Pasta jajeczna

pasta jajeczna

Zarówno smak jak i konsystencja jajek na twardo sprawia, że stanowią one idealny dodatek do past do pieczywa. Jajka można zarówno zblendować, jak i rozdrobnić widelcem. Klasyczny przepis na pastę jajeczną wymaga tylko połączenia jajek ze szczypiorkiem i majonezem. Szczypiorek idealnie pasuje do jajek i podkreśla ich smak. Pastę jajeczną robimy także z dodatkiem pieczarek, ryb wędzonych, serów, kurczaka, awokado, jak również warzyw. Pyszna pasta powstaje z dodatkiem posiekanego żółtego sera i szczypiorku. Doskonałym dodatkiem, który może zastąpić majonez, jest awokado. Jajka świetnie wzbogacają smak pasta warzywnych, które stają się dzięki nim smaczniejsze i zachęcają do jedzenia warzyw.

Pasta jajeczna - proste przepisy na tradycyjną past z jajek oraz jej różne warianty

Coraz częściej szukamy tanich i zdrowych dodatków do kanapek, które będą bardziej fit niż zwykłe wędliny i tłuste sery. Dobre rozwiązanie stanowi pasta jajeczna, która jest na tyle uniwersalna, że można do niej dodać bardzo różne dodatki. Uniwersalny i łagodny smak jajek pozwala na różne kombinacje smakowe, a co za tym idzie dodatek warzyw, ryb, serów czy pieczarek. Dzięki temu wzbogacamy i urozmaicamy dietę o warzywa, nawet dla dzieci, które warzyw nie lubią. Przedstawiamy szereg ciekawych i łatwych do zrobienie przepisów na pasty jajeczne i doradzamy z czym połączyć jajka i jak je doprawić, aby stworzyć idealne smarowidło do pieczywa.

Jak zrobić pastę jajeczną do kanapek

Dlaczego warto znać przepisy na pastę jajeczną do pieczywa

Wszelkiego rodzaju pasty do chleba weszły do kanonu zdrowej żywności. Są one nie tylko pyszne, lecz także zdrowe i łatwe do zrobienia. Dobra pasta do pieczywa stanowi świetną alternatywę dla wędlin, które nie zawsze są zdrowe. Obecnie wiele osób stara się ograniczyć ilość mięsa i wędlin w diecie, dlatego też wprowadza do diety urozmaicone składniki w postaci past do pieczywa. Pasty do chleba pozwalają urozmaicić jadłospis i sprawiają, że dieta staje się bardziej różnorodna. Dzięki urozmaiconym pastom do kanapek udaje się przemycić do diety więcej warzyw, a co za tym idzie więcej witamin i składników mineralnych. Dużo osób nie lubi warzyw i niechętnie jada je jako dodatek do obiadu. Pasta do chleba, szczególnie pasta jajeczna, umożliwia sprytne ukrycie smaku warzyw. Ponadto pasty do chleba pozwalają lepiej gospodarzyć w kuchni, gdyż można wykorzystać do ich zrobienia wszelkiego rodzaju resztki i to co nam zostało w lodówce.

Zrobienie samodzielnie pasty do pieczywa nie jest trudne, gdyż wystarczy tylko dobrać składniki i przyprawy, rozdrobnić je lub zblendować i to wszystko. Samodzielnie zrobiona pasta do chleba nie zawiera konserwantów i sztucznych dodatków, z jakimi mamy do czynienia w wyrobach gotowych, jak wędliny i sery. Tym samym mamy pełną kontrolę nad tym co jemy i jesteśmy w stanie zadbać o zdrową dietę.

Przepisy na pyszną pastę jajeczną warto znać, gdyż przydadzą się one nie tylko do kanapek. Pasta jajeczna wspaniale przyda się jako łatwy i szybki do zrobienia dodatek do różnych przekąsek, szczególnie na imprezę. Może ona posłużyć jako farsz do jajek nadziewanych, czy też nadziewanych pomidorów lub papryki. Innym sposobem wykorzystania pasty jajecznej są roladki z tortilli. Roladki z pastą jajeczną kroimy na grube plastry, umacniamy wykałaczką i podajemy gościom jako pyszne koreczki.

Jakie składniki zawiera dobra i zdrowa pasta jajeczna do chleba

Jak dobrać składniki do pasty na kanapki, aby dobrze smakowała? Klasycznym dodatkiem do pasty jajecznej jest szczypiorek lub cebula oraz ogórek kiszony, które podnoszą walory smakowe pasty. Do past do pieczywa wykorzystujemy takie składniki jak:

  • warzywa,
  • pieczarki,
  • ryby wędzone,
  • serki twarogowe lub topione,
  • ser żółty,
  • kurczaki,
  • awokado,
  • rośliny strączkowe.

Idealnym i uniwersalnym dodatkiem, który łączy wyżej wymienione składniki są jajka na twardo. Delikatny smak jajek pasuje niemal do wszystkich innych składników. Jajka dobrze komponują się z rybami, warzywami, czy też awokado. Smak jajek sprawia, że warzywa nie są mdłe i wydają się smaczniejsze. Jajka łagodzą smak ryb. Jednocześnie jajka stanowią dobry łącznik, który spaja masę.

Pastę jajeczną można zrobić przez zblendowanie wszystkich składników. Dobra pasta powstaje również przez posiekanie składników i zmieszanie. Wtedy jednak potrzebny będzie jakiś sos, który będzie spajał całość. Dobrym sosem jest majonez, ketchup lub śmietana. Jeśli chcemy uniknąć gotowych sosów w pastach fit, dobrze jest połączyć jajko z awokado, które zastępuje majonez.

Czy pasta jajeczna do chleba jest zdrowa

Dodatek jajek sprawia, że pasta na kanapki jest znacznie smaczniejsza. Ale czy jest to zdrowy wybór? Wokół jajek narosło w ostatnich latach wiele kontrowersji. Obwiniano je o zwiększenie poziomu cholesterolu i zalecano ograniczanie ich spożycia w diecie.

Jajko zawiera wszystkie składniki potrzebne do wyżywienie pisklęcia. Dlatego też zawartość składników odżywczych jest znacząca. Jajka posiadają białko, nasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy w korzystnych dla zdrowia proporcjach, składniki mineralne oraz witaminy. W żółtkach znajdują się wszystkie witaminy, z wyjątkiem witaminy C. Jajka są niskokaloryczne i nadają się do diety dla osób odchudzających się.

Jajka zawierają bardzo dużo cholesterolu. Jednak według najnowszych badań źródłem szkodliwego cholesterolu są głównie tłuszcze trans, nie zaś tłuszcze nasycone w diecie. Ponadto jajka zawierają lecytynę, która chroni ścianki naczyń krwionośnych przed miażdżycą. Jedzenie jajek sprzyja zdrowiu, pod warunkiem, że są one składnikiem zdrowej i zbilansowanej diety.

Pasta jajeczna - najciekawszy przepis na pastę do chleba z jajek z różnymi dodatkami

Jak zrobić pastę jajeczną z warzywami i grzybami

Pasta jajeczna z warzywami to doskonały sposób, aby zwiększyć ilość warzyw w diecie. Sprawdzi się to szczególnie w przypadku dzieci, które warzyw nie lubią. Idealnym dodatkiem do pasty jajecznej jest szczypiorek, który smakowo świetnie pasuje do jajek. Klasyczny przepis na pastę jajeczną obejmuje po prostu jajka na twardo, szczypiorek i majonez. Jeśli chcemy, aby pasta była bardziej tłusta dodajemy trochę miękkiego masła. Aby wzmocnić smak dodajemy także trochę musztardy. Mamy jednak mnóstwo przepisów na pasty jajeczne bez szczypiorku.

Jajko na twardo jest tak uniwersalnym dodatkiem, że jest w stanie stworzyć świetną pastę do pieczywa z każdego warzywa. Wystarczy ugotować jajka i warzywa, dodać przyprawy i zblendować. Dobrym dodatkiem, który wzbogaca smak jest cebula lub szczypiorek oraz majonez. Świetna pasta do kanapek powstaje przez zblendowanie jajek na twardo z pieczarkami podsmażonymi z cebulką. Wiosną świetnie smakuje pasta zrobiona z jajek i wiosennych warzyw, jak rzodkiewka, papryka, pomidor i ogórek. Posiekane warzywa mieszamy z rozdrobnionym jajkiem i majonezem. Doskonała i bardzo zdrowa pasta powstaje z gotowanych lub pieczonych buraków i jajka na twardo.

Doskonałym dodatkiem do pasty jajecznej jest awokado. Połączenie to gwarantuje pastę fit, gdyż awokado jest niskokaloryczne i świetnie zastępuje majonez. Klasycznym dodatkiem do awokado jest sok z limonki lub z cytryny i kolendra. Zarówno awokado jak i jajka nie trzeba blendować. Wystarczy rozgnieść widelcem i zmieszać składniki. Aby uzyskać bardziej wyrazisty smak warto dodać czosnek przetarty przez praskę.

Prócz szczypiorku, świetnym dodatkiem do pasty jajecznej są suszone pomidory, które podkreślają smak jajka. Ponadto sprawdzą się również warzywa liściaste o zdecydowanym smaku jak rzeżucha lub rukola. Do jajek idealnie pasują ogórki kiszone lub marynowane.

Przepis na pastę na kanapki z jajek i ryb oraz mięsa

Jeśli lubimy bardziej treściwe pasty do pieczywa, możemy zrobić doskonałe pasty jajeczne z połączenia jajek i ryb wędzonych lub pieczonych lub z kurczaka. Świetnym wyborem jest łosoś lub makrela. Szczególnie popularna w Polsce jest makrela wędzona, której konsystencja czyni ją świetnym smarowidłem do kanapek. Łącząc makrelę z jajkiem na twardo nie potrzebujemy majonezu jako spoiwa, gdyż oba te składniki doskonale się łączą. Ponieważ mięso makreli i jajko mogą być zbyt mdłe, warto dodać odrobinę soku z cytryny. Aby pasta była przyjemnie chrupiąca, dobrze jest dodać pokrojone w kostkę ogórki kiszone. Idealnym dodatkiem jest tradycyjny szczypiorek. Jeśli chcemy, aby pasta była bardzo pożywna, treściwa i sycąca, możemy pomieszać różne rodzaje ryb. Doskonale pasuje połączenie jajek z makrelą wędzoną i łososiem.

Pasty jajeczne z rybą stanowią świetny wybór dla wegetarian. Jeśli jednak nie rezygnujemy z mięsa, dobrym dodatkiem do pasty jajecznej jest mięso kurczaka. Fajnym uzupełnieniem będzie klasyczny szczypiorek i ogórek kiszony. Możemy jednak dodać różne rodzaje warzyw i przypraw.

Jak zrobić pastę jajeczną z jajek i sera

Do jajek pasują również sery, zarówno żółte, jak i twarogowe czy topione. Wykorzystując serki, jak feta, ricotta czy mascarpone, możemy zrobić pyszną pastę jajeczną. Ważne jest, aby pastę dobrze doprawić, gdyż połączenie jajek i serka może być zbyt mdłe. Dobrze sprawdzi się sok z cytryny, szczypiorek, suszone pomidory czy wyraziste przyprawy. W taki sam sposób możemy wykorzystać serek topiony.

Jajka świetnie komponują się z żółtym serem. Aby zrobić pyszną pastę wystarczy rozgnieść jajka na twardo widelcem lub zetrzeć na tarce i połączyć z utartym serem żółtym. Jako sos najlepiej posłuży majonez z odrobiną musztardy. Zarówno jajka, jak i ser są dość mdłe. Dlatego warto wzbogacić ich smak dodatkiem szczypiorku i ogórków kiszonych.

Pasta jajeczna - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto