zupa wiosenna lub letnia z dużą zawartością koperku. Jest ona najczęściej określana również jako zupa jarzynowa, w której dominuje koperek. Najczęściej gotuje się ją na rosole lub na wywarze warzywnym. Doskonale smakuje z młodymi ziemniakami, ale podaje się ją również z makaronem, a nawet z jajkiem. W zależności od gustu może być podawana także z innymi dodatkami, takimi jak klopsiki, a nawet kasza gryczana. Może być nawet podawana dla dziecka, które ma rozszerzaną dietę.

Zupa koperkowa - sprawdzone przepisy na pyszną domową zupę

Gdy już zaczyna brakować nam pomysłów na ciekawe i jednocześnie zdrowe obiady, to warto pomyśleć o sezonowych produktach. Sezon na dania z koperkiem rozpoczyna się już wiosną i trwa często do późnego lata. Właśnie dlatego warto sprawdzić, jak ugotować zupę koperkową, w jakich wariantach występuje, a także jakich wartości odżywczych nam dostarczy.

Zupa koperkowa - czym się wyróżnia?

To, co wyróżnia zupę koperkową na tle innych zup, to oczywiście bardzo duża ilość świeżego, posiekanego drobno koperku. Jest to składnik, który ma zdominować smak, a przy tym jednocześnie klasyczna i bardzo dobra zupa koperkowa nadal pozostaje niezwykle delikatna, przez co może być z powodzeniem gotowana dla dziecka.

Raczej rzadko znajdziemy przepisy na zupy krem z koperkiem, który jednocześnie będzie odgrywał on główną rolę. Wszystkie pozostałe składniki powinny być pokrojone, tak aby je wyczuwać podczas jedzenia. Oczywiście można eksperymentować, a także przygotować zupę z koperkiem według swojego uznania. Jednak należy koniecznie pamiętać o tym, że klasyczna zupa koperkowa będzie prezentować się w powyższy sposób.

Historia zupy koperkowej

Nie ma jednej głównej historii, w jaki sposób powstała pyszna zupa koperkowa, a także kto ją dokładnie wymyślił. Jednak rzeczywiście w Internecie jesteśmy w stanie znaleźć stare przepisy pochodzące nawet sprzed stu lat. Ponadto klasyczna zupa koperkowa bardzo dużą popularnością cieszy się na Śląsku, a także na Południu Polski.

Od tamtej pory, kiedy pojawiła się po raz pierwszy bardzo dobra zupa koperkowa, chociaż może nawet istnieją źródła, że była znana ona o wiele wcześniej, została ona zmodyfikowana na wiele różnych sposobów. Już wiemy, że możemy ją jeść nie tylko z ziemniakami, ale również z makaronem oraz kaszą. Najczęściej klasyczna zupa z koperkiem gotowana jest bez mięsa, ale oczywiście istnieją także wersje mięsne.

Najlepsza zupa z koperkiem - witaminy i składniki odżywcze

Zanim dowiemy się, jak ugotować zupę koperkową, warto wcześniej sprawdzić, jakimi składnikami odżywczymi się wyróżnia. Sam koperek jest rośliną niezwykle bogatą w składniki odżywcze oraz witaminy. Koperek uznawany jest za roślinę zaliczającą się do rodziny selerowatych. Chociaż przywędrował do nas z Azji, to bardzo szybko zyskał popularność w naszych ogrodach warzywnych jako niezwykle aromatyczna i smaczna przyprawa dodawana do wielu dań, sałatek oraz sosów.

Przede wszystkim koperek jest rośliną, która zawiera w sobie niewiele kalorii. 100 gramów koperku zawiera w sobie ok. 44 kcal. Trzeba jednak zauważyć, iż taka ilość zmieści się w ok. 10 szklankach. Ponadto jest to roślina niezwykle bogata w wapń, witaminę C, a także witaminę A. Aby zadbać o 100% dziennego zapotrzebowania witaminy A i C, trzeba byłoby zjeść ok. 60 gramów surowego koperku. Dlaczego surowego? Ponieważ witamina C pod wpływem wysokiej temperatury zaczyna się utleniać, przez co jej zawartość zaczyna spadać.

Oprócz tego sam koperek to niesamowite źródło żelaza, manganu, witaminy D, K, a także witamin z grupy B. To właśnie w koperku znajdziemy również rzadko spotykaną witaminę H, która jest odpowiedzialna między innymi za poprawę kondycji włosów oraz paznokci. Koperek jest zalecany szczególnie dla osób mających różne problemy gastrologiczne. Ponadto jest to roślina znajdująca się na liście składników mających bardzo duży wpływ na profilaktykę antynowotworową. W koperku znajdziemy również przeciwutleniacze, flawonoidy, czy też garbniki.

Jak ugotować zupę koperkową?

Klasyczna zupa koperkowa jest niezwykle łatwa w przygotowaniu. Najlepsza zupa będzie nam smakować, jeżeli przygotujemy ją na wcześniej ugotowanym rosole. Jednak za bazę zupy z koperkiem możemy wykorzystać również bulion lub wywar warzywny. Oczywiście najważniejszym składnikiem w przypadku tej zupy będzie koperek. Przyjmuje się, że na 1 litr bulionu będziemy potrzebować spory pęczek świeżego, najlepiej młodego koperku.

Wersja klasyczna najczęściej zawiera przepis na zupę z ziemniakami oraz marchewką. Dlatego zaleca się, aby po kilka sztuk tych warzyw obrać, a także pokroić. Chyba nie trzeba dodawać, że najlepiej będą smakować właśnie nowalijki wraz z młodymi ziemniakami. Warzyw należy dodać do bulionu i gotować aż staną się miękkie. W tym czasie siekamy drobno koperek, który dodajemy na koniec gotowania. Zupę na wolnym ogniu trzymamy jeszcze przez kilka minut. Jeżeli chcemy, aby zupa koperkowa z ziemniakami była delikatniejsza w smaku, warto dodać do niej łyżkę lub dwie śmietany kremówki 30%. Oczywiście śmietankę dodajemy w taki sposób, aby się nie zważyła.

Jak ugotować zupę koperkową z makaronem?

Już wiemy, że klasyczna zupa koperkowa podawana jest najczęściej z ziemniakami. Jednak jeżeli nie przepadamy za tym warzywem lub czasem chcemy odmienić recepturę, wtedy możemy z powodzeniem serwować zupę z koperkiem oraz makaronem. Najlepiej do tego celu sprawdzi się makaron typu penne lub świderki. Wtedy najlepiej jest ugotować makaron al dente, dzięki czemu po nalaniu gorącej zupy nie będzie on rozgotowany.

Alternatywą dla makaronu może być ryż lub nawet kasza jaglana. Te dwa składniki wystarczy ugotować według przepisu, a następnie dodać do zupy. Chociaż kaszę jaglaną możemy z powodzeniem dodać do gotujących się warzyw, pamiętając koniecznie o dokładnym jej wcześniejszym przepłukaniu. Wtedy na pewno pozbędziemy się goryczki w smaku, szczególnie jeżeli gotujemy dla dziecka. Ciekawą propozycją będzie również pyszna zupa koperkowa na obiad z lanymi kluseczkami. Ciasto na kluski przygotowujemy z jednego jajka, mąki oraz szczypty soli. Takie ciasto powinno mieć dość rzadką konsystencję, aby z łatwością przelewać je do gotującej się zupy. Lane kluski robimy zawsze na koniec gotowania, porcjami zeskrobując ciasto łyżką prosto do garnka.

Najlepsza zupa koperkowa z jajkiem

Planując na obiad zupę koperkową, koniecznie powinniśmy zastanowić się nad tym, w jakim wydaniu chcemy ją zjeść. Jednym z pomysłów na zupę z koperkiem jest dodanie jajka. Zupę z jajkiem możemy serwować w wersji bardziej klasycznej. Mianowicie mowa jest o wcześniejszym ugotowaniu jajek na twardo lub półmiękko, a następnie dodanie do zupy jajka pokrojonego w ćwiartki. Możemy również podać zupę koperkową z jajkiem, które będzie wcześniej drobno posiekane. Taka wersja na pewno będzie lepiej pasować dla dziecka.

Bardzo dobra zupa koperkowa z jajkiem może być również podawana w nieco inny sposób. Po przelaniu gorącej zupy do wazy dodajemy do niego wcześniej sparzone jajka. Najlepiej jest je rozbełtać w jednej miseczce, z której następnie przelewamy cienkim strumieniem wprost do zupy, jednocześnie bardzo dobrze mieszając. Wtedy taka pyszna zupa koperkowa z jajkiem będzie bardziej syta, a także nieco gęściejsza.

Najlepsza zupa koperkowa na obiad - proste triki

Aby na obiad została przygotowana naprawdę pyszna zupa koperkowa, warto skorzystać z kilku różnych trików podkreślających jeszcze bardziej jej smak oraz aromat. Do takich trików zaliczymy m.in.

  • Podsmażanie koperku na maśle - zupa koperkowa na obiad będzie bardzo dobra, jeżeli wcześniej posiekany koperek podsmażymy lekko na dwóch łyżkach masła. W ten sposób wydobędziemy delikatny i jednocześnie nieco maślany smak zupy. Wtedy również nie musimy podawać jej z makaronem lub z ziemniakami, ale idealnie sprawdzi się z bardzo dużą ilością samego kopru.
  • Dodanie klopsików - jeżeli nie wyobrażamy sobie, by na obiad nie było mięsa, to również do zupy koperkowej możemy dodać klopsiki. Najlepiej, aby przygotować je z mielonego mięsa drobiowego, przez co zachowamy wyjątkowo delikatny smak. Klopsiki formujemy w małe kulki, a następnie podsmażamy na patelni na złoty kolor. Takie pulpeciki dodajemy na ostatnie 5 minut do gotującej się zupy. Taka potrawa na obiad będzie nie tylko pyszna, ale z powodzeniem będziemy mogli ją gotować dla dziecka.
  • Dodanie serka topionego - jego obecność nie sprawi, że zupa koperkowa będzie bardziej dietetyczna, ale na pewno mocno podbije on smak potrawy. Zatem zupa wyjdzie bardzo dobra, jeśli do podsmażanego na maśle koperku dodamy również serek topiony. Gdy całkowicie się rozpuści, całość dodajemy do zupy. W ten sposób zyskamy serowy posmak, który będzie bardziej wyrazisty.
  • Dodanie grzanek - jeżeli nie gotujemy zupy koperkowej z makaronem lub z ziemniakami, to doskonałym dodatkiem okażą się na pewno grzanki. Możemy kupić gotowe, jak i również przyrządzić je całkowicie samodzielnie. W tym celu kroimy jasne pieczywo w kostkę, obtaczamy w ulubionych przyprawach, a następnie podsmażamy na maśle. Takie grzanki zawsze dodajemy na sam koniec po podaniu zupy na talerz, tak aby one zbytnio nie zmiękły. Zupa koperkowa z grzankami na pewno będzie bardzo dobra.

Najlepsza zupa koperkowa dla każdego

Mając już złote porady, jak ugotować zupę koperkową na wiele różnych sposobów, będziemy mogli przyrządzać pyszne danie. Tak naprawdę pyszna zupa koperkowa będzie najlepsza praktycznie dla każdego. Nie tylko dla dorosłego, ale również dla dziecka. Jeżeli właśnie chcemy dowiedzieć się, jak ugotować zupę koperkową dla dziecka, to z powodzeniem możemy skorzystać z podstawowego przepisu.

Czasami może się okazać, iż sam koperek dla dziecka nie będzie wyglądał zachęcająco, szczególnie dla małego. Dlatego możemy go dać na początku zdecydowanie mniej, aby dziecko mogło dopiero poznać smak, lub też całość zblendować na gładką konsystencję. Wtedy możemy ugotować zupę z jajkiem lub z makaronem. Nawet po zblendowaniu zupa koperkowa wyjdzie naprawdę pyszna.

Jeżeli natomiast zależy nam na tym, aby jeszcze bardziej podkreślić smak tego dania, to najlepsza zupa koperkowa wyjdzie w momencie, kiedy zdecydujemy się na dodanie cebulki oraz szczypiorku. Jest to bardzo dobra wersja, która z pewnością zasmakuje wielbicielom nieco pikantniejszych smaków. Również taką zupę możemy przygotować z jajkiem. Gdy już wiemy, jak ugotować zupę koperkową, z pewnością będzie wychodziła nam najlepsza, jeżeli będziemy korzystać ze świeżych warzyw prosto z ogródka. Oczywiście zupa koperkowa idealnie sprawdzi się również w sezonie jesienno-zimowym. Dlatego warto zawsze mieć koperek w zamrażarce lub po prostu kupić świeży w sklepie.

Zupa koperkowa jako idealne danie na wiosnę. Zobacz, jak ugotować zupę koperkową nie tylko dla dziecka, a także, z czym podawać zupę z koperkiem na talerzu.

Zupa koperkowa - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto