Suflety

suflety

Suflet jest lekkim wypiekiem podawanym na ciepło. Przyrządza się go z ucieranych żółtek jaj wraz z masłem i cukrem, a także ubitej piany z białek. W suflecie często pojawiają się również inne składniki, takie jak orzechy, przeciery owocowe czy bułka tarta. Suflet powinno się jeść zaraz po wyjęciu go z piekarnika – nie można przekładać go na talerz, ponieważ wówczas może stracić swoją oryginalną formę. Robiąc deser w postaci sufletu, należy zawsze pamiętać o starannym dobraniu składników i zachowaniu ich proporcji, aby wypiek się udał.

Suflety – proste i sprawdzone przepisy na lekkie suflety

Suflet to bardzo popularne i niezwykle pyszne, słodkie danie dla całej rodziny. To prosty deser, który zazwyczaj jest czekoladowy i płynny. Suflety najlepiej smakują jesienią i zimą, ponieważ powinno się jadać je na ciepło, zaraz po wyciągnięciu z piekarnika. W jakiej temperaturze piec suflet? Jak zrobić deser, aby był smaczny i udany? Jakie dodatki powinien zawierać przepis na suflet? Sprawdź najważniejsze informacje o deserze i poznaj przepis, który pozwoli wyczarować najlepszy suflet dla najbliższych.

Jak zrobić suflety? Przepis na udany, płynny suflet czekoladowy

Co warto wiedzieć o suflecie? Najważniejsze informacje na temat deseru

Suflet to prosty, lekki i bardzo smaczny deser. Powinno się go robić na bazie ubitych na pianę białek, a także żółtek ucieranych z masłem i cukrem. W suflecie znajduje się również mnóstwo innych produktów, np. orzechy, bułka tarta, bakalie czy przeciery owocowe. Na samym początku warto opowiedzieć nieco o historii sufletu. Deser pochodzi z Francji. Suflet czekoladowy, bo o tym konkretnym suflecie mowa, to jeden z trudniejszych deserów do przygotowania – a przynajmniej tak uważają osoby pasjonujące się kuchnią. Aby suflet wyszedł idealny, powinien wystawać poza obręb foremki lub naczynia żaroodpornego i zostać upieczony na zewnątrz. W środku musi być z kolei mocno kremowy. Powinno się zatem w odpowiedniej chwili wyjąć suflet z piekarnika. Co gorsza, wystarczy chwila nieuwagi, żeby spalić deser albo sprawić, że suflet… opadnie i straci kształt.

Suflet powinno się podać w zaledwie 90 sekund od wyjęcia go z piekarnika! Co ciekawe, nie wolno słuchać głośnej muzyki albo rozmawiać podczas wyciągania go. Może to bowiem sprawić, że deser się zapadnie! Tak, suflet jest bardzo wymagającym i bardzo kapryśnym ciastem. Warto jednak piec go od czasu do czasu, ponieważ smakuje naprawdę obłędnie – zwłaszcza serwowany z lodami śmietankowymi albo waniliowymi. Warto jedynie pamiętać o tym, że suflet jest deserem niezwykle kalorycznym. W jednej tylko porcji jest aż 500 kcal! Wyklucza to suflet jako deser dla osób się odchudzających. W składzie sufletu jest dużo cukru, więc nie jest to również przysmak idealny dla cukrzyków lub osób borykających się z insulinoopornością. Sporo w nim też cholesterolu, co wiąże się z ryzykiem rozwoju groźnych dla zdrowia i życia chorób. Jednocześnie suflety zawierają też dużo różnych witamin i składników mineralnych, np. potas, sód, magnez, wapń, żelazo, witaminę B6, B12, C i D. Warto pamiętać również o tym, że w suflecie – dzięki dużej zawartości jaj – znajduje się równie dużo białka. I to takiego, które jest łatwo przyswajalne przez organizm.

Jak powinno się robić suflet? Czy istnieje deser podobny do sufletu?

Przepis na suflet jest bardzo prosty. Mimo wszystko deser uznawany jest za jeden z najtrudniejszych do przygotowania. Podstawą w suflecie jest sos śmietanowy lub beszamel, a także jajka. Efekt uniesionego ciasta w suflecie daje piana z ubitych białek z cukrem. W suflecie może znajdować się jednak nie tylko słodkie wypełnienie, a również wytrawne nadzienie. Zamiast dżemu lub kremu czekoladowego można więc zrobić suflet z warzywami, grzybami, mięsem albo serem pleśniowym. Suflet powinno się zapiekać w ceramicznym naczyniu, ewentualnie w foremkach. Masa nałożona do takich naczyń powinna sięgać o ok. 1/3 ich wysokości – inaczej suflet może wylać się na zewnątrz podczas pieczenia. W robieniu sufletu bardzo ważne jest, aby piec go w wysokiej temperaturze. Trzeba przy tym uważać, bo suflet jest wrażliwy na jej wahania. Należy więc pilnować, aby nie opadł podczas pieczenia, stale doglądając wypieku. Nie otwieraj jednak piekarnika! Wówczas możesz bowiem sprawić, że suflet opadnie i nie będzie już wizualnie zgodny z oryginalnym przepisem.

Suflet powinno się serwować zawsze na ciepło. Może on stanowić pyszny deser do popołudniowej kawy, ale też stać się daniem głównym – wówczas możesz zaserwować wytrawny suflet na obiad, nawet dla całej rodziny. Najlepiej serwować go na małych i głębokich talerzach ceramicznych. Suflet powinno się jeść łyżeczką albo niewielkim widelczykiem. Najlepiej smakuje od razu po wyjęciu z piekarnika. Francuzi nie wyobrażają sobie sufletu bez kieliszka czerwonego wytrawnego wina. Czy istnieją desery podobne do sufletu? Cóż, ciężko porównać jakikolwiek deser do sufletu, gdyż jest to wypiek na pewno bardzo wyjątkowy i niepowtarzalny. Gdyby jednak postarać się porównać go do jakiegokolwiek innego deseru, mogłoby być to np. czekoladowe brownie, ponieważ je też się zapieka. Inni uważają z kolei, że deserem pokrewnym sufletowi jest fondant – ma on bowiem chrupką warstwę zewnętrzną i pływający środek, podobnie jak suflet.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat sufletu? Otóż jest on bardzo pożywny, mimo swej kaloryczności. Zawiera w sobie bowiem białko jaja, które jest jednym z najlepiej i najłatwiej przyswajalnych dla naszego organizmu. Właśnie w suflecie znajdują się cenne aminokwasy, które niezbędne są nam do codziennego funkcjonowania. Suflet, jak już wiesz, zawiera również żółtka jaj. Dzięki temu stanowi on cenne źródło węglowodanów, tłuszczów oraz cholesterolu. Właśnie dlatego warto czasami przekąsić suflet. Może nie codziennie, ale od czasu do czasu raczej nam nie zaszkodzi.

Jak upiec suflet? Sprawdzone przepisy na domowy, lekki suflet z piekarnika

Przepis na czekoladowy suflet, krok po kroku

Suflet czekoladowy to doskonały pomysł na pożywny i bardzo smaczny deser. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich bliskich, koniecznie upiecz dla nich suflet czekoladowy. To przepyszne danie, które na pewno będzie wszystkim smakować. Aby przygotować suflet, należy najpierw zaopatrzyć się w następujące składniki: mąka pszenna typ 750, masło, cukier, czekolada gorzka i jajka. Mimo że składników jest teoretycznie niewiele, przepis jest dość trudny do wykonania – głównie przez ciasto w suflecie, które lubi się buntować. Warto poświęcić zatem czas na przyrządzenie deseru, ponieważ trzeba do niego odrobiny… cierpliwości.

Rozgrzej piekarnik do 180 st. C. Następnie sparz jaja wrzątkiem i wysusz je papierowym ręcznikiem. Pokrój masło z lodówki na kawałeczki, po czym wrzuć je do rondelka. Dodaj do niego czekoladę połamaną na kosteczki i podgrzej całość. Wymieszaj składniki i poczekaj do momentu, aż złączą się w gładką i jednolitą masę – nie może być w niej żadnych grudek. Ubij w misce jaja z cukrem. Kiedy się spienią, dodaj czekoladową masę, wciąż mieszając. Dodaj mąkę do uzyskanej masy i wymieszaj dokładnie wszystkie składniki, aż masa zrobi się gładka. Wypełnij ceramiczne naczynie masą, następnie wstaw je do piekarnika na kwadrans. Gdy suflet się upiecze, podawaj go na ciepło – tuż po przygotowaniu. Czekolada nie może zastygnąć, a środek powinien być płynny.

Suflety czekoladowe to przepyszne desery, które z pewnością pozytywnie zaskoczą całą rodzinę i niespodziewanych gości. Deser zawsze powinno się podawać na gorąco. Przepis doskonały będzie zarówno na diecie wegetariańskiej, jak i semiwegetariańskiej. Suflet z płynną czekoladą to deser, który nie wymaga zbyt wielkiej wiedzy kulinarnej, aby go przygotować. Mimo wszystko potrzeba dużo czasu, aby go zrobić, ponieważ deser jest sam w sobie dość pracochłonny i wymagający. Nie bez przyczyny określa się go jednym z najtrudniejszych deserów do przygotowania, jakie istnieją. Suflet czekoladowy jest prawdziwą skarbnicą smaków. Trzeba jednak pamiętać o tym, że świadczy to, iż mnóstwo w nim cukrów prostych – a więc niezbyt korzystnych dla naszego zdrowia. Powinno się zatem spożywać suflet wyłącznie od czasu do czasu, zatem okazjonalnie. Czekoladowy deser sprawdzi się jako przekąska po niedzielnym obiedzie, a także idealny deser na każdą imprezę – mniej lub bardziej wykwintną. Jedno jest pewne. Goście z pewnością mocno się nim zaskoczą!

Suflet, który zaskoczy wszystkich – przepis na smaczny suflet z kakao

Jeśli chcesz zaserwować swoim najbliższym naprawdę smaczny deser, zrób dla nich delikatny suflet z kakao. To bardzo pożywne i pyszne danie, które możesz podać tuż po obiedzie. Do przyrządzenia tego deseru potrzebować będziesz masła, cukru, jajek, gorzkiej czekolady w kostce, śmietanki 36% i kakao w proszku. Na przygotowanie przepisu należy poświęcić kilka godzin, zwłaszcza gdy nie masz wprawy w przyrządzaniu sufletów. Wbrew pozorom to naprawdę wymagająca potrawa, zatem potrzeba czasu, aby nauczyć się jej robienia.

Rozgrzej piekarnik do 180 st. C. Następnie wysmaruj masłem foremki do sufletów. Wysyp je również po brzegi cukrem. Wlej śmietankę do niewielkiego rondelka z grubym dnem, następnie dodaj cukier i podgrzewaj go do momentu, aż całkiem się rozpuści. Śmietanka powinna być ciepła. Dodaj czekoladę posiekaną na kawałki, następnie zamieszaj ją i poczekaj do momentu, aż się rozpuści. Masa powinna stać się jednolita i możliwie gładka. Oddziel żółtka od białek, następnie dodaj je do wystudzonej czekolady i zmieszaj za pomocą trzepaczki – masa musi być płynna. W misce ubij białka na sztywno, po czym ¼ z nich dodaj do masy żółtkowo-czekoladowej. Wymieszaj, aby ją rozluźnić, następnie dodaj resztę białka i znów zamieszaj. Przełóż masę do foremek i wypełnij je po brzegi. Następnie wstaw do piekarnika i piecz przez 20 minut, żeby sufleciki mogły wyrosnąć. Podawaj deser na gorąco.Dół formularza

Przepis na cytrynowy suflet – sprawdź, jak go zrobić!

Suflet cytrynowy to znakomita alternatywa dla tradycyjnego sufletu czekoladowego.  To również jego nieco lżejsza wersja jak najbardziej pasująca do wiosennych i letnich klimatów. Jeśli będziesz przestrzegać kilku ważnych zasad i kroków w przepisie, deser powinien udać się wręcz idealny. Do jego przyrządzenia potrzebować będziesz następujących składników: mąki pszennej, jajek, mleka, masła, cukru, soli, soku i skórki z cytryny oraz aromatu waniliowego.

Aby zrobić suflet, należy wysmarować masłem naczynia do zapiekania sufletu i obsypać cukrem ich ściany. Rozgrzej masło w rondelku, po czym dodaj do niego mąkę i zamieszaj. Dolej mleko, wytrzep je trzepaczką i gotuj do momentu, aż masa zrobi się gęsta. Dodaj aromat waniliowy i wystudź. Dodaj żółtka do tak przygotowanej masy. Dorzuć skórkę cytrynową i dolej sok z cytryny, po czym dokładnie wymieszaj. Ubij białka z solą na sztywną pianę, w połowie ubijania dodając także cukier. Powinieneś uzyskać pianę konsystencją przypominającą bezę. Wymieszaj jajeczną masę z białkową pianą, najlepiej szpatułką – gdy użyjesz miksera, piana może bowiem opaść. Ciasto przelej do naczynek, zostawiając centymetr od góry. Wstaw je do piekarnika na ok. 15 minut – piecz w temperaturze 180 st. C. Następie piecz ciasto jeszcze przez kolejne 5 minut w temperaturze ok. 200 st. C. Podawaj suflety cytrynowe bezpośrednio po upieczeniu.

Niektórym wydaje się, że suflet to najgorsza potrawa do upieczenia. W rzeczywistości jednak deser ten wymaga po prostu nieco więcej cierpliwości i wprawy. Danie powinno się podawać od razu po upieczeniu, żeby w pełni zachować jego formę. W przeciwnym razie suflet skończy jako wysuszony, smutny i płaski naleśnik w ceramicznym naczyniu. Nie wolno go z niego wyciągać, bo efekt będzie jeszcze gorszy. Idealny suflet niezależnie od tego, jakie dodatki do niego wkomponujesz, musi mieć wilgotną konsystencję. Powinien być także delikatny i piankowy. Aby osiągnąć właśnie taki efekt, nie można go zbyt długo piec w piekarniku. W dodatku należy pamiętać o tym, aby ściany ceramicznych naczyń zawsze smarować masłem i obsypywać cukrem. Wówczas masa, zamiast opadać, będzie piąć się wzwyż garnuszka. Pamiętaj również o tym, żeby piana do sufletu była sztywna. Wówczas będzie się go najlepiej spożywać. Chcesz mieć pewność, że suflet urośnie i będzie odpowiedniej konsystencji? Zawsze sprawdzaj, czy stoi na środku piekarnika – tam jest bowiem ciągle taka sama temperatura. Jak wiesz, deser ten bowiem nie znosi wahania temperatury. Nie otwieraj też piekarnika w trakcie pieczenia sufletu, bo może opaść. Nie zapominaj jeszcze o jednym. Zbyt rzadka masa na ciasto spowoduje, że suflet nie urośnie, a zbyt gęsta doprowadzić może do tego, że deser zapadnie się z góry.

Suflet bez pieczenia – w jaki sposób go zrobić?

Nie możesz poradzić sobie z pieczeniem sufletu? Zrób więc go… bez pieczenia! Tak, jest to oczywiście najbardziej możliwe. Mimo że deser wówczas bardziej przypomina muffinki, jest naprawdę smaczny. Najlepiej serwować go na gorąco, koniecznie z lodami waniliowymi. Do przygotowania deseru potrzebujesz śmietany, mleka, czekolady gorzkiej 70%, jajek, cukru i soli. To przepis, który warto wypróbować, gdy pieczenie sufletu cały czas się nie udaje. Nie zajmuje dużo czasu i nie stanowi wielkiego wyzwania kulinarnego, więc nawet laik gotowania powinien świetnie z nim sobie poradzić. Należy jednak pamiętać, że na deser trzeba czekać przynajmniej kilka godzin. Musi bowiem „dojść do siebie” w lodówce, zanim wyląduje na stole.

Najpierw wlej śmietanę i mleko do garnuszka, po czym je podgrzej. Zdejmij rondel z ognia i odstaw na kilka minut, następnie przelej do osobnej miseczki i wstaw masę do gorącej kąpieli wodnej. Dodaj żółtka, wymieszaj i poczekaj, aż krem zrobi się gęsty. Rozdrobnij tabliczkę gorzkiej czekolady i dodaj ją do kremu. Mieszaj, aż czekolada się rozpuści. Następnie ubij białka z solą na sztywno – dodaj do piany cukier, wciąż ubijając. Tak przygotowaną masę dodaj do masy czekoladowej. Zamieszaj całość. Przelej masę do foremek i wstaw na minimum 5 godzin do lodówki. Zanim podasz suflet bez pieczenia gościom, rozpuść resztę gorzkiej czekolady i polej nią przygotowany deser. Dzięki temu suflet będzie jeszcze smaczniejszy i jeszcze bardziej czekoladowy. Smacznego!

Suflety - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto