Sałatka z kuskusem

sałatka z kuskusem

Kuskus to najbardziej popularny wyrób, który uzyskać można z pszenicy durum. Kuskus, według historyków, pochodzi z północno-zachodniej części Afryki – właśnie tam składa się on na jedną część narodowej potrawy o dokładnie tej samej nazwie. W strukturze i sposobie wyrabiania kuskusu można doszukać się połączenia makaronu z kaszą. Kuskus jest niezwykle popularny głównie za sprawą swojej uniwersalności i łatwości przygotowania. Można podawać go niemal do każdej potrawy, np. do mięs i ryb, ale też dań wegetariańskich.

Sałatka z kuskusem – przepisy na lekkie sałatki z kaszą kuskus

Kuskus to wyrób pochodzący z pszenicy durum, który czasami bywa nazywany kaszą. Mimo że właśnie tak przywykło się o nim mówić, kuskus zdecydowanie bardziej przypomina jednak… makaron. Jak zrobić kuskus, krok po kroku? Która sałatka z kuskusem jest naprawdę pyszna na zimno? Dowiedz się, jakie właściwości ma kuskus i jaki jest przepis na najsmaczniejszą sałatkę z kuskusem w wersji wegetariańskiej, ale i z mięsem.

Sałatka z kuskusem – przepis na smaczną sałatkę na zimno, krok po kroku

Historia kuskusu, czyli skąd pochodzi i jakie ma znaczenie na świecie

Kuskus to wyrób z pszenicy durum, który czasami nazywany jest kaszą, mimo że wytwarza się go raczej podobnie do makaronu. Robi się go w formie drobnych kuleczek i serwuje z różnego typu potrawami. Kuskus najczęściej robi się w Afryce, gdzie podaje się go z mięsnym gulaszem. Według tradycji kuskus powinno się robić z rozdrobnionych ziaren pszenicy durum – właśnie te ziarenka kiedyś obtaczało się następnie mąką. Dziś kuskus robi się mąki pochodzącej z pszenicy durum, głównie przemysłowo – zamiast ludzi kuskus wyrabiają jednak maszyny. Można śmiało powiedzieć, że współcześnie robi się zatem kuskus z makaronowego ciasta. Warto dodać, że kuskus wiele znaczy nie tylko dla Afryki, ale również dla muzułmańskiej tradycji. Stanowi on bowiem symbol dostatku i szczęścia. Gdy ludzie się nim dzielą, oznacza to, że są na siebie otwarci i pozytywnie nastawieni. To właśnie prosty kuskus jest również stałym elementem wielu rodzinnych uroczystości, gdzie czyni się go częścią głównego posiłku.

Skoro wiemy już nieco więcej o kuskusie, warto powiedzieć również o historii pochodzenia jego nazwy. Kuskus wywodzi się z arabskiej nazwy „keskes”, będącej bezpośrednim nawiązaniem do naczynia, w którym potrawa z kuskusem jest gotowana. Może być jednak również odniesieniem do wyrażenia „kaskasa” oznaczającego rozbijanie. Jeśli chodzi o pochodzenie kuskusu, tak naprawdę nie zostało ono udokumentowane i jasno objaśnione. Mówi się więc, że pochodzi z północno-zachodniej Afryki, gdzie od setek lat stanowi element tradycyjnej kuchni. Kuskus pojawia się wobec tego w Libii, Maroko, Tunezji i Algierii. Historycy są zdania, że kuskus zaczęli wytwarzać Berberowie mniej więcej 200 lat p.n.e., ponieważ w wykopaliskach z tamtych lat udało się natrafić na naczynia, w których najprawdopodobniej robiono kuskus. Jeszcze inni znawcy historii uważają jednak, że kuskus pochodzi z IX wieku p.n.e., bo w tym czasie w Algierii znaleziono pierwsze narzędzia do gotowania.

Co jeszcze wiadomo o kuskusie? Otóż w XIII-wiecznej książce nieznanego wydawcy zatytułowanej „Książka kucharska z Maghrebu i Andaluzji” znaleziono pierwszy pisany przepis na kuskus. Wiadomo wobec tego, że kuskus stanowi narodową potrawę Maghrebu, a więc regionu w północno-zachodniej części Afryki. Kuskus często występuje również jako szybka i prosta przekąska we wschodniej Afryce – nie ma tam jednak większego znaczenia, jeśli chodzi o tradycję kulinarną. Warto pamiętać jednak o tym, że gotowanie kuskusu zrobiło się modne, gdy pojawił się on na Bliskim Wschodzie (m.in. w Turcji). Stamtąd kuskus zawędrował do Europy, gdzie pierwsi zaczęli zachwycać się nimi Francuzi.

Jakie właściwości odżywcze ma kuskus? Czy warto go jeść?

Kuskus to wyrób zbożowy, który jest bardzo smaczny i dostarcza do organizmu wiele cennych kalorii. W suchej masie zawiera on prawie 400 kcal, a to naprawdę sporo. Jeśli ugotuje się kuskus, w jednej szklance 250 ml będzie z kolei ok. 200 kcal. Oto kilka ważnych informacji, które warto wiedzieć na temat właściwości odżywczych kuskusu:

  1. Kuskus zawiera gluten jak pozostałe produkty pochodzące z pszenicy. Jeśli więc jesteś na niego uczulony, lepiej z kuskusu zrezygnować.
  2. W kuskusie, porównując go np. do wszystkich rodzajów kasz, jest mało błonnika.
  3. Kuskus uznawany jest za wyrób pszeniczny lekkostrawny, więc można przyrządzać z nim dietetyczne posiłki. Mogą wobec tego spożywać go osoby starsze czy też mające organizm wrażliwy na niektóre pokarmy. Z powodzeniem możesz podawać go też dzieciom.
  4. W kuskusie jest sporo żelaza. Jeśli chcesz zwiększyć jego wchłanianie z kuskusu, warto dodać do niego warzywa z witaminą C (np. paprykę).
  5. Kuskus zawiera wiele cennych witamin i składników mineralnych. Znajdziesz w nim wobec tego witaminy z grupy B, a także cynk, mangan, potas, miedź i magnez. Dzięki temu wpłynąć można lepiej na zachodzące w organizmie przemiany metaboliczne czy poprawić prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

W jaki sposób zrobić kuskus? Przygotowanie kuskusu, krok po kroku

Dawniej kaszę robiło się ręcznie. W pierwszej kolejności słoną wodą pryskano na rozdrobnione i obłuszczone ziarna pszenicy durum. Następnie pojedyncze ziarenka po kolei obtaczano w mące, po czym zostawiano do wyschnięcia grysik na słońcu. Dziś oczywiście raczej nie wyrabia się kuskusu w ten sposób, ponieważ to bardzo mozolna i ciężka praca. Jedynie biedniejsi ludzie ze wsi w Maroko, Tunezji czy Algierii wciąż robią kuskus ręcznie. Aktualnie wytwarzaniem kuskusu zajmują się głównie zakłady spożywcze. Robią go aż dwa rodzaje. Pierwszy przypomina ten tradycyjny kuskus i właściwościami zbliżony jest do kaszy. Można go również kupić w wersji „na szybko”, poddanej wstępnej obróbce cieplnej. Drugi z kolei robi się z wody i semoliny, dzięki czemu otrzymać można drobne ziarenka z właściwościami makaronu. Przypomina on więc bardziej podobny do kuskusu produkt, który można zalać wrzątkiem i spożyć, gdy już poleży kilka minut pod przykrywką.

Jaki jest dobry kuskus? Otóż powinien on być przede wszystkim sypki. Kuskus według tradycyjnego sposobu powinno się gotować na parze, nie w wodzie. Nie wolno go też zgodnie z klasyczną recepturą zalewać wrzątkiem. Żeby prawidłowo zrobić kuskus, w tym celu należy użyć parowaru, który mocno przypomina dzban. Zdecydowanie łatwiej będzie zrobić kuskus instant. Jako że praca nad nim jest szybka i prosta, istnieje mnóstwo zwolenników właśnie tego typu kuskusu. Wystarczy jedynie wsypać kuskus do naczynia, po czym zalać wrzątkiem i zostawić pod pokrywką przez kilka minut. Można również zalać kuskus bulionem lub mlekiem, żeby w ten sposób wydobyć z niego smak. Gdy kuskus napęcznieje, zwiększy aż 3-krotnie swoją objętość. Jako że idealny kuskus jest sypki, o co ciężko w wersji instant, powinno się dodać do niego olej.

Kuskus jest uniwersalnym produktem pszenicznym, wobec czego można dodawać go niemal do wszystkiego. Wspaniale komponuje się zarówno z mięsem, jak i rybą czy wegetariańskimi potrawami. Możesz zatem zastąpić kuskusem ziemniaki, makaron i ryż. W celu poprawienia jego smaku użyć możesz np. ziół, oliwy, a także soku ze świeżo wyciśniętej cytryny. Kuskus można jeść zarówno na ciepło, jak i na zimno. Doskonale smakuje on również w formie sałatki – w takiej formie zabrać można go do szkoły lub do pracy jako lunch. Możesz nim również nafaszerować niektóre warzywa (cukinia, papryka), a także wzbogacić smakowo ciasteczka i inne wypieki. Warto podawać kuskus także jako deser w zestawieniu z miodem, orzechami i różnego rodzaju owocami.

Przepisy na sałatki z kuskusem – sprawdź, jak je zrobić dla całej rodziny!

Pyszna sałatka z kuskusem – najlepszy sposób na smaczną sałatkę

Sałatka z kuskusem to jedno z najsmaczniejszych dań, jakie można zrobić dla całej rodziny na kolację lub dla znajomych na imprezę. Można również przyrządzić sałatkę na lunch do pracy, aby zjeść coś pożywnego i zdrowego między obowiązkami. W celu zrobienia dania należy przyszykować następujące składniki: kasza kuskus, pomidor, kukurydza, ogórek, papryka czerwona, cebula czerwona, oliwa z oliwek i przyprawy do smaku – chili, świeża natka pietruszki, sok z cytryny, pieprz i sól. Kaszę kuskus instant trzeba wsypać do miski i zalać wrzątkiem, następnie nakryć talerzykiem i poczekać kilka minut, żeby kuskus wchłonął wodę. Odstaw do wystudzenia. Następnie wymieszaj, aby kuskus nie przykleił się do dna miseczki. Umyj i pokrój w kostkę pomidora, ogórka i paprykę, po czym dodaj do wystudzonego kuskusu. Obierz cebulę i poszatkuj ją na kawałki – dodaj do reszty składników w sałatce. Odcedź kukurydzę z zalewy w puszcze, po czym dorzuć do miski Zmieszaj w osobnej misce sok z cytryny z oliwą, chili, pieprzem i solą, po czym polej tak przygotowanym sosem sałatkę. Na koniec udekoruj ją posiekaną na kawałeczki pietruszką.

Sałatka z kuskusem jest znakomitym sposobem na bardzo pożywny i smaczny posiłek dla całej rodziny lub niespodziewanych znajomych. Nie dość, że sałatka wspaniale wygląda, to w dodatku obłędnie smakuje. To potrawa orzeźwiająca i lekka (do czego przyczynia się też kukurydza), a w dodatku bardzo łatwa do przygotowania. Nawet największy amator gotowania nie będzie miał większego problemu, aby ją zrobić. Sałatka z kuskusem udaje się zawsze, a efekt finalny zaskakuje smakiem. Łagodny kuskus wspaniale podkreśla warzywna kompozycja w sałatce, której przygotowanie zajmuje maksymalnie 15 minut. Sałatka jest w pełni zarówno wegetariańska, jak i wegańska. Nie będąc na żadnej z tych diet, możesz dorzucić do sałatki również kawałek sera (np. koziego) – w ten sposób zwiększysz w niej ilość białka. To bardzo smaczna i sycąca sałatka, głównie ze względu na warzywa i kaszę. Właśnie w nich znajduje się bowiem cała masa błonnika.

Pożywna sałatka z kuskusem i kurczakiem – sprawdź, jak ją zrobić!

Sałatka z kuskusem i kurczakiem to bardzo smaczne danie dla całej rodziny. Możesz uczynić ją zarówno pożywnym lunchem, jak i kolacją dla najbliższych. Sałatka sprawdzi się również jako przekąska na imprezę. Aby przygotować sałatkę, należy kupić kilka składników: kasza kuskus, pierś z kurczaka, majonez, papryka czerwona, por, olej rzepakowy i przyprawy do smaku – papryka wędzona i słodka, pieprz i sól. Najpierw umyj pierś z kurczaka, następnie osusz ją i pokrój na kawałki. Dopraw do smaku i usmaż na rozgrzanej olejem patelni. Wsyp do szklanki kaszę kuskus i zalej ją wrzącą wodą – poczekaj do napęcznienia. Następnie zmieszaj kaszę z pokrojoną na kawałki papryką i porem, a także podsmażoną piersią z kurczaka. Dopraw wszystko do smaku, dodaj majonez i porządnie wymieszaj. Na koniec włóż do lodówki na ok. 2 godziny, żeby składniki w sałatce dobrze się ze sobą „przegryzły”.

Sałatka z kuskusem i kurczakiem sprawdzi się niemal na każdą okazję. Możesz uczynić z niej pożywną kolację i przekąskę dla gości, ale też lunch do pracy. Jako że sałatka jest bardzo uniwersalna, szybko stała się popularna w wielu miejscach na świecie. Jeśli spożywasz mięso, warto włączyć sałatkę do swojego jadłospisu. Masz problem z insulinoopornością albo cukrzycą? Sałatka z kuskusem ma niski indeks glikemiczny, dlatego warto włączyć ją do diety. Kuskus to bogate źródło białka, fosforu, żelaza i kwasu foliowego – chociażby dlatego warto zwrócić większą uwagę na dania, które go zawierają. Nie dość, że jest niezwykle smaczny, to w dodatku można z nim przygotować przepyszne potrawy. W przepisie jest majonez, jednak wcale nie trzeba go dodawać. Wystarczy zamienić go na wersję light albo użyć do zrobienia sałatki wysokobiałkowego jogurtu lub Skyru. W ten sposób sałatka stanie się jeszcze bardziej pożywna i będzie można jeść ją nawet na diecie redukcyjnej.

Sałatka z kuskusem - przepisy

Często zadawane pytania
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto