Śniadanie bez węglowodanów

śniadanie bez węglowodanów

Śniadanie bez węglowodanów popularne jest na całym świecie. Wszystko za sprawą dużej zawartości witamin oraz składników mineralnych w takich właśnie śniadaniach. Są one łatwo i szybko przyswajalne przez nasze organizmy, dzięki czemu poprawiają zdrowie. Śniadanie pozbawione węglowodanów lub z ograniczoną ich ilością pozwala nabrać siły na dzień pełen wyzwań. Istnieje mnóstwo ciekawych śniadań z małą ilością węglowodanów, np. shake białkowy, ser twarogowy z rzodkiewką czy placki twarogowe. Co najważniejsze, przepisy na śniadania bez węglowodanów są proste w przygotowaniu, więc nawet amator kulinarny bez problemu sobie z nimi poradzi.

Śniadanie bez węglowodanów – łatwe przepisy na keto śniadania

Śniadanie bez węglowodanów cieszy się dużą popularnością na świecie. Jest smaczne, proste i szybkie w przygotowaniu. Wspaniale wpisuje się w dietę keto, dostarczając energii na rozpoczęcie dnia. Przepisy na diecie ketogenicznej w większości zawierają minimalną ilość węglowodanów. Niektóre dobre dania nie mają niemal żadnych węglowodanów. Sprawdzone przepisy okazują się łatwe, a także szybkie do zrobienia. Nie ma więc problemu, aby wykonać je np. przed wyjściem do pracy. Co przygotować na śniadanie bez węglowodanów? Sprawdź najciekawsze pomysły.

Sprawdzone przepisy na śniadanie bez węglowodanów – smaczne potrawy

Czy śniadanie bez węglowodanów zapewni energię z rana?

Niektórzy zastanawiają się nad przejściem na dietę niskowęglowodanową. To nie tylko modny, ale też bardzo zdrowy pomysł na odżywianie. Dania pozbawione węglowodanów lub z ich minimalną ilością dostarczają wielu cennych składników do organizmu. Są proste w przygotowaniu i bardzo wartościowe. Zamiast węglowodanów, pojawiają się w nich białka. To właśnie dzięki dużej ilości białka można utrzymać stabilny poziom glukozy w organizmie. Proteiny trawią się znacznie wolniej niż węglowodany – właśnie dlatego energia uwalnia się bardzo powoli, stopniowo. Właśnie to sprawia, że długo czujemy się najedzeni. Niemal całkowicie wyeliminowane zostają również nagłe spadki energii w ciągu dnia. Białko potrzebne jest do wielu ważnych procesów zachodzących w organizmie – dlatego najlepiej zastąpić węglowodany właśnie nim. Dzięki białku można m.in. regenerować tkanki i produkować enzymy konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dostarczając dużą ilość białka i aminokwasów do naszego ciała, świetnie odbije się to na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Nie dość, że przyspieszą procesy regeneracyjne, to w dodatku mięśnie będą efektywniej i sprawniej się odbudowywać.

Jeśli chcesz stracić na wadze, każdy pomysł na śniadanie bez węglowodanów może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dania bogate w białko są nie tylko dobre i szybkie w przygotowaniu. Są również wspaniałymi sprzymierzeńcami w redukcji zbędnych kilogramów. Białko jest skutecznym budulcem mięśni, a więc spala więcej kalorii niż tkanka tłuszczowa. Robi to, nawet będąc w spoczynku. Poza tym wysokobiałkowe dania świetnie redukują apetyt, dzięki czemu można efektywnie unikać przekąsek między głównymi posiłkami. Białko to źródło cennych dla organizmu aminokwasów, które pozytywnie wpływają na pracę mózgu. Właśnie dlatego jedzenie śniadań bez węglowodanów pomaga wzmocnić nasze skupienie, efektywność pracy i sprawniejszą pamięci.

Najlepsze produkty na diecie ketogenicznej – co przygotować z tych składników?

Pomysły na keto śniadania są łatwe i bardzo pożywne. Aby przygotować niskowęglowodanowe śniadanie, trzeba jednak dobrze zorientować się, których produktów spożywczych używać. Okazuje się, że jest ich do wyboru całkiem sporo. Wśród składników polecanych na diecie niskowęglowodanowej wyróżniamy m.in.:

  • Twaróg – smaczne, pożywne i niezwykle cenne źródło białka. Twaróg można jeść saute, dodawać do warzyw czy smarować nim kanapki, dodatkowo polewając ulubionym miodem, czy przesmarowując dżemem. Twaróg znakomicie smakuje zarówno na słodko, jak i na słono. Można z niego przyrządzić również domowy deser m.in. z masłem orzechowym i wiórkami kokosowymi.
  • Jajka – jedne z najlepszych źródeł białka, które można wykorzystywać na mnóstwo sposobów. To właśnie w jajkach są cenne aminokwasy, bez których ciężko byłoby nam funkcjonować na co dzień. Z jajek można usmażyć m.in. naleśniki, omlety czy jajecznicę.
  • Orzechy i nasiona – doskonałe źródło białka roślinnego, którym warto uzupełniać niskowęglowodanowe śniadania. Orzechy i nasiona fantastycznie smakują z twarożkiem lub jogurtem naturalnym.
  • Jogurt naturalny – jedno z najlepszych źródeł probiotyków i białka, dzięki którym można znacznie poprawić zdrowie jelit. Jogurt naturalny doskonale smakuje w zestawieniu z sezonowymi owocami polecanymi na diecie ketogenicznej, m.in. z borówkami, jagodami czy malinami.

Przepisy na śniadanie bez węglowodanów – dowiedz się, jak zrobić

Pomysł na szybki shake proteinowy

Jeśli chcesz zrobić szybkie śniadanie bez węglowodanów, przygotuj shake proteinowy. Przepis jest naprawdę prosty, więc nawet amator gotowania świetnie sobie z nim poradzi. Do zrobienia tego smacznego dania potrzebujesz zaledwie czterech produktów spożywczych: odżywki białkowej, płatków owsianych, banana oraz mleka 3,2%.

Obierz banana ze skórki, po czym pokrój na kawałki. Wrzuć banana do blendera, wlej mleko i powoli wsyp do niego odżywkę białkową. Dorzuć jeszcze garść płatków owsianych. Zblenduj wszystkie produkty na możliwie gładką, jednolitą masę. Przelej shake niskowęglowodanowy do szklanek lub specjalnej buteleczki, jeśli chcesz zabrać go ze sobą np. na drugie śniadanie do pracy. Shake proteinowy najlepiej smakuje tuż po zrobieniu, więc najlepiej zjeść go tuż przed opuszczeniem domu.

Placki twarogowe jako dobry pomysł na śniadanie bez węglowodanów

Chcesz zrobić pyszne, wysokojakościowe i pożywne śniadanie bez węglowodanów? Znakomitym pomysłem może być usmażenie placków twarogowych na słono z piersią z kurczaka. Potrawa jest bardzo prosta do przygotowania, więc laik w kuchni na pewno wyśmienicie sobie z nią poradzi. Do przyrządzenia posiłku na śniadanie należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych produktów spożywczych: ser twarogowy półtłusty, jajko, wędzony filet z piersi z kurczaka, mąka pszenna typ 550, olej rzepakowy i przyprawy, takie jak pieprz, sól oraz świeża natka pietruszki.

Dodaj ser do miski, następnie rozgnieć go widelcem. Wbij jajko i wrzuć pokrojony na kawałki filet z wędzonego kurczaka. Dodaj posiekaną natkę pietruszki i dopraw wszystko solą oraz pieprzem.  Wymieszaj składniki i wsyp mąkę, po czym ostrożnie zagnieć ciasto. Formuj je za pomocą rąk, tworząc placuszki grube na ok. 3 cm. Każdy placek obtaczaj w mące pszennej. Patelnię rozgrzej olejem i przez 4-5 minut smaż na niej placuszki z obu stron. Koniecznie zarumień je na złoty kolor.

Smaczne śniadanie bez węglowodanów, czyli placki bananowe

Mieliśmy już placki twarogowe, jednak nie każdy jest ich miłośnikiem. Co powiesz na ciekawą alternatywę w formie placków bananowych? Doskonale smakują z kakao i jajkiem, koniecznie bez cukru. Właśnie takie placuszki są pożywne, wartościowe i zdrowe na śniadanie. Placki bananowe łatwo zrobić, więc z odtworzeniem przepisu nikt nie powinien mieć większego problemu. Aby je usmażyć, należy kupić kilka produktów spożywczych: mleko 3,2%, jajka, banany, proszek do pieczenia, gorzka czekolada, płatki owsiane oraz olej rzepakowy. Do plastikowej lub szklanej miski wsyp płatki owsiane. Zalej je mlekiem i dodaj proszek do pieczenia. Wbij jajka, następnie zblenduj całość na jednolitą, możliwie gładką masę. Obierz banana ze skórki, po czym rozdrobnij i dorzuć go do miski ze składnikami. Gorzką czekoladę posiekaj na małe kawałki i dodaj do miski – wymieszaj z resztą składników. Na rozgrzaną patelnię nakładaj ciasto i smaż placki porcjami. Muszą zarumienić się na złoto. Smażenie powinno trwać ok. 5 minut z każdej strony.

Bananowe placki to znakomity pomysł na śniadanie o niskiej zawartości węglowodanów. Przepis jest bardzo prosty, więc nikt nie powinien mieć kłopotu z jego odtworzeniem. Nie trzeba mieć dużego doświadczenia w gotowaniu, aby usmażyć placki bananowe na śniadanie. Warto podkreślić, że śniadanie nie jest całkiem pozbawione węglowodanów, ponieważ bazuje na płatkach owsianych – co prawda niewielkiej ilości, ale jednak. Warto używać chociaż garści do zrobienia placków, zwłaszcza że płatki owsiane są cennym źródłem błonnika. W plackach bananowych znajduje się również gorzka czekolada, która doskonale wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Placki z bananów są zatem smaczne, łatwe w przygotowaniu i niezwykle odżywcze dla organizmu.

Śniadanie bez węglowodanów - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto