Polewka

polewka

Polewka znana jest w naszym kraju również jako zupa. To jedno z najstarszych i najbardziej popularnych dań w polskiej kuchni. Polewki od zarania dziejów są pożywne, rozgrzewające i sycące. Dzięki swoim właściwościom na przestrzeni wieków zyskały miejsce w sercach naszych rodaków. Warto pamiętać o tym, że zanim przekształciły się we współczesną formę, polewki przeszły przez ogromną ewolucję. Do dziś znamy jednak mnóstwo przepisów na treściwe, smaczne polewki.

Polewki – poznaj proste przepisy na proste i smaczne polewki

Polewki znane są również jako zupy. Domowe polewki od dawna przyrządzano w Polsce na obiad. Tradycyjne zupy są nie tylko smaczne, ale też szybkie i stosunkowo tanie w przygotowaniu. Czy istnieje jeden sprawdzony, prosty przepis na polewkę? Dlaczego od lat uznawana jest za pyszne i jedno z najbardziej treściwych zup w naszym kraju? Sprawdź, jak zrobić polewki i dowiedz się więcej o historii dania.

Przepisy na najlepsze domowe polewki – sprawdź, jak zrobić na obiad

Historia polewek, krok po kroku

Polewki, znane też jako pożywne i treściwe zupy, pojawiły się dawno, ponieważ już w średniowiecznej Polsce. Dawniej przygotowywano polewki głównie z roślin, takich jak groch, jęczmień, soczewica i owsianka. Dania były smaczne i bardzo proste. Dostarczały też cennych składników odżywczych w trudnych warunkach życia, w których przyszło żyć naszym rodakom. Polewki dość mocno wpłynęły na polską kuchnię. Z czasem Polacy zaczęli coraz bardziej urozmaicać zupy w różne składniki spożywcze. Dodawali do nich m.in. mięso, warzywa, przyprawy i zioła. Dzięki nowym produktom polewki zyskiwały jeszcze wyrazistszy, intensywniejszy smak i aromat. Właśnie wtedy powstały również przepyszne dania, takie jak zupa pomidorowa, barszcz czy żurek.

W okresie zaborów polskie tradycje kulinarne zanikały. Niemniej jednak polewki wciąż traktowano jako dość popularne dania, które można było szybko i łatwo przygotować z dostępnych powszechnie składników. Polewki często były jedynym daniem, na jakie mogli sobie pozwolić biedni ludzie. Gospodynie zwykle gotowały je na rosole mięsnym lub wywarze z kości. Jako „wypełniacze” polewek używano makaron lub ziemniaki, dzięki którym można było na dłużej zapełnić żołądek. W czasach PRL-u polewki miały szczególne znaczenie w codziennym jadłospisie Polaków – były dobre, tanie i dostępne dla wszystkich. Najpopularniejszymi zupami w tamtym okresie był m.in. kapuśniak, flaki, rosół i barszcz czerwony.

Wraz z upływem lat i coraz większą dostępnością do różnych składników, polewki w Polsce stały się jeszcze bardziej rozbudowanymi daniami. Obecnie istnieją dziesiątki przepisów o różnych smakach, składach, aromatach i konsystencjach. Na stołach pojawiają się również polewki inspirowane kuchnią zagraniczną, np. kremy warzywne czy indyjskie curry. Współczesne polewki uzupełnia się sycącymi dodatkami, takimi jak grzanki, pesto lub śmietana. Właśnie dzięki nim zupy zyskują jeszcze bardziej niepowtarzalny smak, ale też nietuzinkowy wygląd. Warto od czasu do czasu przygotować polewkę na obiad lub kolację, zwłaszcza ze względu na to, że są dobre i szybkie do zrobienia.

Nie tylko pyszne, ale też pożywne – właściwości odżywcze polewek

Polewki zwykle przygotowywane są z połączenia różnych składników. Wśród nich często znajdziemy produkty dostępne w większości marketów spożywczych, takie jak masło, mąka, mleko czy śmietana. Pojawiają się również rozmaite przyprawy. Ich wartość odżywcza zależy od tego, w jakich proporcjach zostały użyte i z czym zostały połączone. Zaczynając od masła, będącego niekiedy głównym składnikiem wielu treściwych polewek, nasycone jest w niezbędne dla organizmu tłuszcze. Aby nie zwiększyć ilości cholesterolu we krwi, należy jednak uważać ze zbyt częstym spożywaniem polewek. W zupach często znajduje się bogata w węglowodany mąka, będąca źródłem energii. Lepiej jednak postawić na mąkę pełnoziarnistą niż pszenną – ma dużo więcej błonnika i składników odżywczych.

W polewki znaleźć można mleko, które dostarcza do organizmu cennych składników odżywczych. Wśród nich znajdziemy też wapń, białko i witaminy z grupy B. Jeśli chcesz ograniczyć ilość kalorii w zupie, zawsze możesz zdecydować się na niskotłuszczowe mleko. Alternatywę dla masła w polewkach stanowić może też śmietana – może również być o mniejszej zawartości tłuszczu. W śmietanie znajduje się dużo witamin, m.in. A, D, E i K. Zaleca się jednak dodawać ją tylko od czasu do czasu, zwłaszcza że może zawierać znacznie większą ilość tłuszczu niż masło. Warto wspomnieć również o przyprawach, które często dodawane są do polewek. Potrafią nie tylko wzbogacić prosty przepis, ale też usprawnić metabolizm – oczywiście w zależności od tego, co dosypiemy do zupy.

Najlepsze przepisy na tradycyjne polewki – sprawdź, jak zrobić polewki

Polewka z warzywami na śmietanie – sprawdzony przepis na smaczny obiad

Szukasz sposobu na pyszny obiad dla całej rodziny? Wspaniale może sprawdzić się przepis na polewki na śmietanie. Aby przygotować zupę, należy zaopatrzyć się w następujące składniki: masło, posiekana cebula i por, posiekany czosnek, pokrojone w kostkę ziemniaki, marchewka, pietruszka i seler, śmietana kremówka, bulion warzywny oraz przyprawy do smaku: suszona natka pietruszki, tymianek, majeranek, sól i pieprz.

Najpierw rozgrzej łyżkę masła w dużym garnku. Dodaj posiekaną cebulę i czosnek. Smaż, aż składniki zmiękną i zrobią się delikatnie zrumienione. Dodaj do garnka marchewkę, pietruszkę, ziemniaki, por i seler. Smaż warzywa przez kilka minut. Wlej bulion i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień, po czym gotuj całość przez ok. 25 minut – warzywa muszą zmięknąć. W osobnym garnku rozpuść łyżkę masła. Dodaj majeranek, tymianek i natkę pietruszki. Smaż przez kilka sekund, aż zioła zaczną intensywnie pachnieć. Przelej wszystko do garnka z warzywami i bulionem – wymieszaj. Dodaj śmietanę kremówkę i mieszaj, aż składniki połączą się z polewką. Gotuj przez 5 minut, aby smaki się połączyły.

Dopraw zupę solą i pieprzem. Sprawdź konsystencję polewki. Jeśli okaże się zbyt gęsta, dodaj nieco bulionu – w ten sposób ją rozcieńczysz. Zdejmij garnek z ognia – niech polewka nieco się ochłodzi. Przed podaniem ozdób danie świeżymi ziołami, czyli pietruszką lub szczypiorkiem.

Polewka mięsna na obiad – bardzo prosty przepis

Chcesz przygotować coś wyjątkowo smacznego dla całej rodziny? A może chciałbyś zaskoczyć gości zupełnie nowym daniem, które na długo ich nasyci i… zachwyci? Warto więc zrobić dla wszystkich smaczną polewkę z mięsem. Oto składniki, które przydadzą się do przyrządzenia tej wyjątkowej potrawy: 500 g mięsa (do wyboru kurczak, wieprzowina lub wołowina), posiekane cebule, pokrojone w plasterki seler i marchewka, ziemniaki (pokrojone w kostkę), masło, bulion warzywny (może być też mięsny), mąka oraz przyprawy do smaku: tymianek, oregano, pietruszka, pieprz i sól. Możesz też przygotować świeże zioła do dekoracji, np. natkę pietruszki.

Rozgrzej masło w dużym garnku. Dodaj pokrojone mięso i smaż, aż się zarumieni. Wyjmij mięso z garnka – odłóż na bok. Dodaj posiekaną cebulę i czosnek. Smaż, aż składniki zrobią się miękkie i nieco zarumienione. Dodaj mąkę do garnka i wymieszaj z cebulą oraz czosnkiem – w ten sposób zrobi się tzw. zasmażka. Następnie smaż wszystko przez kilka minut – mąka powinna nabrać złocistego koloru. Dodawaj bulion do garnka, wciąż mieszając. Staraj się uniknąć powstania grudek. Dodaj suszone zioła i inne przyprawy do smaku. W następnej kolejności wrzuć mięso do garnka. Dodaj do potrawy  pokrojone ziemniaki, marchewki i seler.

Doprowadź składniki w garnku do wrzenia. Zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem przez ok. 30 minut. Możesz też poczekać do momentu, gdy mięso i warzywa zmiękną. Posmakuj polewki, aby dostosować jej smak pod swoje wymagania. Następnie dopasuj do zupy przyprawy, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Polewkę serwuj gorącą, koniecznie posypaną świeżymi ziołami. W tym przypadku doskonale spisze się natka pietruszki. Danie z pewnością zaskoczy gości, a także domowników. Polewka mięsna to smaczna i sycąca potrawa, którą możesz podać jako danie główne. Możesz ją również uczynić dodatkiem do posiłku. Smacznego.

Polewka - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto