Sałatka z łososiem

sałatka z łososiem

Łosoś posiada smaczne, czerwone mięso bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę D i składniki mineralne. Stanowi on składniki wielu dań, jak dania obiadowe, zupy, zapiekanki, czy też sałatki. W sałatkach mięso łososia zastępuje kurczaka, czy też tuńczyka. Świetnie sprawdza się jako dodatek do lekkich sałatek z warzyw liściastych, w których skład wchodzi szpinak sałatkowy, różne rodzaje sałat, rzodkiewka, pomidor czy papryka. Dodatek mięsa łososia sprawia, że sałatka staje się bardziej sycąca i nadaje się na drugie śniadanie do pracy. Łosoś sprawdzi się także w sycących sałatkach makaronowych, które podaje się na zimno. Sałatka z makaronem lub ryżem oraz warzywami i łososiem, jest na tyle pożywna, że może zastąpić danie obiadowe.

Sałatka z łososiem - przepisy na lekkie sałatki z dodatkiem łososia

Łosoś oferuje mięso nie tylko smaczne i pożywne, lecz także wykwintne. Dlatego też świetnie sprawdza się jako dodatek do sałatek, zarówno na co dzień jak i na imprezę. Wykwintna sałatka z łososiem, podana na imprezie, uświetni stół, gdyż łosoś, jako ryba droga, która kojarzy się z luksusem. Lekka i szybka sałatka z warzyw liściastych, czy też pożywna sałatka makaronowa na zimno, nabiorą wykwintnego charakteru jeśli dodamy do nich łososia. Przedstawiamy najciekawsze przepisy na sałatki z łososiem i doradzamy jak najlepiej łączyć składniki i smaki.

Dlaczego warto jeść sałatki ze świeżym lub wędzonym łososiem

Czy sałatka z łososiem jest zdrowa

Łosoś jest ceniony głównie z powodu dużej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Szczególnie korzystne dla zdrowia są kwasy omega-3, które działają przeciwnowotworowo, przeciwmiażdżycowo i przeciwzapalnie. Mięso łososia w diecie wpływa korzystnie na oczy i mózg. Zapobiega depresji, reguluje poziom cholesterolu i dobrze wpływa na kości.

Mięso łososia jest źródłem pełnowartościowego białka. Ponadto zawiera aminokwasy, składniki mineralne i witaminy. Szczególnie cenna jest duża zawartość witaminy D. Łosoś zawiera również dużo witamin z grupy B oraz cenne składniki mineralne, jak selen, fosfor i magnez.

Jakiego łososia wybrać do sałatki

Łosoś charakteryzuje się smacznym, czerwonym mięsem. Ryba łatwo się psuje, dlatego też ważne jest, aby dokładnie obejrzeć rybę przed zakupem. Kupując łososia zwracamy uwagę przede wszystkim na jakość mięsa. Jego sprężystość sprawdzamy dotykiem. Jeśli mięso ugina się przy dotyku i szybko wraca do poprzedniego stanu oznacza, że jest świeże. Ważna jest również jasna skóra bez przebarwień. Kolor nie jest wyznacznikiem jakości mięsa, gdyż producenci często barwią mięso łososia.

Sałatkę możemy zrobić zarówno z łososiem świeżym, jak i wędzonym. Wbrew pozorom nie jest łatwo wybrać dobrego łososia. W naturze łosoś występuje w zimnych wodach północnego Atlantyku, Bałtyku, w morzach Europy po Morze Białe i Morze Północne. Część łowisk atlantyckich znajduje się pod ochroną, dlatego też dzikiego łososia poławia się w morzach Alaski lub Japonii. Istnieją również liczne hodowle łososia norweskiego. Łosoś dziki może zawierać dużo zanieczyszczeń wynikających z zatrucia wód morskich. Natomiast jakość mięsa łososi hodowlanych zależy od karmy jaką dostają ryby. Obecnie powstaje coraz więcej ekologicznych hodowli łososia, skąd pochodzi lepszej jakości mięso.

Na rynku dostępny jest łosoś świeży i wędzony. Łosoś wędzony ma mniej wartości odżywczych niż łosoś świeży. Jednocześnie w czasie wędzenia wytwarza się dużo sodu, jak również mogą pojawiać się substancje rakotwórcze. Natomiast spożywając surowego łososia ryzykujemy zakażeniami bakteryjnymi i pasożytami. Zarówno łosoś dziki jak i hodowlany mogą zawierać trwałe zanieczyszczenia organiczne i metale ciężkie. Aby pozbyć się bakterii, pasożytów i zanieczyszczeń organicznych należy ugotować rybę w temperaturze co najmniej 63 stopni.

Jakie potrawy możemy zrobić z łososiem świeżym i wędzonym

Mięso łososia jest smaczne i wartościowe, dlatego też wykorzystywane jest nie tylko do sałatek, lecz także jako danie obiadowe i dodatek do zup. Można go ugotować na parze, usmażyć, upiec czy też udusić.

Najbardziej popularnym daniem jest łosoś smażony jako sztuka mięsa na obiad. Szybkim i łatwym daniem jest łosoś pieczony z warzywami. Łososia dodajemy również do makaronu z sosem oraz do zup. Łosoś uchodzi za mięso wykwintne, dlatego też świetnie sprawdza się jako dodatek do imprezowych przekąsek. Na imprezie można podać koreczki czy roladki z łososia. Doskonałą przekąską na imprezę są tortille lub naleśniki z warzywami i łososiem, pokrojone na mniejsze kawałki i przebite wykałaczką, aby się nie rozpadły. Różowe mięso łososia fajnie wygląda jako element imprezowych kanapeczek. Łosoś nadaje się także do zapiekanek, czy też jajek faszerowanych.

Popularnym sposobem zastosowania łososia są sałatki. Najczęściej wykorzystujemy łososia wędzonego, którego można łatwo pokroić na plasterki. Do sałatek stosujemy także łososia świeżego w postaci porwanej na małe kawałki. Również łosoś pieczony czy smażony po ostudzeniu sprawdzi się jako składnik sałatek. Mięso pieczone lub smażone jest bardziej suche niż w przypadku łososia wędzonego lub świeżego, lecz taka forma obróbki ryby sprawia, że jest ona zdrowsza i bezpieczniejsza, gdyż obróbka cieplna zabija bakterie i pasożyty.

Praktycznie wszystkie przepisy na sałatki z dodatkiem mięsa, możemy zmodyfikować, tak aby zastąpić mięso łososiem. Łosoś świetnie sprawdzi się w sałatkach ze świeżych warzyw, jak również w sałatkach makaronowych. Sałatkę z łososiem na zimno można z powodzeniem podać na imprezie, gdyż ryba ta uchodzi za składnik luksusowy i drogi.

Sałatka z łososiem - najlepsze przepisy

Szybka i lekka sałatka z łososiem

Wędzony łosoś świetnie pasuje do sałatek ze świeżych warzyw liściastych. Dodatek mięsa sprawia, że sałatka jest bardziej pożywna i zaspokaja głód na dłużej. Do tego rodzaju sałatek zazwyczaj dodaje się mięso kurczaka, lecz świetnie pasuje również tuńczyk czy łosoś. Lekka sałatka z liśćmi sałaty, rzodkiewką i koperkiem jest nie tylko smaczna i sycąca, lecz także szybka do zrobienia. Podobnie możemy zrobić sałatkę z różnymi rodzajami sałaty, suszonym pomidorem i czerwoną papryką. Obecność łososia sprawia, że sałatka jest bardziej sycąca. Świetnie nadaje się do lunchboxa do szkoły czy do pracy, gdyż można się nią najeść. Do sałatki pasuję sos winegret lub olej roślinny i sok z cytryny.

Sałatka z warzyw liściastych może zostać również wzbogacona o sery i jajka, które dobrze pasują do łososia. Idealnym dodatkiem jest ser feta, mozzarella, jajka na twardo. Fajnie jest również sałatkę posypać sezamem lub posiekanymi orzechami. Doskonałym dodatkiem do sałatki z łososiem jest awokado, które również sprawia, że sałatka jest sycąca.

Głównym składnikiem lekkiej sałatki są warzywa liściaste, jak sałata, szpinak sałatkowy, roszponka, rukola, seler naciowy. Do łososia świetnie pasuje szpinak sałatkowy, który wykorzystujemy w postaci świeżych liści. Ważnym dodatkiem są chrupiące i soczyste warzywa, jak rzodkiewka, pomidor lub papryka. Aby sałatka była jeszcze bardziej sycąca możemy dodać ryż lub makaron. Dzięki temu sałatka może spełnić zadanie dania obiadowego do lunchboxa do pracy.

Jak zrobić sałatkę makaronową z łososiem

Coraz większym powodzeniem cieszą się sałatki makaronowe lub sałatki z ryżem, podawane na zimno. Są one na tyle pożywne i sycące, że z powodzeniem zastępują dania obiadowe. Świetnie nadają się także do zabrania do pracy w lunchboxie. Jako składnik sycącej sałatki sprawdzi się zarówno klasyczny makaron, jak i makaron sojowy, czy też ryżowy. Sałatki makaronowe robimy zwykle z dodatkiem mięsa kurczaka, lecz idealnie nadają się także ryby jak tuńczyk czy łosoś. Do sałatki możemy użyć zarówno łososia wędzonego, świeżego jak i pieczonego.

Wariantów skomponowania pysznej sałatki z łososiem i makaronem może być bardzo wiele. Świetnie smakuje prosta sałatka z makaronem, łososiem, pomidorkami koktajlowymi i rukolą. Jako dodatek do łososia świetnie nadają się także pomidory suszone, oliwki i świeży szpinak. Innym zestawem dodatków może być kukurydza konserwowa, seler naciowy i papryka. Jako sos do sałatki makaronowej sprawdzi się podstawowy sos winegret. Do sałatki z makaronem świetnie pasuje także majonez czy też gęsty sos na bazie majonezu. Majonez dobrze komponuje się z sokiem z ananasa oraz z musztardą. Jeśli chcemy, aby sos do sałatki był bardziej lekki możemy użyć jogurtu w połączeniu z odrobiną musztardy.

Sałatka z łososiem - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto