Przetwory z czereśni

przetwory z czereśni

Czereśnie składają się w aż 80% z wody, co czyni je bardzo zdrowymi owocami. Mimo tak dużej zawartości wody czereśnie mają w sobie wiele cennych wartości odżywczych i witamin, dzięki którym możemy bardzo poprawić swoje zdrowie. Czereśnie pochodzą z Turcji, a dokładnie od mieszkańców Kaukazu. Dawniej używano czereśni po to, aby radzić sobie z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi. Robiono więc wywary z kwiatów i liści, a ze zmiażdżonych pestek czereśni wytłaczano olejek.

Przetwory z czereśni - przepisy

Często zadawane pytania

Przetwory z czereśni – zbiór przepisów na domowe przetwory z czereśni

Czereśnie to jedne z najbardziej popularnych owoców w naszym kraju, mimo że pochodzą z terenów Azji Zachodniej. Polacy chętnie wykorzystują owoce, aby robić przetwory z czereśni na zimę. Nie dość, że czereśniowe przetwory smakują naprawdę wybornie, to w dodatku zawierają wiele cennych właściwości odżywczych i witamin. Jak zrobić domowe konfitury, aby starczyły na chłodne dni? Na czym polega wekowanie? Które przepisy na dżem i inne zaprawy sprawdzą się najlepiej? Dowiedz się więcej na temat właściwości czereśni i sprawdź, co zrobić z nich dla swoich najbliższych.

Przetwory z czereśni – sprawdź przepisy na domowe zaprawy i konfitury

Co warto wiedzieć o czereśniach? Najważniejsze informacje

Czereśnie są kulistymi owocami, które mają w środku pestkę. Pochodzą z Azji Zachodniej, a dokładniej z kaukaskich rejonów Turcji. Mimo egzotycznych korzeni czereśnie uprawiane są również w Polsce. Często można też je spotkać rosnące zupełnie na dziko, gdyż nie mają one zbyt wielkich wymagań do wzrostu. Wobec tego czereśnie to jedne z najbardziej rozpoznawalnych owoców w naszym kraju. Właśnie dzięki nim możliwe jest tworzenie i wekowanie różnych pysznych przetworów na zimę, a także pieczenie smacznych ciast owocowych na każdą okazję. Czereśnie to letnie owoce, które mają krwistoczerwony kolor. Czasem można również spotkać je w barwie prawie czarnej, ale i żółtej – wiele zależy od odmiany czereśni. Owoce gotowe są do zbioru od końca maja. Ich smakiem delektować można się niemal do połowy lipca.

Czereśnie znane są ze swoich prozdrowotnych właściwości. Mówi się, że to idealne owoce na artretyzm. Wszystko za sprawą cyjanidyny, będącą związkiem blokującym ból wywoływany kryształkami kwasu moczowego – właśnie dlatego czereśnie są skuteczne w walce z dną moczanową. Jako że sporo w nich również potasu, spożywanie czereśni korzystnie wpływa na serce i unormowanie ciśnienia tętniczego krwi. Dzięki obecności w nich kwercetyny, jedząc czereśnie, możliwe jest także wyregulowanie stężenia cholesterolu we krwi. Co jeszcze warto wiedzieć o czereśniach? Oto zbiór ważnych informacji na temat tych pożywnych owoców.

  1. Dzięki zawartości witaminy B czereśnie wspomagają nie tylko pracę serca, ale i tarczycy.
  2. Jedząc czereśnie, można dostarczyć do organizmu dużą dawkę jodu – więcej niż są go w stanie dostarczyć ryby morskie. Dzięki temu można zadbać o unormowanie procesów metabolicznych czy wzmaganie produkcji hormonów tarczycy.
  3. Jedzenie czereśni pomaga na układ pokarmowy, ponieważ kwasy organiczne w nich zawarte pobudzają trzustkę do pracy. Czereśnie mają też działanie moczopędne i opóźniają proces starzenia się organizmu.
  4. W czereśniach znajdują się przeciwutleniacze, które są naturalnymi substancjami chroniącymi organizm przed m.in. nowotworami.

Czy jedzenie czereśni jest dobre dla kobiet w ciąży i cukrzyków? Jak przechowywać owoce?

Czereśnie polecane są w diecie ciężarnych kobiet, ponieważ zawierają mnóstwo jodu – minerału, który jak najbardziej wskazany jest w menu większości kobiet w ciąży. Oczywiście nie uprawnia to do codziennego spożywania czereśni bez żadnego limitu! Są to bowiem owoce ciężkostrawne, zatem powinno się je spożywać z umiarem. Czereśnie nie są polecane kobietom karmiącym, gdyż ich jedzenie może przyczynić się do bólu brzucha albo kolki u niemowlaka. Warto pamiętać, że czereśnie zawierają sporo cukru, jednak ich indeks glikemiczny jest niski. Jeśli masz cukrzycę, możesz spożywać te owoce – jednak w umiarkowanej ilości, żeby nie narobić sobie problemu.

W jaki sposób wybierać i przechowywać czereśnie? Otóż przed ich spakowaniem do zamrażarki albo lodówki należy zawsze przejrzeć, czy owoce nie są przebarwione lub uszkodzone. Tylko jeden zepsuty owoc może przyczynić się do tego, że pozostałe czereśnie błyskawicznie… zgniją. Kupuj zawsze dojrzałe czereśnie, gdyż po zerwaniu z drzewa nie będą one miały już szansy dojrzeć. Owoce można przechowywać w lodówce do siedmiu dni – pod warunkiem, że są nieumyte. Czereśnie łatwo się też mrozi. Trzeba jednak przed wrzuceniem ich do zamrażalnika pozbyć się ogonków, a następnie rozłożyć na aluminiowej folii. Czereśnie w takiej formie można mrozić do 10 miesięcy. Jak wydrążyć owoce? Powinno się zawsze przekrajać czereśnie na pół, a dopiero potem wyjmować z nich pestki.

Dżem, konfitura, sok – które przetwory z czereśni są najlepsze?

Tych rzeczy nie wiedziałeś o czereśniach!

Czereśnie mogą stanowić fantastyczny dodatek do wielu deserów, ale i sałatek. Można dodawać je również do obiadu w formie sosu do mięsa, a także upiec w cieście razem z wyszukaną potrawą. Czereśniowy sok doskonały będzie na lato, orzeźwiając podniebienie. Z kolei zimą sprawdzi się jako rozgrzewająca, aromatyczna nalewka. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że czereśnie to nie tylko smaczne owoce, ale i bardzo ciekawe produkty spożywcze. Oto kilka istotnych informacji na ich temat, o których być może jeszcze nie słyszałeś.

  1. Nie popijaj tych owoców mlekiem albo wodą, ponieważ w ten sposób możesz nabawić się jedynie kłopotów żołądkowych (zwłaszcza biegunki).
  2. Czereśni nie powinno się jeść przed ciężkostrawnymi i tłustymi posiłkami, gdyż ich obecność w żołądku może znacznie wyhamować proces trawienia np. smażonej karkówki.
  3. Owoce te nie są polecane dla osób z chorobą wrzodową albo wyjątkowo wrażliwym żołądkiem. Wszystko przez to, iż czereśnie naprawdę długo w nim zalegają.
  4. Czereśnie w surowej wersji są nietuczące i jednocześnie naprawdę syte, zatem można się nimi najeść i na długo zabić uczucie głodu. Surowych czereśni nie powinny jednak jeść osoby z wrażliwym przewodem pokarmowym. Takim osobom lepiej będzie spożywać czereśnie w obrobionej termicznie wersji.

Jak zrobić dżem czereśniowy? Sprawdzony sposób na przetwory z czereśni

Kiedy tylko pod koniec maja zaczną pojawiać się czereśnie, warto zebrać je i przygotować z owoców coś naprawdę smacznego. Czereśnie bowiem jak żadne inne owoce kojarzyć nam się będą zawsze ze smakiem oraz aromatem słonecznego, ciepłego lata. Czemu więc nie zamknąć tego zapachu w słoiku? Spróbuj przygotować z czereśni domowy dżem. Nie dość, że będzie on naprawdę pyszny, to w dodatku przepis jest prosty w przygotowaniu. Nie trzeba do niego wybitnych umiejętności kulinarnych – wystarczy krok po kroku wykonywać kroki. Warto zrobić dżem z czereśni, ponieważ nie będzie on zawierał konserwantów jak sklepowe produkty. Dżem będzie też o wiele tańszy, gdy zrobisz go sam. Nadadzą się do niego późne odmiany czereśni, zatem pierwsze zbiory zjedz na surowo, a późniejsze schowaj do słoików i zawekuj.

Do przygotowania domowego dżemu potrzebować będziesz czereśni, cukru i laski wanilii. Najpierw usuń ogonki z czereśni, a później je umyj i wydryluj. Zasyp owoce cukrem w dużym garnku, po czym zostaw na 4-5 godzin – muszą puścić sok. Przemieszaj czereśnie i wstaw w garnku na średni ogień. Zagotuj, w międzyczasie zbierając wydobywającą się pianę. Dodaj laskę wanilii i zmniejsz ogień. Powoli smaż czereśnie, aż odparuje z nich sok. Dżem powinien zrobić się gęsty. Należy jednak kilkukrotnie w trakcie smażenia zdejmować garnek i odstawiać na bok, żeby czereśnie nieco ostygły. Gotowe przetwory z czereśni wystarczy przełożyć do wyparzonych uprzednio słoików, zakręcić i odwrócić do góry dnem. Jeśli smażyłeś dżem krótko, koniecznie zapasteryzuj wypełnione nim słoiki.

Kompot z czereśni – doskonały pomysł na upalne lato

Nie wiesz, do czego wykorzystać czereśnie latem? Spróbuj przygotować z nich pyszny i orzeźwiający kompot. Będzie on na pewno dużym zaskoczeniem i jednocześnie słodką niespodzianką dla dzieci. Z takim kompotem żaden letni skwar nie będzie im straszny! Do przyrządzenia kompotu potrzebujesz czereśni, ksylitolu i cukru waniliowego. Najpierw należy umyć, pokroić i wydrylować czereśnie. Zagotuj następnie litr wody z ksylitolem i opakowaniem cukru waniliowego. Wrzuć czereśnie do wrzącej wody i gotuj całość jeszcze przez kwadrans na średnim ogniu – owoce muszą zrobić się miękkie. Zdejmij ugotowany kompot z ognia i zostaw do wystygnięcia. Dopiero gdy się schłodzi, podawaj go domownikom do picia. Możesz również włożyć kompot do lodówki, aby stał się jeszcze bardziej orzeźwiający.

Kompot ze świeżych czereśni jest genialnym pomysłem na orzeźwiający napój dla całej rodziny. Nie dość, że smakuje naprawdę świetnie, to w dodatku bardzo łatwo się go robi. Nie trzeba mieć wielkiego doświadczenia w gotowaniu, aby przyrządzić kompot. Oczywiście najlepszym pomysłem jest zrobienie go w sezonie letnim, aby wspaniale orzeźwiał i ochładzał organizm w najbardziej upalne dni. Pamiętaj, że czereśnie to niezwykle zdrowe owoce, będące źródłem wielu witamin i cennych składników mineralnych. Czereśnie są także niesamowitym źródłem antyoksydantów, więc pomogą ochronić organizm przed wytwarzaniem wolnych rodników. To z kolei przełoży się na wolniejsze starzenie się naszej skóry, a także zminimalizuje ryzyko rozwoju m.in. nowotworu.

Karmelizowane czereśnie – prosty przepis na smaczną przekąskę

Czereśnie można przygotować nie tylko w formie dżemu czy kompotu. Można z nich bowiem zrobić przepyszne karmelizowane owoce, które stanowić będą znakomity dodatek m.in. do ciast, lodów i innych deserów. Są słodkie i smaczne, a także genialnie komponują się z domowymi wypiekami. Do przygotowania karmelizowanych czereśni nie jest wymagana specjalistyczna wiedza, więc z pewnością bardzo dobrze poradzisz sobie z ich przygotowaniem. Składniki, których potrzebujesz, to: czereśnie, cytryna i cukier. Najlepiej sprawdzą się oczywiście klasyczne czerwone czereśnie. Jeśli zapasteryzujesz owoce, będziesz mieć świetną przekąskę na zimę.

Najpierw sparz cytrynę, a potem wyszoruj ją szczoteczką. Następnie zetrzyj skórkę na tarce i wyciśnij z niej sok. Umyj czereśnie i wrzuć je na patelnie. Dodaj sok z cytryny, skórkę cytrynową i cukier. Podgrzewaj wszystko na małym ogniu – cukier powinien się rozpuścić. Odstaw do wystygnięcia, następnie znów podgrzej do zagotowania – gotuj jeszcze przez kilka minut. Gorące czereśnie włóż do słoiczka, porządnie zakręć i ustaw do góry dnem, aby zapasteryzować owoce. Gdy zakrętki zostaną szczelnie zamknięte, będziesz mógł przechowywać karmelizowane czereśnie do kilkunastu miesięcy. Otwarty słoik należy z kolei trzymać w lodówce maksymalnie do tygodnia.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto