Strucla

strucla

Strucla to popularne ciasto, które uchodzi za tradycyjny wypiek niemiecki. Oryginalnie jest to ciasto drożdżowe z orzechami i suszonymi owocami, a także skórką cytrynową, cukrem lub lukrem i marcepanem. Struclę bardzo często spożywa się w Niemczech na święta Bożego Narodzenia. Wypiek ten przez lata mocno się zmienił. Z czasem strucla stała się popularna również w naszym kraju. Polacy najczęściej przyrządzają strucle owocowe, makowe i serowe.

Strucla – przepisy na tradycyjne i nietypowe strucle

Strucla to popularne ciasto drożdżowe, które może mieć zarówno różne warstwy, jak i nadzienie. Drożdżowa strucla pochodzi z Niemiec, jednak w naszym kraju przyrządza się ją równie często, co u zachodnich sąsiadów. Jedną z najbardziej popularnych jest strucla z makiem, ale też z powidłami i serowa. Jak wygląda klasyczna strucla świąteczna? Ile powinno się piec ciasto? Sprawdź informacje na temat historii wypieku i wybierz, który przepis na struclę jest najlepszy!

Strucla makowa, z powidłami czy serem? Sprawdź, jak piec to ciasto!

Ciekawostki na temat historii strucli. Czy wiesz wszystko o tym cieście?

W Polsce o cieście drożdżowym, które ma różne nadzienie i warstwy, mówimy „strucla”. Tymczasem dla Niemców, którzy wymyślili ten wypiek, ciasto zwie się „striezel” – choć niektórzy zamiennie używają również określenia „stollen”. Niemcy uważają, że strucla to ich najlepsza świąteczna propozycja deserowa. Pierwszy raz strucla pojawiła się w Saksonii. Napomknięto o niej w dokumentach z 1474 roku. Struclę na święta upieczono dopiero jednak niemal 130 lat później, mianowicie w trakcie Soboru Trydenckiego. Warto dodać, że wówczas strucla składała się jednak tylko z mąki, wody i oliwy. Ciasto nie było specjalnie smaczne, więc mocno różniło się od wypieku, który znamy dziś. Masło do strucli zaczęto dodawać dopiero wiele lat później, czyniąc z ciasta słodki deser.

Smak strucli przez wieki bardzo się zmieniał. Najpierw był to kawał ciężkiego pieczywa bez zupełnie żadnego smaku. Z czasem jednak strucla stała się słodkim ciastem, którego nadzienie do dziś zwykle składa się z orzechów i bakalii, a także marcepanu. W Polsce strucla pojawiła się dopiero za czasów Augusta II Mocnego, który przepis na ciasto przywiózł ze sobą prawdopodobnie z saskiej ziemi. Struclę sprzedawano w naszym kraju mniej więcej od czasów tworzenia jarmarków drezdeńskich. Będąc przy niemieckim Dreźnie, warto wiedzieć, że w okolicy XVI wieku tamtejsi piekarze zaczęli wypiekać potężne strucle – jedna ważyła prawie 8 kilogramów! Wykorzystując ten fakt, August II, który słynął z zamiłowania do przepychu, zamówił u piekarzy największą struclę na świecie, która ważyła… 2 tony! Właśnie on w ten sposób przyczynił się również do powstania tradycyjnej strucli drożdżowej.

Co ciekawe, struclą zamówioną przez Augusta II poczęstowano ponad 20 tysięcy mieszkańców Drezna. Aby upiec ciasto, trzeba było zaprojektować i wybudować nie tylko specjalny piec, ale i nóż do krojenia strucli. Tradycja pieczenia tego wyjątkowego ciasta ważna jest aż do dziś. W każdą drugą niedzielę Adwentu strucla ważąca ok. 3-4 ton obwożona jest na czele parady ulicami Drezna. Gdy tłum już nacieszy się widokiem olbrzymiego wypieku, wielkim nożem krojona jest dla nich cała strucla. Datki zebrane za każdy kawałek ciasta wydawane są później na cele charytatywne. Właśnie w taki sposób uwielbiający luksus i dobrobyt August II zapoczątkował nie tylko pyszną i wiekową, ale też bardzo pożyteczną tradycję w Dreźnie.

Strucla drożdżowa z serem, przepis krok po kroku – dowiedz się, jak ją zrobić!

Strucla serowa to pyszne i bardzo uniwersalne ciasto na każdą okazję. Można przygotować ją w formie warkocza, aby cieszyła oko i prezentowała się wykwintnie na każdym stole. Strucla jest tak pyszna, że na pewno posmakuje nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Ciasto z przepisu nie dość, że jest wyrośnięte i puszyste, to w dodatku znakomicie sprawdzi się zarówno do popołudniowej kawy, jak i na każdą wyjątkową okazję – na przykład na imieniny, urodziny i rocznicę. Aby przygotować struclę, należy zaopatrzyć się w następujące składniki: mąka pszenna tortowa, świeże drożdże (mogą być też drożdże instant), mleko, cukier biały, masło, jajka, sól, twaróg, cukier puder i sok z cytryny. Zanim zrobisz ciasto, koniecznie odpowiednio wcześniej wyjmij wszystkie składniki z lodówki. Miękkie masło sprawdzi się znacznie lepiej niż to wyjęte od razu z lodówki.

Najpierw wsyp do miski mąkę pszenną tortową, po czym dodaj do niej odrobinę soli. Wlej mleko w temperaturze pokojowej. Do osobnej miseczki wrzuć miękkie masło, a do jeszcze innej żółtka jaj w ilości trzech sztuk. Przygotuj cukier i świeże drożdże, następnie ze wszystkich tych składników zrób rozczyn (świeże drożdże, mąka, cukier i mleko). Rozetrzyj drożdże z pozostałymi składnikami i wymieszaj, po czym odstaw do ciepłego miejsca na kwadrans – przykryj drożdże np. ściereczką. Połącz rozczyn ze składnikami na struclę serową – a więc z mlekiem, żółtkami jaj, masłem i cukrem (możesz zastąpić go również erytrolem albo ksylitolem). Wymieszaj wszystko drewnianą łyżką, następnie wyrób masę ręczne lub przy użyciu miksera. Ciasto powinno wyjść jednolite i możliwie gładkie. Zostaw je w misce i przykryj bawełnianą ściereczką, ewentualnie folią. Odstaw do wyrośnięcia na godzinę. Miejsce powinno być nieprzewiewne i ciepłe.

Zrób masę serową. Do jednej miseczki wrzuć zmielony twaróg biały, a także cukier puder i żółtko jajka. Wymieszaj i odstaw na bok, aby masa nabrała temperatury pokojowej. Możesz dodać też do niej rozmoczone rodzynki. Ciasto pod struclę wyłóż na blat oprószony mąką, po czym zrób z niego kulę. Rozwałkuj na grubość ok. 1 cm i wyłóż na ciasto masę serową. Rozsmaruj, po czym zostaw wolną przestrzeń przy końcach placka. Zwiń ciasto i przetnij rulon z farszem na pół. Rozetnij na środku niemal do końca i skręć wokół siebie oba kawałki. Przełóż do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryj ściereczką i odłóż do wyrośnięcia na ok. 30 minut. Rozgrzej piekarnik do ok. 180 st. C, po czym umieść ciasto do środka i piecz je przez 35 minut. Nie wyjmuj od razu z pieca, jedynie lekko uchyl drzwi od piekarnika, żeby ciasto nie opadło. W trakcie pieczenia możesz również przygotować lukier z soku cytrynowego, którym pod koniec udekorujesz struclę.

Przepisy na struclę – najciekawsze receptury na pyszne ciasto

Strucla makowa, krok po kroku – sprawdzony przepis na ciasto

Strucla z makiem jest jednym z najpyszniejszych i najbardziej uniwersalnych ciast. Przepis jest bardzo prosty, więc znakomicie poradzi sobie z nim najprawdopodobniej każdy – nawet ci, którzy mają małą styczność z cukiernictwem. Oto składniki, które należy przygotować do przyrządzenia strucli: mąka pszenna, drożdże instant, cukier biały, mleko, jajka, masło, masa makowa, cukier puder, sok z cytryny i skórka pomarańczowa. Struclę robi się szybko, więc jest to przepis polecany szczególnie dla niespodziewanych gości.

Drożdże instant wymieszaj z mąką. Jeśli są świeże, musisz najpierw zrobić z nich rozczyn. Wsyp mąkę do miski, dodaj drożdże, cukier i mleko. Wymieszaj całość, po czym dodaj jajka i znów zamieszaj. Dodaj masło rozpuszczone w temperaturze pokojowej, następnie zacznij wyrabiać składniki. Wyrób ciasto, aż będzie elastyczne i gładkie – możesz to zrobić ręcznie lub mikserem. Umieść ciasto do dużej miski, przykryj je i odstaw do wyrośnięcia. Wyłóż ciasto na stolnicę uprzednio oprószoną mąką. Powgniataj je przez chwilę, po czym uformuj kulę i podziel ją na dwie części. Rozwałkuj kawałek ciasta, posmaruj masę makową i zwiń w roladkę. Przekrój wzdłuż na pół i zawiń obie części. Odstaw do wyrośnięcia na ok. 20 minut. Posmaruj mieszanką mleka i jajka, po czym wstaw na 20 minut do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C. Upiecz na złoto, następnie wyjmij z piekarnika. Polej lukrem po całkowitym ostudzeniu strucli.

Strucla jabłkowa – zobacz, jak ją zrobić dla niespodziewanych gości

Strucla z jabłkami to jedna z najsmaczniejszych wśród strucli. Nie dość, że ciasto po przyrządzeniu jest chrupkie i kruche, to w dodatku bardzo słodkie. Mimo że w strucli nie ma zbyt wielu jabłek, ciasto nie jest przesadnie słodkie. Strucla jest maślana i smaczna, natomiast owoce nadają jej dużej świeżości i lekkości. Do przygotowania strucli zakupić trzeba kilka podstawowych składników: mąka pszenna, masło, drożdże, cukier biały, jajka, świeże drożdże, kwaśna śmietana 18%, sól, jabłka, sok z cytryny, cynamon i skrobia ziemniaczana. Strucla jest bardzo prosta w przygotowaniu, więc spokojnie poradzi z nią sobie dosłownie każdy – nawet osoba mało doświadczona w pieczeniu ciast.

Najpierw przygotuj ciasto drożdżowe. Przełóż śmietanę do miski i wstaw ją do gorącej wody. Mieszaj, aż śmietana zrobi się delikatnie ciepła. Wyjmij miskę z wody i dodaj pokruszone drożdże (najlepiej świeże), cukier i jajka. Wymieszaj na papkę, po czym zakryj ściereczką i zostaw rozczyn do wyrośnięcia na kwadrans w ciepłym miejscu. Wsyp mąkę do dużej miski, dodaj pokrojone na kawałeczki masło, wyrośnięty zaczyn, sól i jajka. Wyrób ciasto na jednolitą i gładką masę, następnie owiń w folię i wstaw do lodówki na godzinę. Umyj jabłka, osusz je i przekrój na ćwiartki. Wydrąż i pokrój w plastry. Przełóż do osobnego naczynia, skrop sokiem ze świeżej cytryny i wymieszaj z cynamonem oraz z cukrem. Odstaw na chwilę na bok.

Podziel schłodzone ciasto na pół (najlepiej na papierze do pieczenia). Rozwałkuj jedną połowę, następnie przełóż papier razem z ciastem na blaszkę. Odlej sok jabłkowy, jeśli taki na niej pozostał. Dodaj skrobię ziemniaczaną i bardzo delikatnie wymieszaj całość. Rozłóż połowę owoców na środek ciasta. Potnij nożem wypiek z obu stron, następnie załóż ciasto na jabłka. Przykryj ścierką i odstaw na kilkadziesiąt minut do ciepłego miejsca. Przygotuj drugą struclę w dokładnie taki sam sposób. Rozmąć jajka i posmaruj nim obie strucle za pomocą cienkiego pędzelka. Posyp całość cukrem i nagrzej piekarnik do 180 st. C. Jedną i drugą struclę piecz przez 30 minut. Przepis sprawdzi się doskonale na niemal każdą okazję. Warto wobec tego zapamiętać, jak zrobić struclę jabłkową.

Strucla - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto