Ryż smażony

ryż smażony

Ryż doskonale znany jest każdemu z nas. W dzieciństwie jedliśmy go m.in. z mlekiem i owocami. Dziś wykorzystujemy go głównie jak składnik dań obiadowych i przekąsek. Ryż ma wiele cennych właściwości zdrowotnych, więc poleca się włączyć go do swojego codziennego jadłospisu. Warto wiedzieć, że ryż dzieli się na wiele rodzajów, dlatego każdy powinien znaleźć wśród nich swój ulubiony rodzaj ryżu, który będzie mógł wykorzystać w domowym menu. Wśród najzdrowszych na szczególną uwagę zasługują ryże brązowe, które stanowią źródło cennych węglowodanów i błonnika.

Ryż smażony – przepisy na lekki ryż smażony z dodatkami

Ryż jest jednym z najbardziej znanych zbóż świata. Codziennie spożywa go kilka miliardów ludzi, dodając ryż do głównych posiłków lub deserów. Bardzo często jedzą ryż smażony, który można zrobić na wiele różnych sposobów. Jaki jest najlepszy przepis na zasmażany ryż z warzywami, po chińsku, z kurczakiem lub z jajkiem? Jak zrobić go na patelni z pozostałymi składnikami? Sprawdź najciekawsze przepisy na lekki ryż smażony z dodatkami i dowiedz się więcej o tym pysznym, zdrowym produkcie spożywczym.

Przepis na ryż smażony po chińsku lub z kurczakiem – jak zrobić?

Kilka słów na temat ryżu – na jakie rodzaje się dzieli?

Ryż jest zbożem, które cieszy się popularnością na całym globie. Początek produkcji ryżu na światową skalę zapoczątkowano we wschodniej Azji wiele tysięcy lat przed naszą erą. Z kontynentu azjatyckiego ryż powędrował do Ameryki i Europy, stając dziś dla ludzi jednym z podstawowych produktów spożywczych. W Azji ryż w dalszym ciągu stanowi podstawę kuchni, a więc jest głównym składnikiem diety Azjatów pochodzących ze stron wschodnich i południowych. Co ciekawe, można podzielić go na wiele rodzajów, zatem każdy jest w stanie dobrać go pod swoje upodobania lub dietę. Ryż klasyfikuje się nie tylko ze względu na kolor, ale też stopień przetworzenia ziarna i jego oczyszczenia. Oto najbardziej popularne odmiany ryżu, które dostać można w większości sklepów spożywczych:

  • Ryż biały – jest on najbardziej popularny i najczęściej wykorzystywany do różnych potraw. Jest on produktem bez okrywy, zarodka i plew. To ryż polerowany, który można kupić w niemal każdym markecie.
  • Ryż brązowy – nie ma zarodka i plew, jednak już za to okrywę. Właśnie ona sprawia, że ryż jest ciemnego koloru. To zdrowsza odmiana, którą często używa się do tworzenia dietetycznych potraw.
  • Ryż paraboliczny – nie ma ani plew i zarodka, ani okrywy. Zanim jednak ziarna zostaną pozbawione okrywy, preparuje się je termicznie pod wysokim ciśnieniem, po czym suszy i szlifuje. Właśnie taki zabieg sprawia, że ryż ma charakterystyczny żółty kolor.

Ryż można podzielić również według tego, jak długie są jego ziarna. Wobec tego mamy ryż krótkoziarnisty (np. perłowy), średnioziarnisty (np. vialone) i długoziarnisty (np. basmati). Na rynku można dostać również dziki ryż, którego ziarna są ciemne i długie. Ta specjalna odmiana pochodzi z Ameryki Północnej. Nie zalicza się jej jednak do jednego z rodzajów ryżu siewnego.

Właściwości ryżu, o których warto pamiętać. Najważniejsze informacje

Ryż to źródło cennych węglowodanów. To właśnie dzięki niemu dostarczyć można do organizmu niezbędnej do codziennego funkcjonowania energii. W ryżu znajdziemy też sporą ilość białka – jednak już prawie żadnego tłuszczu. Jeśli szukasz znakomitego źródła błonnika pokarmowego, właśnie ryż będzie go w stanie zapewnić. Najlepiej stawiać jednak na ryż brązowy lub dziki, gdyż ma znacznie więcej błonnika niż np. biały czy paraboliczny. Błonnik znajdujący się w brązowym ryżu będzie znakomicie oddziaływał na ośrodek sytości i głodu w organizmie dzięki czemu, spożywając go, będziemy dłużej czuli się najedzeni. Wzmocnimy też poprawne funkcjonowanie jelit. Jeśli zmagasz się z otyłością lub nadwagą, powinieneś koniecznie włączyć jedzenie ciemnego, pełnoziarnistego ryżu do swojego jadłospisu. Dzięki niemu możesz bowiem zrzucić zbędne kilogramy albo utrzymać wagę na stałym poziomie.

Błonnik w ryżu zapobiega też rozwojowi m.in. cukrzycy typu 2 – można zatem stosować go u osób z cukrzycą. Przyczynia się też do zmniejszania poziomu cholesterolu LDL we krwi i minimalizuje ryzyko pojawienia się raka jelita grubego. Warto pamiętać o tym, że ryż to produkt bezglutenowy. Właśnie dlatego z powodzeniem spożywać go mogą osoby zmagające się z nietolerancją glutenu albo celiakią. Ryż to znakomite źródło wielu witamin, zwłaszcza z grupy B. Właśnie one uczestniczą w wielu procesach metabolicznych zachodzących w naszych organizmach. Dzięki nim lepiej funkcjonują wszystkie mięśnie, a także cały układ nerwowy. W ryżu znajduje się również witamina E, która ma antyoksydacyjne właściwości. Najwięcej znajdziesz jej w ryżu parabolicznym, a także pełnoziarnistym. Każdy ryż zawiera sód, więc poleca się go zwłaszcza ludziom borykającym się z nadciśnieniem tętniczym.

Kto nie powinien jeść białego ryżu? Na pewno kobiety w ciąży i dzieci do 5 roku życia. Jedząc go, pojawia się bowiem ryzyko zatrucia rtęcią lub arsenem. W porównaniu do innych zbóż ryż ma największą zdolność do zbierania tych szkodliwych dla zdrowia związków. Białego ryżu nie poleca się również chorującym na cukrzycę oraz insulinooporność. Jeśli chodzi o brązowy ryż, nie zaleca się go osobom zmagającym się z chorobami jelit albo żołądka – głównie ze względu na to, że zawiera on sporą ilość błonnika. Nie powinny spożywać go też osoby będące w okresie pooperacyjnym.

Podsmażanie ryżu, krok po kroku – najlepsze dania ze smażonym ryżem

Jak zrobić smażony ryż na patelni? Sprawdź, jakie to proste!

Smażony ryż kojarzy nam się głównie z kuchnią azjatycką. Słusznie, ponieważ właśnie w tamtej części świata spożywa się go w smażonej postaci zdecydowanie najwięcej. Ryż stanowi główną część diety mieszkańców kontynentu azjatyckiego. My jednak możemy równie dobrze przyrządzać go w takiej postaci we własnej kuchni. Nie musisz więc specjalnie jechać do restauracji, aby skosztować nowego, orientalnego dania. Ryż smażony rodem z Azji można zrobić zarówno w formie mięsnej, jak i wegańskiej lub wegetariańskiej. Wszystko zależy od tego, co tak właściwie preferujemy. W naszym kraju traktujemy dziś smażony ryż jako dodatek do głównego dania, często zastępując nim np. ulubione ziemniaki. W ten sposób można uzupełnić swoje domowe menu, a także sprawić, że będzie ono znacznie bardziej atrakcyjne. Ryż zawiera wiele cennych składników mineralnych i witamin, więc również z tego powodu powinno się włączyć go do jadłospisu. W wersji smażonej smakuje wybornie, podkreślając smak mięsa, warzyw lub ryby – w zależności od tego, z czym zdecydujesz się go przygotować i na jakiej diecie jesteś.

Zanim zaczniesz robić smażony ryż, zobacz koniecznie, które przybory masz w spiżarce lub kuchni. Do przygotowania go przyda się bowiem duża patelnia albo specjalny wok. Danie ze smażonym ryżem często składa się z wielu różnorodnych składników, więc naczynie musi mieć sporo miejsca, aby je wszystkie pomieścić. Możesz wykorzystać każdy rodzaj ryż w zależności od osobistych preferencji lub diety, na jakiej jesteś. Aby sprawić, że ryż będzie jeszcze smaczniejszy, dodaj do niego kilka wyrazistych przypraw. Może to być curry, kurkuma albo inne ulubione przyprawy. Oto kilka kroków, które umożliwią przyrządzenie pysznego smażonego ryżu do każdej potrawy:

  1. Jak zrobić go w najkrótszy sposób, gdy nie masz wiele czasu na przygotowanie obiadu? Przepłucz ryż i odsącz go z wody.
  2. Rozgrzej oliwę z oliwek na patelni lub w woku, po czym wrzuć na nią ryż, aby porządnie go zesmażyć.
  3. Przypraw ryż do smaku wyrazistą przyprawą, aby był jeszcze bardziej orientalny. Może to być słodka lub ostra papryka, curry, imbir i kurkuma.
  4. Porządnie mieszaj całość, aby ryż się nie przypalił. Staraj się mieszać go podczas przyrządzania najlepiej co kilka minut. Jeśli wcześniej nie ugotowałeś ryżu, prawdopodobnie będziesz musiał dolać do niego wody, wlewając ją na wok lub patelnię. Podsmażony ryż przytrzymaj pod pokrywką przez ok. 20 minut, żeby nabrał odpowiedniego smaku i zapachu.

Smażony ryż można jeść z wieloma dodatkami. Ludzie uwielbiają jeść go na przykład z jajkiem, nie dodając zupełnie żadnych innych produktów. Jeszcze inni wolą smażony ryż z warzywami, zwłaszcza że można dodać do niego w zasadzie każde warzywo – cebulę, paprykę, brokuł, fasolkę, kukurydzę czy cukinię. Aby nadać mu typowo azjatyckiego smaku, warto dodać do ryżu również sos sojowy. Jeśli jesteś weganem, ryż smakować będzie obłędne z tofu. Gdy preferujesz mięsne potrawy, możesz przyrządzić smażony ryż z kurczakiem. Warto pamiętać, że w takiej postaci ryż znakomicie smakuje również z różnymi owocami. Możesz więc podawać go z morelami, brzoskwiniami albo z ananasem. Wybór jest naprawdę ogromny i zależy od naszych preferencji kulinarnych! Dla wielbicieli owoców morza dobra informacja – smażony ryż doskonale smakuje z krewetkami lub omułkami. Warto więc eksperymentować, aby odnaleźć smak, który najbardziej będzie nam odpowiadał.

Smażony ryż z warzywami – zrób go na obiad!

Jeśli masz ochotę na szybki i smaczny obiad, spróbuj zrobić smażony ryż z warzywami. To bardzo proste do przyrządzenia danie, które będzie w stanie przygotować dosłownie każdy – nawet amatorzy w kuchni. Aby zrobić kurczaka, wystarczy kupić kilka produktów: ryż jaśminowy, pierś z kurczaka, mąk ziemniaczaną, kapustę pekińską, marchewkę, cebulę, olej rzepakowy, paprykę czerwoną, jajka i dowolne przyprawy do smaku – wszystko zależy, jakie smaki preferujesz. Obiad można przygotować w maksymalnie kilkadziesiąt minut. To dobry pomysł zarówno na szybkie drugie danie, jak i posiłek dla niespodziewanych gości.

Ugotuj ryż w osolonej wodzie, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zostaw go do wystudzenia. Pokrój mięso w paski i dopraw sosem sojowym, a także pieprzem z solą. Dodaj olej i mąkę ziemniaczaną, po czym powoli wymieszaj całość. Rozgrzej olej w woku lub na patelni, który zostanie z mięsa. Podsmaż cebulę poszatkowaną w piórka, aby zyskała złoty kolor. Dodaj do niej roztrzepane jajka i rozlej je równomiernie. Usmaż na rumiano omlet, obracając go z każdej strony. Podziel go w woku (lub na patelni) na mniejsze kawałki, po czym przełóż na talerz. Dodaj do nich mięso i smaż całość dalej. Dosyp warzywa do naczynia i smaż wszystko przez kilka kolejnych minut. Dopraw danie dowolnymi przyprawami i przetrzymaj wszystko w woku lub na patelni. Na koniec dodaj jajka i ryż, po czym wymieszaj całość i jeszcze raz dopraw danie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Smażony ryż z warzywami to dobry pomysł na obiad, zwłaszcza jeśli nie wiesz, co zrobić na szybko dla całej rodziny. Możesz połączyć danie z sojowymi kotlecikami, tofu, mięsem alb rybą – w zależności od preferencji domowników. Przepis jest niezwykle prosty do odtworzenia, więc nikt nie powinien mieć z nim większego kłopotu. Danie jest smaczne i z pewnością zachwyci wszystkich, którzy lubią potrawy z ryżem. Jeśli przyrządzisz je w odpowiedni sposób, z pewnością docenisz danie za to, że ma nie tylko wspaniały smak i zapach, ale też mnóstwo pożytecznych właściwości zdrowotnych. Warto zapamiętać przepis na tę potrawę, aby w zanadrzu mieć zawsze pomysł na sycący i szybki posiłek dla całej rodziny.

Ryż smażony - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto