Paszteciki z mięsem

paszteciki z mięsem

Paszteciki z mięsem stanowią tradycyjne danie kuchni polskiej. Podaje się je jako przegryzka do klarownych zup do picia, jak barszczyk czerwony, rosół i grzybowa. To proste i szybkie danie stało się tradycyjną przekąską na imprezę, gdzie podajemy zupę do wypicia w filiżance i do tego przekąskę w postaci pysznych pasztecików z mięsem lub nadzieniem wegetariańskim. W kuchni polskiej mamy przepisy na paszteciki pieczone w piekarniku oraz smażone na głębokim tłuszczu. Do klasyki kuchni polskiej weszły smażone na głębokim tłuszczu paszteciki szczecińskie. Paszteciki robimy z ciasta drożdżowego, półkruchego lub francuskiego. Farsz mięsny składa się z mięsa mielonego z dodatkiem podsmażonej cebuli i przypraw.

Paszteciki z mięsem - przepisy na domowe paszteciki z mięsnym farszem

Nic tak nie smakuje na imprezie jak paszteciki z barszczykiem czerwonym. Aby podać coś szybko na imprezie wystarczy kupić produkty gotowe. Jednak nic nie zastąpi smaku barszczyku i pasztecików domowych zrobionych własnoręcznie ze świeżych składników. Paszteciki to nie tylko danie na imprezę lub święta, lecz także pyszna i pożywna przekąska na podwieczorek, kolację, na szybki poczęstunek dla gości, czy też na drugie śniadanie do pracy. Doradzamy jak upiec samodzielnie pyszne paszteciki i jak zrobić do nich pyszny farsz mięsny i wegetariański.

Kto wymyślił przepis na paszteciki z mięsem

Jak podajemy paszteciki z mięsem

Tradycyjnym daniem w kuchni polskiej są paszteciki z mięsem podawane do barszczu. Danie to stało się szczególnie popularne jako poczęstunek na święta lub na imprezę. To pyszne i proste danie stawiamy na stole jako przystawka przed głównym daniem na imprezie. Barszczyk czerwony podajemy w filiżance lub miseczce z dwoma uszkami. Jest to zupa klarowna, bez dodatków, dlatego też wymaga pożywnego dodatku, jakim są uszka, krokiety wytrawne lub paszteciki. Proste i pyszne danie na imprezę stanowi barszczyk czerwony do picia podany w filiżance, któremu towarzyszą paszteciki do zagryzania.

Czym są paszteciki? Tradycyjnie są to małe ciasteczka z farszem, czyli po prostu mięso w cieście. Klasyczne paszteciki robimy z mięsem mielonym w cieście drożdżowym. Ciasto wałkujemy, smarujemy farszem i zawijamy. Przed upieczeniem rulon tniemy na grube plastry. Pyszne paszteciki możemy zrobić także z ciasta kruchego lub francuskiego. Farsz niekoniecznie musi być mięsny. Paszteciki robimy także z kapustą, z grzybami, z pieczarkami, z farszem warzywnym lub z roślin strączkowych. Popularne są paszteciki z soczewicą lub ze szpinakiem. Pieczone paszteciki z mięsem podajemy na zimno. Innym rodzajem polskich, regionalnych pasztecików, są paszteciki szczecińskie, smażone w głębokim tłuszczu, które podajemy na ciepło.

Obecnie pasztecikami nazywamy nie tylko małe, wytrawne ciasteczka do barszczu, lecz także wytrawne drożdżówki. Typowe drożdżówki są wypiekane na słodko, ze słodkim farszem. Jednak wiele osób nie lubi słodkości i słodkich przekąsek. Dla tych osób wymyślono wytrawne drożdżówki z farszem z mięsa, warzyw, szpinaku, grzybów lub roślin strączkowych. Tego rodzaju paszteciki są większe od tradycyjnych, zaś do ich wypieku stosuje się ciasto francuskie lub drożdżowe. Dostępne są w każdej cukierni. Natomiast pyszne, domowe paszteciki można upiec samemu jako fajną przekąskę na podwieczorek lub kolację, albo jako poczęstunek na imprezę.

Paszteciki w kuchniach świata

Paszteciki wywodzą się z mięsa zapiekanego w cieście, które znane było już w starożytności. Już w czasach antycznych na rynkach sprzedawano mięso owinięte w ciasto, tak aby przechodnie mogli zaspokoić głód i nie brudzić sobie rąk i odzieży w czasie jedzenia.

Z pasztetów ludowych i wykwintnych słynie kuchnia francuska. Natomiast Brytyjczycy rozwinęli kuchnię opartą na mięsach w cieście. Kuchnia angielska słynie z wytrawnych wypieków, jak placki pasterskie, placki z nereczkami czy różnego rodzaju mięsa zapiekane w cieście.

Z mięs w cieście, nieco przypominających paszteciki, słynie kuchnia Bałkanów i Środkowej Europy. Kuchnia ludowa tych regionów stworzyła dania dla ubogich rolników, których nie zawsze stać było na jadanie mięsa. Dlatego też powstały potrawy z nadzieniem z mięsa mielonego i podrobów, ale także z sera, kapusty kiszonej, kaszy lub ziemniaków. Tradycyjnym daniem podobnym do pasztecików jest kulebiak, szczególnie popularny na lubelszczyźnie. Według tradycji robiono go z ciasta drożdżowego nadziewanego gotowaną rybą, kaszą gryczaną, kapustą i jajek na twardo. Obecnie kulebiak stał się tradycyjnym daniem wigilijnym robionym z nadzieniem z kapusty kiszonej i grzybów. Kulebiak robimy w formie rolady, nieco przypominającej makowiec, który kroimy w plastry i podajemy jako paszteciki.

Z kuchni tureckiej pochodzi wytrawne ciasto burek, które robi się na bazie ciasta filo nadziewanego mięsem mielonym. Podobne placki wypieka się w krajach bałkańskich. Przepisy i nazwy są różne, w zależności od regionu, zaś nadzienie robi się z sera, mięsa lub fety ze szpinakiem. Natomiast w Bułgarii króluje ludowy placek nadziewany serem, o nazwie banica.

Paszteciki z mięsem w kuchni polskiej

W Polsce tradycyjnie paszteciki podaje się do barszczu czerwonego. Danie to kojarzy się z Wigilią Bożego Narodzenia, kiedy to barszcz czerwony stanowi jedno z dań postnych. Z uwagi na tradycyjny post paszteciki wigilijne zawierają farsz wegetariański z kapusty lub grzybów. Jednak paszteciki służą nie tylko do barszczu. Tradycyjnie podaje się je do klarownych zup do picia, jak rosół, barszcz, czy też grzybowa. Tradycyjne paszteciki z mięsem do zup przypominają wałeczki z nadzieniem.

Innym rodzajem klasycznych pasztecików kuchni polskiej są paszteciki szczecińskie, które również podaje się do barszczu. W odróżnieniu od tradycyjnych pasztecików, są one smażone w głębokim tłuszczu. Paszteciki szczecińskie są znacznie większe i dłuższe od zwykłych, małych pasztecików i przypominają bardziej krokiety, cepeliny lub kartacze. Tradycyjnie paszteciki szczecińskie nadziewane są mięsem mielonym. Były one szczególnie popularne w czasach PRL. Wtedy jednak mięso było drogie, dlatego też znaleziono alternatywę w postaci farszu z jajek na twardo. Obecnie robimy paszteciki szczecińskie z różnym farszem z mięsa, kapusty kiszonej, grzybów, masy jajecznej, pieczarek, sera lub połączeń tych składników.

Wbrew pozorom wykonanie pasztecików szczecińskich wcale nie jest trudne. Po owinięciu farszu ciastem i uformowaniu pasztecików odstawiamy je na 10 minut, aby jeszcze wyrosły. Następnie smażymy je na głębokim tłuszczu z obu stron. Paszteciki szczecińskie jada się na ciepło, gdyż ciepłe najlepiej smakują.

Jak zrobić paszteciki z mięsem

Jak zrobić pyszne i proste ciasto na pieczone paszteciki

Podstawą pasztecików jest ciasto drożdżowe lub ciasto półkruche, w które zawijamy farsz. Aby zrobić ciasto drożdżowe najpierw przygotowujemy zaczyn drożdżowy. Drożdże mieszamy z cukrem i ciepłym mlekiem i odstawiamy na 15 minut w ciepłe miejsce, aby drożdże się aktywowały. Następnie zagniatamy ciasto z zaczynu, mąki, mleka i jajka oraz soli. Ciasto odstawiamy do wyrośnięcia na 45 minut. Następnie rozwałkowujemy je na cienkie, podłużne placki. Na środku układamy rulon farszu, który owijamy ciastem. Kroimy rulon na kilkucentymetrowe paszteciki i pieczemy.

Ciasto drożdżowe wykorzystujemy również do wykonania pasztecików szczecińskich. Wałkujemy ciasto na prostokąty, na których układamy farsz. Każdy pasztecik dokładnie zalepiamy ciastem, aby farsz nie wypłynął w czasie smażenia i smażymy krótko w głębokim tłuszczu.

Paszteciki pieczone robimy także z ciasta półkruchego, które jest łatwiejsze do zrobienia. Do ciasta półkruchego potrzebne będą takie składniki, jak: mąka, jajko, zimne masło, śmietana oraz cukier i sól. Ciasto robimy podobnie jak ciasto kruche. Składniki mieszamy, zagniatamy na stolnicy, a następnie odkładamy na pół godziny do lodówki do schłodzenia. Schłodzone ciasto wałkujemy na podłużne placki, na których układamy rulon farszu.

Ciastem owijamy farsz, tak aby paszteciki były dobrze sklejone. Dobrze jest ułożyć ciasto sklejeniem do dołu. Na wierzchu smarujemy paszteciki roztrzepanym jajkiem, dzięki czemu uzyskują one pyszną, chrupiącą skórkę.

Najprościej i najszybciej zrobimy paszteciki także z ciasta francuskiego. Wystarczy tylko kupić ciasto francuskie w płatach. Następnie wypełniamy je farszem, zwijamy w rulon, tniemy na paszteciki i pieczemy.

Najlepszy przepis na farsz na pieczone paszteciki

Jako nadzienie do pasztecików sprawdza się mięso mielone. Najlepsze będzie mięso wieprzowe, wieprzowo wołowe, drobiowe. Idealnym rozwiązaniem jest mięso z rosołu, dzięki czemu możemy wykorzystać niesmaczne, wygotowane mięso, które nie nadaje się do obiadu. Do pasztecików możemy użyć zarówno świeże mięso mielone, jak i mięso gotowane.

Jeśli kupujemy świeże mięso mielone warto zaopatrywać się w takich miejscach, gdzie możemy wybrać sobie kawałek mięsa i poprosić o zmielenie go na naszych oczach. Dzięki temu unikniemy kupowania mięsa mielonego z resztek niskiej jakości. Najlepszym rozwiązaniem jest zmielenie mięsa w domu. Warto mieć w domu maszynkę do mięsa, która pozwoli na przerobienie na przykład mięsa z rosołu. Aby przygotować farsz do pasztecików ze świeżego mięsa mielonego, wrzucamy mięso na patelnię i podsmażamy z cebulką. Następnie studzimy, odsączamy z tłuszczu i dodajemy jajko jako składnik zlepiający masę.

Możemy również ugotować mięso w kawałku w wywarze warzywnym lub użyć mięso z rosołu. Gotowane mięso na farsz mielimy w maszynce do mięsa. Dodajemy także różne dodatki do smaku oraz przyprawy. Klasycznym dodatkiem jest posiekana i podsmażona cebula. Możemy również dodać kiszoną kapustę lub pieczarki. Zwykle dodajemy również posiekaną natkę pietruszki.

Aby zrobić farsz na paszteciki szczecińskie, gotujemy mięso w wywarze warzywnym. Ugotowane i ostudzone mięso mielimy w maszynce do mięsa razem z namoczoną bułką. Niektórzy dodają do mięsnego farszu również gotowane warzywa, dzięki czemu paszteciki są bardziej lekkostrawne. Paszteciki szczecińskie są bardziej tuczące i tłuste, gdyż są one smażone na głębokim tłuszczu. Dlatego ważne jest, aby po usmażeniu ułożyć je na papierze kuchennym, aby nadmiar tłuszczu się odsączył.

Przepis na paszteciki wegetariańskie

Oczywiście wegetarianie i weganie nie muszą rezygnować z tego pysznego dodatku do barszczyku. Na szczęście dostępne są najróżniejsze przepisy na farsz wegetariański do pasztecików. Paszteciki wegetariańskie możemy zrobić z ciasta drożdżowego lub półkruchego, z farszem z jajka i sera. Świetny farsz zrobimy z sera feta z jajkiem na twardo i przyprawami.

Pomysłów na farsz do pasztecików wegańskich jest wiele. Farsz możemy zrobić z kapusty, grzybów leśnych, pieczarek, szpinaku, warzyw lub roślin strączkowych. Dieta wegańska wyklucza jajka, dlatego też ciasto drożdżowe zrobimy z mleka kokosowego, mąki i drożdży, bez użycia jajek. Prostym rozwiązaniem jest wegańskie ciasto francuskie.

Paszteciki z mięsem - przepisy

Często zadawane pytania
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto