Sałatka na komunię

sałatka na komunię

Sałatki to smaczne potrawy, które powinny być jak najprostsze do utworzenia. Muszą być też jednocześnie wartościowe pod względem właściwości odżywczych, ale i pożywne. Sałatka na komunię to podstawa – znana jest już od wielu lat i stanowi jeden z podstawowych elementów komunijnego menu. Najważniejsze, aby sałatka zawierała jak najwięcej warzyw i cennych składników mineralnych, a także przypraw. W sałatce liczy się prostota, ale też niepowtarzalny smak.

Sałatka na komunię – proste przepisy na smaczne sałatki komunijne

Sałatka na komunię stanowi jedno z podstawowych dań komunijnego jadłospisu. Powinna być zarówno pyszna, jak i prosta w przygotowaniu. Dobra sałatka musi zawierać wiele warzyw, ale też różne przyprawy i składniki, które dodatkowo podkreślą jej smak. Jakie przepisy na sałatki warto znać, przygotowując przyjęcie komunijne dla całej rodziny? Które sałatki do obiadu będą zarówno smaczne, jak i proste do przyrządzenia? Sprawdź najciekawsze przepisy na sałatki i dowiedz się, jak przygotować fantastyczną komunię!

Pyszna, prosta i smaczna sałatka na komunię – jak ją zrobić?

Zdrowa sałatka na komunię – czy taka istnieje? Proste i smaczne sałatki komunijne

Jeśli sałatka ma być jak najzdrowsza, powinieneś umieścić w jej składzie zieloną sałatę. Właśnie w zielonej sałacie znajdują się bowiem cenne dla naszego organizmu minerały i witaminy. Szkoda, że na komunię robi się tak mało warzywnych sałatek. Przecież nie dość, że sałata zawiera bardzo mało kalorii, to w dodatku pasuje niemal do każdego innego warzywa. Jesteś zatem w stanie, w połączeniu z innymi produktami spożywczymi, „wyczarować” z sałaty naprawdę ciekawą potrawę w formie sałatki. Co ważne, sałata zielona jest szybka do zrobienia. Wystarczy ją porwać albo posiekać i dodać do reszty składników. W sklepach jest też rozwiązanie dla leniwych lub bardzo zapracowanych, mianowicie miks sałat, często już umyty. Wystarczy wrzucić go do miski i wymieszać z innymi produktami spożywczymi, aby utworzyć naprawdę smaczną sałatkę. Istnieje wiele rodzajów sałaty, które na długo zapewniają uczucie sytości – podane zarówno w nowoczesnej, jak i klasycznej sałatce. Możesz zastosować do niej oliwę, jogurt naturalny, majonez albo śmietanę. Wszystko zależy od upodobań, oczekiwań lub po prostu od przepisu.

Sałatę powinno się spożywać nie tylko na komunię, ale i możliwie regularnie na co dzień. Nie dość, że zawiera bardzo niewiele kalorii, to w dodatku bogata jest w błonnik, dzięki któremu można wyregulować trawienie i poprawić pracę układu pokarmowego. Sałata pozytywnie wpływa również na pracę jelit, działając oczyszczająco. Po co jeszcze jeść sałatę? Otóż spożywanie jej korzystnie wpłynie na kondycję paznokci, skóry i włosów, wzmocni układ odpornościowy i odkwasi organizm. W sałacie znajduje się też sporo manganu, zatem będzie można dzięki niej skutecznie wesprzeć swój układ nerwowy. Właśnie dlatego przynajmniej jedna sałatka na komunię powinna zostać podana do obiadu dla gości. Przyrządzając dania na przyjęcie komunijne, nie zapomnij o cennych właściwościach zielonej sałaty i postaraj się dodać ją do chociaż jednej sałatki.

Z czym zrobić sałatkę na komunię? Co powinno się w niej znaleźć?

Niektórzy uważają, że w sałatkach nie ma nic wyjątkowego. Inni z kolei są zdania, że przyjęcie bez sałatki jest kompletnie… bez sensu. W Polsce sałatki jadamy od zawsze – nie tylko przy okazji komunii, ale i różnych innych przyjęć lub zwyczajnego spotkania z rodziną. Jedzenie sałatek naprawdę nie musi być monotonne i nudne, a sałatki same w sobie wcale nie muszą się powtarzać. Wciąż powstaje przecież mnóstwo wariacji wokół tradycyjnych przepisów. Dzięki temu, że niemal codziennie pojawia się sporo kulinarnych nowości, sałatki potrafią zaskoczyć formą i smakiem. Co ciekawe, można nimi nawet zastąpić przynajmniej jeden posiłek dziennie! Dawniej jadało się je wyłącznie do obiadu, a dziś sałatki stanowią pełnowartościowy posiłek. Gdy sałatka zostanie odpowiednio skomponowana, może stać się naprawdę bardzo pożywnym daniem, które na długo nasyci i dostarczy wiele cennych składników mineralnych do organizmu.

Aby sałatka na komunię była dobra i treściwa, powinno się przyrządzić ją z jak największą ilością dodatków. Oczywiście ilość i rodzaj składników uzależniony będzie od przepisu na sałatkę. W sałatkach komunijnych doskonale sprawdza się białko w postaci jajek na twardo, a także chudego mięsa i różnych rodzajów sera (pleśniowy, camembert czy kozi). Komunijna sałatka może też zostać przygotowana z węglowodanami, które na długo zapewnią gościom sytość w żołądku – może to być makaron, kasza albo ryż. Jeśli chodzi o tłuszcze roślinne, które dla równowagi składników odżywczych powinny się w sałatce pojawić, postaw na oliwę z oliwek albo na olej słonecznikowy, czy też z dyni. Pamiętaj o tym, żeby równoważyć skład każdej sałatki. Jeśli koniecznie chcesz, aby na stole pojawiła się zdrowsza wersja sałatki dla gości zdrowo się odżywiających, możesz zrezygnować z dipów na bazie majonezu. Zdrowiej na pewno będzie zrobić ją z jogurtem naturalnym albo tylko delikatnie skropić oliwą.

Jakie przepisy na komunijną sałatkę są najlepsze? Sprawdź polecane sałatki!

Prosta, szybka i dobra sałatka jarzynowa – przepis na jarzynową, krok po kroku

Na komunii nie powinno zabraknąć tradycyjnej sałatki jarzynowej. W Polsce przyrządza się ją od pokoleń na różne uroczystości, zwłaszcza rodzinne imprezy. Ciężko znaleźć osobę, która nie lubi jarzynowej! Klasyczna sałatka tego typu jest jednym z kluczowych elementów menu świąt oraz przyjęć z rodziną. Nie dość, że jest smaczna i pożywna, to w dodatku bardzo uniwersalna. W sałatce jarzynowej znajduje się dużo warzyw, zatem pasuje ona do różnych przekąsek. Można również spożywać ją, przegryzając np. domowy chleb. Wielbiciele tradycyjnych polskich jadłospisów na pewno będą zachwyceni obecnością sałatki jarzynowej na komunijnym stole. Do przygotowania potrawy potrzebujesz następujących składników: ziemniaki, jajka, marchewka, pietruszka, por, jabłka, ogórki kiszone, groszek zielony (konserwowy), musztarda, majonez, pieprz i sól.

Najpierw dokładnie umyj marchewkę i ziemniaki, po czym włóż warzywa do dużego garnka i zalej je wodą. Gotuj przez pół godziny, aż zmiękną. Ostudź ziemniaki z marchewką i obierz je. Przełóż do osobnego rondelka jajka, następnie zalej je wodą i ugotuj na twardo. Ostudź i obierz jaja. Pokrój w drobną kostkę marchew, ziemniaki i pietruszkę. Przełóż wszystko do dużej miski. Następnie pokrój jajka w kostkę i dodaj je do warzyw. Odcedź z zalewy groszek i ogórki, po czym wsyp groszek do sałatki. Pokrój ogórki w drobną kostkę i dorzuć je do reszty składników. Umyj jabłko i obierz je, następnie pokrój w kostkę i wrzuć do miski z sałatką. Umyj por, obierz z liści (tych z zewnątrz) i pokrój w kostkę – dodaj do przyrządzanej jarzynowej. Dodaj również musztardę i majonez, a następnie dopraw do smaku pieprzem i solą. Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki.

Dlaczego sałatka jarzynowa jest najlepszą sałatką na komunię?

Sałatka jarzynowa jest jedną z najważniejszych sałatek w Polsce. Właśnie ona uchodzi za kultową sałatkę, którą serwuje się na większość imprez i okoliczności. Cudownie sprawdza się jako element menu weselnego, imieninowego, sylwestrowego, bożonarodzeniowego i komunijnego. Jeśli chcesz mieć pewność, że goście będą zadowoleni z sałatki, postaw właśnie na nią – klasyczną jarzynową. Ciężko wyobrazić sobie bez niej świętowanie jakiejkolwiek uroczystości. Smak jarzynowej jest niezwykle delikatny, a sałatka bardzo uniwersalna. Właśnie dlatego jest mnóstwo wielbicieli klasycznej jarzynowej, którzy od lat niezmiennie się nią zachwycają. Aby przyrządzić potrawę, wystarczy wykorzystać kilka warzyw, musztardę, majonez i przyprawy. Jarzynowa idealnie komponuje się z domowej roboty chlebem. Oczywiście można jeść ją również saute, a więc bez żadnych dodatków. Jej smak i pożywność zaskoczą niejedną osobę na komunii – również tych, którzy nigdy jarzynowej nie próbowali. Jednak, czy tacy ludzie w Polsce… rzeczywiście istnieją?

Przepis na sałatkę jest bardzo prosty, więc z jarzynową na pewno poradzą sobie wszyscy – również amatorzy gotowania. Sałatkę robi się szybko, co także przemawia na jej korzyść. Błyskawiczna i prosta receptura sprawia, że polska jarzynowa często pojawia się w menu na różnych uroczystościach. Jest tak uniwersalna i pyszna, że powinna posmakować dosłownie każdemu, niezależnie od preferencji kulinarnych. Będzie idealna zarówno na wykwintną kolację, jak i na spotkanie z przyjaciółmi. Oczywiście doskonale sprawdzi się na komunię, a cała rodzina będzie sałatką jarzynową mile zaskoczona. Warto dodać do przepisu również seler – doskonale komponuje się on bowiem z całym składem sałatki jarzynowej. Dzięki sosowi majonezowo-musztardowemu sałatka nie jest mdła. Możesz jednak zastąpić sos jogurtem naturalnym, jeśli jesteś na diecie. Tak samo możesz zdrowszą wersję sałatki jarzynowej przygotować osobno dla gości na komunii, którzy odżywiają się bardziej fit. Zastanawiasz się, która sałatka będzie najlepsza na komunię? Już znasz odpowiedź!

Sałatka na komunię - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto