Sałatka śledziowa

sałatka śledziowa

Sałatki śledziowe to doskonałe źródło wielu cennych składników mineralnych, makroskładników (np. białka) i witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Śledzia do przygotowania sałatki możemy wykorzystać na kilka sposobów. Wykorzystanie ryby do przygotowania sałatki będzie doskonałym dodatkiem białkowym oraz dostarczy do organizmu sporej dawki wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Śledzie w sklepach dostępne są w marynacie octowej, dlatego sałatki z ich wykorzystaniem mogą mieć charakterystyczny smak. Sałatki ze śledziem możemy podać jako samodzielny posiłek podczas imprez rodzinnych lub ze znajomymi.

Sałatki śledziowe - proste przepisy na sałatki na bazie śledzi

Śledź zaliczany jest do ryb ławicowych z rodziny śledziowatych. Posiada on wiele cennych składników mineralnych oraz witamin, które spożywane w odpowiedniej ilości wspomagają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Ze śledzia możemy przygotować wiele sałatek, które będą zachwycały swoim smakiem oraz wyglądem, np. poprzez dodanie do nich buraczków będą posiadały piękny kolor czerwieni - a jak wiemy jemy również oczami. Sałatki ze śledzia będą stanowiły doskonałą propozycję na smaczną przekąskę podawaną podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Sałatki śledziowe dobre są na następny dzień, gdy składniki dobrze się połączą. Sałatkę z dodatkiem śledzia można zabrać również jako szybką przekąskę do pracy. W artykule tym dowiesz się jak zrobić niektóre sałatki z wykorzystaniem śledzi, które świetnie sprawdzą się na lunch i nie tylko.

Sałatka – opis dania

Sałatka tą potrawę, którą najczęściej przygotowuje się na bazie warzyw z dodatkiem różnych produktów spożywczych. Sałatkę różni od surówki to, że do jej wykonania część produktów spożywczych powinna być poddane obróbce termicznej. Sałatki można przygotować z dodatkiem sosu majonezowego, śmietanę a także oliwy z oliwek. Do przygotowania mniej kaloryczne i wersji sosu sałatkowego możemy użyć jogurtu naturalnego czy odtłuszczonego jogurtu greckiego.

W kuchni możemy przygotować wiele rodzajów sałatek, do przygotowania których wykorzystuje się różne produkty spożywcze, głównie warzywa. Podstawą do przygotowania sałatki może stanowić również makaron, ryż, kasza, mięso czy jajka. Sałatki, które podajemy na stole najczęściej przygotowywane są na zimno. Idealnie sprawdzą się one jako smaczna potrawa, którą bez wątpienia możemy podać podczas spotkania ze znajomymi czy spotkań rodzinnych. Tylkowo szybkie w przygotowaniu sałatki bez problemu możemy zabrać jako smaczny posiłek do pracy.

Aby sałatki były smaczniejsze warto do ich przygotowania użyć różnych przypraw. W tym celu najlepiej sięgać po świeże lub suszone zioła, np. bazylię, pietruszkę, kolendrę, majeranek czy oregano. Warto się Gać po zioła, ponieważ posiadają one wiele składników mineralnych oraz witamin, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu, a ich dodatek znacząco zwiększy wartość odżywczą potraw. Dodatkowo wykorzystanie świeżych lub suszonych ziół znacząco wpłynie na zmniejszenie spożycia soli spożywczej w diecie.

Sos sałatkowy - co to?

Sos sałatkowy przygotowywany jest najczęściej na bazie różnych produktów spożywczych, do których możemy zaliczyć ketchup, majonez, musztardę, różnego rodzaju oleje czy oliwę z oliwek. Sos stanowi gęsty płyn, który łączy składniki sałatek. Na bazie ww. produktów Spożywczych możemy przygotować sos o smaku ostrym, łagodnym, kwaśny, słodki lub połączeniem tych smaków np. sos słodko kwaśny. Dodatkowo możemy wykorzystać sosy zimne, które stanowią najczęstszy dodatek do sałatek. Jako sos sałatkowy możemy wykorzystać również sam jogurt naturalny lub odtłuszczony jogurt grecki – te dwa produkty sprawią, że nasza sałatka będzie bardziej fit. W dalszej części dowiesz się jak zrobić proste sosy sałatkowe.

Majonez jako łącznik produktów

Majonez może stanowić jeden z głównych produktów, który wykorzystywany jest do przygotowania sałatek jego składnik wiążący. Jest to gęsta emulsja, która może być przygotowana w warunkach domowych z oleju, żółtek jaj oraz różnych dodatków smakowych, np. musztardy, która pełni rolę stabilizującą a także smakową, ponieważ zaostrza smak majonezu. Najczęściej jako składnik emulgujący do wykonania majonezu wykorzystuje się ocet winny lub sok ze świeżej cytryny.

Moja nas chętnie wykorzystywany jest jako samodzielny łącznik do sałatek, jednak na jego bazie możemy przygotować również inne sosy sałatkowe. Majonez z dodatkiem jogurtu naturalnego oraz czosnku świetnie sprawdzi się wykorzystany do sałatki jako sos czosnkowy. Wykorzystanie jogurtu naturalnego oraz ulubionych ziół świeżych lub suszonych sprawia, że możemy przygotować zdrowsze wersje sosów sałatkowych, ponieważ zawierają dużo mniej kalorii niż sosy tradycyjne.

Jogurt naturalny jako doskonały zamiennik majonezu

Jogurt naturalny stanowi produkt pochodzenia zwierzęcego. Uzyskiwany jest z mleka poddanego działaniu bakterii. Jogurt naturalny jest produktem gestym o barwie kremowej. Charakteryzuje się również lekko kwaśnym smakiem.

Jogurt naturalny to składnik, który chętnie wykorzystywany jest do przygotowania sałatek, ponieważ jest mniej kaloryczny niż majonez. Sałatki przygotowane z dodatkiem jogurtu naturalnego posiadają dużo krótszy termin przydatności do spożycia niż sałatki przygotowane z dodatkiem majonezu. Sałatki przygotowane z dodatkiem jogurtu wykazują się mniejszą kalorycznością niż te przygotowane na bazie majonezu czy oliwy z oliwek.

Właściwości śledzia w kuchni i dla zdrowia

Śledź – krótki opis ryby

Śledź jest rybą ławicową, które zaliczamy do rodziny śledziowatych. Śledź występuje w wielu odmianach, w szczególności można wyróżnić śledzia oceanicznego, śledzia pacyficznego, śledzia bałtyckiego czy śledzia patagońskiego. Śledź bałtycki jest mniejszą formą śledzia atlantyckiego. Dodatkowo ta odmiana śledzia jest mniej tłusta i szybciej dojrzewa płciowo niż śledź atlantycki.

Zastosowanie śledzia w kuchni

Śledź ceniony jest w wielu kuchniach całego świata. Jest to ryba tłusta o stosunkowo niskiej zawartości kalorii. Śledzia w kuchni możemy przygotować na wiele różnych sposobów. Śledzia możemy zamarynować, usmażyć i wykorzystać jako dodatek do przygotowania pysznych sałatek. Ryba ta jest doskonała do przechowywania jeśli ją zasolimy lub uwędzimy. Ze śledzi możemy przygotować także dodatek do obiadu. Śledź będzie również doskonałą propozycją do przygotowania rolmopsów czy koreczków, które można podać podczas spotkań rodzinnych czy ze znajomymi jako smaczną przystawkę. Śledź będzie rownież stanowił doskonałą bazę pod przygotowanie past rybnych z dodatkiem innych produktów spożywczych (np. cebuli, jajka i majonezu). Śledzie często przygotowywane są także jako potrawy na stół wigilijny. W artykule tym skupimy się na sałatkach przygotowywanych na bazie śledzia z różnymi dodatkami. Śledź będzie doskonałym wyborem w diecie bezmlecznej oraz bezglutenowej.

Śledź - skład i właściwości prozdrowotne

Śledź to ryba stosunkowo niskokaloryczna. Jest również dobre źródło wielu witamin oraz składników mineralnych, które spożywane w odpowiedniej ilości pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Śledzie są doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, jodu, żelaza i wapnia. Znajdziemy w nich również witaminę A, witaminę D oraz niektóre witaminy z grupy B. Śledź jest także doskonałym źródłem potasu.

Jod, który obecny jest w śledziach, pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Jod zaliczany jest do mikroelementów. Jego największe źródło stanowi woda morska oraz wszystkie produkty, które pochodzą właśnie z tej wody. Ja nic nie składnik ten przechowywany jest w głównej mierze w tarczycy, ponieważ jest on niezbędny do produkcji hormonów tarczycy - czyli tyroksyny oraz trójjodotyroniny. Prawidłowe stężenie tych hormonów odpowiada za rozwój Nerek, mięśnia sercowego, mięśni oraz układu nerwowego. Dodatkowo hormony te biorą udział w procesach wytwarzania energii oraz zwiększają syntezę białka.

Odpowiednia podaż witaminy D występującej w śledziu pozytywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Witamina D odpowiada między innymi za proces wchłaniania wapnia i fosforu. Ta funkcja witaminy D pośrednio wpływa na budowę mocnych i zdrowych kości oraz zębów. Dodatkowo witamina D pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu mięśniowego oraz zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych chorób nowotworowych. Dodatkowo odpowiednia podaż witaminy D wpływa na odporność naszego organizmu. Witaminę D warto suplementować w okresie jesienno-zimowym, ponieważ w tym okresie zmniejszona jest synteza skórna tej witaminy.

Śledź bogaty jest w wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Kwasy te odpowiadają za utrzymanie odpowiedniej homeostazy organizmu. Kwasy omega-3 biorą udział w syntezie hormonów, pozytywnie wpływają na funkcje mózgu oraz układu nerwowego. Dodatkowo wykazują działanie przeciwzapalne oraz wspomagają utrzymanie prawidłowego stężenia cholesterolu. Odpowiednia podaż kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.

Przykładowe przepisy na sałatki śledziowe i ich krótki opis

Sałatka ze śledziem i buraczkami

Do jej wykonania potrzebujesz buraczków, filetów śledziowych (najlepiej przygotować sałatkę z matiasów), ziemniaków gotowanych, ogórków kiszonych, cebuli, jogurtu naturalnego, majonezu i przypraw. Jako dodatek do sałatki możesz dodać koperek lub natkę pietruszki. Ta dobra i szybka w przygotowaniu sałatka ze śledzi i buraczków to doskonałe źródło wielu cennych składników mineralnych oraz witamin, których podaż na odpowiednim poziomie wspomaga prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Sałatka jest bardzo prosta, dlatego nie jest nam potrzebne duże doświadczenie kulinarne. Pyszne sałatki możesz wykorzystać jako smaczną przekąskę podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Świetnie sprawdzi się również jako smaczny lunch, który możesz zabrać ze sobą do pracy. Dodatkowo sałatka stanowi doskonałe źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Sałatka jest najlepsza na następny dzień.

Sprawdzona sałatka ze śledziem i jajkiem gotowanym na twardo

Prosty przepis na sałatkę śledziową z jajkiem gotowanym na twardo to doskonała propozycja na smaczną przekąskę podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Pyszna sałatka śledziowa będzie stanowiła również doskonałą propozycję na smaczną przekąskę do pracy. Do jej wykonania potrzebujesz filetów śledziowych, jajek, ogórków konserwowych, cebuli, majonezu oraz przypraw. Majonez możesz zastąpić jogurtem naturalnym lub wymieszać majonez z jogurtem naturalnym w proporcji 1:1, taki zabieg ma na celu zmniejszenie kaloryczności potrawy. Sałatkę możesz przygotować z matiasów. Szybka w przygotowaniu i pyszna sałatka będzie stanowiła doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych oraz witamin, których odpowiednia podaż pozytywnie wypływa na funkcjonowanie naszego organizmu. W sałatce tej znajdziemy spore ilości białka pochodzącego z jaj kurzych oraz filetów śledziowych, którego odpowiednia podaż jest szczególnie ważna w diecie osób aktywnych fizycznie.

Sprawdzona sałatka śledziowa z ziemniakami gotowanymi

Jest to doskonała propozycja na sałatkę, którą możesz przygotować na wiele spotkań rodzinnych lub ze znajomymi (np. na grilla, urodziny czy święta). Pyszne i proste sałatki śledziowo-ziemniaczana świetnie sprawdzą się również jako smaczny lunch do pracy. Do jej wykonania potrzebujesz ziemniaków, płatów śledziowych, ogórków kiszonych, jajek gotowanych na twardo, jabłka, cebuli, musztardy oraz przypraw. Jako sos do sałatki możesz wykorzystać jogurt naturalny, majonez lub mieszankę tych dwóch produktów spożywczych w proporcji 1:1. Przepis na sałatkę śledziową z ziemniakami jest bardzo prosty, dlatego nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Sałatka najlepsza jest na kilka godzin po przygotowaniu.


Sałatka śledziowa to świetna propozycja na pyszną przekąskę. Sałatkę śledziową można zrobić na wiele różnych sposobów. Poznaj super przepisy na najlepsze sałatki śledziowe. Klasyczna sałatka śledziowa z jajkiem to prosty przepis. Poznaj także dobry przepis na sałatkę śledziową z jabłkiem i groszkiem. Polecam serdecznie także spróbować dobre śledzie z porem i kukurydzą w formie sałatki. Jest to pyszna odmiana, która wzbogacona jest przyprawą curry.

{% get_deeplink id="342" %}

Klasyczna, najprostsza sałatka śledziowa z jajkiem. Pyszna i bardzo prosta do zrobienia. Często spotykana na polskim stole z okazji świąt lub imprez. Polecam. Przepis na sałatkę śledziową z jajkiem jest bajecznie prosty. Przygotowanie go zajmie kilka minut. Smak jest niesamowity. Sałatka jest dobrą propozycją na pyszną kolację czy imprezę w gronie znajomych.

Sałatkę robi się, używając majonezu, musztardy oraz jogurtu naturalnego. Użyj śledzi w oleju z cebulką. Cebulka marynowana ze śledziami daje bardzo fajny smak. Podawaj sałatkę na przykład z ugotowanymi ziemniakami. Super pasuje także świeże pieczywo. Posyp świeżym szczypiorkiem.

Sałatka śledziowa z jabłkiem i groszkiem

Sałatka śledziowa z jabłkiem i groszkiem jest pyszną sałatką. Sprawdzi się nie tylko na święta lub na imprezę, lecz też będzie znakomitym posiłkiem na zwykły, codzienny posiłek. Jest bardzo prosta. Robi się ją dosyć szybko. Jest dobrą sałatką śledziową zarówno na co dzień, jak i na święta.

Sałatka zawiera śledzie, jajka, jabłko i groszek. Jabłko daje fajny, lekko słodki smak. Śledzie w oleju z cebulką będą najlepsze – do jabłka bardzo dobrze pasuje marynowana cebulka. Taka sałatka będzie super z bagietką. Czasami podaje się ją z ziemniakami. Posyp sałatkę świeżą natką pietruszki. Na imprezę czy na święta – jest to pyszny przepis, który warto spróbować.

Sałatka śledziowa z kukurydzą i porem

Wyśmienita, pyszna, prosta i ekspresowa sałatka śledziowa z porem oraz kukurydzą. Charakteru dodaje sałatce przyprawa curry, która idealnie pasuje w tym połączeniu. Sałatka śledziowa z porem oraz kukurydzą ma lekko słodkawy posmak. Pikanterii dodaje por i curry. Cebulka nie jest tutaj potrzebna. Jest to połączenie wspaniałe.

By zrobić ten przepis dobre będą śledzie w oleju z cebulką. Ten przepis jest bez jajek. Wykonanie przepisu zajmie dosłownie chwilę. Jest bardzo prosta – każdy może ją wykonać. Jednocześnie smak jest bardzo ciekawy. To sprawia, że sałatka jest zaliczana do zaskakujących. Naprawdę warto spróbować i przekonać się o tym, że takie składniki dają dobre połączenie.

Sałatka ze śledziem – co zrobić, by przygotować najlepszą sałatkę?

Śledzie to fantastyczna ryba. Jest pyszna, a dodatkowo tania i łatwo dostępna. Poza tymi pozytywnymi cechami jest to ryba, którą warto jeść. Śledzie są delikatną rybą. W 100 g śledzi jest tylko 160 kilokalorii. Mimo niewielkiej kaloryczności jest to ryba tłusta. Śledzie są bogate w cenne dla zdrowia kwasy tłuszczowe omega-3. Wpływają one bardzo dobrze na cały organizm. Między innymi korzystnie oddziałują na poprawną gospodarkę lipidową organizmu. Śledzie mają sporo witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A oraz D. Poza witaminami śledź bogaty jest w wapń, jod oraz w żelazo. Śledziom zawdzięcza się też zwiększenie podaży białka w codziennym menu.

Sałatka ze śledziem to sałatka opierająca się przede wszystkim o śledzie. Do sałatki ze śledziem pasuje wiele składników i można zrobić wiele ciekawych przepisów. Sałatki są tak fajnym daniem, że są niezwykle proste do zrobienia. Przygotowanie sałatki śledziowej jest bardzo szybkie. Ekspresowo wykonuje się sałatkę śledziową bez jajek. Nie trzeba wtedy doliczać czasu potrzebnego na ugotowanie jajek.

Sałatka śledziowa – jak zrobić dobrą sałatkę śledziową

Filety śledziowe z reguły wymagają wcześniejszego namaczania. Śledzie są konserwowane w solance lub w zalewie octowej. Są także śledzie w oleju. Niektóre rodzaje śledzi są bardzo słone. Bywają także filety śledziowe niezbyt słone. Takie śledzie można używać bez moczenia. Stopień słonego smaku to jest główny wyznacznik tego, czy i jak długo moczyć śledzie. Śledzie moczy się w zimnej wodzie. Zaleca się od jednej do trzech godzin moczenia. W międzyczasie można wymieniać wodę na świeżą. Niektóre osoby moczą także śledzie w mleku. Moczenie w produktach mlecznych sprawia, że ryba staje się o wiele bardziej łagodna w smaku.

By sałatki śledziowe miały bardziej wyrazisty aromat, należy je przygotować już minimum kilka godzin wcześniej. Trzeba o tym wiedzieć, ponieważ sałatka śledziowa potrzebuje czasu, by jej składniki mogły się dobrze połączyć. Odpowiedni czas przegryzania składników to ważny czynnik. Wpływa to znacząco na smak sałatki śledziowej.

Dietetyczna sałatka ze śledziami – czy da się zrobić fit sałatkę?

Sałatka śledziowa charakteryzuje się wysoką kalorycznością. Śledź sam w sobie nie jest wysokokaloryczną rybą. To dodatki sprawiają, że cała potrawa ma wysoką wartość energetyczną. Przede wszystkim to, że śledzie są marynowane między innymi w oleju. Dodając dodatki w formie majonezu lub śmietany wartość energetyczna jest wysoka. Można jednak zastosować parę zamienników, które mają niższą kaloryczność niż tradycyjnie dodawane składniki.

Majonez o klasycznej wartości kalorycznej można zamienić na majonez typu lekkiego. W ten sposób obniżysz kaloryczność potrawy o prawie połowę. Jeżeli nie chcesz korzystać z majonezu, to jogurt grecki lub naturalny jest świetnym zamiennikiem. Tak samo jest w przypadku śmietany. Wartość kaloryczna śmietany jest wyższa niż jogurtu naturalnego. Wybierając filety śledziowe, szukaj tych, które nie są w oleju bądź mają obniżoną ilość dodanego oleju.

Podawaj sałatki śledziowe z wartościowymi dodatkami. Pieczywo z pełnego ziarna to strzał w dziesiątkę.

Zapraszam także po pyszne przepisy na śledzie w oleju oraz śledzie z cebulką. Śledzie w oleju oraz śledzie z cebulką można zrobić na kilka sposobów. Poznaj przepisy na najlepszego śledzia w oleju lub śledzia z cebulką.

Sałatka śledziowa - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto