Sernik z wiaderka

sernik z wiaderka

Sernik z wiaderka od lat pojawia się na polskich stołach. Uwielbiamy przygotowywać puszyste ciasto na różne okazje – imieniny, urodziny, a także spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. Sernik uznawany jest za jedno z najsmaczniejszych ciast. Polacy uwielbiają robić go zwłaszcza z sera w wiaderku, które jest bogatym i wartościowym źródłem białka. W dodatku sernik przygotować można na kilka sposobów, korzystając z różnych składników. Dzięki temu za każdym razem można zrobić zupełnie inny deser (np. sernikobrownie, sernik wiedeński czy królewski).

Sernik z wiaderka – najlepsze przepisy na proste i smaczne ciasto

Sernik z wiaderka traktowany jest w Polsce jako jedno z najsmaczniejszych ciast. Przepisy na sernik z wiaderka wykorzystuje się do zrobienia deserów na niedzielę. Wiele osób robi też puszysty i smaczny sernik z okazji urodzin, imienin czy innych świąt. Ser z wiaderka, który wykorzystuje się do zrobienia ciasta, jest pyszny i wartościowy. Proste przepisy na sernik sprawiają z kolei, że może je przygotować zupełnie każdy – nawet amator cukiernictwa. Który pomysł na sernik jest naprawdę dobry? Jak zrobić sernik z wiaderka, nie mając pojęcia o pieczeniu ciast? Przeczytaj.

Najlepsze proste przepisy na sernik z wiaderka – sprawdź, jak upiec ciasto

Ser z wiaderka – jest dobry? Jak go spożywać?

Dziś większość z nas zwraca uwagę na to, co wkłada do garnka. Nie chodzi jednak o same główne posiłki jak śniadanie, obiad i kolacja. Coraz baczniej przyglądamy się też deserom, które mają swoje szerokie grono sympatyków. Wśród najczęściej wybieranych składników deserów mamy sernik z wiaderka. Na bazie twarogu sernikowego przyrządza się mnóstwo domowych słodyczy, m.in. klasyczny, puszysty i smaczny sernik. Czy jednak ser z wiaderka jest na tyle zdrowy, abyśmy mogli go ciągle jeść? Z pewnością jest to wartościowe źródło białka, mające kluczowe znaczenie w diecie. Odpowiada bowiem m.in. za budowę oraz naprawę tkanek. W serze z wiaderka są także cenne składniki mineralne, np. wapń, fosfor, magnez i inne witaminy. Desery z takim serem są bardzo dobre, jednak nie są najzdrowsze na świecie. Właśnie dlatego warto przestrzegać kilku zasad, gdy decydujemy się na sernik z wiaderka. Wystarczy zjeść kosteczkę i nic złego ze zdrowiem nie powinno się wydarzyć. Tak samo warto szukać zamienników, np. zastąpić biały cukier ksylitolem czy erytrolem.

Czego jeszcze używać i o czym pamiętać, przyrządzając sernik? Warto zastępować niezdrowy cukier naturalnymi słodzikami, takimi jak syrop klonowy, miód i owoce. Staraj się jak najmniej słodzić deser, aby móc zachować zdrowy poziom cukru we krwi – to istotna informacja zwłaszcza dla cukrzyków i osób zmagających się z insulinoopornością. Wartość odżywczą sernika zmieniają też dodatki. W cieście musi zatem znajdować się jak najwięcej dobrych składników (m.in. nasiona chia, orzechy, płatki owsiane i świeże owoce). Nie zapominaj o spożywaniu ciasta z umiarem. Fakt, ser z wiaderka jest dobry i wysokobiałkowy. Jednak jest w nim sporo kalorii, które w nadmiarze szkodzą zdrowiu. Pamiętaj o zachowaniu umiaru w jedzeniu, a także umiejętnym dobieraniu składników. Wybieraj wyłącznie takie produkty, które charakteryzują się niską zawartością sztucznych dodatków.

Sernik wiedeński z wiaderka – sprawdzony pomysł na ciasto

Sernik z wiaderka może być świetnym pomysłem na popołudniowy deser dla całej rodziny, a także poczęstunek dla gości. Jego przygotowanie nie jest skomplikowane, więc tym bardziej warto opanować przepis. Ciasto fantastycznie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. Świetnie pasuje do popołudniowej kawy lub herbaty. Aby zrobić puszysty, smaczny sernik, należy zaopatrzyć się w następujące produkty spożywcze: mąkę ziemniaczaną, mascarpone, twaróg sernikowy, jajka, cukier oraz laskę wanilii.

Przepis na sernik wiedeński jest prosty do przygotowania, więc nawet osoby niemające styczności z cukiernictwem powinny doskonale sobie z nim poradzić. Wystarczy postępować według instrukcji. W dużej misce ubij jaja z cukrem. Dorzuć mąkę ziemniaczaną, twaróg, mascarpone i laskę wanilii. Miksuj aż do połączenia składników. Masę ostrożnie przelej do foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz przez 60-70 minut w 170 st. C. Uchyl piekarnik i daj ciastu się ostudzić. Gdy zrobi się chłodniejsze, schowaj sernik do lodówki na ok. 12 godzin. Oczywiście możesz też podawać go tuż po upieczeniu i lekkim wystudzeniu, jeśli wolisz zjeść cieplejsze ciasto.

Sernik na herbatnikach – idealny na niedzielne popołudnie

Sernik z wiaderka to zawsze sprawdzony, szybki i smaczny pomysł na niedzielne ciasto. Jeśli chcesz zaserwować gościom naprawdę pyszny serniczek, warto zrobić go na herbatnikach. Przepis nie powinien sprawić żadnych trudności nawet amatorom cukiernictwa. Do przygotowania ciasta należy zaopatrzyć się w następujące składniki: mascarpone, masło, twaróg sernikowy, cukier waniliowy, mleko skondensowane, budyń w proszku, jaja i herbatniki.

Ubij jaja na sztywno w misce – muszą zrobić się całkiem białe. Dodaj mascarpone, mleko skondensowane (słodzone), twaróg i budyń w proszku. Zmiksuj ze sobą składniki. Następnie włóż herbatniki do malaksera – dokładnie je rozdrobnij. Dolej ciepłe mleko i ucieraj do połączenia się składników. Wyłóż na spód masę z herbatników. Przelej masę twarogową. Włóż wszystko do piekarnika rozgrzanego do 170 st. C. Piecz sernik na herbatnikach przez ok. 90 minut. Następnie wyjmij ciasto i odstaw na bok do wystudzenia. Pokrój na równe kawałki i zaserwuj bliskim.

Najlepsze przepisy na sernik z wiaderka – sprawdź, jak zrobić sernik z wiaderka

Prosty pomysł na sernikobrownie z malinami

Przepisy na sernik z wiaderka są bardzo zróżnicowane. W zależności od tego, co dodasz do sera z wiaderka, takie ciasto uzyskasz. Jednym z ciekawszych jest sernikobrownie, czyli połączenie puszystego sernika z czekoladowym brownie. Wiele osób zachwyca się połączeniem dwóch ciast – zarówno ze względu na smak, jak i prostotę przygotowania. Do zrobienia sernikobrownie potrzebujesz następujących składników: gorzka czekolada, mąka pszenna typ 500, twaróg sernikowy z wiaderka, śmietanka kremowa 30%, masło roślinne, proszek do pieczenia, mąka ziemniaczana, cukier, jajka, sól, cukier waniliowy i maliny. Przepis jest prosty, więc nawet początkujący w cukiernictwie powinien nieźle sobie z nim poradzić. Warto zrobić sernikobrownie, zwłaszcza że to naprawdę pyszne ciasto.

Rozgrzej piekarnik do 180 st. C, następnie wyłóż tortownicę papierem do pieczenia. Masło pokrój w kostkę i rozpuść w rondelku. Dodaj połamaną na kawałki gorzką czekoladę. Mieszaj czekoladę do rozpuszczenia, po czym odstaw na chłodny palnik. Zmiksuj jaja z cukrem. Dodaj rozpuszczoną czekoladę z masłem i zmiksuj na gładką masę. Dodaj sól, proszek do pieczenia i mąkę, następnie wymieszaj mikserem. Przełóż masę czekoladową do tortownicy i rozsmaruj po dnie. Przygotuj masę serową, dodając twaróg, jajka, skrobię ziemniaczaną, cukier biały i waniliowy. Wymieszaj na gładko, dodaj śmietanę i dokładnie zmiksuj składniki. Masę czekoladową przykryj masą serową, po czym starannie rozprowadź po tortownicy. Włóż ciasto do rozgrzanego piekarnika na 15 minut. Na koniec udekoruj świeżymi malinami i piecz jeszcze przez ok. 30 minut. Ostudź przed podaniem.

Sernik po królewsku typu straciatella – sprawdź, jak zrobić

Jednym z najciekawszych serników jest ciasto po królewsku typu straciatella. Warto przygotować go bez cukru, zwłaszcza jeśli dbasz o linię. Sernik z wiaderka w wersji dietetycznej będzie lżejszy od klasycznego. Znajduje się w nim wiele ciekawych produktów spożywczych, które mogą dostarczyć do organizmu cenne substancje odżywcze. Aby przygotować sernik, należy zaopatrzyć się w następujące składniki: mąka ziemniaczana, mąka żytnia typ 2000, masło, jajka, czekolada mleczna, mascarpone, kakao 16%, proszek do pieczenia, ser twarogowy chudy i erytrol.

Najpierw posmaruj tortownicę masłem, następnie wyłóż ją papierem do pieczenia. Rozgrzej piekarnik do 200 st. C. Użyj zimnego jajka i masła, a także zblendowanego sera twarogowego – jego konsystencja musi być gładka, aby ciasto się udało. W jednej misce zagnieć jajko, mąkę, erytrol, kakao i proszek do pieczenia. Zrób to możliwie szybko, żeby się nie nagrzało. Podziel ciasto na dwie części – włóż jedną do zamrażarki, a drugą do reklamówki. Wyłóż spód tortownicy drugą częścią.

Teraz przygotuj masę serową, pamiętając o tym, że mascarpone, jajka i ser powinny być w temperaturze pokojowej. Miksuj przez chwilę jaja, po czym dodaj erytrol – cały czas miksuj. Dodawaj na zmianę po łyżce twarogu i mascarpone. Miksuj, aż składniki się połączą. Dodaj skrobię i wymieszaj całość. Następnie posiekaj czekoladę i zmieszaj z masą serową. Wylej masę na spód. Wyciągnij ciasto z zamrażarki, po czym zetrzyj na tarce. Posyp sernik z wierzchu i włóż do rozgrzanego piekarnika. Piecz ciasto przez godzinę, nakłuwając patyczkiem. Na koniec ochłódź je w uchylonym piekarniku, aby nie opadło. Możesz podawać udekorowane startą końcówką mlecznej czekolady.

Sernik ze słonym karmelem – zaskocz niespodziewanych gości

Jeśli niebawem w twoim domu mają pojawić się niespodziewani goście, koniecznie przygotuj dla nich pyszny sernik ze słonym karmelem. To niezwykle smaczne ciasto, które z pewnością ich zaskoczy. Do przygotowania sernika potrzebujesz następujących produktów: kajmak, herbatniki, twaróg sernikowy, jajka, masło, śmietanka kremowa 30%, cukier i sól.

Przed użyciem składników upewnij się, że mają temperaturę pokojową. Rozgrzej piekarnik do 180 st. C. Wyłóż tortownicę papierem do pieczenia. Zblenduj ciastka z masłem – mogą zostać tylko niewielkie fragmenty herbatników. Przełóż spód z herbatników do tortownicy, po czym rozprowadź po spodzie. Ugnieć np. szklanką, żeby spód się nie rozpadł. Włóż tortownicę do lodówki.

Zabierz się za masę serową. W tym celu zmiksuj kajmak z serem twarogowym. Składniki się połączyły? Możesz dodawać żółtko na przemian z białkiem, aż składniki się połączą. Posól i zmiksuj. Wylej masę na spód herbatnikowy. Wstaw wszystko do rozgrzanego piekarnika i piecz przez ok. 60 minut. Co jakiś czas nakłuwaj środek patyczkiem, aby sprawdzić, czy ciasto nie jest surowe. Wystudź sernik przy nieco uchylonym piekarniku.

Przygotuj karmel po ostudzeniu. Do nieprzywierającego garnka wsyp cukier – zaczekaj do rozpuszczenia, nie mieszając. Użyj najmniejszej mocy palnika, żeby nie przypalić składników. Jeśli cukier zrobi się złoty, dodaj masło i śmietankę, wciąż mieszając. Karmel musi nieco zgęstnieć, więc należy go zredukować (może pryskać podczas gotowania). Wsyp odrobinę soli i zmieszaj składniki – przestań gotować masę. Dokładnie rozprowadź ciepły karmel po serniku i od razu pokrój na kawałki. Zanim zaserwujesz deser gościom, przygotuj karmel na świeżo – wówczas sernik najlepiej smakuje.

Sernik z wiaderka - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto