Śniadania na słono

śniadania na słono

Śniadanie dla wielu ludzi jest najważniejszym posiłkiem dnia. Dzięki niemu można dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych i energii na cały dzień. Mimo że dla większości z nas śniadania kojarzą się raczej ze słodkimi potrawami, warto zastanowić się nad alternatywną opcją – śniadaniem na słono. Okazuje się, że sporo z nich może doskonale wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie.

Śniadania na słono – sprawdzone przepisy na szybkie i smaczne śniadania

Śniadania na słono od dawna królują w polskich domach. Pomysły na pyszne, łatwe, zdrowe i stosunkowo tanie śniadania cieszą się popularnością w wielu domach. Wśród potraw królują sprawdzone przepisy, takie jak omlety, jajecznica, tosty czy szakszuka. Jak zrobić smaczne śniadanie na słono dla całej rodziny? Które potrawy są fit, a które szybkie do przygotowania? Sprawdź najlepsze proste przepisy na słone śniadania.

Pomysły na zdrowe i smaczne śniadania na słono – sprawdź, jak zrobić

Dlaczego warto robić śniadania na słono?

Śniadania na słodko od dawna cieszą się popularnością w Polsce. Uwielbiamy je przede wszystkim, dlatego że są naprawdę dobre. Jedzenie słonych śniadań to możliwość doświadczania rozmaitych konsystencji i smaków. Robiąc słone śniadania, można eksperymentować również z łączeniem różnych składników, m.in. jajek, awokado, pomidorów, sera, wędliny czy świeżych ziół. To niepowtarzalna okazja do odkrywania nowych smaków i tworzenia nowych potraw. Słone śniadania mają to do siebie, że dłużej utrzymują sytość organizmu. Wszystko za sprawą dość dużej zawartości białka i zdrowych tłuszczów – a na pewno zdrowszych niż w większości słodkich wypieków. Przekłada się to na dłużej syty żołądek. Posiłki tego typu redukują ryzyko podjadania między głównymi daniami. Zapewniają też stały poziom energii przez zdecydowanie większą część dnia. Śniadania na słono mogą być również znakomitym źródłem niezbędnych do funkcjonowania składników odżywczych. Jajka to cenne źródło białka, ale też witaminy D czy innych minerałów. Wśród nich nie sposób nie wymienić żelaza i cynku. W serze z kolei jest mnóstwo wapnia i białka. Wybierając awokado, np. jako masło na kanapki, dostarczamy z kolei dużej ilości błonnika i zdrowego tłuszczu.

Jedzenie słodkich śniadań zwykle prowadzi do nagłych skoków poziomu cukru we krwi. W jaki sposób lepiej nad nim zapanować? Otóż, przestawiając się na słone posiłki. Śniadania na słono zmniejszają ryzyko skoków poziomu cukru, a więc jest to doskonała informacja dla osób borykających się z insulinoopornością lub cukrzycą. Słone śniadania mogą też pomóc w utrzymaniu zdrowego metabolizmu. Białko zawarte tego typu w posiłkach wspomaga procesy regeneracyjne, ale też naprawę czy budowę tkanek. Poza tym zdrowe tłuszcze dostarczają do organizmu niezbędnych kwasów tłuszczowych. Pełnią one funkcję dość ważną w wielu procesach metabolicznych, które zachodzą w naszych organizmach. Warto dodać, że śniadania na słono mogą pomóc też w zachowaniu zdrowej wagi albo redukcji masy ciała. Zwykle są bogatsze w białko niż słodkie dania, dzięki czemu wpływają pozytywnie na uczucie sytości i zmniejszają ochotę na ilość kalorii spożywanych w ciągu dnia. Co ważne, jedzenie słonych śniadań może również wspomóc utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi. Składniki, takie jak np. potas w pomidorze, mogą pomóc wyregulować poziom sodu. To kluczowe dla zdrowia naszego serca.

Jajecznica – proste przepisy na pyszne śniadanie

Zastanawiasz się nad tym, które śniadanie jest naprawdę dobre? W polskich domach często pojawia się jajecznica – czasami znacznie częściej niż np. owsianka. Danie można przygotować w prosty sposób. Poza tym jest to śniadanie szybkie, stosunkowo tanie i fit. Dosłownie każda metoda przyrządzenia jajecznicy jest prosta i zrozumiała na tyle, że amator w kuchni na pewno świetnie sobie z nią poradzi. Do zrobienia jajecznicy potrzeba kurzych jajek – mogą być też inne jaja, np. kacze, przepiórcze lub strusie. Najczęściej wykorzystywanymi produktami do smażenia są: oliwa z oliwek, masło, olej rzepakowy, margaryna, smalec lub wytopiona słonina. Jajecznica bazuje również na niewielkiej ilości soli. Niektórzy nie dodają jej do jajka, ale z odrobiną soli jajecznica smakuje zdecydowanie najlepiej.

Przyrządzanie dania w postaci jajecznicy zależy od regionu. Niektóre rodzaje potrawy czerpiemy z wpływów kultury innych państw. Wśród najpopularniejszych jest oczywiście klasyczna jajecznica z kiełbasą, szynką lub boczkiem – to typowa polska jajecznica, którą zwykle jadamy z podsmażoną cebulką i szczypiorem. Kolejną jest jajecznica z mlekiem, które nadaje jej objętości, puszystości i niesamowicie delikatnego smaku. Polacy uwielbiają jajecznicę z pieczarkami i żółtym serem, a także dodatkami sezonowymi. Pyszna jest też jajecznica wiosenna ze szparagami albo jajecznica po meksykańsku podawana na tortillach z ostrą salsą. Niektórzy na śniadanie jedzą jajecznicę po hiszpańsku z pomidorami i kiełbasą chorizo. Inni zachwycają się jajecznicą po indyjsku z imbirem, chili i startą kurkumą. Niezależnie od wybranego rodzaju jajecznicy każda smakuje ciekawie i jest pyszna.

Łatwe i proste przepisy na śniadanie – najlepsze sprawdzone przepisy

Sałatka brokułowa z fetą – idealna zamiast jajecznicy czy tostów

Szukasz alternatywnej potrawy na śniadanie zamiast tych, które dobrze znasz? Spróbuj zrobić sałatkę z brokułem i fetą. Nie dość, że jest naprawdę prosta, to w dodatku szybka w przygotowaniu. Może być pożywnym śniadaniem dla całej rodziny. Jeśli przygotujesz jej więcej, sałatkę spakujesz również do pracy na lunch. To doskonałe danie dla osób na diecie bezglutenowej lub wegetariańskiej. Do przygotowania smacznej sałatki na śniadanie wystarczy brokuł, jogurt naturalny, pestki słonecznika, czosnek, cytryna, ser feta, majonez, sól i pieprz. Zamiast słonecznika możesz użyć płatków migdałowych – dzięki nim sałatka także będzie świetnie smakować. Zarówno słonecznik, jak i płatki z migdałów genialnie komponują się ze smakiem brokułów.

Ugotuj brokuły tak, żeby się nie rozgotowały – powinny być al dente. Najpierw umyj warzywa pod bieżącą wodą i podziel je na kawałki, odcinając różyczki. Wlej wodę do garnka, wsyp sól i zagotuj pod przykryciem. Wrzuć brokuły do garnka i przetrzymaj je przez 4-5 minut w gotującej się wodzie. Przełóż brokuły na durszlak i poczekaj, aż wystygną. W międzyczasie zrób sos czosnkowy. Zmieszaj majonez, czosnek przeciśnięty przez praskę, jogurt naturalny i świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Brokuły rozłóż w misce i polej przygotowanym sosem czosnkowym. Rozłóż na warzywach fetę pokrojoną w kostkę, a na koniec posyp sałatkę uprażonymi nasionami słonecznika na suchej patelni.

Frittata z szynką – ciekawe śniadanie dla wymagających

Jeśli lubisz śniadania z mięsem, warto zrobić frittatę z szynką. Przepis na śniadanie jest bardzo prosty, więc z daniem poradzi sobie nawet laik w kuchni. Do przyrządzenia frittaty potrzebujesz: jaj, chudej wędliny, mleka, szczypioru, czosnku, szpinaku, sera feta, masła, pieprzu, soli oraz papryki w proszku. Rozgrzej piekarnik do 180 st. C. Roztrzep jajka z mlekiem w misce, następnie dopraw pieprzem i solą. Dodaj posiekany szczypiorek i pokrojoną w kostkę szynkę. Wymieszaj. Umyj i wysusz szpinak, po czym podsmaż przeciśnięty przez praskę czosnek na maśle. Dodaj szpinak i wymieszaj składniki. Smaż przez ok. 2-3 minuty, aż szpinak zmniejszy objętość. Wlej masę jajeczną i smaż przez kolejne 2-3 minuty. Posyp omlet pokrojoną na kawałki fetą. Użyj jeszcze papryki w proszku, następnie wstaw frittatę do rozgrzanego piekarnika. Piecz przez 15 minut i podawaj ciepłą lub zimną.

Frittata jest prosta do przyrządzenia. Wypada jednak pamiętać o kilku wskazówkach, aby zrobić ją dobrze. Używaj patelni z odczepianą rączką, ponieważ plastikowa pod wpływem wysokiej temperatury może się stopić. Znakomicie sprawdzi się też żeliwna patelnia dostosowana do pieczenia w piekarniku. Zawsze możesz również zawinąć rączkę patelni, którą masz akurat pod ręką, w aluminiową folię. To dobry sposób, jeśli nie możesz pozwolić sobie na nową patelnię. Pomoże także pieczenie w delikatnie uchylonym piekarniku.

Śniadania na słono - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto