Placki z kaszy manny

placki z kaszy manny

Kasza manna stanowi produkt uboczny przemiału ziaren pszenicy. Powstała w tym procesie kaszka jest oczyszczana z mąki i otrąb, wskutek czego otrzymujemy produkt o nazwie kasza manna. Jest to kasza lekkostrawna, pożywna i szybka do ugotowania, dlatego też jest często stosowana jako pokarm dla dzieci. Kasza manna ma szerokie zastosowanie w kuchni. Głównie kojarzy się z zupami i kaszkami mlecznymi na śniadanie. Ponadto jest wykorzystywana jako zagęstnik do zup, pasztetów, dań mięsnych. Może zastąpić bułkę tartą jako panierka. Kaszę manną dodajemy również do wypieków oraz ciast na zimno, gdzie służy jako składnik kremów i mas do przekładania. Klasycznym wypiekiem z kaszy manny jest szarlotka sypana. Doskonałym daniem na śniadanie lub kolację są placuszki z kaszy manny, które można zrobić również bez jajek, z jabłkami lub z dodatkiem banana.

Placki z kaszy manny - przepisy na puszyste placki i ciasta z kaszy manny

Kasza manna kojarzy się głównie z kaszkami i zupami mlecznymi z dzieciństwa, których niektóre dzieci nie lubią. Co zrobić, jeśli twoje dziecko odmawia jedzenia kaszki manny? Mało kto wie, że z kaszy manny można zrobić pyszne, puszyste placuszki, także z jabłkami lub z dodatkiem banana. Ale nie jest to jedyny sposób na wykorzystanie kaszy manny w sztuce kulinarnej. Doradzamy jak wykorzystać kaszę manną w kuchni oraz przedstawiamy ciekawe i proste przepisy na dania i ciasta z dodatkiem kaszy manny.

Jakie proste i szybkie ciasta i desery można zrobić z kaszy manny

Dla kogo sprawdzi się przepis na dania z kaszy manny

Kasza manna kojarzy się z jedzeniem dla dzieci i wiele osób pamięta kaszę manną na mleku jako danie swojego dzieciństwa. Jedni ją uwielbiali, inni nie znosili. Kasza manna jest pożywna i lekkostrawna, dlatego też idealnie nadaje się na pokarm dla niemowląt w okresie przejściowym przed podawaniem pokarmu stałego. Sprawdza się także jako danie dla dzieci i dla osób z wrażliwym układem pokarmowym.

Kasza manna powstaje w trakcie przemiału ziaren pszenicy. Produktem ubocznym jest drobna kaszka o różnym stopniu grubości. Kaszka jest oczyszczana z otrębów i mąki i sprzedawana jako kasza manna zwykła i błyskawiczna. Kasza błyskawiczna została poddana wstępnej obróbce cieplnej, dlatego łatwiej ją ugotować.

Kasza jest lekkostrawna i zawiera niewielki ilości witamin i składników mineralnych. Warto pamiętać, że jest ona tucząca i ma wysoki indeks glikemiczny.

Jakie smaczne dania robimy z kaszy manny

Kasza manna słynie głównie jako składnik dań śniadaniowych, szczególnie dla dzieci. Robi się z niej zupy mleczne na słodko. Stosuje się ją również jako zagęstnik do zup, czy dań mięsnych. Dodaje się ją do klusek, kotletów lub pasztetów. Może też posłużyć do panierowania zamiast bułki tartej. Kasza manna ma szerokie zastosowanie do wypieków. Wykorzystuje się ją do zagęszczania kremów i mas do przekładania ciast i tortów, jako dodatek do ciast oraz do placków. Z kaszy manny robimy również pyszne desery z owocami, orzechami i czekoladą.

Co można zrobić z kaszy manny:

  • dania śniadaniowe, jak zupy mleczne, kaszka z sokiem owocowym lub z owocami, leguminy i kleiki,
  • desery,
  • ciasta warstwowe, jak szarlotka sypana, miodownik, kaszak,
  • masa do ciast przekładanych na zimno,
  • placki z kaszy manny.

Najlepsze przepisy proste i szybkie na ciasta i placki z kaszy manny

Przepis na puszyste placki z kaszy manny

Jeśli dziecko nie lubi kaszy manny, dobrym rozwiązaniem są puszyste placuszki, które można z niej zrobić. Przepis na placuszki jest bardzo prosty. Wystarczy pomieszać kaszę manną z mlekiem. Następnie ucieramy żółtka z cukrem, a białka ubijamy. Czekamy kilka minut, aż kasza zmięknie, a następnie dodajemy do niej żółtka. Ciasto na placuszki dokładnie mieszamy, aby nie było grudek, a potem ostrożnie dodajemy ubite białka. Samżymy na dobre rozgrzanej patelni.

Ten prosty przepis można również rozbudować. Jeśli chcemy, aby placki były bardziej puszyste, dodajemy łyżeczkę proszku do pieczenia. Pyszne placki powstaną również z dodatkiem masła, jednak będą bardziej tuczące. Placki z kaszy manny robimy również z jabłkami lub z dodatkiem banana. Szczególnie placki z jabłkami stanowią pyszne danie na śniadanie lub kolację. Robimy je tak samo jak tradycyjne placki.

Placki z kaszy manny możemy zrobić również bez jajek. Jeśli wykorzystamy tłuszcz roślinny, będzie to doskonałe danie dla wegan na kolację. Mieszamy składniki mokre w postaci mleka (dla wegan możemy zastosować mleko owsiane), oleju, syropu roślinnego i wody. Następnie dodajemy kaszę manną z proszkiem do pieczenia. Mieszamy i odstawiamy do napęcznienia. Po usmażeniu otrzymujemy pyszne, puszyste placuszki, które podajemy z konfiturą owocową.

Placuszki z dodatkiem banana można usmażyć bez jajek, dlatego też nadają się dla wegan. Wystarczy zmiksować kaszę manną z mlekiem i bananami. Pyszne będą także z dodatkiem masła orzechowego. Placki bez jajek można usmażyć po prostu z kaszy manny z dodatkiem mleka, proszku do pieczenia i odrobiny oleju. Pyszne placuszki usmażymy z jabłkami lub z dodatkiem dowolnych, sezonowych owoców, na przykład jagód, truskawek, czarnej porzeczki itp.

Kasza manna może również zastąpić mąkę do naleśników. Aby zrobić pyszne ciasto na naleśniki, zalewamy kaszę manną mlekiem i odstawiamy do napęcznienia na około pół godziny. Następnie dodajemy jajko i ewentualnie cukier. Całość miksujemy i możemy smażyć naleśniki.

Przepis na smaczne ciasta z kaszy manny

Tradycyjnym przepisem na smaczne i szybkie ciasto z kaszy manny jest szarlotka sypana. Wykonanie tego ciasta jest proste i szybkie, gdyż wymaga tylko zmieszania ze sobą suchych składników i wysypania ich do tortownicy na przemian z warstwą jabłek. Do szarlotki sypanej potrzebujemy kaszę manną, mąkę, proszek do pieczenia i cukier. Dobra wiadomość dla odchudzających jest taka, że można to ciasto zrobić bez cukru, gdyż jabłka są wystarczająco słodkie. Najbardziej pracochłonnym etapem jest obranie i pokrojenie lub utarcie jabłek. W tortownicy układamy warstwami pomieszane dokładnie suche składniki oraz jabłka wymieszane z cynamonem. Na wierzchu wysypujemy masło starte na tarce i pieczemy.

Kasza manna znajduje zastosowanie również do wypieku prostych ciast. Ich ważnym składnikiem jest kefir lub śmietana, które sprawiają, że ciasto jest pysznie wylgotne. Do ciast tych nie dodaje się tłuszczu, jednak jeśli chcemy, aby ciasto było bardziej sycące możemy dodać masło lub margarynę. Wykonanie ciasta polega na utarciu kaszy manny z jajkami. Następnie dodajemy kefir oraz mąkę z proszkiem do pieczenia. Ciasto należy, przed pieczeniem, odstawić na około 30 minut do 2 godzin. Innym sposobem jest zmieszani kaszy z kefirem i odstawienie, aby napęczniała. Przy pomocy różnych dodatków możemy stworzyć ciekawe wersje smakowe. Dodatek kakao sprawi, że ciasto będzie miało kolor i smak czekoladowy. Z dodatkiem soku z cytryny uzyskamy ciasto cytrynowe.

Przepis na proste ciasta z kaszy manny bez pieczenia

Kasza manna idealnie sprawdza się jako zagęstnik do kremów i mas tortowych. Masę do przekładania ciasta robimy z mleka, masła, cukru i kaszy manny. Dodając kakao uzyskamy masę czekoladową. Składniki mieszamy i gotujemy kilka minut cały czas mieszając, aby nie powstały grudki.

Taka masa idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju przekładańców, ciast i tortów. Możemy wykorzystać placki z ciasta kruchego i zrobić placek w rodzaju miodownika lub stefanki przekładanych masą kremową lub kakaową. Najprostszym sposobem na pyszny placek bez pieczenia jest użycie herbatników. Herbatnikami wykładamy spód tortownicy i wylewamy na nie masę. Herbatniki mogą posłużyć również jako warstwa do oddzielenia dwóch warstw kremu oraz jako wierzch. Tak zrobione ciasto wkładamy do lodówki, aby masa stężała, a herbatniki stały się pysznie wilgotne. Ciasto najlepiej smakuje na drugi dzień.

Placki z kaszy manny - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto