Przetwory z papryki

przetwory z papryki

Przygotowywanie przetworów na zimę to coś, co od lat praktykuje wielu Polaków. Wekowanie pozwala zachować smak i drogocenne właściwości sezonowych warzyw i owoców. Wśród popularnych przetworów są oczywiście te z papryki. Warzywa są cennym źródłem witamin i minerałów. Mają również intensywny smak, który doskonale podkreśla wyrazistość potraw. Przetwory z papryki można jeść zimą saute, ale też dodawać do wielu dań.

Przetwory z papryki – najlepsze domowe weki z papryki na zimę

Przetwory z papryki od lat popularne są w naszym kraju. Polacy robią je na zimę, aby zachować na dłużej smak i zapach świeżej papryki. Domowe weki z papryki robione są do słoików, np. w zalewie octowej. Sprawdź najlepsze przepisy na przetwory z papryki.

Jak zrobić przetwory z papryki? Sprawdź domowe sposoby na weki z papryki

Dlaczego warto jeść przetwory z papryki? Wyjaśniamy

Niektórzy uwielbiają przetwory z papryki, uważając je za najlepsze wśród domowych weków. Papryka to bowiem cenne warzywo, pełne wartości odżywczych i substancji mineralnych. Wyróżnia się też wszechstronnym zastosowaniem kulinarnym. Mimo że popularność papryki w Europie jest ogromna, pochodzenie warzywa sięga Ameryki Środkowej i Południowej – właśnie stamtąd, za sprawą podróży Krzysztofa Kolumba, nasiona trafiły do Europy. Papryka jest bogata w cenne witaminy, zwłaszcza witaminę C. Zawiera jej znacznie więcej niż np. cytryna. Poza tym witamina C w papryce nie rozpada się podczas gotowania, co często ma miejsce w przypadku innych produktów spożywczych. Papryka to znakomite źródło przeciwutleniaczy, witamin z grupy B oraz witamin A i E. Znajduje się w niej również żelazo, fosfor, magnez i potas.

Papryka dzieli się na kilka odmian. Można spotkać papryki m.in. słodkie, ostre lub pikantne. Wśród znanych na świecie odmian wyróżniamy kilka: bell (najpopularniejsza odmiana słodka), cayenne (to z niej produkuje się pieprz cayenne), habanero (jedna z najostrzejszych papryk na świecie), jalapeno (ostra, używana jako dodatek do wielu dań), peperoncini (mała i słodko-ostra) czy tabasco (czerwona i ostra). Czym różnią się od siebie papryki zielone, czerwone i żółte? Otóż są takie same, poza drobną różnicą – mają inny stopień dojrzałości. Papryki czerwone rosną najdłużej, a zielone zrywane są na wczesnym etapie dojrzałości. Kolor czerwony jest wynikiem dłuższego dojrzewania na słońcu. Czerwona papryka jest słodsza, ponieważ zawiera więcej beta-karotenu. Zielona papryka jest bardziej gorzka, a żółta neutralna – ma smak pomiędzy słodką a gorzką. Zaleca się spożywanie różnych odmian papryki, aby dostarczyć do organizmu zróżnicowanych składników odżywczych.

Dlaczego powinniśmy robić paprykę do słoików na zimę?

Przede wszystkim ze względu na dostępność papryki w sezonie letnim. Jest wówczas stosunkowo tania, więc można zakupić warzywo w dużych ilościach i przerobić na przetwory, takie jak marynaty, konfitury, sosy lub zrobić papryczki w zalewie octowej. Przetwory można przechowywać przez wiele miesięcy, a to już pozwala zaoszczędzić pieniądze na zakupach w okresie zimowym – czyli wtedy, gdy ceny świeżych papryk są wysokie. Warto robić przepisy na przetwory z papryki również dlatego, że warzywo bogate jest w cenne dla organizmu substancje odżywcze, o których już wspominaliśmy. Mimo że niektóre witaminy, takie jak witamina C, mogą nieco „wyparować” w procesie przetwarzania, to nadal będzie jej całkiem sporo np. w marynacie czy sosie.

Przetwory z papryki są popularne ze względu nie tylko na wyjątkowy smak, ale i wszechstronność w kuchni. Charakterystyczny smak i zapach papryki dodają wyrazistości innym potrawom. Marynaty z papryki świetnie komponują się np. z mięsem, nadając mu delikatnej lub ostrej (w zależności od odmiany papryki) pikantności. Konfitura z papryki pasuje do sera i pieczywa, a sosy (np. ajvar czy salsa) mogą być używane jako dipy do przekąsek bądź grillowanych potraw. Wszechstronność przetworów z papryki daje nam niemal nieograniczone możliwości kulinarne. W dodatku, robiąc paprykę samemu w domu, mamy pełną kontrolę nad dodatkami. Możemy więc uniknąć np. chemicznych dodatków, sztucznych barwników i konserwantów. Przygotowywanie domowych przetworów daje pewność, że używamy świeżych i naturalnych składników. Z pewnością wpłynie to na smak przyrządzanych dań, których papryka będzie dodatkiem.

Jak zrobić przetwory z papryki na zimę? Sprawdzone metody

Przetwory z papryki w zalewie octowej – zrób je na zimę!

Przetwory z papryki doskonale smakują zimą. To jedne z najsmaczniejszych weków, jakie można przyrządzić na ten najchłodniejszy okres w Polsce. Do zrobienia papryki w zalewie octowej potrzebujesz następujących składników: papryka czerwona i żółta, ocet, sól, cukier, czarny pieprz, ziele angielskie, liście laurowe oraz goździki. Zacznij od przygotowania papryki. W tym celu umyj ją, usuń gniazda nasienne i pokrój w paski. Możesz też zostawić większe kawałki papryki. Zabierz się za zalewę, zagotowując w garnku wodę z octem. Dodaj sól, ziarna pieprzu, cukier, liście laurowe ziele angielskie i goździki. Gotuj zalewę przez kilkanaście minut na małym ogniu – smaki muszą się ze sobą idealnie połączyć. Zabierz się za przygotowanie słoików – umyj w gorącej wodzie i wysusz. Do każdego słoika włóż goździk i liść laurowy.

Kolejny krok to napełnianie słoików. Pokrojoną paprykę wrzuć do gotującej się zalewy octowej. Gotuj przez ok. 5 minut, aż papryka zmięknie. Następnie wyjmij ją z zalewy i równomiernie rozłóż w słoikach, nie uszkadzając kolejnych warstw. Wlej gorącą zalewę do słoików, pozostawiając od góry ok. 1 cm miejsca. Wstrząsaj słoikami, aby pozbyć się powietrza i równomiernie rozprowadzić zalewę. Załóż gumowe uszczelki na brzegi słoików, po czym dokręć wszystkie. Kolejnym etapem będzie pasteryzacja słoików. W tym celu ułóż ściereczkę w dużej misce i ustaw na niej słoiki. Wlej ciepłą wodę, aby zalać słoiki do połowy. Podgrzej temperaturę do ok. 80 st. C i staraj się ją utrzymać przez kwadrans. Uważaj, aby woda się nie zagotowała. Wyciągnij słoiki z miski i zostaw do wystudzenia na blacie kuchennym. Sprawdź, czy wieczka są dobrze dokręcone i szczelne. Schowaj słoiki z zawekowaną papryką do ciemnego i możliwie chłodnego miejsca (np. do spiżarni).

Salsa paprykowa – zrób zapas do mięsa i nachosów

Masz ochotę na paprykową salsę w środku zimy? Potrafi świetnie rozgrzać organizm, a także wybitnie smakuje m.in. z daniami grillowymi czy mięsem. Możesz zrobić salsę sam w domu, następnie zawekować i przechować na zimę. Oto składniki, których potrzebujesz do zrobienia salsy paprykowej: czerwona papryka, pomidory, czosnek, oliwa z oliwek, cebula, sól, cukier, papryka w proszku (najlepiej ostra), kumin, oregano, pieprz, cynamon i kardamon. Najpierw upiecz paprykę w piekarniku albo zrób ją na grillu. Zdejmij skórki. Przypieczenie papryki doda jej głębszego, wyrazistszego smaku. Jeśli nie masz dużej ilości czasu, możesz pokroić paprykę na paski i po prostu jej nie piec. Następnym krokiem będzie pokrojenie cebulki i czosnku na drobne kawałki. Pomidory sparz wrzątkiem i obierz ze skórek, po czym pokrój w kostkę. Rozgrzej oliwę z oliwek np. w dużym garnku. Dodaj cebulę i czosnek – muszą zmięknąć i nieco się zarumienić. Dodaj paprykę, pomidory, sól, cukier, kardamon, cynamon, kumin, oregano i pieprz. Jeśli wolisz pikantną salsę, doskonałym pomysłem będzie dodanie ostrej papryki w proszku. Wszystko należy gotować przez ok. 1,5 godziny, mieszając. Składniki muszą się połączyć, aby stworzyć charakterystyczną konsystencję, jaką ma salsa. Jeśli będzie za gęsta, wystarczy dolać nieco wody do garnka.

Gdy salsa będzie gotowa, możesz zabrać się za przyrządzanie słoików. Umyj słoiki w gorącej wodzie i wysusz. Możesz także zanurzyć je we wrzącej w celu przeprowadzenia dezynfekcji. Napełnij słoiki gorącą salsą paprykową, zostawiając od góry ok. 1 cm luzu. Zamknij dokładnie i włóż do dużego garnka  z wrzącą wodą, aby całkowicie je zanurzyć. Gotuj przez kwadrans w celu zapasteryzowania. Wyjmij słoje i wystudź. Wieczka muszą być dobrze zamknięte. Odstaw słoiki do przegryzienia się smaków. Najlepiej schować je do zaciemnionego i chłodnego miejsca, np. spiżarni lub piwnicy. Dzięki temu salsa będzie gotowa do spożycia przez wiele miesięcy. Po otwarciu możesz podawać ją jako dip do nachosów, dodatek do grillowanych mięs lub posmarować nią kanapki np. z szynką i serem.

Przetwory z papryki - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto