Przetwory z borówki amerykańskiej

przetwory z borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska jest cenionym owocem w naszym kraju, głównie ze względu na właściwości lecznicze. Nazywana jest bliską krewną czarnej jagody, a sezon na borówkę amerykańską w Polsce przypada na lato. Poza niewątpliwie pysznym smakiem borówka ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Doskonale oddziałuje na wzrok i prawidłową pracę wątroby. Jest doskonała dla osób będących na diecie odchudzającej, ze względu na niską zawartość kalorii. Polecana jest również cukrzykom i osobom zmagającym się z insulinoopornością, gdyż ma niewielką zawartość cukru.

Przetwory z borówki amerykańskiej – najlepsze przepisy na domowe przetwory

Przetwory z borówki amerykańskiej od lat popularne są w Polsce. Kiedy tylko zaczyna się sezon na borówki, zrywamy je i jemy bezpośrednio z krzaczka, a także przerabiamy do słoików. Niektórzy uważają je za najlepsze owoce na zimę, zwłaszcza dla dzieci. Bez problemów zrobisz z borówek konfiturę, sok, dżem czy syrop. Weki można robić z cukrem lub bez w zależności od upodobania czy wskazań zdrowotnych. Jak zrobić domowe przetwory z borówki? Sprawdź najciekawsze przepisy na przetwory z borówki amerykańskiej.

Najlepsze domowe przepisy na przetwory z borówki amerykańskiej

Dlaczego warto robić przetwory z borówki amerykańskiej?

Borówki amerykańskie to pyszne, słodkie owoce o ciemnoniebieskim kolorze. Od lat cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Są niezwykle soczyste i orzeźwiające, więc idealne na lato – właśnie o tej porze roku możemy zjadać borówki bezpośrednio z krzaczka. Owoce spożywa się również w formie przetworzonej, np. jako ciasto lub domowe przetwory. Polacy chętnie przygotowują borówki na zimę. Do słoików wlewają i pasteryzują m.in. borówkowy dżem, konfiturę, sok czy syrop. Weki otwierane są później w chłodniejsze dni i zajadane saute lub w towarzystwie deserów (naleśniki, gofry, ciasta, a nawet lody). Borówki można wekować z cukrem lub bez. Owoce doceniane są przez Polaków nie tylko za słodki smak, ale również właściwości prozdrowotne.

Nic dziwnego, że często decydujemy się robić przetwory z borówki amerykańskiej. Wśród najważniejszych zalet tych małych, słodkich owoców, podkreślić trzeba korzystny wpływ borówek na pamięć. Dzięki zawartym w nich flawonoidom można zapobiec utracie pamięci związanej z postępującym wiekiem. Spożywanie borówek poprawia koncentrację i komunikację między komórkami mózgu. Systematyczne jedzenie owoców pomaga też w zapobieganiu nadciśnieniu. Zawarte w borówkach antocyjany mają na to niezwykle pozytywny wpływ. Regularne spożywanie owoców może również wspomóc ochronę wątroby przed marskością. Jedzenie borówek wpływa korzystnie na układ pokarmowy i trawienny. Są w nich antybakteryjne garbniki mające zdolność usuwania różnych toksyn z organizmu.

Jak przechowywać borówki, zanim zrobisz z nich przetwory?

Jeśli nie możesz od razu zabrać się za przetwory, bo potrzebujesz do tego czasu, naucz się przechowywać owoce. Zbierając borówki, zwróć szczególną uwagę, aby miały niebieski kolor, delikatny wosk i biały nalot. Dzięki takim owocom przetwory z borówki amerykańskiej będą smakowały naprawdę dobrze. Zwróć uwagę na to, aby nie zbierać owoców nieświeżych, spleśniałych czy wysuszonych. Świeże borówki amerykańskie można przechowywać w lodówce maksymalnie przez tydzień. Jeśli nie planujesz spożycia owoców tego samego dnia lub nie chcesz na razie robić z nich przetworów, lepiej od razu ich nie myć.

Możesz również zamrozić owoce, aby później użyć ich do stworzenia smacznych przetworów. Najpierw rozłóż nieumyte borówki na pergaminie, po czym schowaj je do zamrażarki. Po zamrożeniu przełóż owoce do plastikowych woreczków. Tak zamrożone borówki możesz przechowywać przez około rok. Zanim zabierzesz się za mrożenie, pamiętaj, aby świeże owoce najpierw umyć letnią wodą, a następnie odsączyć na papierowym ręczniku, zostawiając do wyschnięcia. Mrożonych borówek nie musisz myć jedynie po wyjęciu z zamrażarki. Przed wykorzystaniem do przetworów, deserów czy ciasta, owoce należy rozmrozić do temperatury pokojowej. Dzięki temu zachowają swoje właściwości odżywcze, konsystencję oraz niepowtarzalny, soczysty i słodki smak.

Jak zrobić przetwory z borówki amerykańskiej? Sprawdzone sposoby

Dżem z borówki amerykańskiej – prosty przepis na smaczny dżem

Chcesz zaskoczyć najbliższych pysznym dodatkiem do ciasta na zimę? A może w ramach deseru zaproponować im coś smacznego zamiast batonów i czekolady? Spróbuj zrobić dżem z borówki amerykańskiej. Do jego przygotowania potrzebujesz następujących składników: świeże borówki amerykańskie, sok z cytryny, otarta skórka z pomarańczy i cytryny, gałka muszkatołowa i cynamon. Najpierw dokładnie umyj borówki amerykańskie i pozbądź się niedojrzałych lub uszkodzonych owoców. Odstaw do odsączenia. Wyciśnij sok z cytryny i odłóż w osobnym naczyniu (np. małej miseczce). Zetrzyj skórkę z cytryny i pomarańczy – odłóż na później.

Zmieszaj wszystkie składniki w garnku – borówki, sok z cytryny, skórkę z pomarańczy i cytryny, cynamon, cukier, wodę i gałkę muszkatołową. Cukier powinien się dobrze rozpuścić. Doprowadź zawartość do wrzenia na średnim ogniu, po czym zmniejsz i gotuj jeszcze przez 45 minut, mieszając. Owoce powinny zmięknąć i puścić sok. Masa w garnku musi zgęstnieć. Jeśli dżem nałożony na talerz będzie się ściągać i się nie rozleje, jest gotowy. Zbyt rzadki zacznie uciekać z talerza – wówczas należy gotować go jeszcze przez kilka minut. Dżem gotowy? Przygotuj czyste słoiki do zawekowania przetworów na chłodniejsze miesiące. Wyparz słoiki i wieczka w gorącej wodzie, po czym je wysusz. Napełnij gorącym dżemem, zostawiając od góry 1 cm wolnego miejsca. Zamknij i zapasteryzuj, gotując przez 15 minut w garnku z wodą. W ten sposób zawekowane przetwory z borówki amerykańskiej możesz otworzyć o dowolnej porze i jeść prosto ze słoika. Możesz również posmarować nimi naleśniki i tosty bądź dodać do lodów lub ciasta owocowego.

Marmolada z borówek i malin – doskonała na kanapki

Jeśli masz ochotę od czasu do czasu zjeść coś pysznego do kanapek albo posmarować czymś słodkim domowe naleśniki, spróbuj zrobić marmoladę owocową. Do jej przyrządzenia przydadzą się następujące składniki: borówki amerykańskie, maliny, cukier, skórka i sok z cytryny oraz cynamon. Najpierw przygotuj owoce, usuwając łodyżki i zanieczyszczenia. Opłucz borówki i maliny pod bieżącą wodą, po czym je wysusz. Wymieszaj owoce z cukrem, sokiem i skórką z cytryny oraz cynamonem – składniki powinny się dobrze przegryźć. Zostaw je w ten sposób na całą noc lub chociaż kilka godzin, aby borówki z malinami puściły sok.

Następnego dnia ustaw garnek na średnim ogniu, przelej do środka składniki i doprowadź rondel do wrzenia. Zmniejsz ogień i gotuj marmoladę przez ok. 50 minut, aż zgęstnieje. Jeśli będzie wystarczająco gęsta, zdejmij z ognia i zostaw do wystygnięcia. Przelej przetwory z borówki amerykańskiej i maliny do wcześniej wyparzonych i suchych słoiczków – od góry powinno zostać trochę miejsca. Zakręć słoiki i włóż do garnka wypełnionego wrzątkiem. Pasteryzuj przez 15 minut, następnie zostaw do wystygnięcia. Sprawdź, czy słoiki są prawidłowo zakręcone i czy nic z nich nie wycieka. Po ostygnięciu przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu, np. w spiżarce.

O czym pamiętać, robiąc przetwory z borówki amerykańskiej?

Aby zapewnić bezpieczeństwo i trwałość przetworów na bazie borówki amerykańskiej, powinieneś przestrzegać kilku zasad. Należy zawsze wybierać świeże i dojrzałe owoce. Nie mogą mieć żadnych uszkodzeń czy oznak zepsucia. Przed rozpoczęciem przygotowywania przetworów starannie umyj i wysusz borówki. W tym celu zanurz je w zimnej wodzie i delikatnie mieszaj, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Borówki możesz wysuszyć na papierowym ręczniku. Usuń również niedojrzałe owoce, gałązki i zanieczyszczenia – są zbędne w procesie tworzenia przetworów. Podczas przygotowywania weków, przestrzegaj proporcji w przepisach. Ilość cukru bądź innych dodatków może mieć kluczowe znaczenie dla trwałości i konsystencji produktów.

Borówki amerykańskie można mrozić, gotować czy konserwować w słoikach. Po ich przyrządzeniu, o ile chcesz przechowywać przetwory w spiżarce, dobrze będzie odpowiednio je oznaczyć (np. zapisując na wieczku datę utworzenia przetworu). Upewnij się również, że pokrywki słoików są szczelnie zamknięte. Dzięki temu będziesz mógł wraz z rodziną przez cały rok cieszyć się pysznymi i zdrowymi przetworami z borówek.

Przetwory z borówki amerykańskiej - dżemy

Dżem z borówki amerykańskiej - przepis I

Borówka amerykańska, która jest bardziej popularna niż borówka kanadyjska, cieszy się dużym uznaniem nie tylko ze względu na smak owoców, ale także ze względu na swoje właściwości. Przepisy na przetwory z borówki amerykańskiej są bardzo proste i idealnie nadają się na przechowywanie w spiżarni zimą.

Bardzo popularne przetwory z borówki amerykańskiej to właśnie dżemy. Dżem z borówki amerykańskiej robi się w bardzo prosty sposób.

Składniki:

  • 1 kg borówki amerykańskiej,
  • 0,5 kg cukru,
  • sok z 1 cytryny,
  • skórka z 1 cytryny.

Dodawanie do dżemu z borówki amerykańskiej skórki z cytryny nie jest konieczne, lecz smak całego przetworu na zimę będzie lepszy.

Przygotowanie:

  • Borówki myjemy i osuszmy, a następnie delikatnie miksujemy.
  • Zmiksowane borówki wkładamy do garnka i zasypujemy cukrem, dodając sok z cytryny i jej skórkę.
  • Całość smażymy około 30 minut, co jakiś czas mieszając.
  • Gorący dżem przekładamy do słoiczków, zakręcamy i stawiamy do góry dnem do ostygnięcia.

Tak przygotowane przetwory z borówki amerykańskiej doskonale nadają się do naleśników i ciast. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z przepisami na przetwory.

Dżem z borówki amerykańskiej - przepis II

Kolejny przepis na dżem również nie jest złożony i wykorzystana jest do niego borówka amerykańska, ponieważ borówka kanadyjska nie nadaje się do tego typu przetworów.

Składniki:

  • 1 kg borówki amerykańskiej,
  • 350 g cukru,
  • żelfix.

Z reguły nie jest konieczne używanie zagęszczaczy, ponieważ borówka ma w sobie dużo pektyny, która jest naturalnym zagęszczaczem.

Przygotowanie:

  • Borówki myjemy i lekko blendujemy.
  • Żelfix mieszamy z przygotowanymi owocami, a następnie doprowadzamy do zagotowania.
  • Dodajemy cukier i znowu zagotowujemy, pamiętając o mieszaniu.
  • Następnie zdejmujemy z palnika i mieszamy, aż do zniknięcia piany.
  • Gorący dżem przekładamy do słoików, zamykamy i stawiamy wiekiem do dołu.

Wystarczy, gdy słoiki będą w tej pozycji przez około 5 minut, lecz warto poczekać do wystygnięcia.

Zobacz też wyjątkowy przepis na pancakes z borówkami

Konfitura z borówki amerykańskiej - przepisy na przetwory

Każdy z nas wykorzystuje inny przepis na przetwory, a bardzo często zmienia go pod swoje własne wymagania oraz walory smakowe. Konfitury z borówek amerykańskich mogą być przygotowywane na różne sposoby, dlatego też powinniśmy wybrać ten odpowiedni, który nas zadowoli.

Pierwszy przepis na konfiturę jest bardzo łatwy i nie wymaga wielu składników.

Składniki:

  • 1 kg borówek,
  • 600 g cukru,
  • 2 małe cytryny.

Cytryny nie są konieczne, lecz dodadzą bardzo specyficznego i przyjemnego smaku.

Przygotowanie:

  • Borówki myjemy, osuszamy i wkładamy do garnka.
  • Do owoców dodajemy cukier i smażymy przez około 45 minut na małym ogniu.
  • Wyciskamy sok z cytryny i dodajemy go do owoców.
  • Gotową konfiturę przekładamy do słoiczków i pasteryzujemy około 15 minut.

Konfitura idealnie nadaje się do świeżego pieczywa.

W kolejnym przepisie wykorzystane są także jabłka.

Składniki:

  • 1 kg borówek,
  • 1,5 kg papierówek,
  • 300 g cukru.

Możemy dodać mniejszą ilość jabłek, by borówka była bardziej wyczuwalna.

Przygotowanie:

  • Jabłka myjemy, obieramy i kroimy, a później zasypujemy cukrem i smażymy do zmięknięcia.
  • Borówki myjemy i dodajemy do jabłek.
  • Całość smażymy do połączenia się owoców.
  • Gotową konfiturę przekładamy do słoików, zakręcamy i pasteryzujemy około 10 minut.

Po pasteryzacji warto jeszcze zostawić słoiki do góry dnem, aż do wystygnięcia.

Nalewka z borówki amerykańskiej

Nalewki z borówki amerykańskiej, tak samo jak i dżemy z tych owoców oraz konfitury, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie przez wzgląd na właściwości, jakie posiadają smaczne owoce. Zobaczmy zatem, jak wygląda przepis na nalewkę z borówki amerykańskiej. Nalewka z borówki amerykańskiej to bardzo prosty napój lubiany przez szerokie grono osób. Przyjrzyjmy się, jak wygląda cały proces.

Składniki:

  • 1 kg dojrzałych borówek,
  • 700 g cukru,
  • 1 szklanka wody,
  • 0,5 l spirytusu 96%.

Jeśli wolimy mniej słodkie alkohole, wtedy można zredukować ilość cukru.

Przygotowanie:

  • Borówki myjemy i przesypujemy do dużego słoja, a tam zasypujemy cukrem.
  • Na górę słoja zawiązujemy gazę.
  • Borówki stawiamy na około 4 do 6 dni na oknie.
  • Sok zlewamy do nowego słoja.
  • Do soku wlewamy spirytus i mieszamy.
  • Następnie mieszaninę odstawiamy na około 2 dni, a po tym czasie filtrujemy nalewkę przez watę.
  • Po filtracji możemy przelać nalewkę do butelek i szczelnie zamknąć.

Pamiętajmy, że tak przygotowana nalewka z borówek musi być przechowywana w chłodnym i ciemnym miejscu.

Przetwory z borówki amerykańskiej są bardzo lubiane, ponieważ zapobiegają nadciśnieniu, wspomagają problemy z pamięcią, oczami, układem pokarmowym, a także zapobiegają marskości wątroby i zwalczają niektóre cechy nowotworowe. Właśnie dlatego powinniśmy znać przepisy na przetwory z tych owoców.

Przetwory z borówki amerykańskiej - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto