Sałatki z serem pleśniowym

sałatki z serem pleśniowym

Sery pleśniowe cieszą się dużą popularnością na świecie, zwłaszcza w krajach europejskich. Najwięcej potraw na ich bazie pojawia się we Francji, ponieważ właśnie stamtąd wywodzi się najwięcej rodzajów serów pleśniowych. Niektóre są traktowane jako towar luksusowy, ponieważ do ich produkcji wykorzystuje się wysokojakościowych składników. Wiele serów pleśniowych wytwarzanych jest podczas skomplikowanego procesu produkcji, co podnosi ich cenę. Sery świetnie komponują się z różnymi potrawami, m.in. z sałatkami.

Sałatki z serem pleśniowym – poznaj proste i łatwe przepisy na sałatki

Sałatki z serem pleśniowym to popularne przekąski nie tylko na imprezę, ale też na kolację. Tego typu sałatki są łatwe do przygotowania, smaczne i pożywne. Ciężko powiedzieć, który pomysł na sałatkę z serem pleśniowym jest najlepszy. Na każdą składają się bowiem inne składniki, dzięki którym sałatki są naprawdę pyszne. Jak zrobić sałatki z serem pleśniowym? Sprawdź najlepsze pomysły na proste i szybkie sałatki.

Najlepsze sałatki z serem pleśniowym na imprezę i na kolację

Ser pleśniowy – proces powstawania i najciekawsze rodzaje

Zanim przedstawimy smaczne przepisy na sałatki z serem pleśniowym, opowiemy więcej o samym procesie powstawania sera. Robi się go z mleka owczego krowiego lub koziego. Najpierw ścina się go dzięki podpuszczce, następnie poddaje procesowi dojrzewania. To dzięki szlachetnej pleśni ser zmienia swój charakter i wygląd. Sery pleśniowe przechodzą przez rozmaite etapy produkcji – jest to uzależnione od ich rodzaju. Niektóre z procesów to m.in. podgrzanie mleka, skrzepnięcie, prasowanie, ociekanie, solenie i dojrzewanie. Leżakujący ser trzeba przewracać i nakłuwać, aby pleśń dotarła do środka wraz z powietrzem.

Najpopularniejsze są sery z niebieską lub białą pleśnią – takie dojrzewają ok. miesiąca. Są miękkie i mają kremowy lub biały kolor. W sklepach można zauważyć, że pleśń występuje na powierzchni sera. Sery z niebieską pleśnią wyróżniają się kolorem błękitnym, szarym lub zielonym – pleśń znajduje się również wewnątrz serów. Są one łagodne w smaku, choć niekiedy mają zupełnie zróżnicowane smaki (np. owocowe, kwiatowe, słodkie). Sery z niebieską pleśnią dojrzewają ok. miesiąca, jednak niektóre potrzebują na dojrzenie nawet… pół roku.

Warto dodać, że sery pleśniowe dzielą się na wiele ciekawych rodzajów. Szacunkowo w samej Francji istnieje nawet kilkaset typów sera. Z kolei na świecie może być ich ok. 4 tys. Wśród najpopularniejszych rodzajów wyróżniamy:

  • Gorgonzola – pochodzi z Lombardii i ma niebieską pleśń. Ser robi się z mleka krowiego. Miąższ jest lekko słodki i miękki, najczęściej w kolorze żółtym i białym, a zapach grzybowy i ostry. Gorgonzola dojrzewa 3-6 miesięcy.
  • Camembert – pochodzi z Normandii i ma porost białej pleśni. Robi się go z mleka krowiego. Masę serową formuje się w charakterystyczne małe krążki. Pleśń jest jedynie na zewnątrz – w środku ser jest miękki. Camembert często produkowany jest w różnych wariantach smakowych (np. z ziołami lub z chili).
  • Lazur – wyróżnia się niebieską pleśnią oraz ostrym smakiem. W przeciwieństwie do gorgonzoli jest jednak nieco maślany. Lazur dojrzewa przez kilka tygodni. Najczęściej dostać go można w sklepie w formie trójkątów. Co ciekawe, ten rodzaj sera produkuje się stosunkowo od niedawna, bo od ok. 60 lat.
  • Brie – robi się go z udziałem pleśni, a więc podobnie jak camembert. Ser z mleka krowiego formułuje się na okrągłe bloczki (ok. 30-40 cm średnicy), a później tnie na trójkąciki. Aromat brie jest nieco pieczarkowy i delikatny. Często dodaje się do niego różne przyprawy, aby podbić smak sera.

Z czym jeść ser pleśniowy? Wartości odżywcze sera

Większość osób je ser pleśniowy ze względu na jego walory smakowe. Warto zwrócić uwagę, że ser ten ma szerokie zastosowanie w kuchni i pasuje do wielu dań. Może też stać się ciekawą i pyszną przekąską. Poszczególne rodzaje sera pleśniowego idealnie pasują do sałatek z warzywami, kremowych sosów i zup. Mnóstwo osób uwielbia też jeść ser pleśniowy w formie grillowanej albo smażonej. To świetna alternatywa dla mięsa lub dobra opcja na grilla zamiast kiełbasy. Genialny jest też pomysł na koreczki imprezowe z serem pleśniowym – wystarczy pokroić go razem z szynką, oliwkami, winogronem i innymi dodatkami. Sery te pasują do m.in. krakersów, pieczywa, a także słodkich dodatków (np. gruszek i owocowych konfitur).

Nie wszyscy pamiętają o tym, że w serach pleśniowych znajduje się wiele cennych składników odżywczych i witamin. Sporo w nich łatwo przyswajalnego białka będącego budulcem kości i zębów. W serach pleśniowych jest mnóstwo witamin (np. A, D, E, K i witaminy z grupy B). Doszukać się w nich można również potasu, magnezu i sodu. Bez wątpliwości w serach pleśniowych jest wiele substancji doskonałych dla naszego organizmu. Należy jednak spożywać je w umiarkowanej ilości – sery pleśniowe są bowiem wysokokaloryczne i w nadmiarze mogą zaszkodzić naszej sylwetce.

Przepis na sałatki z serem pleśniowym – szybkie i proste sałatki dla gości

Sałatka z camembertem i pomidorkami – łatwy przepis

Szukasz sposobu na smaczną sałatkę z serem pleśniowym dla gości? A może brakuje ci pomysłu na lekką kolację? Koniecznie sprawdź przepis na sałatki z serem pleśniowym i pomidorem. Przygotowanie zajmuje niewiele czasu. W dodatku nie trzeba być mistrzem gotowania, aby taką sałatkę przyrządzić. Do zrobienia potrawy potrzebujesz następujących składników: ser camembert, cebula czerwona, rukola, pomidor, ogórek, oliwa z oliwek, zioła prowansalskie, pieprz i sól.

Zmieszaj oliwę z ziołami prowansalskimi, solą i pieprzem. Umyj ogórka, pomidorka i rukolę. Obierz cebulę i pokrój w półplastry – tak samo pokrój ogórki. Pokrój pomidora na ćwiartki. Pokrój camembert na kilka trójkątów. Do miski włóż rukolę i poukładaj na niej warzywa. Ułóż na nich ser i polej całość przygotowanym sosem na bazie oliwy. Przepis jest niezwykle prosty – na sałatkę składają się podstawowe składniki. To dobry pomysł zarówno na kolację, jak i poczęstunek dla gości. Sałatka może wzbogacić twoje codzienne menu, zwłaszcza że sporo w niej cennych dla zdrowia warzyw.

Sałatka z gruszkami i serem pleśniowym – sprawdź, jak ją zrobić

Idealna propozycja dla miłośników łączenia wytrawnych smaków ze słodkością. Sałatkę podać można gościom jako przystawkę podczas wspólnego biesiadowania przy stole. Do jej utworzenia potrzebujesz kilku produktów: gruszka, awokado, mix sałat, ser pleśniowy niebieski, pomidory koktajlowe, sok z cytryny, oliwa z oliwek, natka pietruszki, musztarda, koperek ogrodowy, miód i przyprawy do smaku.

Najpierw umyj gruszkę i obierz ją ze skórki. Oczyść z gniazd nasiennych i pokrój na kilka części. Włóż do miski mix sałat i dodaj pomidory koktajlowe uprzednio pokrojone na połówki. Dorzuć gruszkę. Ser pleśniowy pokrój w dużą kostkę. Do szklanki wlej miód, musztardę, sok z cytryny i oliwę z oliwek. Zmieszaj całość. Pokrój na pół awokado i pozbądź się pestki. Pokrój w kostkę. Następnie dokładnie posiekaj koperek i natkę pietruszki – dodaj do pozostałych składników. Na sam koniec wlej dressing i porządnie zamieszaj całość. Sałatka z pewnością pozytywnie zaskoczy twoich gości.

Sałatka z serem pleśniowym i granatem

Idealna propozycja na wiosenną przekąskę dla gości. Możesz ją również podać do obiadu albo rodzinnego grilla. Do przygotowania sałatki potrzebujesz roszponki, owocu granatu, oliwy z oliwek, papryki żółtej, sera pleśniowego niebieskiego, szczypiorku, koperku, czosnku, pieprzu i soli. Najpierw umieść roszponkę w misce. Następnie oczyść paprykę z gniazd nasiennych i pokrój w równe paski. Posiekaj koperek i szczypiorek – dodaj do sałaty. Pokrój w kostkę ser pleśniowy, następnie umyj w misce. Przekrój granat na pół. Następnie wydobądź z niego nasiona, uderzając tłuczkiem. Zmieszaj w misce oliwę z oliwek, sól, pieprz i czosnek przeciśnięty przez pasek. Wymieszaj całość. Połącz składniki i podawaj sałatkę z chrupiącymi grzankami.

Sałatka z serem pleśniowym to dobry pomysł na przekąskę, gdy np. zaskoczą cię niespodziewani goście. Robi się ją bardzo szybko. Poza tym nawet amatorzy kulinarni nie będą mieli problemu z przygotowaniem sałatki – jest prosta do zrobienia i zajmuje to zaledwie kilka minut. Sałatka jest przy tym pożywna i pełna cennych dla zdrowia witamin. To błyskawiczny, ale też tani sposób na smaczne danie dla gości. Możesz również uczynić z sałatki pożywny lunch do pracy.

Sałatki z serem pleśniowym - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto