Schab pieczony

schab pieczony

Schab jest najważniejszą częścią półtuszy wieprzowej, która cieszy się ogromnym powodzeniem na świecie. W naszym kraju szczególnie uwielbiamy schab pieczony, ale też kotlety schabowe, które podczas obiadu zestawiamy zwykle z ziemniakami i surówką. Schab istnieje w polskiej kuchni już od bardzo dawna. Często jemy go w formie nie tylko smażonej i pieczonej, ale też z sosem lub z piekarnika (np. ze śliwką). Schab ma mnóstwo cennych wartości odżywczych, minerałów i witamin, dlatego też warto od czasu do czasu spożywać go w różnorodnej formie.

Schab pieczony – przepisy na kruchy schab z piekarnika

Schab pieczony to jedno z najbardziej popularnych i lubianych mięs w naszym kraju. Pieczeń ze schabu można piec w całości w rękawie, zestawiając ją w piekarniku m.in. z ziemniakami i warzywami. Schab wieprzowy jest niezwykle aromatyczny, soczysty i pożywny, dlatego też dania z tego rodzaju mięsa często pojawiają się na polskich stołach. Jakiego rodzaju pieczenie są najlepsze na obiad dla całej rodziny? Który przepis na schab będzie idealnym pomysłem na wykwintny posiłek dla gości? Sprawdź najbardziej popularny pomysł na schab pieczony i dowiedz się, jak upiec to mięso.

Przepis na soczysty schab pieczony w rękawie – jak go zrobić?

Kilka słów na temat schabu i jego właściwości odżywczych

Schab to część mięsa wieprzowego, którą pozyskuje się z półtuszy wieprzowej. Znajduje się ona tuż obok kręgosłupa. Najczęściej przeznacza się schab do smażenia, ale też wędzenia, duszenia i pieczenia. Schab dzieli się zwykle na właściwy i karkowy – przy czym ten drugi rodzaj schabu nazywa się baleronem albo karkówką. Zdrowszą częścią jest schab właściwy, który ma mniej tłuszczu np. od karkówki. Właśnie dlatego ten rodzaj mięsa ma zupełnie inne zastosowanie w kuchni niż schab karkowy. Jaki kolor powinien mieć schab? Najlepiej różowy – zarówno ciemny, jak i jasny, z tym że ciemniejszy zwykle ma nieco mocniejszy aromat. Dzięki temu, że mięso ma na sobie równomiernie rozłożony tłuszcz, schab po obróbce termalnej  jest zwykle bardzo delikatny w smaku, a także kruchy i jednolity w strukturze.

Nasi rodacy bardzo często i chętne kupują schab. W sklepach można dostać ten rodzaj mięsa z kością, bez kości albo w postaci gotowych już kotletów schabowych. Jeśli zdecydujesz się kupić chudy schab, będzie on miał podobną ilość białka i kalorii, co pierś kurczaka. Warto pamiętać, że jedząc schab, dostarczyć można do organizmu również cenne tłuszcze wielonienasycone i jednonienasycone – a nie tylko nasycone, jak twierdzą przeciwnicy mięsa. Poza tym schab jest także doskonałym źródłem witamin z grupy B, które pozwalają prawidłowo pracować układowi nerwowemu, a także w dużej mierze kontrolują procesy metaboliczne zachodzące w organizmie człowieka. Spożywając schab pieczony, możesz dostarczyć sobie również cenną ilość ryboflawiny, kwasu pantotenowego czy niacyny.

W jaki sposób można jeść schab? W jakiej formie mięso schabowe będzie najzdrowsze?

Schab przyrządzać można na kilka różnych sposobów. W Polsce najbardziej znane jest duszenie schabu, ale też jego pieczenie i smażenie. Schab można także stosować do tego, aby utworzyć z niego różnego rodzaju wędliny (np. poprzez peklowanie, wędzenie czy marynowanie mięsa). Jeśli chodzi o jego przechowywanie, świeże mięso ze schabu zaleca się trzymać w lodówce przez maksymalnie jeden dzień w małych kawałkach. Schab w dużych kawałkach może poleżeć w lodówce nawet trzy dni. Jeśli chodzi o jego obróbkę termiczną, zaleca się gotować schab w temperaturze pokojowej. Lepiej więc nie wrzucać go na patelnię czy do piekarnika prosto z lodówki. Dlaczego? Otóż schab puści wówczas znacznie mniej wody, a w dodatku będzie niezwykle soczysty i miękki. Ile powinno leżeć mięso poza lodówką, aby osiągnęło pokojową temperaturę? Mały schab powinien leżakować na zewnątrz przez około pół godziny. Duży kawałek musi poleżeć z kolei około dwóch godzin. Pamiętaj o tym, zanim zaczniesz przyrządzać schab na obiad.

Polacy uwielbiają kotlety schabowe, które najchętniej panierują i podają w towarzystwie ziemniaków oraz surówki na obiad. Trzeba jednak pamiętać o tym, że panierowane kotlety są znacznie bardziej kaloryczne niż te jedzone saute. No cóż, panierka wprost pochłania tłuszcz, który powstaje w procesie smażenia. Fani kotletów schabowych muszą przez to pamiętać, że nie powinno się spożywać ich zbyt często. Niestety, schab smażony na głębokim tłuszczu nie należy do najzdrowszych produktów spożywczych. Raz, że zawiera mnóstwo kalorii i podnosi poziom złego cholesterolu. A dwa, że naszemu organizmowi jest bardzo trudno strawić takiego kotleta, gdyż smażony schab jest zwyczajnie daniem ciężkostrawnym.

Pieczeń schabowa w piekarniku – jak piec schab wieprzowy w całości?

Schab pieczony jako pomysł na obiad dla całej rodziny

Pieczenie schabu to zawsze dobry pomysł, jeśli nie wiesz, co przygotować dla domowników na obiad. Przepis na pieczony schab nie jest trudny, więc świetnie powinien poradzić z nim sobie nawet największy amator kuchni. Do przygotowania dania potrzebować będziesz wyłącznie schabu wieprzowego bez kości, oleju rzepakowego i kilku przypraw do smaku – mielonego czosnku gałki muszkatołowej, kminku mielonego, majeranku, pieprzu i soli. Najpierw umyj schab i natnij go z wierzchu nożem. Następnie zmieszaj oliwę z przyprawami w jednym naczyniu. Taką mieszanką porządnie natrzyj mięso i odstaw je do lodówki na ok. 2 godziny. Przełóż schab do rękawa, a następnie szczelnie go zamknij. Ułóż mięso w żaroodpornym naczyniu i piecz przez godzinę w rozgrzanym do 180 st. C piekarniku.

Schab pieczony to znakomite danie dla całe rodziny. Nie jest bardzo skomplikowane do zrobienia, więc poradzi sobie z nim każdy laik w kuchni. Mięso schabowe jest smaczne, sycące i odżywcze. Możesz przygotować schab zarówno dla domowników na wspólny posiłek, ale też podać go jako danie główne dla gości. Mięso schabowe doskonale smakuje podane z kluskami albo gotowanymi ziemniakami. Najważniejsze w przygotowaniu schabu duszonego jest, aby przed zamknięciem w piekarniku natrzeć mięso przyprawami. Mięso natarte przyprawami powinno się odstawić przynajmniej na 2 godziny do lodówki, zanim zaczniesz je piec. W ten sposób przejdzie wszystkimi przyprawami i będzie doskonale nie tylko smakować, ale też pachnieć. Im więcej czasu schab poleży w marynacie, tym bardziej intensywny będzie jego smak i aromat.

Schab pieczony ze śliwką – krok po kroku

Przepis na schab ze śliwką jest bardzo prosty do przygotowania. Właśnie dlatego nawet amatorzy w kuchni nie będą mieć żadnych problemów z przygotowaniem tego dania. Schab pieczony przygotowywać można zarówno na pożywny obiad, jak i smaczną kolację. Dzięki śliwce mięso zyskuje zupełnie nowego, bardzo delikatnego i nieco słodkawego posmaku. Aby przyrządzić potrawę, należy zaopatrzyć się w schab wieprzowy bez kości, śliwki suszone, olej rzepakowy, bulion drobiowy i czosnek. Do przygotowania schabu konieczne będą też przyprawy – majeranek, pieprz i sól.

Na początek umyj i wysusz schab wieprzowy. Następnie nożem wytnij kieszonkę w środku mięsa, najlepiej wzdłuż niego. Zrób od brzegów ok. 5 cm wolnego miejsca. W powstałe nacięcie należy włożyć suszone śliwki, po czym zamarynować mięso. W jaki sposób? Połącz olej z majerankiem, solą i pieprzem. Następnie przepuść czosnek przez praskę i posmaruj mięso marynatą przygotowaną w ten sposób. Włóż schab do naczynia żaroodpornego i przykryj go folią. Mięso w tym naczyniu odstaw na noc do lodówki. Następnego dnia, gdy schab przesiąknie wszystkimi przyprawami z olejem, wyjmij naczynie i poczekaj, aż nagrzeje się do temperatury pokojowej. Następnie piecz je przez 30 minut w temperaturze ok. 220 st. C. Po tym czasie zmniejsz temperaturę i dodaj do naczynia wodę albo bulion warzywny. Piecz mięso mniej więcej przez godzinę, co kilkanaście minut podlewając je. Gdy schab się upiecze, nie wyciągaj go od razu z piekarnika, tylko uchyl drzwiczki i zostaw mięso do wystudzenia.

Przepis jest idealny praktycznie na każdą okazję. Możesz upiec schab zarówno dla swoich najbliższych, jak i dla gości na imprezę. Mięso schabowe fantastycznie komponuje się w smaku ze śliwką, która nadaje mu słodko-kwaśnego posmaku. Warto dodać, że schab pieczony ze śliwką można podawać nie tylko jako danie główne, ale też pokroić na kawałki i ułożyć na kanapce. Zarówno w jednej, jak i w drugiej wersji mięso będzie smakować naprawdę wyjątkowo i wybornie.

Rolada ze schabu pieczonego – sprawdź, jak dobrze ją zrobić!

Rolada ze schabu może być zarówno świetnym pomysłem na rodzinny obiad, jak i poczęstunek dla gości. Do jej przygotowania potrzebować będziesz schabu wieprzowego (najlepiej bez kości), bułki tartej, cebuli, suszonych pomidorów, masła klarowanego, pieczarek, oleju rzepakowego i przypraw – ostrej papryki, pieprzu i soli. Najpierw przekrój schab w połowie, pamiętając o zostawieniu od końca przynajmniej jednego centymetra. Mięso rozłóż, po czym dopraw je do smaku. Umyte pieczarki i obraną cebulę pokrój w kostkę. Rozgrzej masło na patelni, a następnie podsmaż na niej pieczarki z cebulą. Dodaj pokrojone w paski suszone pomidory. Pod koniec dorzuć bułkę tartą, wymieszaj wszystko, a następnie zdejmij z ognia. Wystudź farsz i rozłóż go na mięsie. Zwiń schab w roladę i obwiąż nićmi. Obsmaż ją na patelni rozgrzanej olejem rzepakowym, a później przełóż do naczynia żaroodpornego i piecz przez 30 minut w temperaturze 200 st. C.

Rolada ze schabu pieczonego to pyszne i, jak się okazuje, nietrudne w przygotowaniu danie. Możesz zastąpić roladą tradycyjny kotlet schabowy, a nawet szynkę – jest to bowiem pieczeń idealna do położenia na pajdę chleba. Przepis jest dość prosty do odtworzenia, więc doskonale powinien poradzić z nim sobie każdy, nawet największy laik w kuchni. Rolada ze schabu świetnie smakuje w towarzystwie surówki z kapusty oraz gotowanych ziemniaków. Warto pamiętać również o tym, że rolada może zostać przyrządzona także z innym nadzieniem, m.in. ze szpinakiem lub z boczkiem. Otwiera to możliwość dowolnych modyfikacji przepisu na roladę – każdy będzie mógł dopasować do niej farsz taki, na jaki tylko będzie mieć ochotę.

Schab pieczony - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto