Quiche

quiche

Quiche, jako tradycyjna potrawa kuchni francuskiej, wpisuje się do kanonu przepisów na tarty. O ile tarty mogą mieć różne nadzienie, to quiche zawiera farsz wyłącznie wytrawny i jest znacznie grubszy od tarty. Quiche stanowi lokalny wyrób z regionu Alzacji i Lotaryngii, gdzie podawano placek nadziewany masą z jajek i mleka z różnymi, wytrawnymi dodatkami, jak ser, owoce morza lub warzywa. Quiche podaje się na ciepło, choć smaczny jest także na zimno. Piecze się go w ceramicznych formach, gdyż dłużej utrzymują one temperaturę dania. Najbardziej znaną potrawą tego rodzaju jest placek lotaryński, którego klasyczne nadzienie składa się z jajecznego kremu z bekonem.

Quiche - pomysły i przepisy na pyszny francuski placek

Francuskie tarty zdobyły ogromną popularność na świecie, gdyż pozwalają na szybkie upieczenie pysznego ciasta zarówno na słodko jak i na słono. Dla osób, które nie lubią słodkich dań, świetnym wyborem będzie tradycyjny lub pomysłowy quiche, czyli rodzaj wytrawnej tarty. Niegdyś danie prostego ludu z regionu Alzacji i Lotaryngii, teraz zdobywa popularność jako wykwintne danie w najlepszych restauracjach. Warto poznać przepis na quiche, gdyż jest to danie nie tylko pyszne, lecz także łatwe do zrobienia, pożywne i sycące. Nadaje się zarówno na obiad, kolację, jak i na imprezę. Doradzamy jak zrobić pyszny quiche i jak go wzbogacić o różne, ciekawe dodatki.

Skąd pochodzi oryginalny przepis na quiche

Francuskie tarty - rodzaje i oryginalny przepis

Flagowym daniem kuchni francuskiej jest tarta, czyli kruchy placek z różnego rodzaju nadzieniem, które nie nie przykryte na wierzchu. Tarta ma charakterystyczny kształt. Jest okrągła, z podwyższonymi i pofalowanymi brzegami, tak aby można było nalać na wierzch nawet płynne nadzienie. Jako spód do tarty sprawdza się ciasto kruche, ciasto drożdżowe lub ciasto francuskie. Tarty i quiche bardzo upowszechniły się na świecie, gdyż jest to sposób na naprawdę szybkie ciasto, które może zrobić nawet osoba o mniejszym doświadczeniu kulinarnym.

Tarty najczęściej robi się z nadzieniem na słodko i podaje na zimno jako deser. Typowym przykładem tarty jest pyszna tarta z jabłkami lub z innymi owocami, jak francuski przysmak Tarta Tatin. W Polsce najczęściej robi się tarty z owocami zalanymi galaretką i podane z bitą śmietaną na wierzchu.

Swoją popularność tarty zawdzięczają łatwości wykonania deseru, gdyż ciasto kruche jest jednym z najłatwiejszych ciast do zrobienia. Ponadto w sklepach można kupić gotowe spody do tarty. Najczęściej są to spody drożdżowe. Spód robimy również z gotowego ciasta francuskiego, które jest bardzo łatwe do zastosowań kulinarnych. Aby upiec tartę musimy mieć specjalną formę do tarty, o wysokich pofalowanych brzegach. W sprzedaży dostępne są formy metalowe, silikonowe lub ceramiczne.

Czym jest quiche? Otóż jest to specjalny rodzaj tarty, do której robimy farsz wyłącznie wytrawny, zaś jego podstawą są jajka rozmieszane ze śmietaną. Quiche pieczemy na kruchym spodzie i podajemy na zimno lub na ciepło. Tradycyjnie quiche podaje się na ciepło, dlatego też do pieczenia używane są formy ceramiczne o nieco wyższych brzegach. Formy ceramiczne dłużej utrzymują ciepło. Quiche zawiera znacznie więcej farszu, dlatego też potrzebna jest forma o wyższych brzegach, niż ta do klasycznej tarty.

Kto wymyślił przepis na tartę i quiche

Jakie jest pochodzenie tarty i quiche? Jej protoplastą był zwykły placek z mięsem lub warzywami, od którego pochodzą znane dziś zapiekane mięsa czy placki pasterskie. Wytrawne placki i mięsa w cieście stanowiły flagowe danie arystokratycznej kuchni brytyjskiej, która odchodzi nieco w zapomnienie. Klasyczny placek składa się ze spodu, nadzienia i warstwy ciasta na wierzchu. Typowym przykładem takiego placka jest anglosaski apple pie, czyli placek z jabłkami.

Nie wiemy kto wymyślił przepis na tartę, gdyż pierwsze wzmianki o tym daniu pojawiają się w późnym średniowieczu zarówno we Francji, jak i w Anglii i we Włoszech. Natomiast słowo “quiche” pojawia się w lokalnym języku Lotaryngii dopiero w XVII wieku i prawdopodobnie wywodzi się z niemieckiego kuchen. Jest to rodzaj tarty będący tradycyjnym daniem Alzacji i Lotaryngii. Potrawa ta była praktycznie nieznana poza Lotaryngią do połowy XX wieku. Tarta, jako placek nie przykryty ciastem, występuje w źródłach jako potrawa goszcząca na arystokratycznych stołach, gdyż ludzi bogatych stać było na drogi farsz. Natomiast na stoły ludu podawano placek zakryty ciastem, tak aby było więcej taniego ciasta niż farszu.

Jak zrobić oryginalny, francuski quiche

Najbardziej znana potrawa, utożsamiana z quiche, to placek lotaryński, będący tradycyjną tartą z regionu Lotaryngii. Jednak placek lotaryński jest tylko jednym z rodzajów quiche, gdyż farsz do quiche, a raczej dodatki do niego, mogą być różne. Tradycyjnie farsz stanowi masa z jajek i mleka lub śmietany z różnymi dodatkami. Placek lotaryński jako dodatki zawiera bekon lub szynkę. Praktycznie każdy region Alzacji i Lotaryngii ma swój własny przepis na quiche. W zależności od regionu, tradycyjna masa do quiche może być wzbogacona o ser, grzyby, warzywa, ryby, krewetki, kraby, raki, anchois i inne. Z warzyw tradycyjnie dodaje się cebulę, cykorię, por, pomidory lub szpinak. Dzięki temu dziś pojawiają się coraz to nowe pomysły na nadzienie do quiche.

Tradycyjnie quiche pieczono na spodzie z ciasta chlebowego, podobnego do spodów do pizzy. Zaś obecnie najbardziej popularne jest ciasto kruche. Tradycyjna masa do nadziewania placka lotaryńskiego składa się z kremu z jajek i mleka lub śmietany z dodatkiem bekonu. W XX wieku potrawa ta stała się znana w całej Francji, gdzie tamtejsi szefowie kuchni zaczęli dodawać do farszu ser, którego w oryginalnym przepisie nie było.

Najlepszy przepis na quiche tradycyjny i nowoczesny

Tradycyjny przepis na placek lotaryński

Do wypieku tradycyjnego quiche potrzebna jest specjalna forma, podobna do tej na tartę, lecz o wyższych brzegach, gdyż na quiche wlewamy znacznie więcej farszu. Zrobienie ciasta na spód placka lotaryńskiego wcale nie jest trudne, gdyż wykorzystamy przepis na tradycyjne, polskie ciasto kruche. Kruche ciasto wymaga zagniatania, lecz jest łatwe do zrobienia, szybkie i zawsze wychodzi.

Klasyczny placek lotaryński zawiera farsz z jajek ubitych z mlekiem lub śmietaną na gładki krem. Możemy także użyć serka twarogowego lub homogenizowanego. Do farszu dodajemy podsmażony bekon lub boczek z cebulą. Farsz wkładamy na surowy spód i pieczemy razem.

Jak zrobić ciekawe nadzienie do quiche

Klasyczny placek lotaryński to nie jedyny pomysł na fajny quiche na codzienny obiad czy na imprezę. Pomysłów na nadzienie do quiche może być bardzo wiele. Już francuscy mistrzowie kuchni rozpoczęli spór czy do farszu do placka lotaryńskiego można dodawać ser i jakiego rodzaju. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do farszu dodawać różne dodatki, jak: mięso, ryby, owoce morza, sery, grzyby czy warzywa. Quiche pozwala na idealne wykorzystanie resztek, które akurat mamy w lodówce.

Nieodzownym elementem quiche jest sos jajeczny. Robimy go miksując jajka z mlekiem, śmietaną lub serkiem. Jako dodatki możemy użyć najróżniejszych produktów, jak warzywa, mięso, sery, ryby, owoce morza itd. Ciasto na quiche służy w zasadzie jako podstawa do farszu. Nadzienie nakładamy na surowy spód i pieczemy lub farsz nakładamy na upieczony spód a całość pieczemy ponownie.

Świetnym dodatkiem do quiche jest mieszanka różnych warzyw, które łączymy z kremem jajecznym. Dobrym zestawieniem jest również ser pleśniowy z szynką lub boczek z porem. Doskonałym pomysłem jest także quiche ze szpinakiem. Szpinak możemy urozmaicić dodając pieczarki lub boczek.

Quiche robi się zazwyczaj z ciasta kruchego. Można również ułatwić sobie zadanie i skorzystać z gotowego ciasta francuskiego. Innym rodzajem spodu jest ciasto chlebowe jak na spód do pizzy lub focaccię. Ciekawy pomysł stanowi ciasto ziemniaczane. Robimy ciasto jak na placki ziemniaczane. Ciastem wylepiamy formę i quiche i pieczemy. Na tak przygotowany spód nakładamy farsz i zapiekamy ponownie.

Podobne dania w kuchni światowej

Nie wiemy skąd pochodzi quiche, choć nazwa sugeruje pochodzenie niemieckie. Jednak w kuchni europejskiej wymyślono sporo pokrewnych dań, które są również ciekawe i łatwe do wykonania, dlatego warto poznać przepisy na nie.

Bardzo podobnym daniem jest tarta na słono. Przyzwyczailiśmy się, że tarta służy jako podstawa deseru na słodko. Zwykle robimy ją z owocami, galaretką i bitą śmietaną. Jednak istnieją również przepisy na tarty na słono. Właściwie nie ma żadnych przeszkód, aby nałożyć na tartę dowolne nadzienie. Farsz do tarty robimy z warzyw i mięsa. Czym różni się wytrawna tarta od quiche? Przede wszystkim sosem. Podstawą quiche jest sos wykonany z jajek i mleka lub śmietany. Natomiast do wytrawnej tarty sosy mogą być dowolne. Najczęściej stosuje się sos beszamelowy. Wytrawną tartę najczęściej posypujemy tartym serem. Świetnie pasuje tu ser pleśniowy.

Nieco podobnym daniem, opartym również na jajkach z mlekiem lub śmietaną, jest hiszpańska tortilla, czyli hiszpański omlet. Tortilla hiszpańska nie ma nic wspólnego z tortillą meksykańską, która jest po prostu plackiem pszennym służącym do zawijania farszu. Tortilla hiszpańska stanowi gruby omlet z ziemniakami. Przepis na to danie jest bardzo prosty, zaś tortillę jemy na ciepło lub na zimno. Do masy zrobionej z jajek i mleka dodajemy podsmażoną cebulę i ziemniaki smażone na głębokim tłuszczu. Całość smażymy jak zwykły omlet. To smaczne i pożywne danie może stać się fajnym pomysłem na szybki obiad.

Pokrewnym daniem, również dającym wiele możliwości kreatywnych, jest włoska frittata, która jest rodzajem omleta lub jajecznicy z dodatkami. Również to danie bazuje na jajkach zmieszanych ze śmietaną. Do masy jajecznej dodajemy dowolne dodatki. Przykładem doskonałego farszu jest szpinak podsmażony z cebulą i suszonymi pomidorami. Na wierzchu danie posypujemy serem. Frittatę robimy w patelni ze stali nierdzewnej, którą można używać w piekarniku, gdyż danie to zapieka się w piekarniku. Frittata pozwala na różnego rodzaju farsz, dlatego też daje pole do różnych pomysłów kulinarnych.

Quiche - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto