Sałatki z kukurydzą

sałatki z kukurydzą

Kukurydza jest jednym z podstawowych składników niektórych sałatek. Nie dość, że smakuje naprawdę dobrze, to w dodatku komponuje się z wieloma daniami. Świetnie pasuje m.in. do mięsa. W dodatku kukurydza stanowi cenne źródło witamin oraz składników mineralnych, takich jak potas, sód czy magnez. Warto znać przepisy na sałatki z kukurydzą, aby dostarczyć do organizmu cenne właściwości odżywcze.

Sałatki z kukurydzą – pomysły na sałatki z kukurydzą z puszki

Sałatki z kukurydzą uwielbiane są na całym świecie. Nic dziwnego – dania z kukurydzą konserwową smakują naprawdę wybornie. Wystarczy dodać kukurydzę z puszki do sałatki, aby wzmocnić jej smak i sprawić, że potrawa będzie smakowała jeszcze lepiej. Przepisy na sałatki z kukurydzą są dobre, szybkie i proste do odtworzenia. Jak zrobić najlepsze sałatki z kukurydzą na kolację? Które składniki najbardziej pasują do kukurydzy? Przeczytaj.

Pomysły na smaczne sałatki z kukurydzą – sprawdź, jak zrobić

Najważniejsze właściwości zdrowotne kukurydzy

Kukurydza uwielbiana i ceniona jest w obu Amerykach. Właśnie tam często wykorzystuje się kukurydzę do różnych dań. Stanowi ona zresztą jeden z podstawowych składników niektórych potraw m.in. w Meksyku, Salwadorze, Kostaryce, Gwatemali czy Peru. Niektórzy uwielbiają potrawy z kukurydzą konserwową, ponieważ wyróżnia się niesamowitym smakiem, a także cennymi właściwościami zdrowotnymi. Okazuje się, że kukurydza bogata jest w cenne dla organizmu składniki, m.in. błonnik i białko. Znajdują się w niej również witaminy, takie jak A, D, E, K i wiele witamin z grupy B. Poza tym kukurydza zawiera mnóstwo składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, sód, potas, żelazo, fosfor, miedź, selen, cynk, potas, mangan i jod. Warto podkreślić, że jedzenie kukurydzy może m.in. zwiększyć odporność naszego organizmu, a także przedłużyć młodość. Wszystko za sprawą połączenia selenu i witaminy E zawartych w kukurydzy. Co ciekawe w krajach, gdzie mąka kukurydziana to podstawa wyżywienia, dodaje się również mąkę sojową – ta druga ma bowiem znacznie więcej aminokwasów (m.in. tryptofan i lizynę). Niestety, ale ich niedobór może powodować awitaminozę. W mące kukurydzianej nie ma glutenu, więc osoby na diecie bezglutenowej mogą bez problemu ją spożywać.

Niektórzy zastanawiają się, czy warto jeść kukurydzę z puszki. Okazuje się jednak, że z dłuższej perspektywy może nie być to tak korzystne, jak spożywanie surowej kukurydzy (np. w postaci gotowanej kolby). Podobnie wygląda sprawa z groszkiem i fasolą. Puszki zwykle pokrywane są BPA, czyli bisfenolem. Ma on budowę zbliżoną do estrogenu – żeńskiego hormonu płciowego. Niestety, jego nadmierne spożywanie może więc poważnie zaburzać pracę układu hormonalnego. Coraz więcej badań wskazuje, że BPA może zwiększać ryzyko występowania m.in. otyłości, chorób serca, cukrzycy typu 2 czy zaburzeń układu nerwowego lub pracy tarczycy. Jeśli już chcesz zdecydować się na kukurydzę do sałatki, lepszym pomysłem będzie wybranie w szklanym słoiczku – najlepiej od sprawdzonego producenta.

W naszym kraju kukurydza dostępna jest w wielu formach. Można kupić ją konserwową, surową do ugotowania (w sezonie) czy nawet mrożoną w kawałkach. Kupując konserwową, właściwości kukurydzy najczęściej uzależnione będą od składu zalewy i zawartości puszki czy słoika – w niektórych nie ma 100% kukurydzy, ale też np. inne warzywa. Najlepiej postawić na produkt o możliwie krótkim i prostym składzie (np. kukurydza, woda i sól). Wówczas będziesz mieć pewność, że jest to produkt wysokiej jakości. Co w przypadku, gdy puszka zawiera cukier? Najlepiej unikać takich produktów, ponieważ nie służą naszemu zdrowiu. Uważaj też na jedzenie kukurydzy w nadmiernej ilości. Zachowaj umiar, aby sobie nie zaszkodzić. Zbyt duża ilość kukurydzy w diecie może doprowadzić m.in. do niedoboru niektórych składników mineralnych.

Jak wybrać kukurydzę i wykorzystać ją w kuchni?

Najpopularniejsza kukurydza jest żółta i biała. Jest też oczywiście wiele innych odmian kukurydzy, które można znaleźć głównie w Afryce. W Peru spotkać można z kolei inne odmiany kukurydzy, niż znamy, takie jak m.in. niebieska i czerwona. Warto wspomnieć, że wciąż nie udało się odszukać kukurydzy w dzikiej formie. W Europie kukurydza pojawiła się dzięki Krzysztofowi Kolumbowi. Roślina fantastycznie przyjęła się również w naszym kraju. Można uprawiać ją w dowolnej formie, np. na zboże czy paszę. W Polsce uwielbiamy hodować kukurydzę jako warzywo – najczęściej jest to kukurydza cukrowa, której zbiór przypada na sierpień / wrzesień. Kolby powinno się ścinać w miarę dojrzewania, czyli stopniowo. Przy odmianie żółtej należy zwrócić uwagę na to, czy ziarna są miękkie i soczyste.

Niektórzy zastanawiają się, w jaki sposób wybrać dobrą kolbę kukurydzy. Otóż zawsze zwracaj uwagę na to, czy kolba okryta jest zielonymi liśćmi. Powinna mieć też długie i miękkie włosy, które wydają się wręcz wilgotne. Kolba musi być gładka, a jej ziarna mocno do siebie przylegające. Kolby o żółtych liściach zostaw w spokoju – niestety, te są już stare i nie nadają się do gotowania. Wiele osób radzi, aby włożyć kolbę do lodowatej wody ok. godzinę przed ugotowaniem. Dzięki temu będzie smakować znacznie lepiej i łatwiej będzie ją ugotować. Kolba kukurydzy wspaniale smakuje z masłem, pieprzem i solą. Fantastycznym składnikiem sałatek są zakonserwowane ziarna dojrzałej kukurydzy.

Jak jeszcze można wykorzystać kukurydzę? Otóż znakomicie sprawdza się jako część farszu mięsno-warzywnego, np. w pieczonej papryce. Świeże ziarna służą też jako ciekawy element ciasta. Poza tym kukurydza znakomicie komponuje się również z przyprawą chili, delikatnie łagodząc jej charakterystyczny ostry smak. Warto wiedzieć, że w Ameryce kukurydzę uwielbia się tak bardzo, że sprzedawana jest na ulicy równie często, co m.in. kiełbaski, hot-dogi czy hamburgery. Amerykanie zajadają się kukurydzą, spożywając ją z kurczakiem, stekami i żeberkami z grilla. Jeśli chodzi o wykorzystywanie kukurydzy w Polsce, wciąż przegrywa z innymi składnikami, takimi jak groszek i fasola.

Szybkie i smaczne przepisy na sałatki z kukurydzą – najlepsze pomysły

Sałatka z kukurydzą z puszki, mozzarellą i słonecznikiem

Zastanawiasz się, jakie pyszne danie przygotować na kolację? Jednym z najciekawszych pomysłów jest sałatka na bazie kukurydzy, mozzarelli i prażonego słonecznika. To dobre i treściwe danie, które dostarcza do organizmu mnóstwo cennych składników odżywczych. W dodatku jest proste do przygotowania, więc nawet laik w kuchni będzie wiedzieć, jak je zrobić. Do przyrządzenia sałatki należy zaopatrzyć się w następujące produkty spożywcze: ser mozzarella, kukurydza konserwowa, mix sałat, olej lniany, nasiona słonecznika, miód, musztarda, papryka czerwona, ogórek oraz przyprawy do smaku: suszone pomidory, papryczka chili świeża, bazylia, sok z cytryny, pieprz i sól.

Najpierw zabierz się za przygotowanie sosu. W tym celu powinieneś zaopatrzyć się w wymienione wcześniej składniki, aby sos zrobić dzień wcześniej – poszczególne przyprawy lepiej sobą przejdą i nadadzą sałatce wyjątkowego smaku i zapachu. Połącz olej z musztardą i przyprawami, a następnie dokładnie wszystko zmieszaj. Dodaj sos do sałatki tuż przed podaniem. Umieść sałatkę w osobnej misce – plastikowej albo szklanej. Pokrój w kostkę umytego i obranego ogórka. Umyj i pokrój w kostkę również paprykę. Podziel ser na większą kostkę. Dodaj warzywa z serem do sałaty w misce. Wsyp kukurydzę. Następnie upraż słonecznik na patelni, nie używając tłuszczu. Praż słonecznik przez 2-3 minuty, mieszając – uważaj, żeby się nie przypalił. Warto wsypać go do sałatki tuż przed podaniem, ponieważ nasiona są wtedy chrupiące i pyszne. Wymieszaj warzywa z serem. Sałatkę podawaj z przygotowanym wcześniej sosem. Ten rodzaj sałatki z kukurydzą fantastycznie pasuje do mięsnego obiadu. Pomysły na sałatki są zróżnicowane, więc nie jest to jedyna opcja na tak smaczny i chrupiący dodatek do drugiego dania. Co ciekawe, sałatka doskonale smakuje również jako samodzielny posiłek. Możesz również podawać ją z domowym, świeżym chlebem.

Sałatka z kukurydzą, jajkiem i selerem – smaczna i pożywna

Jeśli nie wiesz, co dobrego zjeść na kolację, zawsze przygotować możesz sałatkę z kukurydzą, selerem i jajkiem. Możesz do niej dodać w zasadzie wszystkie swoje ulubione składniki, takie jak szynka czy ser. Niektórzy uwielbiają jeść tę sałatkę z majonezem – to opcja dla osób, które aktualnie nie skupiają się na zrzucaniu zbędnych kilogramów. Przepis jest łatwy, więc amator gotowania bez problemu poradzi sobie z przyrządzeniem sałatki. Aby zrobić danie, należy zaopatrzyć się w następujące produkty spożywcze: szynka konserwowa, ser tylżycki, seler konserwowy, jajka, kukurydza konserwowa, śmietana 12%, majonez, chrzan, szczypiorek, pieprz i sól.

Sałatka z kukurydzą i jajkiem jest bardzo smaczna. Możesz zrobić ją nie tylko na pożywną kolację, ale też np. dodatek do obiadu czy przystawkę na domówkę. Najpierw zajmij się zrobieniem sosu. W tym celu wymieszaj śmietanę z majonezem, chrzanem, pieprzem i solą, po czym odstaw na kilka godzin. Ugotuj jajka na twardo, następnie zalej zimną wodą i obierz. Pokrój w kostkę. Kolejnym krokiem jest odsączenie kukurydzy i selera z zalewy, po czym umieszczenie w misce. Pokrój szynkę z serem w kostkę, następnie dorzuć do selera i kukurydzy razem z jajkiem i drobno posiekanym szczypiorkiem. Dodaj sos. Wymieszaj całość i dopraw zgodnie z upodobaniami. Sałatka z jajkiem, kukurydzą i selerem doskonale smakuje saute, ale też ze świeżym domowym pieczywem.

Sałatka z kukurydzą i czerwoną fasolą – sprawdź, jak zrobić

Sałatka z czerwoną fasolą i kukurydzą jest niezwykle smaczna i pożywna. Warto dodać do niej kilka składników, aby podbić smak potrawy. Sałatkę możesz jeść zarówno na pyszną kolację, jak i przystawkę podczas imprezy w domu. Nie musisz mieć dużej wiedzy kulinarnej, aby przyrządzić sałatkę. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją. W celu przygotowana sałatki koniecznie zaopatrz się w następujące składniki: papryka konserwowa (może być marynowana), kukurydza konserwowa, majonez, ananas, por, jogurt naturalny, ser gouda oraz przyprawy do smaku: curry, pieprz i sól.

Przepis na sałatkę z czerwoną fasolą i kukurydzą jest bardzo prosty. Właśnie dlatego każdy bez problemu jest w stanie przygotować potrawę. Najpierw odsącz kukurydzę i fasolkę zalewy, następnie przełóż do osobnej miseczki – może być zarówno plastikowa, jak i szklana. Odkrój korzenie z pora, po czym przekrój go wzdłuż, pamiętając o zdjęciu liści z wierzchu. Umyj i posiekaj plastry na pół. Pokrój w kostkę paprykę, ser i ananasa. Dodaj pokrojone składniki do kukurydzy oraz fasoli. Nie zapomnij o wymieszaniu składników z majonezem, jogurtem, solą, pieprzem i curry. Jak widzisz, przepis nie jest trudny i nawet laik w kuchni świetnie sobie z nim poradzi.

Sałatki z kukurydzą - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto