Potrawka z kurczaka

potrawka z kurczaka

Kurczak to jedno z najbardziej popularnych mięs, jakie spożywa się w naszym kraju. Mięso drobiowe jest bowiem bardzo smaczne oraz uniwersalne, przez co pasuje do większości przyrządzanych potraw. Warto zwracać uwagę na jakość kupowanego w sklepie mięsa, ponieważ inwestowanie w kurczaka z niewiadomych źródeł może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Drób powinien być przede wszystkim wolny od hormonów i antybiotyków, żeby zachował cenne właściwości odżywcze. Jeśli chcesz zdrowo się odżywiać, zawsze sprawdzaj pochodzenie mięsa i kupuj wyłącznie certyfikowane.

Potrawka z kurczaka – zbiór przepisów na potrawkę drobiową

Kurczak to popularne mięso, którego często używa się w polskiej kuchni. Jednym z najbardziej lubianych posiłków drobiowych jest potrawka z kurczaka, na którą przepis zna większość osób interesujących się gotowaniem. Drobiowa potrawka zostać może przygotowana w różnych wersjach, np. z makaronem lub z ryżem i warzywami. W potrawce z drobiu często pojawia się też sos – zwykle biały i śmietanowy. Jak zrobić tego typu danie z kurczaka? Na co zwrócić uwagę, kupując drób? Czy kurczak jest zdrowy? Sprawdź najważniejsze informacje na temat mięsa drobiowego.

Potrawka z kurczaka – przepis na smaczną potrawkę z drobiu na obiad

Co wiadomo o mięsie drobiowym? Czy jedzenie kurczaków może zaszkodzić?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy w ogóle jeść kurczaka. Dylemat jest duży, a zdania niezmiennie podzielone. Niektórzy nie jedzą drobiu, ponieważ obawiają się antybiotyków i hormonów, którymi kurczak może być naszprycowany. Z kolei inni zupełnie nie przejmują się tym, wciąż kupując mięso drobiowe na obiad. Polacy jedzą dużo kurczaka, bo rocznie jest to ok. 30 kg / osobę. To drugie po wieprzowinie mięso, które spożywamy w naszym kraju. Kupujemy kurczaka głównie dlatego, że w Polsce kurczęta są przecież chowane w naturalnym środowisku, zatem nie musimy drobiu importować. Ciężko zresztą dostać u nas mięso z kurczaka z importu, ponieważ w większości nie spełnia ono norm i nie przechodzi ścisłej kontroli jakości – zatem nie jest wprowadzane na rynek.

Skąd zatem teorie o szprycowaniu mięsa z kurczaka hormonami i antybiotykami? To informacje sprzed lat, których niestety wiele osób jeszcze nie zdążyło sobie odświeżyć i zaktualizować. Jeśli w mięsie miałby pojawić się jakikolwiek antybiotyk, musiałoby zostać to solidnie uzasadnione. Owszem, ok. 25 lat temu drób nie był wolny od hormonów, jednak dziś wpuszczanie ich do mięsa jest niedozwolone i surowo karane. Gdy użycie środków farmakologicznych lub hormonów zostanie wykryte w mięsie, na hodowcę nakładana jest bardzo wysoka kara. Właśnie dlatego unika się stosowania niedozwolonych substancji, żeby zwyczajnie… nie zbankrutować. Czy oznacza to jednak, że możemy śmiało kupować dowolne mięso z kurczaka? Nie, ponieważ nieuczciwych sprzedawców wciąż nie brakuje. Lepiej postawić na drób certyfikowany ze sprawdzonego źródła i od renomowanego hodowcy.

Jak się nie naciąć i kupić dobrego kurczaka? Przydatne wskazówki

Jak już wspomnieliśmy, warto kupować mięso wyłącznie od sprawdzonych hodowców. Takie mięso powinno mieć odpowiedni certyfikat jakości. Wówczas zyskuje się gwarancję, że drób wolny jest od hormonów i antybiotyków. Jest też pewność, że kurczak został zarówno dobrze spakowany, jak i przetransportowany w odpowiedni sposób. Boisz się, że sprzedawca mógł wystawić mięsu nielegalny certyfikat? Cóż, takie praktyki zdarzają się rzadko, ale jednak. W takim przypadku warto kupić kurczaka zagrodowego. Nie ma go w sklepach zbyt wiele, jednak to jego najzdrowsza wersja. Kurczak ten jest skrzyżowaniem brojlera (kurczaka mięsnego) z kurczakiem wiejskim. Żyje on znacznie dłużej niż ten hodowany na ubój. Poza tym jest też szczepiony na kokcydiozę i karmiony paszą roślinną. Kurczak ten spaceruje na zewnątrz, więc jego smak i konsystencja jest nieco inna niż kurczaka przetrzymywanego w kurniku.

Aby mięso było smaczne oraz świeże, warto zwrócić uwagę również na wiele innych szczegółów. Kupując świeży drób w całości albo w częściach, zawsze trzeba przyjrzeć się jego barwie. Mięso musi być bladoróżowe i lekko połyskujące – w każdym razie nigdy nie może mieć żółtego koloru. Nie może być też matowe. Kurczak powinien być sprężysty, a więc po naciśnięciu palcem powinien wrócić do swojej pierwotnej formy. Mięso drobiowe zaleca się kupować w próżniowych opakowaniach, a nie na tackach. W takich opakowaniach bowiem trudniej jest poprawić wygląd mięsa, zwiększyć jego masę albo zmienić datę ważności. Opakowanie z drobiem powinno być też bezwzględnie suche. Mokre może bowiem oznaczać, że kurczak został rozmrożony albo jest po prostu… stary.

Najważniejsze właściwości zdrowotne kurczaka – dowiedz się o nim więcej!

Mięso drobiowe wybierane jest przez Polaków nie tylko ze względu na to, że jest łatwo dostępne. W kurczaku znajduje się na przykład mnóstwo białka, które przyswaja się lepiej niż wieprzowina, a nawet mięso wołowe. Drób jest lekkostrawny i nie zawiera zbyt wiele tłuszczu. Polecany jest więc wszystkim osobom, które przechodzą na dietę redukcyjną. Potrawka z kurczaka to potrawa idealna również dla każdego, kto boryka się z problemami układu krążenia albo wysokim złym cholesterolem. Warto wspomnieć również o cennych składnikach mineralnych i witaminach, których w kurczaku akurat wcale nie brakuje.

  1. Dzięki zawartości witamin z grupy B (zwłaszcza B3 i B6), spożywając kurczaka, można zadbać o zachodzące w organizmie procesy energetyczne i pozytywnie wpłynąć na kondycję psychiczną, a także poprawić stan paznokci, skóry i włosów.
  2. Regularne jedzenie kurczaka może poprawić ciśnienie krwi, złagodzić depresję i bezsenność, a także napięcie przedmiesiączkowe.
  3. W mięsie drobiowym znajduje się duża ilość magnezu, selenu, cynku i fosforu, które pozwolą na lepszą pracę układu immunologicznego. Jedzenie kurczaka przyczynić się może poza tym do walki z przemęczeniem oraz ochroni komórki przed szkodliwym wpływem wolnych rodników na organizm.

Jak pewnie zauważyłeś, spożywanie mięsa z kurczaka może być bardzo zdrowe. Co jednak z podrobami z kurczaka? Czy one także są dobre dla zdrowia? Oczywiście! Mają wiele cennych witamin i składników mineralnych, np. wątróbka drobiowa i żołądki z kurczaka. Wątróbka to świetne źródło białka, żelaza i cynku, a także witamin z grupy B. Żołądki z kurczaka są z kolei pełne cennego dla zdrowia magnezu. W nich również znajduje się żelazo i cynk, dlatego warto regularnie spożywać podroby i… przestać się ich bać!

Potrawka drobiowa na obiad, czyli najciekawsze przepisy na mięso z kurczaka

Potrawka z kurczaka z groszkiem i marchewką – przepis na smaczny obiad

Chcesz zaskoczyć swoich najbliższych smacznym i pożywnym obiadem? Przygotuj dla nich pyszną potrawkę z kurczaka z marchewką i groszkiem. To przepyszne danie, które będzie idealne zarówno na wspólny posiłek z rodziną, jak i szybką kolację dla zapracowanych. Aby przygotować potrawę, nie potrzebujesz żadnych specjalnych umiejętności kulinarnych. Przepis jest bardzo prosty, więc poradzi z nim sobie nawet największy amator gotowania. W celu przyrządzenia potrawki drobiowej należy zaopatrzyć się w następujące składniki: pierś kurczaka, groszek zielony, bulion drobiowy, marchewkę, mąkę pszenną typ 550, olej rzepakowy, kostkę rosołową, pieprz i sól. Najpierw pokrój mięso na 4 równe porcje, po czym podsmaż je na oleju. Podlej kurczaka bulionem i duś go w nim przez chwilę. Obierz marchewkę, pokrój ją w kostkę i dodaj do mięsa drobiowego. Zagęść sos na patelni za pomocą mąki, po czym wymieszaj. Pod koniec dodaj zielony groszek i serwuj potrawę z ryżem albo ziemniakami.

Jeśli szukasz sposobu na szybki i prosty obiad, warto przygotować kurczaka z marchewką i groszkiem. To naprawdę świetny pomysł na pożywny posiłek dla całej rodziny. Nie dość, że potrawka z kurczaka jest przepyszna, to w dodatku uznaje się ją za danie dietetyczne. Wszystko dzięki temu, iż mięso drobiowe jest chude, a wzbogacone o warzywa zyskuje wiele dodatkowych, bardzo cennych witamin i substancji mineralnych. Poza tym kurczak jest też przecież ważnym źródłem łatwo przyswajalnego białka, dlatego danie polecane jest np. sportowcom. W potrawce jest wiele właściwości odżywczych, dzięki którym na pewno poprawić można stan zdrowia i zapewnić sobie lepsze samopoczucie. Właśnie dlatego warto włączyć tę potrawę do swojego jadłospisu i regularnie ją przygotowywać.

Potrawka z kurczaka po chińsku – sprawdzona receptura na pyszne danie

Potrawka z kurczaka to smaczny pomysł na obiad dla całej rodziny. Nie trzeba mieć specjalnych umiejętności kulinarnych, aby przygotować tę potrawę, dlatego potrawka polecana jest nawet największym amatorom gotowania. Do jej zrobienia potrzebujesz zaopatrzyć się w następujące składniki: piersi z kurczaka, por, marchewkę, paprykę czerwoną, sos sojowy, olej rzepakowy, czerwoną cebulę, bulion warzywny, śmietankę kremową 30%, paprykę wędzoną, paprykę ostrą i słodką, pieprz oraz sól. Najpierw umyj i oczyść mięso z kurczaka, potem pokrój je na niewielkie kawałki. Mięso zmieszaj z olejem oraz przyprawami, następnie zeszklij cebulę i usmaż mięso. Pokrój warzywa na kawałki i dorzuć je do mięsa, krótko smażąc. Dodaj bulion i śmietankę, podgrzewając całość. Na koniec zagęść sos łyżką mąki. Podawaj potrawę z wcześniej ugotowanym ryżem.

Potrawka z kurczaka po chińsku to świetny pomysł na szybkie, lekkie i pożywne danie. Nie ma problemu, aby podawać je zarówno dorosłym, jak i dzieciom. To potrawa, która na pewno nie obciąży układu pokarmowego, więc nie ma obaw przed karmieniem domowników tym daniem. Przepis na potrawkę jest prosty, zatem świetnie poradzą z nim sobie nawet najwięksi laicy gotowania. Mięso z kurczaka to cenne źródło pełnowartościowego białka, a także witaminy A, C, D i E. Dzięki temu, że w drobiu jest mało tłuszczu, potrawka uznawana jest za lekkostrawną i dietetyczną. Co ważne, to również idealny posiłek dla zapracowanych osób – jest bowiem mało czasochłonny. Potrawkę przyrządzić możesz w ilości odpowiedniej na dwa lub trzy dni. To zatem idealne danie dla tych wszystkich ludzi, którzy nie mają czasu na codzienne stanie przy garnkach.

Potrawka z kurczaka - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto