Sałatki z rukoli

sałatki z rukoli

Rukola od lat ceniona jest w polskiej kuchni. Uwielbiamy dodawać ją do wielu dań, zwłaszcza do prostych sałatek. Warzywo znakomicie podbija smak niektórych składników, np. sera, gruszki i orzechów. Rukola fantastycznie komponuje się ze świeżym domowym pieczywem, a także np. pizzą. Doceniana jest nie tylko ze względu na walory smakowe, ale też ogromne właściwości zdrowotne. Jedzenie rukoli może być bardzo pożyteczne dla naszego zdrowia, ponieważ warzywo ma w sobie wiele witamin i składników mineralnych.

Sałatki z rukoli - przepisy

Sałatki z rukoli – proste przepisy na lekkie i bardzo smaczne sałatki

Rukola to niezwykle doceniane warzywo w naszym kraju, które można serwować w rozmaitej formie. Fantastycznie smakuje np. na kolację, która jest fit. Przepisy na sałatki z rukoli są łatwe i szybkie do zrobienia. Proste przepisy na wiosenne sałatki z rukolą pasują też do obiadu. Niektórzy uważają, że najlepsze są sałatki z rukoli, które w połączeniu z innymi składnikami stanowią pełnowartościowe danie. Jak zrobić smaczne sałatki na bazie rukoli? Sprawdź najlepsze pomysły na lekkie i pożywne sałatki z rukoli.

Dobre przepisy na sałatki z rukoli – sprawdź, jak zrobić najlepsze na kolację

Rukola – najważniejsze właściwości zdrowotne i odżywcze

Rukola wielu ludziom kojarzy się z sałatą. Tymczasem wcale tak nie jest, ponieważ rukola należy do rodziny roślin kapustowatych. Można ją spotkać dziko rosnącą w niektórych państwach m.in. nad Morzem Czarnym i Śródziemnym. Uprawia się ją również w innych częściach globu, np. w Australii i Afryce. Łodyga warzywa dorasta maksymalnie do 60 cm. Rukola charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi i wyrazistym, delikatnie pikantnym posmakiem. Szczególną uwagę należy zwrócić na wartości odżywcze warzywa. Rukola to znakomite źródło minerałów, witamin oraz aminokwasów. Znajduje się w niej sporo witaminy K, C i A, a także witamin z grupy B. Poza tym w rukoli jest też mnóstwo żelaza, potasu, wapnia i magnezu.

Warto pamiętać również o właściwościach zdrowotnych rukoli. Mimo że jej liście są niepozorne, zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych. Już sam fakt, że warzywo wykazuje działanie prozdrowotne, powinien zachęcać do jego regularnego spożywania. Rukola ma działanie m.in. antynowotworowe, ponieważ zawiera antyoksydanty. Wspomaga też walkę z nadprogramowymi kilogramami, gdyż ma sporo błonnika i jednocześnie jest niskokaloryczna. Jedząc rukolę, można na długo pozostać sytym i wzmocnić prawidłowe działanie jelit. Za sprawą dużej ilości żelaza rukola może zminimalizować ryzyko pojawienia się anemii. Poza tym poprawia pracę układu krwionośnego, wzmacnia układ odpornościowy, wspiera układ kostny, poprawia wygląd skóry i kondycję. Witamina A w rukoli fantastycznie wpływa również na wzrok. Rukola znana jest także z właściwości oczyszczających organizm z toksyn. Może zatem stanowić znakomite uzupełnienie np. suplementów diety.

Hodowla i kupowanie rukoli – o czym pamiętać?

Wiele osób zastanawia się, czy można samodzielnie hodować rukolę – właśnie taka uważana jest bowiem za najlepszą, najsmaczniejszą i najzdrowszą. Okazuje się, że jak najbardziej. W ogródku należy siać ją od marca do września. Rukola szybko dojrzewa i można zbierać ją zaledwie po kilku tygodniach. Większość ludzi z tego względu decyduje się na regularne dosiewanie warzywa. Rukola nie jest wymagająca, jednak powinno się jej zapewnić możliwie żyzną glebę. Najlepiej będzie rosnąć w słonecznym, ewentualnie tylko delikatnie zacienionym miejscu. Co ciekawe, rukolę można uprawiać we własnym mieszkaniu. Wystarczy posadzić ją w doniczce i zapewnić warunki podobne do tych ogrodowych. Domową rukolę można zbierać po upływie ok. 6 tygodni od siewu.

Ci, którzy nie chcą samodzielnie hodować rukoli, zastanawiają się nad tym, w jaki sposób ją kupować. Warzywo dostępne jest bowiem niemal w każdym sklepie spożywczym. Rukolę można kupić m.in. w plastikowych pudełeczkach lub pęczkach. Podczas kupowania na pewno trzeba zwrócić uwagę na liście – powinny być świeże i mieć zielony, jednolity kolor. Nie kupuj rukoli z uszkodzonymi liśćmi. W opakowaniu z warzywem nie powinna też gromadzić się wilgoć lub woda. Zanim spożyjesz warzywo, dokładnie je wypłucz. Dzięki tej prostej czynności usuniesz chemię z powierzchni liści – taką w postaci np. ochrony warzywa przed szkodnikami. Po powrocie ze sklepu należy wyjąć rukolę z plastikowego pojemnika i przechowywać w lodówce, najlepiej zawiniętą w ręcznik papierowy. Właśnie tak przechowywane warzywo dostarczy do organizmu samych cennych właściwości odżywczych.

Proste przepisy na szybkie, łatwe i lekkie fit sałatki z rukoli

Sałatka z rukolą i tortellini – sprawdź, jak zrobić

Sałatki z rukoli są dobre nie tylko do obiadu, ale też np. jako pełnowartościowy posiłek. Wśród sałatek warto wymienić pyszną i pożywną sałatkę z rukolą i tortellini. Jest doskonałą propozycją na kolację czy lunch do pracy. Możesz również zaserwować ją gościom na wspólnym spotkaniu. Proste i smaczne danie można zabrać w podróż – wystarczy spakować je do pudełeczka i w dowolnym momencie delektować się jego smakiem. Przepis na sałatkę jest prosty, zatem nie musisz mieć ogromnej wiedzy kulinarnej, aby ją zrobić. Do przygotowania sałatki z tortellini potrzebujesz następujących składników: rukola, tortellini, miód, sok z cytryny, suszone pomidory w oleju, musztarda.

Najpierw ugotuj tortellini zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Następnie połącz olej z suszonych  pomidorów z łyżką soku z cytryny, musztardą, miodem i dowolnymi przyprawami do smaku. Wymieszaj wszystko. Odsącz pomidory z oleju i pokrój w cienkie paski. Ugotowane tortellini włóż do miski, po czym dodaj do środka suszone pomidory, rukolę i sos. Wymieszaj wszystkie składniki, następnie odstaw do lodówki tak przygotowaną sałatkę. Niech poleży w niej przez godzinę – wówczas składniki będą mieć szansę na przegryzienie.

Sałatka z rukolą i tortellini jest zatem doskonałym pomysłem na kolację czy przekąskę dla gości. Poza tym stanowi również znakomite źródło niektórych witamin oraz składników mineralnych. Warto wykorzystać przepis na sałatkę, aby przyrządzić ją dla domowników lub gości. Sałatkę najlepiej przetrzymać w lodówce minimum przez godzinę, zanim ją podasz. Jeśli masz ochotę, możesz również zaserwować ją bezpośrednio po przygotowaniu. Warto dodać do dania nieco tłuszczu – sprawi, że rozpuszczalne w nim witaminy zostaną lepiej przyswojone przez organizm.

Sałata z gruszką i rukolą – prosty przepis na smaczną sałatkę

Jeśli nie wiesz, z czym zaserwować rukolę, warto przygotować m.in. sałatkę na bazie tego warzywa z gruszką. To od dawna uwielbiane połączenie, które potrafi zachwycić najbardziej wybredne kubki smakowe. Aby przyrządzić jedną z najsmaczniejszych sałatek na świecie, należy zaopatrzyć się w następujące produkty spożywcze: gruszka, orzechy włoskie, rukola, sok z cytryny, ocet balsamiczny, oliwa z oliwek, miód. Przepis nie jest trudny, więc nawet największy amator gotowania powinien doskonale sobie z nim poradzić.

Aby przygotować sałatkę, najpierw przełóż opłukaną i suchą rukolę do miski – może być szklana lub plastikowa. Na suchej patelni delikatnie upraż orzechy włoskie. Poczekaj, aż zaczną pięknie pachnieć, następnie posyp nimi rukolę. Umyj gruszkę i przekrój na pół. Pozbądź się gniazd nasiennych, po czym pokrój gruszkę w równe plasterki. W osobnym naczyniu wymieszaj miód, sok z cytryny, ocet balsamiczny, oliwę z oliwek, sól i pieprz. Następnie dokładnie polej sosem swoją sałatkę. Danie najlepiej smakuje, gdy sos wsiąknie w rukolę – wówczas całość nabiera niesamowitego smaku, ale też niepowtarzalnego aromatu. Pamiętaj o tym, że potrawę możesz przygotować w zaledwie kilka minut. Sałatka z rukolą, orzechami włoskimi oraz gruszką jest więc wyśmienitym pomysłem na przekąskę np. dla niespodziewanych gości.

Sałatka z rukolą i burakami – doskonała propozycja na smaczny lunch

Zastanawiasz się nad tym, co dobrego spakować na lunch do pracy? Jedną z najsmaczniejszych propozycji jest sałatka z rukolą i burakami. Danie jest proste do przygotowania. Nie trzeba w dodatku mieć dużego doświadczenia w kuchni, aby przygotować sałatkę. Danie wspaniale się prezentuje i jeszcze lepiej smakuje. Co najważniejsze, zrobisz je błyskawicznie, więc możesz przygotować sałatkę nawet przed pójściem do pracy. Do zrobienia sałatki potrzebujesz następujących produktów spożywczych: ser pleśniowy niebieski, gruszka, burak, set feta, szpinak, rukola, orzechy włoskie i oliwa z oliwek. Przygotuj również przyprawy do smaku, takie jak czosnek, chili, pieprz i sól.

Najpierw ugotuj buraki w możliwie dużym garnku – powinny zrobić się miękkie. Buraki gotuj przez ok. godzinę. Następnie ostudź je i obierz. Pokrój buraki w równą kostkę. Umyj szpinak i rukolę, po czym wrzuć do dużej miski. Ser pleśniowy i feta pokrój w drobną kostkę, następnie dodaj do reszty składników. Umyj gruszki i pokrój w kostkę, po czym dodaj do sałatki. Zmieszaj całość. W następnej kolejności drobno posiekaj orzechy i posyp nimi sałatkę. W jednej najlepiej niewielkiej miseczce wymieszaj oliwę z octem balsamicznym, chili, czosnkiem, pieprzem i solą. Tak przygotowanym sosem dokładnie wymieszaj sałatkę.

Sałatka z rukolą i burakami to wspaniałe danie wiosenne. Warto włączyć buraki do sałatek, zwłaszcza że świetnie współgrają z rukolą. W dodatku buraki znakomicie wpływają na zdrowie naszego organizmu, ponieważ zawierają wiele cennych składników odżywczych. Wśród nich znajduje się m.in. błonnik będący kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. W burakach jest też dużo kwasu foliowego, witaminy B6 i witaminy C. Warto pamiętać również o tym, że buraki mają właściwości oczyszczające. Regularne ich jedzenie może zatem pomóc w usuwaniu toksyn i metali ciężkich z organizmu.

Sałatka z serem pleśniowym i winogronami – idealna na kolację

Jeśli nie masz pomysłu na smaczną, pożywną i treściwą kolację, możesz postawić na sałatkę z winogronem i serem pleśniowym. Smakuje wspaniale. W dodatku zawiera mnóstwo cennych minerałów i witamin. Jest doskonała na kolację – zwłaszcza dla tych osób, które są miłośnikami prostych, ale jednocześnie ciekawych i pysznych połączeń. To szybka w przygotowaniu sałatka, więc możesz zrobić ją w dosłownie kilka minut. Aby zrobić sałatkę na kolację, należy zaopatrzyć się w kilka podstawowych produktów: rukola, orzechy pekan, winogrona czerwone, oliwa z oliwek, ser pleśniowy niebieski, cytryna i przyprawy do smaku – bazylia, tymianek, chili, pieprz i sól.

Przepis na sałatkę z serem pleśniowym jest niezwykle prosty, więc dosłownie każdy powinien nieźle poradzić sobie z jego przygotowaniem. Nawet laicy w kuchni nie powinni mieć problemu z przyrządzeniem sałatki. Prostota przepisu sprawia, że chętnie polecany jest on amatorom gotowania.  Umyj rukolę, po czym włóż ją do dużej miski. Opłucz winogrona i pokrój na równe połówki. Pozbądź się pestek z winogron, jeśli nie lubisz ich gryźć – niektórzy nie są miłośnikami chrupania pestek w zębach. Dodaj winogrono do rukoli, następnie pokrusz ser pleśniowy na kawałki. Udekoruj serem wierzch sałatki. Upraż orzechy na suchej patelni. Następnie posiekaj je możliwie jak najdrobniej i dodaj do sałatki – możesz posypać nimi sałatkę, ale też zmieszać nieco ze środkiem. Przygotuj małą miseczkę. Wymieszaj w niej bazylię, tymianek, pieprz, sól, chili, oliwę z oliwek i sok z cytryny. Poczekaj chwilę, żeby składniki zdążyły sobą przejść. Następnie polej sałatkę tak przygotowanym sosem. Możesz podawać danie zarówno na pożywną kolację, jak i przekąskę dla gości.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto