Tarta z malinami

tarta z malinami

Tarta jest rodzajem wypieku, który składa się z ciasta drożdżowego, kruchego lub francuskiego. Jego nadzienie może być wytrawne, jednak w Polsce najwięcej przyrządza się tart słodkich. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się tarta z malinami, będąca przepyszna oraz idealna dosłownie na każdą okazję. Maliny to jedne z najbardziej wartościowych owoców na świecie, a Polacy uwielbiają je za niesamowity smak i aromat. Sporo w malinach minerałów, a także cennych dla organizmu witamin, przez co chętnie dodajemy te owoce do tarty.

Tarta z malinami – zbiór przepisów na tartę malinową

Tarta to wypiek z drożdżowego, kruchego lub francuskiego ciasta. Najlepsza według Polaków jest tarta z malinami – ciasto, które często serwuje się z kruszonką. Malinowa tarta pasuje dosłownie na każdą okazję, dlatego ciasto piecze się zarówno na przyjęcia okolicznościowe, jak i niedzielny deser. Jak zrobić tartę na słodko? Czy powinno się dodawać do niej krem mascarpone? Jaki jest najlepszy przepis na ten pyszny deser z malinami? Sprawdź najważniejsze informacje na temat właściwości malin i dowiedz się, jak upiec owocową tartę.

Jak zrobić tartę malinową? Przepis na ciasto z kruszonką

Wszystko, co warto wiedzieć na temat malin

Tarta z malinami to bardzo specyficzne ciasto. Zanim jednak zaczniesz je piec, warto dowiedzieć się, dlaczego jest ona taka pyszna, szczególna i wartościowa. Wielu Polaków uważa, że malinowa tarta jest najlepsza wśród wypieków tego typu. Wszystko za sprawą malin, które są naprawdę bardzo smaczne i sprawiają, że tarta jest niezwykle charakterystycznym ciastem. Co ciekawe, na świecie wyróżnić można ok. 200 odmian malin, których właściwości są dość zbliżone do siebie. W zależności od miejsca występowania maliny mają delikatnie zróżnicowany smak. W większości jest jednak sporo substancji mineralnych i witamin pozytywnie oddziałujących na ludzki organizm. Wyróżnić można np. żelazo, wapń, magnez i potas, a także cenną witaminę C, E oraz witaminy z grupy B. Oto kilka ważnych właściwości malin, o których warto wiedzieć:

  • Owoce malin poleca się spożywać kobietom w trakcie miesiączki. Można także używać naparu z liści malin, który załagodzić może ból związany z menstruacją. W ciąży wymioty i poranne mdłości uspokoić może z kolei herbata z liści malin.
  • Maliny warto jeść na problemy żołądkowe. Działają antybakteryjnie i antyzapalnie, więc owoce te mogą zmniejszyć biegunkę i rozwój bakterii jelitowych w organizmie.
  • Spożywanie malin poleca się, aby zwalczyć wysoką gorączkę. Na temperaturę pomoże syrop oraz napar ze świeżych malin. Dzięki nim można również szybciej uporać się z przeziębieniem albo grypą.
  • Chorujesz na cukrzycę? Maliny mogą obniżyć poziom glukozy we krwi! Wszystko dzięki zawartych w nich antocyjanach.

Maliny od zawsze traktowano jako „zdrowotne antidotum”

W Polsce maliny dojrzewają na początku lata, mniej więcej na przełomie lipca oraz sierpnia. Jako że są dość podatne na ucisk, przez co mogą się rozgnieść, zaleca się zbierać je do wiaderka bardzo powoli i ostrożnie. Polacy od zawsze uważali maliny za „zdrowotne antidotum”, ponieważ są to owoce jedne z nielicznych, których właściwości są niezwykle cenne dla organizmu. Spożywanie ich ma skuteczność podczas leczenia różnych dolegliwości zdrowotnych, takich jak angina, grypa czy przeziębienie. Warto wobec tego nauczyć się przyrządzania różnych przetworów z malin, np. naparu z owoców czy naparu z liści. Polacy uwielbiają jeść nie tylko świeże, ale i mrożone maliny. Te drugie można bowiem przez cały rok wykorzystywać do robienia deserów i ciast, takich jak tarta z malinami. Malina pyszna jest również jako mus lub krem do tortów.

Zanim jednak przygotujesz jakikolwiek deser z malin, naucz się prawidłowo je przechowywać. Nigdy nie wkładaj malin przylegających do siebie lub wilgotnych do lodówki. Gdy tylko zobaczysz na nich pleśń lub inny objaw zepsucia, natychmiast pozbądź się malin. Pozostałe zdrowe owoce możesz z powrotem wrzucić do opakowania, żeby się nie zmarnowały – nic im nie będzie. Świeże maliny mogą poleżeć w lodówce przez maksymalnie dwie doby. Chcesz je zamrozić? Wcześniej koniecznie je wypłucz, osusz i rozłóż na tacce. Możesz też ewentualnie schować owoce do szczelnego pojemniczka, właśnie w takim pudełku wkładając maliny do zamrażarki – tam będą mogły leżakować przez maksimum 12 miesięcy. W dogodnym momencie będziesz mógł wykorzystać je do zrobienia pysznej tarty malinowej lub innego ciasta z tymi smacznymi, słodkimi owocami.

Pamiętaj, że maliny mają bardzo specyficzny smak. Są one też jednak dość specyficzne pod względem… alergicznym. Podobnie do truskawek wywoływać mogą wobec tego silne uczulenie. Wszystko przez salicylany, których w malinach jest duża ilość. Podatne na uczulenie częściej mogą być jednak dzieci niż dorośli. Wobec tego przetwory z malin można im podawać, gdy skończą 7 miesięcy. Alergię na maliny rozpoznać można po tym, że na skórze twarzy pojawia się wysypka lub zaczerwienienie. Uczulona na te owoce osoba może też mocno się drapać, bo będzie ją swędzieć dosłownie całe ciało. Czasami objawem alergii na maliny bywa też ostry suchy kaszel.

Tarta malinowa z mascarpone – zobacz, jak zrobić to pyszne ciasto!

Tarta z malinami – prosty przepis na smaczny deser

Tarta z malinami to przepyszny i delikatny deser, który jest bardzo chętnie i często przygotowywany przez naszych rodaków. Robimy go głównie latem, kiedy w naszych ogrodach pojawiają się świeże, soczyste malinki. Tartę z malinami robi się szybko i wbrew pozorom wcale nie jest to takie skomplikowane. Oto składniki, które potrzebne są do upieczenia smacznej tarty: maliny, jogurt naturalny, mąka pszenna typ 500, cukier, masło, jajko i żelatyna. Posiekaj masło z cukrem i mąką. Dodaj jajko i starannie zagnieć ciasto. Zawiń masę w folię spożywczą, po czym wrzuć do zamrażarki na ok. 15 minut. Rozpuść żelatynę (1/4 porcji) w ciepłej wodzie i zgnieć maliny widelcem razem z żelatyną oraz cukrem. Wymieszaj wszystko bardzo delikatnie, aby składniki się połączyły. Zmieszaj 3/4 żelatyny z cukrem oraz jogurtem naturalnym. Rozgrzej piekarnik do 180 st. C i przejdź do drugiej części przygotowywania tarty z malinami.

Rozwałkuj ciasto, po czym wyściel foremkę papierem do pieczenia. Rozłóż na niej ciasto i nakłuj je widelcem w kilku miejscach. Następnie przykryj papierem do pieczenia i połóż na cieście coś, co je przygniecie, ale nie zniszczy. Piecz tartę przez 30 minut w 180 st. C. Zdejmij obciążenie po 15 minutach pieczenia, następnie zostaw bez niego na pozostałe 15 minut pieczenia w piekarniku. Dopilnuj, żeby tarta się zarumieniła. Po ustalonym czasie wyjmij ciasto i odstaw je mniej więcej na pół godziny, aby zrobiło się całkowicie chłodne. Gdy tarta wystygnie, polej ją tężejącą masą z żelatyny, jogurtu naturalnego i cukru. Włóż tak przygotowany wypiek do lodówki. Jeśli masa jogurtowa zgęstniała, wyłóż na nią mus malinowy i ozdób świeżymi owocami malin. Tym deserem zachwycą się nie tylko dzieci, ale z pewnością również dorośli.

Malinowa tarta to jeden z najpyszniejszych deserów, jakie można przyrządzić z tymi owocami. Kruchy biszkopt idealnie komponuje się ze świeżymi malinkami i owocowym kremem o nieco kwaskowatym posmaku. Przepis na tartę jest banalnie prosty, więc z całą pewnością świetnie poradzi z nią sobie każdy amator cukiernictwa. Nie masz zbyt obszernej wiedzy na temat tego typu wypieków? Pamiętaj zatem, że w tartach piecze się sam spód, a nie krem! Stąd też należy dopilnować, żeby ciasto podczas pieczenia nie urosło. Należy zawsze zadbać również o solidne obciążenie góry – taki prosty trik skutecznie zapobiegnie przypadkowemu wyrośnięciu ciasta. Jeśli chodzi o maliny do kremu, doskonale nadadzą się zarówno świeże, jak i mrożone. Niezależnie od owoców, jakie zastosujesz do przyrządzenia ciasta, jedne i drugie i tak trzeba zgnieść widelcem z cukrem.

Malinowy mus wymieszać możesz z jogurtem naturalnym, a później wykałaczką zrobić szlaczki w dowolnym wzorze. Dzięki takiej możliwości możesz na dowolną okazję ozdobić swoją tartę, aby nabrała zupełnie innego charakteru. Możesz także posmarować ciasto bezbarwną tężejącą galaretką – wówczas stanie się błyszczące i bardzo efektowne. Właśnie taka metoda często stosowana jest w cukierniach. Pozornie prosty trik sprawia bowiem, że ciasta nie wysychają i wyglądają naprawdę apetycznie. Tarta z malinami to idealny pomysł na niedzielny deser, ale też każdą specjalną uroczystość. Przepis możesz zatem wykorzystać, gdy tylko nadarzy się okazja do upieczenia tarty.

Pamiętaj, że…

Tarta z malinami to niezwykle pyszne, kruche i proste do zrobienia ciasto. Jeśli w domu mają pojawić się goście z wizytą albo chcesz zwyczajnie zaserwować swoim najbliższym nowy słodki deser, upiecz dla nich malinową tartę. Placek będzie rozpływać się w ustach, wspaniale przypominając ciepłe dni. Ciasto z malinami jest przy tym bardzo lekkie, więc osoby z problemami żołądkowymi nie muszą po jego zjedzeniu obawiać się nieprzyjemnych konsekwencji. Deser poleca się robić w lipcu i sierpniu, gdy mamy dostęp do świeżych owoców malin. Tarta z nich przygotowana na pewno będzie wybornie smakować! Zaczynasz przygodę z cukiernictwem? Malinowa tarta może być doskonałym początkiem nowej pasji.

Tarta z malinami - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto