Śniadanie bezglutenowe

Śniadanie bezglutenowe
Śniadanie bezglutenowe

Śniadania bezglutenowe to doskonała propozycja dla osób, które z jakichś powodów nie powinny spożywać glutenu. Do pysznych śniadań bezglutenowych możemy zaliczyć płatki na mleku z owocami oraz orzechami, omlety z warzywami czy kanapki przygotowywane na pieczywie bezglutenowym. Do przygotowania śniadań na bazie mąki, np. placuszków czy racuchów, możemy wykorzystać mąkę bezglutenową lub wybrać tą oznaczono przekreślonym kłosem.

Śniadanie bezglutenowe - pomysły na smaczne i sycące śniadanie bez glutenu

Śniadania bezglutenowe to propozycja dla osób, które muszą ograniczyć spożywanie glutenu w swojej diecie, czyli np. posiadają nietolerancję na gluten. Nietolerancja ta przeważnie towarzyszy osobom chorującym na celiakię. W diecie bezglutenowej nie powinniśmy używać mąki pszennej, która może być składnikiem omletów lub placków podawanych na śniadanie z dodatkiem jogurtu i owoców – jednak bez obawy możemy zastąpić ją inną mąką bez glutenu. W artykule tym dowiesz się czym możesz zastąpić produkty z glutenem, aby przygotować pyszne śniadania bezglutenowe.

Dieta bezglutenowa – opis diety

Definicja diety bezglutenowej

Dieta bezglutenowa to dieta, w której należy całkowicie wyeliminować gluten. Przeważnie stosuje się ją w profilaktyce i leczeniu celiakii, czyli choroby trzewnej. Gluten należy wyeliminować z diety również w przypadku alergii lub nietolerancji. Dietę bezglutenową możemy polecić także osobom, które chorują na Hashimoto, czyli autoimmunologiczną nie do czynność tarczycy (ważna, aby zlecił to lekarz).

Czym jest gluten?

Gluten to grupa białek, które występują w różnych produktach spożywczych. Jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa „glue”, które po polsku oznacza „klej”. Gluten znajduje się przede wszystkim w ziarnach zbóż, ale dodawany jest również do innych produktów (np. wędlin). Dodatkowo gluten odpowiada za uzyskanie elastycznej konsystencji ciasta, wpływa na zachowanie aromatu produktów spożywczych oraz puszystość wypieków. Z tych powodów gluten chętnie dodawany jest do żywności, która naturalnie go nie zawiera.

Produkty, w których znajduje się gluten

Gluten naturalnie występuje w pszenicy i jej odmianach, życie, pszenżycie oraz jęczmieniu. Do produktów, w których występuje gluten możemy zaliczyć:

  • pieczywo i makarony na bazie mąk zawierających gluten,
  • otręby i kiełki zbóż, które zawierają gluten
  • ciasta i ciastka na bazie produktów zawierających gluten,
  • kawa zbożowa,
  • piwo,
  • płatki śniadaniowe ze zbóż zawierających gluten,
  • jogurty z dodatkami,
  • parówki i wędliny,
  • majonez i musztardę,
  • warzywa w puszkach,
  • gotowe marynaty,
  • czekoladę i chipsy,
  • mieszanki przypraw oraz kostki bulionowe.

Produkty dozwolone w diecie bezglutenowej

Obecnie technologia jest tak rozwinięta, że produkty w których gluten występuje naturalnie mogą zostać pozbawionego go podczas procesów technologicznych. Warto zwracać uwagę na symbol przekreślonego kłosa podczas zakupów produktów bezglutenowych. Znak ten oznacza produkty, które pozbawione są glutenu – czyli białka, którego powinniśmy się wystrzegać w diecie bezglutenowej.

Do żywności pozbawionej glutenu możemy zaliczyć:

  • ryż
  • kukurydzę,
  • grykę i proso,
  • nasiona roślin strączkowych (np. fasolę),
  • amarantus i komosę ryżową,
  • maniok i sorgo,
  • ziemniaki,
  • warzywa i owoce,
  • orzechy,
  • mleko i nabiał bez dodatków,
  • jajka,
  • mięso czerwone oraz drobiowe,
  • ryby i owoce morza,
  • oleje roślinne i oliwę z oliwek,
  • ocet.

Wyżej wymienione produkty nie powinny zawierać glutenu. Istnieje jednak ryzyko, że zostały nim zanieczyszczone podczas produkcji czy pakowania. Obecnie rynek produktów spożywczych jest tak rozwinięty, że bez problemu znajdziemy produkty bezglutenowe do przygotowania pysznych śniadań - wystarczy wybierać produkty bez glutenu lub oznaczone przekreślonym kłosem.

Śniadanie – opis posiłku

Śniadanie to pierwszy posiłek w ciągu dnia, który zazwyczaj spożywany jest w godzinach porannych. Śniadanie może składać się z bardzo różnych potraw – od bardzo prostych do skomplikowanych. Śniadanie uważane jest za najważniejszy posiłek w ciągu dnia, ponieważ ma dostarczyć energii do naszego organizmu po nocnej przerwie.

Spożywanie śniadania w krótkim czasie po wstaniu sprawia, że wykazujemy większą wydajność do pracy. Śniadanie powinno być posiłkiem, które zawiera błonnik, węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym oraz białko pełnowartościowe, do śniadania takiego możemy zaliczyć na przykład płatki owsiane na mleku lub z dodatkiem jogurtu naturalnego, orzechów oraz sezonowych owoców. Takie śniadanie zapewni doskonałą podaż białka oraz węglowodanów, znajdziemy w nim również wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Przykładowe przepisy na śniadanie bezglutenowe i krótki opis

Warzywna pasta kanapkowa

Warzywne pasty do kanapek w diecie bezglutenowej należy podać na pieczywie bez glutenu. Fit pasty kanapkowe możemy przygotować z wielu warzyw oraz ich kombinacji. Przepisy są bardzo proste, dlatego nie wymagają od nas dużego doświadczenia kulinarnego. Warto wspomnieć, że warzywne pasty kanapkowe świetnie sprawdzą się nie tylko na śniadanie. Możemy spakować je w pudełko i zabrać ze sobą do pracy oraz podać je podczas spotkań rodzinnych z dodatkiem np. pokrojonych surowych marchewek.

Pasta kanapkowa z nasion roślin strączkowych

Pasty kanapkowe możemy przygotować również na bazie roślin strączkowych. Stanowią one doskonały dodatek do kanapek lub surowych warzyw. Przepisy na zdrowe pasty z nasion roślin strączkowych mogą być wymagające, ponieważ często potrzebują dużo czasu. Jest to spowodowane faktem, że nasiona roślin strączkowych należy wcześniej namoczyć.

Owsianka

Płatki owsiane są produktem spożywczym, który uzyskiwany jest z owsa. Sam owies nie zawiera glutenu, jednak płatki mogą być nim zanieczyszczone po kontakcie z innymi zbożami w fabryce. Zdrowe owsianki doskonale sprawdzą się na dietach redukcyjnych, wegetariańskich czy bezglutenowych. Dodatkowo śniadanie z płatków owsianych oraz mleka dostarczy do naszego organizmu wszystkich niezbędnych aminokwasów. Owsiankę możemy przygotować na mleku lub na wodzie. Jako dodatki do owsianki możemy zastosować świeże, sezonowe owoce, orzechy, masło orzechowe czy wiórki kokosowe. Spożywając płatki owsiane dostarczymy do naszego organizmu niektóre witaminy z grupy B, magnez, żelazo oraz błonnik. Przepis na to smaczne śniadanie jest bardzo prosty, dlatego nie wymaga od nas dużego doświadczenia kulinarnego. Szybkie w przygotowaniu owsianki świetnie sprawdzą się jako pomysł na fit śniadanie bez glutenu.

Omlet francuski

Omlet ten przygotowywany jest z jaj, które musimy roztrzepać z wodą lub mlekiem oraz solą. Podawany jest na słono. Aby uzyskać odpowiednią konsystencję ciasta najlepiej rozbić ją za pomocą trzepaczki. Następnie masę jajeczną należy podsmażyć na rozgrzanym maśle. Omlet smażymy do jego delikatnego zarumienienia się i ścięcia białka. Potrawa ta podawana jest na gorąco z nadzieniem, które nakłada się jeszcze na patelni. Dodatkami do naszego omleta francuskiego mogą być warzywa, grzyby czy wędliny. W diecie bezglutenowej warto zwrócić uwagę na dodatki, które wybierzemy. Omlet francuski to doskonały pomysł nie tylko na ciepłe śniadanie.

Placki jogurtowe

Jest to doskonała propozycja na pyszne śniadanie na słodko. Placki te doskonale smakują z dodatkiem miodu, syropu klonowego czy musu przygotowanego ze świeżych owoców. Do ich wykonania potrzebujemy jogurtu naturalnego, jajek, cukru waniliowego, dowolnej mąki, proszku do pieczenia oraz dodatków. W diecie bezglutenowej warto zwrócić uwagę na wybór mąki oraz proszku do pieczenia – możemy wybrać np. mąkę ryżową lub kukurydzianą oraz bezglutenowy proszek do pieczenia. Szybkie w przygotowaniu placki świetnie sprawdzą się jako ciepłe śniadanie dla dzieci.

Śniadanie bezglutenowe - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto