Śniadanie o niskim indeksie glikemicznym

śniadanie o niskim indeksie glikemicznym

Śniadanie o niskim indeksie glikemicznym to świetny wybór dla osób, które chcą utrzymać stały poziom cukru we krwi. Polecane jest również osobom, które chcą zapewnić sobie długotrwałe uczucie sytości. Śniadania o niskim ig pozwalają na uniknięcie wahań poziomu glukozy i jej gwałtownych skoków. Niestety, ale takie skoki glukozy najczęściej doprowadzają do spadku energii lub zmęczenia. Właśnie dlatego warto postawić na żywność o niskim indeksie glikemicznym.

Śniadanie o niskim indeksie glikemicznym – przepisy na dania dla diabetyków

Śniadanie o niskim indeksie glikemicznym polecane jest dla diabetyków. Dietetyczne potrawy o niskim ig są bardzo smaczne i proste do przygotowania. Pamiętaj, że śniadanie bywa najważniejszym posiłkiem dnia, który wpływa na naszą wydajność. Odpowiada też często za poziom naszej energii. Warto więc zadbać o to, aby śniadanie było nie tylko dobre, ale również obniżające skoki glukozy. Jakie są najlepsze pomysły na śniadania o niskim indeksie glikemicznym? Przeczytaj.

Jak zrobić pyszne śniadanie o niskim indeksie glikemicznym?

Czy dietetyczne śniadania o niskim ig są zdrowe?

Indeks glikemiczny jest skalą określającą, jak szybko rośnie poziom cukru we krwi po spożyciu pokarmu. Im wyższy ig, tym szybciej skacze cukier we krwi. Kiedy posiłek ma niski indeks glikemiczny, wchłania się stopniowo i jest powoli trawiony. Dzięki temu energia cały czas dostarczana jest organizmowi, a poziom cukru gwałtownie nie skacze. Czy śniadanie o niskim indeksie glikemicznym jest zdrowe? Owszem, ponieważ pomaga unikać wahań cukru we krwi. Właśnie dzięki temu można utrzymać stabilność energetyczną w organizmie. Śniadanie o niskim ig pozwala też zapobiegać zmęczeniu i spadkom koncentracji.

Śniadania o niskim ig pozwalają na dłużej utrzymać uczucie sytości. Wszystko dzięki wysokiej zawartości zdrowych tłuszczów, białka i błonnika. Jedzenie takich śniadań pozwala nie odczuwać nagłych napadów głodu podczas dnia. Poza tym dzięki potrawom o niskim indeksie glikemicznym można lepiej zapanować nad swoim apetytem. Istnieje więc szansa na utrzymanie prawidłowej masy ciała.Dieta o niskim indeksie glikemicznym może pomóc w utrzymaniu m.in. zdrowego serca. Zredukowane zostaje bowiem ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Warto podkreślić, że śniadania z niskim ig to przepisy bazujące głównie na produktach naturalnych (m.in. warzywach, owocach, zdrowych tłuszczach i pełnoziarnistych produktach zbożowych). Dostarczają do organizmu niezbędnych składników odżywczych.

Sałatka z jajkiem i brokułem – prosty pomysł na śniadanie

Zastanawiasz się, co przygotować na śniadanie o niskim indeksie glikemicznym? Doskonałym pomysłem będzie przyrządzenie sałatki z jajkiem i brokułem. Posiłek jest bardzo zdrowy, sycący i pożywny. W dodatku dzięki niemu poziom cukru na pewno gwałtownie nie będzie skakał. Sałatka sprawdzi się nie tylko na śniadanie, ale też na kolację lub przekąskę podczas rodzinnej imprezy. To smaczne i w dodatku fit danie dla diabetyków, a także osób się odchudzających. Aby przygotować potrawę, należy zaopatrzyć się w następujące składniki: brokuły, pomidory, czosnek, jajka, jogurt naturalny 2%, nasiona słonecznika, masło, chleb razowy żytni, pieprz i sól.

Śniadanie jest niezwykle proste do przygotowania. Wystarczy ugotować jajko i brokuł. Następnie brokuł kroi się w kostkę. W międzyczasie należy zmieszać jogurt naturalny z czosnkiem przeciśniętym przez praskę oraz pozostałymi przyprawami. Kawałki ugotowanego brokułu trzeba włożyć do osobnej miseczki, po czym dorzucić pomidora i jajko. Całość posyp nasionami słonecznika, następnie polej sosem. Warto podawać sałatkę z domowym pieczywem posmarowanym masłem.

Pyszne rodzaje jajecznicy dla diabetyków

Jajecznica to jedno z najczęściej polecanych dań na śniadanie. Jest dobre i proste do przygotowania. Przepisy są banalnie proste, a do przyrządzenia jajecznicy nie trzeba mieć specjalnych umiejętności. Możesz w ogóle nie mieć doświadczenia w gotowaniu, a i tak przyrządzisz smaczne danie. Aby zrobić potrawę, wykorzystać musisz jajka. Mogą być zarówno kurze, jak i kacze, przepiórcze czy nawet strusie. Do smażenia najczęściej używa się takich olejów, jak margaryna, wytopiona słonina, oliwa z oliwek, masło, smalec czy olej rzepakowy. Każda jajecznica bazuje też na minimalnej ilości soli. Oto kilka rodzajów jajecznicy, na które warto zwrócić uwagę, przyrządzając śniadanie dla diabetyków:

  • Jajecznica z grzybami leśnymi i cukinią (mogą być też inne dodatki sezonowe)
  • Jajecznica z szynką, kiełbasą lub boczkiem oraz cebulą
  • Jajecznica wiosenna cukinią lub szparagami
  • Jajecznica po hiszpańsku z kiełbasą chorizo i pomidorami
  • Szakszuka, czyli podawane na dużej patelni jajka gotowane w pomidorach

Jajecznicę powinno się jeść ciepłą, najlepiej tuż po przygotowaniu. Wówczas smakuje doskonale, ale też szybciej przyswajają się substancje odżywcze i witaminy. Jeśli szukasz dobrego dania o niskim indeksie glikemicznym, jajecznica może być strzałem w dziesiątkę.

Ciekawe przepisy na śniadanie o niskim indeksie glikemicznym

Jak zrobić filet z kurczaka z warzywami na śniadanie?

Pomysły na śniadania o niskim indeksie glikemicznym są bardzo różnorodne i ciekawe. Jednym z nich jest filet z kurczaka z warzywami. To doskonała propozycja na pożywne i zdrowe śniadanie o niskim ig. Aby przygotować potrawę, należy zaopatrzyć się w następujące składniki: piersi z kurczaka, papryka ostra i wędzona, marchewka, cebula, papryka zielona i czerwona, czosnek, seler, olej rzepakowy, pieprz i sól. Umyj kurczaka i pokrój w kostkę. Rozgrzej olej na patelni i wrzuć na nią cebulę pokrojoną w kostkę. Dodaj również czosnek przepuszczony przez praskę. Na patelnię wrzuć mięso i zacznij je obsmażać. Dopraw wszystko do smaku, po czym pokrój marchewkę i obie papryki w słupki. Zetrzyj na tarce seler i dorzuć do pozostałych składników. Duś całość pod przykryciem – poczekaj, aż zrobi się naturalny sos. Śniadanie zjedz ciepłe, aby organizm poprawnie wchłonął jak najwięcej drogocennych substancji mineralnych i witamin.

Filet z kurczaka z warzywami może być doskonałym pomysłem na śniadanie o niskim indeksie glikemicznym. Chude mięso w połączeniu z warzywami pełnymi witamin doskonałe zadziała dla naszego zdrowia. Kurczak jest łatwo przyswajalnym mięsem, które nie powoduje skoków glukozy we krwi. W dodatku jego przygotowanie jest dość łatwe i zajmuje niewiele czasu. Nawet najwięksi amatorzy gotowania powinni poradzić sobie z tą potrawą. Przepis na filet z kurczaka idealnie nada się na śniadanie dla diabetyków. Pamiętaj, aby rano nie serwować potrawy w towarzystwie ziemniaków, ryżu lub makaronu – nie służą dobrze diabetykom, zwłaszcza jako pierwszy posiłek dnia.

Placuszki z daktylami – doskonałe na śniadanie

Placuszki proteinowe to znakomity pomysł na śniadanie dla diabetyków, które ma służyć obniżeniu glukozy we krwi. Są znacznie pożywniejsze niż tradycyjne placki. Do przygotowania śniadania nie potrzebujesz mieć specjalistycznej wiedzy kulinarnej. Aby przyrządzić placuszki proteinowe, wystarczy zaopatrzyć się w kilka produktów spożywczych: ser twarogowy półtłusty, masło z orzechów laskowych, odżywkę białkową, czekoladę mleczną bez cukru, śmietankę kremową 30%, daktyle suszone, masło, jajka, miód, banany, sok z cytryny i sól.

Daktyle wrzuć do naczynia z gorącą wodą i namocz. Możesz je zakryć pokrywką. Żółtka oddziel od białek i połącz białka z solą. Zmiksuj na puszystą pianę. Do sera dodaj odżywkę białkową i żółtka. Zblenduj i połącz masę z ubitymi białkami. Wymieszaj wszystko łyżką. Rozgrzej masło na patelni, następnie wylewaj masę po jednej łyżce. Formuj placuszki tak, aby zrobiły się okrągłe. Przykryj i smaż na wolnym ogniu ok. 4-5 minut z jednej strony. Obracaj placuszki na drugą stronę i smaż na złoto. Odcedź namoczone w wodzie daktyle. Wrzuć wraz z połową wody do blendera. Dodaj masło orzechowe, miód i sól. Zblenduj całość, aby masa swoją konsystencją przypominała karmelu.

Ze śmietanki stwórz bitą śmietanę – dodaj do niej świeży sok z połówki cytryny. Obierz banana, następnie pokrój go na plastry. Wymieszaj z sokiem cytrynowym. Usmażone placuszki poukładaj na osobnym naczyniu. Posmaruj wszystko bitą śmietaną i ozdób plastrami banana. Dodatkowo polej placki karmelem i posyp wiórkami z mlecznej czekolady. Warto podkreślić, że ostatnia część zalecana jest osobom zdrowym metabolicznie. Jeśli boisz się skoków glukozy, podaruj sobie ozdabianie placków jakimikolwiek dodatkami.

Śniadanie o niskim indeksie glikemicznym - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto