Sernik na zimno

sernik na zimno

Sernik to ciasto deserowe w dużej części składające się z białego sera. Przepis na pieczony sernik po raz pierwszy pojawił się na świecie ok. 350 roku p.n.e., jednak sernik na zimno wynaleziono dopiero wiele lat później. Sernika w wersji na zimno, jak wskazuje jego nazwa, się nie piecze. Jego spód tworzą biszkopty lub herbatniki, w środku znajduje się masa serowa, a na wierzchu smakowa galaretka. Niektóre serniki na zimno robione są również z owocami, które kroi się w plasterki i zatapia w galaretce albo dekoruje nimi wierzch ciasta.

Sernik na zimno – przepisy na proste i szybkie serniki bez pieczenia

Sernik na zimno to ciasto uwielbiane przez wielu Polaków. Przepis na niego jest bardzo prosty i uniwersalny, ponieważ z galaretką sernikową serwować można wiele rodzajów owoców. Jak zrobić prosty i szybki sernik na biszkoptach z owocami? Jakiego rodzaju ser jest dobry do tego typu ciasta? Które składniki powinno się ze sobą połączyć, aby ciasto wyszło naprawdę smakowite? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat!

Sernik na zimno – przepis na dobry, prosty i szybki sernik z owocami

Charakterystyka sernika na zimno, krok po kroku. Jak wygląda to ciasto?

Sernik na zimno, jak wskazuje jego nazwa, przygotowywany jest bez pieczenia. Spód ciasta robi się na biszkoptach lub herbatnikach (ewentualnie na pokruszonych ciasteczkach z masłem), środek jest z serowej masy (żelatyna i żółtka), a wierzch stanowi warstwa z galaretką – najczęściej owocową. W Polsce jest to jedno z najchętniej jedzonych ciast. W przeciwieństwie do sernika z rosą czy wiedeńskiego, sernika na zimno nigdy się nie piecze. W masie serowej ciasta najczęściej znajdziemy: zmielony ser twarogowy (ewentualnie serek homogenizowany / mascarpone), żelatynę, cukier i ubitą śmietanę.

Jak wspominaliśmy, spód sernika na zimno zrobić można z pokruszonych ciastek zmieszanych z masłem. To świetna alternatywa dla herbatników i biszkoptów! Wystarczy zmielić ze sobą dowolne ciasteczka, a następnie wałkiem do ciasta rozgnieść je w foliowej torebce. Do takich ciastek dodaje się następnie miękkie, ewentualnie roztopione masło i miesza się całość. Ilość ciastek na spód sernika zależeć będzie zarówno od ich gatunku, jak i struktury – trzeba więc dopasować je indywidualnie. Najważniejszą kwestią jest, aby spod z masy ciastkowej można było swobodnie wyłożyć na dnie foremki do pieczenia. Dopiero na takim spodzie wykładana jest masa serowa i galaretka z owocami. Nie wolno też zapominać o schłodzeniu sernika! Tylko w ten sposób stężeje i będzie idealny do spożycia.

Twaróg do sernika – wszystko, co powinno się o nim wiedzieć

Do masy sernikowej doskonale sprawdzi sięwysokobiałkowy lub niskotłuszczowy twaróg. Nasz organizm trawi go powoli, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, aby nie spożywać go tuż przed snem. Wszystko dzięki temu, że aminokwasy w nim uwalniają się i odżywiają tkankę mięśniową także w czasie, gdy ciało jest w spoczynku. Białko w twarogu zbliżone jest swoją wartością do białka w mięsie. Właśnie ze względu na to poleca się jedzenie twarogu zarówno osobom niejedzącym mięsa, jak i osobom stosującym dietę redukcyjną. Warto oczywiście przed rozpoczęciem diety skonsultować jedzenie twarogu z dietetykiem, żeby nie nabawić się żadnych dolegliwości zdrowotnych.

Poza gotowymi twarogami do serników na zimno wykorzystać można również własnoręcznie przygotowaną masę sernikową. Do tego konieczne będzie kupienie świeżego mleka od krowy – najlepiej od sprawdzonego dostawcy. Ewentualnie można zaopatrzyć się także w mleko pasteryzowane. Mleko podgrzewa się do temperatury 25 st. C, a następnie dodaje szczepionkę. Po powstaniu skrzepu przekłada się go do sita z lnianą tkaniną. Kolejnym krokiem jest oddzielenie od niego serwatki. Otrzymany miękki twaróg wykorzystać można do przygotowania sernika na zimno. Warto pamiętać, takie ciasto będzie z pewnością zdrową oraz niezwykle energetyczną bombą witaminowo-odżywczą dla organizmu!

Sernik na zimno jest najlepszym wyborem na deser dla tych, którzy muszą liczyć kalorie lub zwracają uwagę na zdrowe odżywianie. Serowa masa, znajdująca się między biszkoptem (spodem) a galaretką (wierzchem) jest o wiele lżejsza, niż bywa w innych domowych ciastach. Lżejsza jest również niż serowe wnętrze w pieczonym serniku. Jeśli masz niepohamowaną ochotę na zdrowy i smaczny słodki deser, wybierz sernik na zimno z truskawkami, borówkami czy malinami. Będzie to najlepszy wybór – znacznie lepszy niż sklepowe łakocie lub ciasta oblane chemicznymi polewami.

Warto pamiętać również o tym, że ser twarogowy powinien być zawsze drobno zmielony. Aby nie powstały grudki, musi on zostać zmielony przynajmniej trzy razy, zanim wykorzystasz go na masę do ciasta. Jedną z najprostszych do wykonania wersji masy serowej jest ta z… serków homogenizowanych! To doskonała alternatywa dla wszystkich zapracowanych osób. Jeśli nie jesz z kolei produktów odzwierzęcych, do zrobienia sernika wykorzystać możesz tofu – dzięki niemu zrobisz tzw. tofurnik (sernik bez sera).

Jak zrobić sernik na zimno? Sprawdź najlepszy pomysł na sernik

Sernik na zimno – łatwy przepis, krok po kroku

Sernik na zimno jest doskonałym ciastem nie tylko na upalne dni, ale także na niedzielne posiedzenia z rodziną lub gośćmi. Aby go zrobić, nie trzeba korzystać z piekarnika – to dobra wiadomość dla laików w robieniu ciast. Czas robienia sernika może nie jest szybszy od tego z piekarnika, bo wymaga kilku godzin tężenia galaretek. Przepis wcale nie jest jednak taki trudny, jak mogłoby się niektórym wydawać. Do przygotowania sernika potrzebować będziesz kilku opakowań serka homogenizowanego naturalnego, galaretek owocowych (najlepiej trzech różnych smaków), a także owoców do udekorowania ciasta – może być to sernik z truskawkami. Zanim przejdziesz do robienia ciasta, upewnij się, że tortownica jest szczelna i nie będzie przeciekać. Gdy są w niej jakieś wady i istnieje ryzyko, że ciasto będzie wyciekać, należy wyłożyć tortownicę folią aluminiową.

Najpierw rozpuść galaretkę i wymieszaj ją. Po przestudzeniu dodaj do galaretki dwa serki waniliowe i zmiksuj całość. Wlej do tortownicy masę z serka oraz galaretki. Włóż masę do lodówki i poczekaj, aż stężeje. Po tym czasie przyszykuj kolejną warstwę masy serowej, najlepiej z galaretką w innym smaku oraz kolorze. Zrób z nią dokładnie to samo, co z pierwszą i wylej na warstwę stężanej już masy serowej z galaretką. Wstaw tak przygotowane ciasto na ok. godzinę do lodówki. Po tym czasie dodaj kolejną galaretkę i wylej ją gotową na drugą warstwę sernika. Wstaw do lodówki na pół godziny. Po zastygnięciu całości udekoruj sernik wybranymi owocami – oprócz kiwi i ananasa, ponieważ z nimi galaretka na pewno nie stężeje. Możesz dodatkowo zalać całość czwartą galaretką, jeśli chcesz zatopić w niej pokrojone owoce.

Pamiętaj o tym, aby podczas wyjmowania ciasta delikatnie zdejmować bok tortownicy – oczywiście po zastygnięciu sernika. Galaretka ma to do siebie, że czasem lubi wyciekać poza folię aluminiową. Aby odkroić ciasto od tortownicy, warto wykorzystać do tego cienką plastikową łopatkę. Dzięki temu nie uszkodzisz tortownicy. Dopiero później można zdjąć jej bok. Robienie sernika na zimno nie jest pracochłonnym zadaniem, jednak na pewno wymaga dużo cierpliwości – zwłaszcza podczas oczekiwania na zastygnięcie kolejnych jego warstw. Warto dla efektu zaczekać jednak na swój piękny, smaczny i kolorowy sernik na zimno!

Błyskawiczny sernik z serków homogenizowanych – jak go zrobić?

Sernik na zimno z serków homogenizowanych przygotujesz z zaledwie kilku składników. Wystarczy, że kupisz kilka serków homogenizowanych, herbatniki i dwie galaretki. Jeśli nie lubisz serków homogenizowanych lub akurat nie ma ich w sklepie, możesz zastąpić je serkiem mascarpone, jogurtem naturalnym lub Skyrem.

Zagotuj wodę i wsyp do niej całą galaretkę. Mieszaj, aż żelatyna się rozpuści. Zostaw całość do ostygnięcia. Przełóż wystudzoną galaretkę i serki homogenizowane do jednego naczynia. Następnie wymieszaj je łyżką i odstaw, aby masa lekko stężała. Tężącą masę wylej na spód z herbatników i włóż do lodówki na kilka godzin, aby całość się zastygła. Po upływie czasu wierzch ciasta ozdobić możesz pokrojonymi owocami i startą czekoladą lub bitą śmietaną.

Kilka słów na temat sernika na zimno – czy jest zdrowy?

Sernik na zimno niepodważalnie jest pysznym deserem. Jego kaloryczność nie jest jednak całkowicie jednoznaczna. Wiele zależy bowiem od składników, które zostaną wykorzystane do jego przyrządzenia. Najwięcej kalorii ma sernik na zimno z mascarpone – ser ten jest bowiem bardzo kaloryczny i tłusty. W 100 gramach sera znajduje się prawie… 400 kalorii i 50 gram tłuszczu! Powinno się zatem spożywać sernik z mascarpone w umiarkowanej ilości. W takiej postaci może bowiem bardzo podnosić zły cholesterol, doprowadzać do zwiększenia masy ciała i zwiększać ryzyko zachorowania na choroby serca.

Zdecydowanie mniej kalorii ma sernik na zimno, który zostanie przygotowany ze zmielonego twarogu sernikowego. Oczywiście, aby rzeczywiście tak było, należy zawsze zwracać uwagę na skład danego produktu. Najlepsze twarogi na sernik na zimno mają krótki i prosty skład. Nie powinno być w nich cukru, mąki ziemniaczanej, zagęszczaczy, mleka w proszku, barwników lub aromatów. Szukasz deseru w postaci sernika o jak najmniejszej kaloryczności? Dobrym wyborem będzie wobec tego użycie jogurtu naturalnego do masy sernikowej.

O serniku na zimno należy pamiętać jeszcze, że to nie tylko źródło białka, ale też cukru, nasyconych tłuszczy i cholesterolu. Wszystkie te elementy składają się na ryzyko pojawienia się chorób, takich jak otyłość, zawał serca i cukrzyca. Owszem, sernik na zimno ma wiele zalet zdrowotnych, np. bogaty jest w witaminę C i kilka witamin z grupy B, a także magnez i fosfor. Można powiedzieć więc, że przemyślany przepis na to ciasto zapewnić jest nam w stanie kilka potrzebnych minerałów i witamin. Jeśli chcesz jednak skorzystać z jego właściwości jak najwięcej, zrób sernik w wersji dietetycznej. W tym celu zamiast mascarpone wykorzystaj chudy twaróg lub niskotłuszczowy jogurt naturalny. Zamiast cukru zdecyduj się na ksylitol, a także postaraj się całkiem wyeliminować spód ciasta.

Sernik na zimno - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto